CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5549|Reply: 25

masalah jiwa

https://bm.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=1025914

Assalamualaikum dan salam Ramadhan... saya sengaja timbulkan balik thread ni. harap mod tak marah.

thread ni tahun lepas dan sepanjang thn ni saya sentiasa berubah untuk jadi lebih baik. nak maintain punyalah susah, ada masanya tersungkur. apa yang paling sukar ialah menguruskan hubungan yang baik ketika berada di pejabat.masalah biasa di mana2 ofis, ada yang cakap belakang,kuat berpolitik dan cakap tak serupa bikin.kesudahannya saya yang jadi mangsa seolah2 saya yang nampak pekerja bermasalah dan selalu buat keputusan yang salah.sedangkan saya terlalu jujur dan ramai yang ambil kesempatan atas sikap saya itu. sukarnya saya nak bersabar dengan perngai orang2 sekeliling. ada yang busuk hati dan dengki tak memasal.

keadaan ini sukarkan saya untuk menjadi insan yg berakhlak baik. ada masanya kesabaran saya hilang lantas saya confront dengan pihak yang terbabit. kesudahannya, perhubungan jadi teruk dan seronok bekerja dh hilang.

saya rasa keadaan di tempat kerja buatkan jiwa saya juga tak tenang dan sukar nak jadi istiqamah. adakah ini dugaan utk jadi manusia lebih baik? forumer pernah hadapi situasi macam ni tak? dan macamana korang handle?

Byk2 berdoa & solat sunat..mmg bunyinya mcm boring kan...tp sy teringat sorg ustaz tu ckp, knp kita takut pd manusia? Sedangkan Allah lbh bkuasa dr mana2 insan. Klu risau, minta pertolongan drpd Allah sbb yg boleh melindungi kita dr penganiayaan hanyalah Allah

Rate

1

Jangan cakap banyak, cakap pasal kerja dan bila perlu. Buat kerja sendiri. Tunjukkan rekod yg baik bekerja. Kalau rasa terlalu jujur dan org ambil kesempatan, keep to yourself beberapa perkara tak pun direct ke bos. Takda langsung colleague yg ok sikit? Atau semua jenis tikam belakang?

Kalau teruk sangat, apply kerja lain pls. Sebelum jiwa lara ko lagi merana

Rate

1

JeepersCreepers replied at 20-6-2017 08:59 PM
Byk2 berdoa & solat sunat..mmg bunyinya mcm boring kan...tp sy teringat sorg ustaz tu ckp, knp kita  ...

Bercakap mengenai penganiayaan,saya fikir sy asyik jadi mangsa penganiayaan di pejabat. Terasa seperti dibuli.dimarah,ditengking dan mcm2. Cakap buruk di belakang dh jadi perkara biasa bagi dorang. Apalah salah saya.selama ni saya kerja sungguh2 dan layan staf baik2. Sedih bila dalam keadaan macam ni

doubleA replied at 20-6-2017 09:07 PM
Jangan cakap banyak, cakap pasal kerja dan bila perlu. Buat kerja sendiri. Tunjukkan rekod yg baik b ...

Nak tukar kerja bukan senang dalam keadaan ekonomi sekarang. Lagipun company ni dah stabil,gaji ok,ada allowance dan byk kemudahan. Tapi masalah environment yg tak seronok mengganggu tugasan seharian.

Setiap hari kalau blh nak kerja dengan tenang dan takde konflik dgn rakan. Tp payah kalau masing2 ikut kepala sendiri. Bila jadi macam ni,mula lah fikiran fikir buruk, geram,marah, sampai kadang2 terasa macam berdendam kat dorang. Mcm mana nk istiqamah bersihkan hati kalau enviroment mcm ni...

