CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3429|Reply: 16

Masalah Berkenaan Tanah

Edited by SecretLuv at 8-6-2017 12:23 AM

Ada sesiapa yang senasib dengan saya membeli tanah petanian di Sungai Tekali, Hulu Langat?
Sehingga kini tidak ada perkembangan terbaru diterima.
Saya beli dengan company Citra Bakti.

Kenape dgn tanah tu?

Whats the problem?

cerita tak paham

Macam ni. Tanah tu masih dalam status pertanian. Mereka janji boleh tukar kepada perumahan.
Jadi sampai sekarang terbengkalai. Duit dah bayar tapi tanah tak dapat ditukar nama. Itu yang saya nak cari sesiapa yang senasib beli tanah di tempat yang sama dengan saya.

SecretLuv replied at 8-6-2017 05:42 AM
Macam ni. Tanah tu masih dalam status pertanian. Mereka janji boleh tukar kepada perumahan.
Jadi sa ...

Tak silap saya tanah pertanian boleh tukar pada kediaman  (buat sebiji rumah saja) tapi bukan komersil (buat bangunan perniagaan).

Kena apply sendiri kat pejabat tanah. Ada kos. Dah tanya pejabat tanah ke? Atau berharap kepada penjual saja. Kalau berharap penjual utk tukarkan mmg kemungkinan besar tidaklah jawapnya.

Pergilah ke pejabat tanah yg handle tanah tu tadi. Tanya sendiri dengan pegawai di sana.  

munchkin replied at 11-6-2017 01:57 AM
Tak silap saya tanah pertanian boleh tukar pada kediaman  (buat sebiji rumah saja) tapi bukan ko ...

Tanah yang dibeli tu tanah lot yang telah dibeli oleh ramai pembeli termasuk saya.
Pemaju berjanji akan memohon untuk menukar kepada perumahan,
tapi masalahnya pemohonan ditolak oleh kerajaan kerana kawasan tu tanah tinggi.
Jadi pemaju kata nak cuba buat cara lain.
Tapi sampai sekarang masih tidak ada apa-apa berita terbaru.
Sampai sekarang saya masih tak dapat tanah tu dan saya pun tak tahu siapa pembeli2 yang lain.

Follow Us
Edited by munchkin at 13-6-2017 12:00 AM
SecretLuv replied at 12-6-2017 10:53 PM
Tanah yang dibeli tu tanah lot yang telah dibeli oleh ramai pembeli termasuk saya.
Pemaju berjanj ...

Kalau tanah lot. Geran tu geran individu ke geran kongsi.

Hari tu ada banyak iklan pasal beli tanah. Nasib tak terjebak. Kalau nak beli elok beli guna loan bank. At least depa check. Kalau geran kongsi or geran individu atau pemaju bermasalah bank tak nak bagi loan.

You beli ada guna lawyer tak?

Anyway kalau geran individu you boleh mohon terus. Tak perlu nak tuggu pemaju etc. tapi kalau master title belum pecah nak tak nak you kena tunggu or you mintalah refund.

Pejabat tanah yg saya deal sangat helpful. Pegawai sana tolong check. Dia pun ingatkan kalau beli tanah make sure geran individu paling terbaik tanah freehold yg tiada sekatan. Cuba you approach sendiri pejabat tanah utk dapatkan or dengar sendiri penjelasan. Mereka nasihatkan buat carian (sijil carian) utk mengetahui berkenaan tanah. Kemudian rujuk lawyer.

Masa beli you tak tengok ke tanah tu tanah apa berbukit or flat land or just terus beli?

Nasihat saya pergi terus ke pejabat tanah. Kalau geran individu at least you boleh pergi apply tukar status tanah tu.

Rate

1

SecretLuv replied at 12-6-2017 10:53 PM
Pemaju berjanj ...

Saya ada baca few links. Juruukur boleh buat tukar status.

Cuba baca sini juga. Ada info berkenaan tukar status mungkin dapat membantu.

https://malay.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=441876

munchkin replied at 12-6-2017 11:40 PM
Kalau tanah lot. Geran tu geran individu ke geran kongsi.

Hari tu ada banyak iklan pasal bel ...

