CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 14358|Reply: 4

Adakah najis hukmi berpindah?

Edited by Jabri93 at 12-7-2017 11:54 PM

Salam semua, saya ingin bertanya, disini saya ada 3 soalan:

1. Kalau kaki saya basah dan terpijak najis hukmi, contohnya air kencing kucing yang sudah kering, dan saya menginjak sejadah, adakah najis hukmi itu berpindah ke kaki saya, sepanjang jalan yang saya lalui, dan ke sejadah? Saya sudah tengok video ustaz azhar idrus di youtube, ustaz kata najis tidak berpindah dan cukup sekadar basuh tapak kaki yang terpijak najis hukmi. Ada juga saya terbaca pendapat yang lain, kata perlu alirkan air. Jadi saya tak pasti mana 1 yang betul.

Sebelum ni 1 keluarga pakai selipar dalam rumah tidak kira masuk ruang tamu atau tandas. Guna selipar yang sama. Jadi saya fikir mungkin ada najis yang terbawa di bawah selipar(walaupun tiada bau,warna dan rasa) masuk dalam ruang tamu. Jadi saya tak tahu dan tidak pasti di mana najis tersebut. Macam mana hukumnya untuk keadaan begini ? Perlukah saya bersihkan di seluruh kawasan ruang tamu ?

2. Saya ada baca untuk bersihkan najis hukmi, cukup dengan mengalirkan air 1 kali. Bila kita alirkan air, mestikah kita tunggu sehingga air di tempat tersebut kering dan barulah kita boleh pegang/lalu tempat itu ataupun boleh pegang/pijak tempat itu sebaik saja kita alirkan air walaupun masih ada air.

Saya berharap ada yang boleh menjawab pertanyaan saya kerana persoalan ini sering kali bermain di fikiran saya sehinggakan mengganggu aktiviti seharian saya. Terima kasih.

Ya Allah, ni sama macam apa yang saya lalui. Saya sangat sangat was was sampaikan semua tempat saya rass telah menjadi najis. Bantu pls

Edited by ussopp at 9-5-2019 12:15 PM

tidak berpindah kecuali ada nampak ain.....

jika berpindah maka kita takleh pegang duit yg berpindah pindah dari org kafir.

tahniah atas kesensitifan anda pada hal hal akhirat anda.

semoga Allah merahmati anda

ussopp replied at 9-5-2019 12:13 PM
tidak berpindah kecuali ada nampak ain.....

jika berpindah maka kita takleh pegang duit yg berpin ...

maaf ada lagi soalan. skrg saya telah menjadi sngt was was. saya bekerja dengan bukan islam. kemudian dia selalu makan makanan yg saya tak tahu kandungannya dari kedai bukan islam dan lepas makan dia hanya sapu sapu tangan dia, tak basuh pun. lepas tu dia pegang pc dan buku, buku dan pc sama saya pegang jugak. apakah najis berpindah pada tangan saya, sekiranya dia makan makanan berasaskan babi? ain najis tidak ada, tapi kadang kadang dia sentuh saya dan saya pula tangan jenis berpeluh. saya jadi was was takut solat saya tak sah, saya was was barangan yang saya pegang pun jadi najis sama dan solat ahli keluarga saya juga menjadi tidak sah.

mintea97 replied at 27-8-2019 06:00 PM
maaf ada lagi soalan. skrg saya telah menjadi sngt was was. saya bekerja dengan bukan islam. kemud ...

jika jelas baru basuh....

jika tak jelas...tidak perlu.

jika dia tgh makan....elakkan bersentuhan.

kenajisan babi adalah khilaf dikalangan ulama.

ulamak muktabar , ada yang anggap babi tak perlu disamak...tp dibasuh mcm biasa saja.