CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wanawina

budak manja @ mak bapak tak ajar @ aku yang over?

wanawina replied at 19-4-2017 11:42 AM
siap request lagi. tu tak part pegi pasar, diorang order ayam ke udang ke ikan ke. YANG DAH KITORA ...

Sabor je la dgn manusia perangai hauk cmtu  :
Hope one day tt dapat jumpa jalan penyelesaian

Org2 tua skrg mcmtu kan..
Agaknya mcne kita esok tua nanti.
Mcm MIL FIL iols. Diorg byk jalan pun tak kuat, naik tangga pun tak kuat. Tp anak perempuan dia mcm tak kisah. Asyik la suruh mak ayah dia ikut pegi memana sampai berjam2.

Adik ipar ni baru dpt baby. Asyik pujuk mak ayah tu pindah KL, duduk dgn dia. Tolg jaga baby dia. MIL ada ckp..minta tolg mertua dia jaga baby sebulan dua. Dia tak nak.

TT, cuba layan program Super nanny: Jo Frost.
Mcbe dia ajar budak2.

Mertua iols oun mcntu jg. Jenis manjakan anak2 dan cucu. So cara halus iols buat...iols tak bagi anak2 iols stay lama2 dgn atuk nenek dia. Klu tak, nnt diorg spoilt. N iols selalu pesan jgn demand or mengada dgn atuk nenek. Ada masa mmg budak2 ni buat perangai tp still accepted. Budak2 kan..

untung nya ada orang sanggup nak masak utk ko, jagakan anak2 ko... pastu for free pulak tu...

aku nie dahla keja, balik keja time magrib...sblm subuh dah bangun... balik nanti nak masak lagi, nak mandikan bby lagi...

PIL aku tak masuk campur... mak aku sendiri pun aku tak harapkan diorang jaga anak2 aku..

even aku yang siapkan rumah utk mak  siap bg bulan2 poket money..

kadang2 jeles jugak tgk life orang yang sungguh senang....

TT,, aku terpaksa mengaku la.,aku ni ada ciri2 mak sedara binawe ko tu.. parents aku dedua dah pencen..adik2 aku semua dok luar kawasan yg balik sekali sekala..kira aku jela yg dok rumah 10 minit dari rumah mak aku.. aku pulak mmg dengan ank2 ja..sb laki PJJ..

anak2 aku memang parents aku x jaga..sorg aku hntr BS sorg lagi p skolah balik transit.. tp parents aku ni suka ja p amik anak aku yg transit..depa hantar mengaji la makan semua.. in fact aku balik keja ja mmg balik makan rumah parents aku..kalau aku x singgah, satgi call aku la,,merajuk la..kadang2 mai rumah aku hantar makanan..

aku rasa adik2 aku mungkin marah jugak kat aku..tp nak buat camna..aku rasa parents aku sunyi..depa nk layan cucu2 depa..dengan2 aku tumpang skali..anak aku hat besaq mmg makan ayam ja..so dengan duit pencen tu la kot depa beli ayam masak merah kat anak aku..

aku bg la juga elaun kat parents aku,,sb mmg terdidik dah begitu sejak dari awl keja..tp aku xde la merasakan sb aku bg duit jadi aku mengkulikan parents aku..aku rasa parents aku sunyi..dan kehadiran anak2 n aku buat depa happy..kalau x parents aku kata asyik p makan kat kedai ja..sb kalau 2 org depa x berbaloi masak..

so sstgh org akan cakap aku ni anak yng mengkulikan makpak la..tapi bg aku ni tuhan bg rezeki kat aku..tu je laa..

Edited by mesmerize at 20-4-2017 12:25 PM

sebenarnya betul. yang orang2 tua ni bahagia bila dikelilingi cucu2.
jadi mereka tak kisah penat ke nak pengsan ke demi melayan cucu.
cuma sebagai anak2 kena tengok keadaan ibu bapa tu la
kalau ibu bapa tu sihat n badan kuat lagi.. dan mmg mereka sendiri yang mencari cucu2 nak bermain.. it's ok la.. acceptable

ni kalau ibu bapa dah bengkok2 badan.. sakit itu sakit sini.. nak juga kulikan.. perintah suruh masak sedap2, pastu siap mengemas lagi sisa2 makan kita.. memang melampau..
diorang ni belakang merungut kat anak2 yg lain, tapi depan2 bermanis muka sebab taknak anak cucu berkecil hati.. cuma kita sebagai anak kena ada empathy la.. kena paham keadaan mereka..
dah tua2 mereka perlukan masa untuk berehat, beribadat..
bukan nye membanting tulang melayan kita n cucu2..