Tak perlulah pikir perangai manusia2 lain. Kalau ko rasa ape yang kau buat betul. Teruskan aje. Bergaul macam biasa dengan mereka. Biar orang buat kita, jangan kita buat orang. Lambat laun, diorang akan sedar jugak value yang ada dalam diri ko. Kalau tak sedar2 jugak, ko tak rugi ape2 pun. Yang penting jangan sampai Allah yang jauh dari kita. Itu baru ko patut runsing

Rate

1

Follow Us
larakun replied at 20-6-2017 11:32 PM
Bercakap mengenai penganiayaan,saya fikir sy asyik jadi mangsa penganiayaan di pejabat. Terasa sep ...

sis ada ciri bipolar ni
kena sentiasa sangka baik
elakkan sangka buruk
better pi psikiatri kat hospital gomen
insyaallah ketemu jawapan

Edited by ninja boy at 21-6-2017 03:26 AM

pekerja semua melayu ka, pekerja pelbagai bangsa ka, pekerja ramai perempuan ka
kalu semua melayu mmg selayaknya la bergelumang di kalngan typikal perangai mleayu haramjadah hasad dengki hipokrit semua pakej ada. pekerja semua perempuan x bagus sbb akal 10% itu wanita kelihatan bodoh spt lembu kerana asik melayan hal remeh2 spt sapa paling cantik masak sedap anak cerdik paling bagus berlumba2 sana sini

rakan sekerja pejabat itu kelulusan apa spm sijil dip degree? org kampung ? org bandar? org xbyk pengalaman kerja? dan mereka banyak kerja ka sampai ada masa bergosip ckp2 belakang

utk survive company sebegitu sila jadi talam 2 muka, jgn terlalu jjur jgn terlalu baik, org yg memantau kerja hang itu yg sepetutnya tahu u bagaimana kerja ok kerja or not. ada malasah sila diskus dengan atasan anda dan membetulkan apa yg kurang menambahbaik kerja anda. masalah2 kerja sila report sama beliau juga. supaya kerja2 yg kita buat sentiasa betul dan tiada org lain mempertikaikan. belajar meninggi suara, bercakap tegas, baca internet banyak suapay kamu lebih pandai dari diorg, supaya tiada point diorg mau memeperlekehka kamu. gaji byk harta bayk dan byk membaca, berkebolehan buat apa saja menjadikan kamu org yg berkeyakinan

Rate

1

ninja boy replied at 21-6-2017 03:16 AM
kalu semua melayu m ...

Very true

Edited by tagas at 21-6-2017 10:22 AM

Masalah jiwa & sikap ko yg lurus baik  

life & culture nowadays ko tak leh bersikap camni

life skang perlukan perubahan sikap & jiwa kena kental tak kira dlm ke luar ofiz

selaras dgn perubahan zaman & situasi persiktaran cabaran idop yg semakin mencabar

zaman skang adalah zaman perlumbaan semua org stress, nak cepat, nak kaya etc

org2 yg lembik mmg akan ketinggalan..kena pandai survive

tak leh lembik2 camtu mmg mudah di kotak katek kan org nnti

based on ur story ur prob ni is more on organization behaviour

apart of art in management

ko kena jd seorg yg masuk telinga kiri keluor telinga kanan je

sumtimes kena be selfish&tegas

(WORDS LOUD nyaring tegas bersemangat tak leh soft lembik nnti org pijak paler)

then tak pyh nak emphaty2 sgt idop ni..sesuai kan dgn situasi & keadaan

janji bab keje sume setel repot trus dgn upper level kalo ade ape2 masalah make discuss

kena rapat dgn upper level

lantak la org nak kata kaki kipas bodek bos ke ape sbb da mmg culture keje kita gini

persetankan mulut2 longkang tu bkn diaorg bg ko mkn

janji cukup bln gaji jln

Rate

1

irish_ieka replied at 20-6-2017 11:37 PM
Tak perlulah pikir perangai manusia2 lain. Kalau ko rasa ape yang kau buat betul. Teruskan aje. Berg ...

Penat bila fikir kerenah manusia ni.macam2 perangai dan sikap yang kadang2 menguji kesabaran kita.

onexox97 replied at 20-6-2017 11:47 PM
sis ada ciri bipolar ni
kena sentiasa sangka baik
elakkan sangka buruk

Saya pernah jumpa doktor psikitri. Katanya saya punya self confidence rendah dan mental kena kuat. Kadang2 doktor banyak bercakap perkara teori dan susah nak praktik dalam life.

ninja boy replied at 21-6-2017 03:16 AM
kalu semua melayu m ...