Master title belum pecah. Geran tu geran individu. Saya dah bayar cash habis.
Dah buat perjanjian jual beli dengan lawyer tapi tak sain depan lawyer pun.
Tanah tu pajakan 99 tahun. Saya memang dah tahu tanah tu tanah berbukit tapi masa tu belum berlaku insiden tanah runtuh.
Setelah berita kejadian tanah runtuh banyak berlaku di tanah tinggi, maka permohonan untuk membina rumah di kawasan tinggi tidak dibenarkan oleh kerajaan.

SecretLuv replied at 14-6-2017 11:13 PM
Master title belum pecah. Geran tu geran individu. Saya dah bayar cash habis.
Dah buat perjanjian ...

Kalau master title belum pecah mmg tak leh buat apa. Depa yg kena pecahkan jadi individual title. Anyway tak paham macam mana boleh buat perjanjian dengan lawyer tapi tak sign depan lawyer. Sangat pelik. Maaf sorry. Tapi mmg pelik. Lawyer akan nak tengok ic baru boleh sign etc. lawyer ni pemaju arrange atau tt sendiri punya lawyer. Agreement tu stamping tak? Kalau tak sign depan lawyer at least ada stamping. What did the agreement state? Anyway pejabat tanah ni akan work hand in hand dengan local council. Kalau local council kata tak selamat and tak boleh buat perumahan maka, tanah tu besar kemungkinan status tidak boleh ditukar.

Sedangkan tanah berstatus perumahan title individu tak ikut speksikasi perbandaran pun terbengkalai sebab tak ikut tatacara majlis perbandaran. Apatah lagi kalau tt mention tanah tu jenis berbukit dan ada insiden landslide sebelum ni.

Edited by munchkin at 15-6-2017 04:49 AM

Tapi lepas pecah master title kena transfer balik dari nama pemaju ke nama individu.

munchkin replied at 14-6-2017 11:36 PM
Kalau master title belum pecah mmg tak leh buat apa. Depa yg kena pecahkan jadi individual title.  ...

Lawyer tu pemaju punya lawyer. Pemaju yang suruh sain. Ada stamping.Tak reti nak terangkan agreement state. Macam2 ada dalam borang perjanjian jual beli tu.

munchkin replied at 14-6-2017 11:36 PM
Kalau master title belum pecah mmg tak leh buat apa. Depa yg kena pecahkan jadi individual title.  ...

Tolong check PM awak.

SecretLuv replied at 15-6-2017 11:48 PM
Lawyer tu pemaju punya lawyer. Pemaju yang suruh sain. Ada stamping.Tak reti nak terangkan agreeme ...

ohhh. Maknanya pemaju punya lawyerlah ye. Selalunya perjanjian akan berpihak pada buyer. Tapi tak tahulah ur perjanjian macam mana.

Check pm. Saya dah balas

silap besar bayar full
sebelum bayar apa2..pergi sendiri semak dengan pejabat tanah
even kita sendiri boleh semak status permohonan pecah bahagian atau sempadan
ni masalah lot lidi nih...

apa yg encik boleh buat sekarang, mintak masukkan nama sebagai penerima amanah dalam tanah tu
at least anda salah seorang benefisiari tanah

Sama kes dengan saya.. tapi saya beli dgn org lain.. bayar full guna lawyer... tapi lawyer tak boleh nak tuntut balik duit deposit.. dpat bayaran separuh je... tuan tanah tuduh saya tak bayar kepada dia... padahal duit tu dah bayar pada lawyer.. report polis.. tapi biasala.. kes sivil katanya... kena lantik lawyer sendiri.. tunggu nak rujuk ppim je ni... tuan beli tanah mana ni...
siapa pemiliknya.. takut org tu jual tanah sama je dgn saya..

tempur replied at 27-7-2017 01:56 PM
Sama kes dengan saya.. tapi saya beli dgn org lain.. bayar full guna lawyer... tapi lawyer tak boleh ...

Kesiannya. Awak tak ada simpan bukti-bukti pembayaran ke?Saya ada tulis kat post 1# kat mana tanah dan dari syarikat mana saya beli.
Cuba awak tengok.