CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4628|Reply: 24

Cita2 terbengkalai

Post time 12-7-2017 08:04 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikum forumers semua.

Saya adalah seorang suri rumah sepenuh masa. Sekarang ni tengah hamil anak kedua. Sebenarnya saya ada cita2 nak melanjutkan pelajaran dalam bidang kedoktoran tapi saya risau kalau2 saya tak boleh bawak course ni

Sebelum berkahwin saya bekerja biasa2 saja dan belajar a-levels tp dlm bidang arts. Semasa sekolah dlu pun saya adalah pelajar dalam aliran arts dan bukannya sains.

Patutkah saya lupakan saja cita2 ni ataupun cuba jugak? Saya nak belajar course kedoktoran ni sebab saya suka membantu org lain dan cuba selamatkan nyawa mereka.

Mohon pandangan semua. Terima kasih

kursus perubatan (medical)  maksud TT? nak jadi doktor?

sbb kalau ijazah kedoktoran (doctorate) tu kursus utk dpt phd.. dlm apa2 bidang

kalau kursus perubatan, asas sains kena kuat
sbb bila start kursus atleast 5 thn, start2 kursus pun asas2 sains takkan diajar lagi assuming yg nak buat medic ni dh belajar asas kt sekolah.. unless u r willing utk belajar sendiri lebih skit

Fimie replied at 12-7-2017 08:32 AM
kursus perubatan (medical)  maksud TT? nak jadi doktor?

sbb kalau ijazah kedoktoran (doctorate)  ...

Haah betul tu. yg medical course punya. Itu la saya puj rasa mcm tu. kene belajar lebih sikit kalau nak start. Tp course ni agak mahal dan time consuming too. Kene pertimbangkan yg itu jugak

Thanks  

Tak pun TT boleh consider diploma kejururawatan ke??

sy tak tahu cara pengambilan medic student kat kolej2 swasta...tp some of my friends yang amik medic course kat kolej swast pon,memang spm aliran sains walaupon result teruk...

tapi yg sy dengarlah, course medic nih memang susah, my friends yg 4flat kt matrik pon boleh repeat paper..ade member punya kawan sambung course medic dpd diploma sains (uitm)..4flat rasanya...terus jadik mcm xbetul..cakap sorang2..xtahula grad ke tak...bagi saya kalau sesape yang amik course medic nih bkn calang2 orang...memang born to be a doctor..kalau lulus final exam pon, bukan semua doktor boleh hadap dengan kerja doktor...ramai jek yang sambung belajar jadi lecturer...my SIL habis housemanship trus apply dekat klinik kesihatan..dia cakap boleh jadi gila kalau   stay kt hospital..

so,kadang2 kite nampak jek jadik doktor tu best,gah,ade nama...tpi perit+struggle hanya dorang yang tahu...sorry terpanjang lak reply..

purebloodleo replied at 12-7-2017 08:04 AM
Assalamualaikum forumers semua.

Susah bila xde basic science tt.bio fizik kimia semua xde..dulu ada sorang akak jt uni aku..dia amik arts bila matriks dia amik bio mmg hazab dia nk catch up semua yg dia xpernah belajar.tu dia amik biomedic..kau nk amik medic lg lah payah.aku rasa kalau nk try sgt dan cuba rawat org lain ada banyak lg profession yg berkaitan health contohnya paramedic,nursing even psychilogy pon berbakti utk org..

Follow Us
syaiful replied at 12-7-2017 09:23 AM
Tak pun TT boleh consider diploma kejururawatan ke??

setuju.. boleh cuba amik course nurse..
then develop dari situ..

sepupu akak pon menganggur sekarang dik medic course, target HO dekat langkawi sbb sana lenggang kangkung berbanding HO dkt hkl.

tp kalau dpt kt HKL lagi bagus sbb dpt mcm2 ilmu.

minat bagus cuma kalau ada komitment dalam berumah tangga daripada segi perbelanjaan , masa tenaga tak sesuai belajar medic di sebabkan faktor untuk fokus, on call malam hari, kerja tak menentu. jadi bukan semua orang boleh jadi doctor

5 graduation medic jadi HO , 3 orang sahaja jadi doctor, baki 2 HO akan cari kerja lain. 2 tahun jadi HO boleh jadi mimpi ngeri. sebab HO di malaysia budaya style buli berbanding HO di luar negara style mengajar saling menghormati. kalau mental tak kuat tak tahan kena torture bekerja dalam persekitaran hospital baik cari kerja lain. kena torture mental je xde buli fizikal.. kalau ada pun fizikal penat bekerja.

fikir masak2. nak murah pg mesir course medic baru 8000 usd setahun sekitar RM 40 000 malaysia , kos asrama lain2 tanggung sendiri. scolarship wallahuallam. cuma untuk jenis pergi sendiri ni paper exam dia style sekolah. dua sem jawab final exam. dia tak de satu sem jawab satu sem. jadi chances nak score  tu rendah berbanding mereka yang pergi ke mesir dengan tiket scholarship atau pinjaman bantuan .

akak dulu nak jadi doctor tapi tengok muka cikgu akak nampak cell2 nucleus amoeba terus batalkan niat suci murni akak. kalau cikgu akak make up, hiasa tatarias diri akak percaya sekarang ni akak sibuk di wad bersalin menyambut kelahiran bayi2 comel.