Follow Us
Mmg naluri sorg mak (nenek) kau tu tt melayan perangai anak2 dia. Mungkin  itu bahagia dia, tapi tt je nmpk tak. Wlupun dia mengadu sakit2 kat org lain yakni  kau tt. Puas sdh aku tgk.. perangai mak2 camtu dgn anak2 manja diorg, nmpk mcm penat, tp dorg senang dlm hati. Cuma kdg2 dorh ngadu sakit kat org lain. Bab budak2 tu, (sepupu) kau la kan? Klu aku, aku sergah je. Kena pndai buat ayat saiko sikit. Pndai2 la ko.

dewimalam78 replied at 20-4-2017 09:17 AM
TT, cuba layan program Super nanny: Jo Frost.
Mcbe dia ajar budak2.

Haah jo frost tu bes. Suka tgk, kbyknnya mslh cara ajaran mak ayh

My Mom pulak duduk dgn my brother n my SIL.  Abg  & SIL i dua2 kerja. Abg I pada asalnye stay kt JB tp after ayah I meninggal, dia berkorban pindah blk kmpung utk jaga mak I sbb mak I duduk sorang. My SIL pun redha blk duduk dgn mak I. Anak2 abg I semua da bersekolah, blk sekolah mak I tgk2 kan dorang tp dorang pun pandai bawa diri. Mkn sendiri, mandi sndiri, pakai baju sndiri.

Ape yg I kagum, my SIL stp hari bgn pagi2 masak breakfast & lunch so secara xlangsung mak I relax je xpayah buat pape. Mak I byk habiskan masa tgk tv jer & tunggu cucu2 blk sekolah. Kalau cucu2 dia buat sepah pun, blk keje abg I yg akan kemas rmh. My mom betul2 relax. I plak yg kesian tgk SIL I tu, kalau ade sedara mara blk dia la yg masak even sabtu ahad tu ptut dia blh rehat je dr memasak. Rezeki abg I dpt wife baik camtu

bab cakap dengan nek aku tengking-tengking.
budak2 tu tengking nenek tt ke? aku sejenis garang.. kalau aku jadi tt, dah selamat budak tu kena tengking balik..

bagi aku, kena start dari mak bapak budak tu.. takde ke sape2 yg boleh tegur makcik tt? tak pon tegur je nenek..
bukan tak bagi dia manjakan budak2 tu.. nenek manjakan cucu tu normal.. tapi kalau dah tahap jadi hamba anak cucu tu melampau namanye.. suruh nenek ajar dorang berdisiplin sikit..

nenek tt penah keje ek? dia dah terbiasa ada aktiviti time keje dulu kot.. skarang dah pencen, mungkin bosan.. mula2 melayan cucu nak hilangkan sunyi.. last2 dah rasa macam tanggungjawab.. tu yg gigih masak even tak sihat..

tt tak keje skrg? kalau ada bajet try bwk keluar nenek dari rumah tu dalam seminggu dua.. bawak g jalan2 jauh sikit dari rumah..

budak2 time kecik macam ni insyaAllah sempat lagi nak ubah.. dah besar lagi banyak perangai... jangan sampai cucu2 yg dia manjakan sgt tu pijak kepala dah la..

nenek aku dah kena.. kalau aku cite kat sini 2-3 post pon tak habis lagi cite nye..

prettyuglybabe replied at 18-4-2017 11:30 PM
tak yah cakap apa la tt..
mak jenis yg lembik ni, walau macam mana jahanam pun anak dorang, walau d ...

betul, setuju..memang ada jenis mak-mak yg sudi menghambakan diri utk anak2 kesayangan ni takyah cakap apa, memang tak lut. modal dia takut anak merajuk taknak balik rumah. dehek.

prettyuglybabe replied at 18-4-2017 11:30 PM
tak yah cakap apa la tt..
mak jenis yg lembik ni, walau macam mana jahanam pun anak dorang, walau d ...

betul, setuju..memang ada jenis mak-mak yg sudi menghambakan diri utk anak2 kesayangan ni takyah cakap apa, memang tak lut. modal dia takut anak merajuk taknak balik rumah. dehek.

wanawina replied at 19-4-2017 09:01 AM
penah je ajak yg kakak tu masak. for now dia reti buat toast. tapi bila nak goreng2 mcm telur, mak ...

kakak aku kalau sepupu or budak2 kecik cakap takut lagi dia paksa budak2 tu buat apa benda yg diorang takutkan tu. kakak aku komando sikit la perangai tapi lepastu budak2 takkan berani cakap takut apa2 depan dia haha. off topic jap.