Saya mahu berubah jadi orang yang lebih baik,bhati jujur,ikhlas dan mungkin langkah lebih panjang utk jad muslimah sejati. Saya cuba utk menyucikan hati dari sifat buruk spt dengki,mengumpat, marah dan sbgnya. Tp manusia sekeliling yang menyukarkan saya berubah ke arah itu. Tahap kesabaran kadang2 tercabar dek perangai masing2. Mula la hati ni mengata dan kurang sabar

mungkin u boleh bekerja yg tidak melibatkan manusia, spt kerja dgn pokok2 haiwan2 barang2 mesin2 komputer atau kerja jadi bos. atau cari company kecil pekerja 2-3 org ja. sbb mana2 kerja zaman sekarang mmg mencabar, agak sukar untuk beribadah/ikhlas seiring dgn kerja. contoh company melayu yg bos x pernah tinggal sembahayang pi masjid tiap2 hari, pi umrah selalu, malangnya hanya dia laki bini ja boleh masuk surga perkerja dibiar bz, pekerja2 dilonggok kerja yg banyak sampai malam, ada yg solat sepantas kilat gituh, ada nk kecing toilet x sempat.

tagas replied at 21-6-2017 10:02 AM
Masalah jiwa & sikap ko yg lurus baik  

life & culture nowadays ko tak leh bersikap camni

Saya tahu boss memang percayakan saya.dia tahu kerja saya dan usaha saya untuk tingkatkan company. Cuma saya tak gembira bila orang2 sekeliling mengamalkan budaya mengumpat,kritik dan complaint tanpa sebab dan selalu nak cari kesalahan masing2.

Camni ke kerja di kalangan orang melayu yg berpelajaran. Bab solat,sedekah semua ok.yang prmpuan elok bertudung. Yg pergi umrah dah ramai tp rata2 perangani tak menggambarkan luaran.memalukan org islam kalau macam ni punya sikap.

Semalam boss arahkan saya siapkan report dan untuk itu saya terpaksa berhubung dengan senior executive dari department lain. Punyalah payah nak bagi kerjasama. Bila minta report department,macam2 alasan diberi. Paling tak tahan boleh dia sound benda macam ni pun kena i provide. Dah kerja u, u pandai2 lah cari. Panasnya hati bila dengar. Menyirap betul tp mampu lagi bersabar dan berkata apa2. Macam mana nak bersih hari kalau trpaksa berhadapan dgn org yg perangai macam ni..uuhhhh

to TT:

ko kena buat kerja bersistem. since ko cakap susah nak dapat kerjasama dari staff bila ko mintak something.

kalau itu arahan dari boss, ko email kt respective staff tu apa yg ko nak and bagi deadline kat diaorang. lepas tu ko CC kt boss ko atau sapa2 yg berkenaan. kalo diaorang still takde respon atau action lambat, ko email reminder byk kali & cc ke boss atau satu dunia.

zaman la ni, keja pakai verbal je tak cukup. kena official, so that ada bukti ko buat kerja .

ko kena tegas & jangan lembik. jadi garang sikit. kalo kau dah usaha gak tapi still takde improvement, ko cari la keja lain. diaorang nak gosip ke, mengumpat ko, itu ko peduli kan je. yg penting keja ko jalan. letakkan jarak ko dgn opismate. cakap bila perlu je

larakun replied at 22-6-2017 03:25 PM
Camni ke kerja di kalangan orang melayu yg berpelajaran. Bab solat,sedekah semua ok.yang prmpuan elo ...

jangan buang masa judge baik buruk orang. itu dia dengan Tuhan. takde faedah ko nak meratib pasal diaorang.

wadiunong replied at 23-6-2017 11:38 AM
to TT:

ko kena buat kerja bersistem. since ko cakap susah nak dapat kerjasama dari staff bila ko  ...

Dah lama plan nak tukar kerja tapi keadaan sekarang agak sukar nk cari kerja. Kadang2 tak sanggup dah nak menghadap perangai semua orang tu yg macam2 kerenah. Hanya doa yang mampu saya buat supaya kuatkan hati dan mohon Allah keluarkan saya dari permasalahan ini.

12Next
Return to list New