Rate

1

Cuba apply kursus separa perubatan, ambik nursing/pembantu perubatan

Emmmm, kalau tgk tv mmg best la keje doktor... hakikat nya u tanya lah mana2 doktor...

kalau takde basic science cm payah sikit nak amek course medic. tapi x sure la sekarang. sebab medic ni its about saving other's life. sebab blaja medic bukan setakat anatomy manusia sahaja, bab2 ubat pun kena tahu jugak. kalau boleh fokus dekat buku yang kita study or sekali bace zupp melekat dalam kepala bagus la.

bak kata forumers lain boleh try apply allied health seperti nurse, pembantu perubatan, inspektor kesihatan , fisioterapi, jurupulih carakerja ke. at least pun dapat juga bantu orang2 yang memerlukan.kursus2 ni sis boleh apply di kolej kesihatan sains bersekutu.

CiliPadiSedap replied at 12-7-2017 10:08 AM
sepupu akak pon menganggur sekarang dik medic course, target HO dekat langkawi sbb sana lenggang kan ...

wah cilipadi ni bagus gak posting.

momod sila bagi extra credit

lupakan saja le, apply dr bukan senang, tgk result exam dll. baik u apply nurse ka atau apa2 kerja berkaitan hospital. ikutkan ramai mau jadi doktor tapi terjadi farmasis la engineer la arkitek la guru la sbb time dulu2 belajar result exam kurang bagus utk jadi doctor

Terima kasih banyak2 semua di atas pandangan yang diberikan. Setelah difikir2 balik, mungkin saya x sesuai kot dengan course medic ni

mungkin saya patut habiskan course saya yg tergendala dlu kot; itu pun kalau diizinkan suami.

Uol ambik nursing je la uol. Doktor tu tinggi sangat levelnya. Uol jadik nurse pon boleh bantu orang juga dengan ilmu perubatan dan kepakaran yang uol blaja. Pastikan uol hati kering tak takut darah, mayat or hantu yach. Ai respek sesapa yang keja dalam bidang perubatan sebab ai sindri tak mampu melakukannya. Anak sindri demam pon ai nangis2 jaga inikan pula nak harap jaga manusia lainnya. Memang tak laaaaaa.

mmm..aku rasa, ko byk berangan ni.
bakal ibu anak 2 orang.
bukan budak sains.
nak ambik course Doctor.

tapi, takpela. berangan is free.

aku suka berangan gak tapi, yang lebih realistik sket la. nak travel negara2 lain.

Kalau ada duit..
G ambil kursus pra-medic. Sini silalah pulun mantapkan balik chemistry bio & lain2 subjek yang kita kena faham basic tu betul2 tak boleh miss, kalau nak ambik medic. Dia ibarat ketapi, kalau ada satu coach rosak, seluruh keretapi jadi tersadai.
Dah lepas, masuk jelah mane2 kolej medikal. Habiskan dalam tempoh yang diingini. Asalkan tak lebih tempoh maksimum belajar. Insyaallah boleh grad. Kemudian jadi doktor kat gomen sekejap untuk experience, rasa dah ada keyakinan, join la mana2 hospital franchise takpun buka klinik, medical spa sendiri.
Tu je.

Kalau takde duit..
Yang ni kenalah compete kalau nak biasiswa.
Dah belajar kena lepas semua, kalau tak nanti kena tanggung sendiri pulak semester yang extend tu.
Dah habis belajar, wajib kerja gomen dulu atau bayar compensation kepada gomen. Trik nak senang, masa mula2 kerja g pilih kerja dekat klinik kesihatan, nama pun klinik so tak busy sangat, tak kena buli dengan doktor senior.
In the end, kena jugak merasa hospital, nama pun doktor gomen kot, waktu kerja biasa macam biasa je, rilek jugak, tapi bila on-call boleh ada sampai 4 bulan straight, kalau husband tu jenis memahami pandai urus rumah & anak-anak patut okay je.
Tu je.

Dh pikir masak2 ke kak nk jd doctor?
Doctor xde life la.. Unless akak mmg jenis xde life jugak..

Masuk nurse atau pembantu perubatan je lah kalau nk masuk medic sbb awak dr bidang arts, blaja pun x sekeras doktor kalau masuk bidang tu.

Nk jd doktor ni kena dr kelas sains dan scorer memanjang baru ler ada asas yg bagus sbb blaja doktor ni sgtlah susah

jadi doktoe tak bestpun
banyak masa terkorban
niat nk bantu orgjadi xiklas

12Next
Return to list New