BlueRoses96 replied at 19-4-2017 10:54 AM
Aku pantang betul jenis mak bapak yang tak reti ajar anak : Lepas tu menyusahkan org lain, esp ...

aku pulak pantang orang makan tak basuh pinggan especially makhluk yg alergik sangat nak jejak lantai dapur. memang situ jugak aku jerkah suruh gi basuh pinggan. sebab aku sejenis angin dan garang haruslah budak2 semua tak berani lawan, tak pernah basuh pinggan pun aku suruh siap tunggu tepi lagi.

wanawina replied at 19-4-2017 11:35 AM
masalahnya kak, parents budak2 ni percaya keganasan bukan cara terbaik utk didik anak kot. anak2 c ...

keganasan tu perlu tapi berpada-pada. parents budak ni bukan tak percaya pd keganasan tapi masih tak percaya diaorang dah ada anak dan perlu jaga anak dia..lol.

yokoono replied at 21-4-2017 04:43 PM
My Mom pulak duduk dgn my brother n my SIL.  Abg  & SIL i dua2 kerja. Abg I pada asalnye stay kt J ...

rezeki your mom jugak..tengok anak cucu baik2 je takyah buat keja berat2..sejuk hati aku baca.

apa kata letak julap je dlm mknan diorg... amacam geliga tak otak I....

Miamorrr replied at 24-4-2017 07:28 PM
aku pulak pantang orang makan tak basuh pinggan especially makhluk yg alergik sangat nak jejak lan ...

garang la ko nih haha....
tp bagus sgt.... iols sejak kecik pinggan gelas basuh sendiri... kat rumah takde org gaji....

Miamorrr replied at 24-4-2017 07:40 PM
rezeki your mom jugak..tengok anak cucu baik2 je takyah buat keja berat2..sejuk hati aku baca.

tu la..meols plak yg malu tgk SIL terlebih rajin dr meols

x mampu la nk serajin my SIL

didikan melalui teladan jugak
Mak pak nye pas makan basuh pinggan ke tinggal je dlm sinki?
U suruh2 pun, kalau mak pak dia macam tu, dia ikut mak pak dia la,
Abang sulung aku dgn wife memang duduk serumah dgn parent aku
Anak buah sulung aku lahir masa aku form 4. Jadi memang serumah dgn diorang dari baby.
Yang kedua pulak masa aku belajar umur 19.
Balik cuti sem memang aku jaga anak2 buah aku
Yang paling best, bila abg dan kakak ipar aku bg full trust kt aku untuk jaga dan ajar anak buah aku ikut acuan family
Aku mak aku dan kakak kandung aku memang jenis strict.
Sayang memang sayang, manja memang manja, tapi kalau salah tetap salah
Sebab nak diorang membesar jadi orang

Sejak anak2 buah aku tu da tinggi sikit, da boleh berdiri dekat sinki dan capai sabun/paip tanpa terjengket2, terus ajar diorang basuh pinggan mangkuk sendiri
Kat rumah aku memang stail kalau makan sama2 pun pinggan cawan basuh sendiri.
Tak pernah tinggal pinggan dlm sinki overnight.
Mak ayah memang dah ajar dari kami kecik dulu
Jadi benda tu aku terapkan jugak pada anak2 buah aku
Awal2 memang ade pinggan yang pecah (kalau diorang tak guna pinggan plastic)
Tak kisah. Takde siapa marah. Tu learning process.
Jangan bebel2/jerit2. Benda tu buat diorang takut.
Pesan suruh hati2 then lepas tu budak2 tu belajar buat keje kena cermat.
Balik sekolah mak aku Cuma cakap harini dah masak lauk ape, nak makan cedok sendiri.
Kadang budak2 boring tengok lauk nenek dia masak, no hal, goreng telur sendiri.
Lepas tu mengemas sendiri.
Makan pun pandai2 cedok sendiri.
Tak pernah ye ade pinggan tinggal dalam sinki.
Lama2 benda tu jadi habit. Kan bagus.

Kemas barang sendiri, mainan lepas main make sure masuk bakul.
Contoh tengah main tiba2 nak tengok tv.
Aku pegang remote sampai habis kemas mainan.
So diorang tau rumah tak boleh sepah.
Sampai dah sekolah, tak pernah diorang sepah2kan buku sekolah ke ape ke. Teratur je.

Pastu reward la diorang.
Dah pandai buat keje rumah, dengar kata, puji2 sikit,
Kasi hadiah. Aku dgn kakak aku selalu stock up peti ais utk diorang.
Balik kampung nanti belanja makan ape yg diorang nak, pizza ke kfc ke
Takpun kasi duit belanja bila dah gaji.
Mata pun tak sakit tengok anak buah ko dengar cakap, rumah pun kemas.