CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5071|Reply: 11

Risau

Mula tahun ni aku perasan yang gaji aku start kena potong bulan2 utk bayar tax LHDN. tak banyak la dalam puluh2 ringgit macam tu. tahun2 lepas aku memang ada update form LHDN dan bayar tax dalam 2-3 ratus. Paling banyak dalam rm6xx seingat aku. Latest update 2016 bulan april hari tu. Dulu bayar bila dah isi form LHDN je, bukan tiap2 bulan. Bila tanya HR katanya sistem tak update. Tujuan aku tanya sebab nak tau je bukan nak suruh dia update kan file LHDN aku. Aku rasa HR dah update data aku tu yang tiap2 bulan kena potong.
Aku tanya kawan aku yang level lagi tinggi dari aku (tentu lah gaji lagi tinggi) takde pun kena tolak bulan2 utk LHDN. Bila tolak bulan2 sedikit sebanyak ganggu la juga expenses bulanan aku. Biasanya aku akan simpan duit sikit time bonus yang aku akan dapat setiap bulan 12 utk bayar tax.

Soalan aku:

1. Aku lagi prefer tak tolak bulanan nak tolak time aku isi form je. Agak2 boleh tak? Ke korang rasa biar je tolak bulanan.

2. Aku ni peniaga online. Berniaga suka2 je. Memang dah daftar SSM start 2010. Expired august 2017. untung pun rm5-10 mcm tu. kadang2 ada untung kadang2 sebulan memang takde sale. Aku tak kisah pun sebab suka2 je lagipun aku bekerja konon2 ada income dah. Akaun semasa yang aku bukak utk berniaga pun dah tak aktif kot. guna personal akaun. Aku tak pernah pun update LHDN yang bahagian utk berniaga online,biasa aku update LHDN yang tidak berniaga tu. Timbul kesedaran tahun ni tiba2 terfikir sepatutnya aku update kat bhgn peniaga tu. Tapi aku tetap isi bahagian tak berniaga tu. Bila  fikir2 macam malas nak berniaga tapi sayang la sebab kadang2 ada jgk yg whatsap tanya barang aku jual tu. Apa patut aku buat?
a) tutup je ssm tu (berniaga secara haram sebab ramai je peniaga yang berniaga takde lesen). Reason nya LHDN nanti cuma ada rekod berniaga 2010-2017  
b) pergi LHDN mengaku tak pernah update LHDN utk bisnes (sapa pernah buat macam ni? apa tindakan lhdn buat ye..dan banyak tak nak kena bayar)
dan cadangan2 lain kalau ada.

Aku risau ni, sedikit sebanyak effect jugak la perasaan aku sebab asik terfikir2 je. Takut nak tanya LHDN sendiri. Tu yang tanya kat sini.

Ai dulu pun takde potongan bulanan tu waktu awal2 keja...keja lama sikit baru ada...benda alah tu panggil potongan cukai berkala(pcb)...sy pun lagi suka bayar selepuk waktu isi borang cukai tapi rasenya tak buleh ubah balik kut..ntahla ai pun tak pernah tanya pasal hal ni ...kena adjust la u punya perbelanjaan untuk cover pcb ni...

Yg soalan lain tu better gi lhdn dan tamye direct....bawak dokumen2 resit bil2 penyata akaun semua lah...lagi senang org lhdn tu kirakan semua...kalau kena denda pun tak perlu bayar on the spot...derang akan bagi tau nilai je...lepas tu buleh buat rayuan semua...just go and ask them ok..

pergi je lhdn..explain dan buat rayuan..
selagi kau tak gi..selagi tu lah kau risau...

Potongan lhdn ni mmg x lah...kacau je

potong rm100 sebulan.. suka potong siap2 sbb nanti  dpt rebate.. mcm simpanan lelap mata..

tak boleh dik..kalau majikan gagal bayar nnt majikan kena penalty..

kalau nak cuba boleh buat rayuan di caw yg tadbir fail u..tapi so far as i know tak buleh..

Follow Us
lr7 replied at 16-5-2017 03:31 PM
tak boleh dik..kalau majikan gagal bayar nnt majikan kena penalty..

kalau nak cuba boleh buat ray ...

kalau mintak kurang skit jumlah yg diorg potong ..then ujung tahun br kita topup boleh tak?

Lebih baik potong bulan-bulan untuk PCB tu dari kena bayar selepuk bila you declare income tax nanti.

At least kalau you kena bayr pun nanti.. you just top up je the amount yang tak cukup tu. Sebab I dah kena bila PCB tak cukup untuk cover the amount yang I kena bayar dengan LHDN

Terus je kena potong gaji selama 3 bulan tau. Memang sengsara masa tu sebab bajet dah lari.

Anyway, you kena adjust sket la your expenses bila tiap-tiap bulan you dah kena PCB ni.

Bab kawan ko level lg tinggi tp potong lg sikit tu..rasanya berkait rapat dgn potongan kpd zakat. Sbb aku pnh bandingkan kawan yg gaji sama ngn aku. Tp dia potong cukai lg byk. Bila tgk slip gaji..dia xpotong zakat. Dan 1 lg..mcm ada kaitan jgk kalo kita ada anak. Yg ni xbrapa sure..

Edited by lr7 at 26-5-2017 02:17 PM
blazzard replied at 16-5-2017 03:54 PM
kalau mintak kurang skit jumlah yg diorg potong ..then ujung tahun br kita topup boleh tak?

xbuleh..potongan tu ada formula dia..nnt majikan kne kompaun kalau kurang potong dr pekerja..lol:

dia konsep mcm ni uols..potongan pcb tu diambil kiraan dr gj bulanan uols..n dibhgikan potongan itu ikut bulan..nnt uol submit borang bru boleh betulkn jika ada terlebih potong n jika ada pelepasan cukai yg uols layak..cth pelepasan anak,ibu bapa uols boleh claim n claim n income tax akn refund..tp kalau xsubmit borang mohon pelepasan xdpt la refund tu..harap maklum..

lr7 replied at 26-5-2017 02:20 PM
dia konsep mcm ni uols..potongan pcb tu diambil kiraan dr gj bulanan uols..n dibhgikan potongan itu  ...

kalau kompani bagi elaun parking ngn elaun tepon..tuh pun kena include tuk kira pcb gak? even kalau kita claim for mileage?