CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Gaji RM10,000, bayar PTPTN RM50 sebulan. Janji bayar!

budak2 opis aku pn dh start potongan gaji ptptn
dulu kemahen x nk byr,tapi sangkut kat airport ms nk gi umrah

hutang di dunia kena bayar...nanti tuhan sumbat dlm api neraka

Rm50 sebulan sampai pencen pun tak abis bayar

arasham replied at 2-8-2017 09:22 AM
Why tak caya habis grad terus keje? Ank saya 2 minggu je menganggur, tak sempat konvo. Kwn dia pun ...

Akk.baca berita dan forrumer.kata rakyat tgh terseksa sekarang sis.......tak pcaya cuba tanya @dodolgemok

contoh level bimbo yg diagungkan ummah:

http://www.freemalaysiatoday.com/category/nation/2017/07/18/no-need-to-repay-ptptn-loans-says-youth-activist/

ada yg  hutang ptptn tak bayar, tapi baru start kerja terus nak pakai honda city

ada kawan memang culas sikit nak bayar. dah kena blacklisted baru bayar. yang penting hutang kena bayar. kalau bayar 5o ringgit, bayar interest pun tak lepas. kena disiplinkanlah diri nak bayar hutang...

Follow Us
nobito replied at 2-8-2017 09:35 AM
Akk.baca berita dan forrumer.kata rakyat tgh terseksa sekarang sis.......tak pcaya cuba tanya @dod ...

Usaha dan rezeki.. Kalau memilih mmg tersiksa... Banyak je peluang, tgk bidanglah kut. Pasal hutang tu masalah peribadi, mmg niat tak nak bayar gaji puluhribu pun takkan bayar. Ada org yg mmg istiqomah gaji rm1600 pun gigih membayar. Leganya ank2 saya semuanya tak terlibat dgn PTPTN. Dan tak de yg gila nak beli honda city lepas keje. Sbb masing2 muak dah kut naik kete. Haha.. Saya suh simpan je duit buat pelaburan..

Jangan salahkan sesiapa kalau hidup tak pernah aman, gaji besar tapi sentiasa mengalir keluar, apa pun tak pernah rasa cukup. Dlm berhutang, WAJIB bayar balik. Tambah pulak hutang yg kita dah guna dan ada perjanjian sekali. Apa ingat hidup boleh bahagia kalau mungkir janji? Kau ingat berkat ke degree yg kau dapat tu dgn mungkir janji? Mmg kau kutuk org yg bagi hutang tu tapi hutang tetap hutang.

Yang lepas belajar terus anggap dpt kerja tu memang bongok pun..especially cases bila kita hantar surat penangguhan bayaan atas sebab sambung belajar full time. Tapi ptptn still kira tunggakan sebab katanya kena bayar juga.

Tapi mzz bayar ptptn mcm biasa okeh..

Yang lepas belajar terus anggap dpt kerja tu memang bongok pun..especially cases bila kita hantar surat penangguhan bayaan atas sebab sambung belajar full time. Tapi ptptn still kira tunggakan sebab katanya kena bayar juga.

Tapi mzz bayar ptptn mcm biasa okeh..

Ini kira gila... ramai yg aku jumpa, ada yg sanggup buat personal loan utk settle hutang ptptn nih.
Yg ni terbalik pulak. Sebenarnya lega bila kita tak berhutang.. Dalam keadaan apa kita tak terasa bebanan. Begitu jugak bila guna tunai dan tak pakai kad kredit.

Cuma kat malaysia ni berapa kerat je tak berhutang. 2 perkara utama, beli rumah kena berhutang. Beli kereta pun kena berhutang. Dlm keadaan seakrang, kerisauan utama ialah ketikamampuan utk membayar sebab kehilangan pekerjaan

umbut replied at 2-8-2017 08:53 AM
Aku bab hutang ni memang x senang hati.. cari jln nak settle.. x suka hidup tanggung hutang...

Sama la dgn aku. Aku sllu brdoa kot2 dpt cabutan brtuah kreta ke, nk jual n lgsaikn smua hutng ptptn aku ni haha. Gaji aku xsberapa tp spare gak 200 sbuln utk byr ptptn ni. Opismate aku ni mmg xbyr lgsung smpai dpt srat utk pmotongn gaji baru heol stat byr. Trpksa byr gitu.

zach2008 replied at 2-8-2017 09:50 AM
Ini kira gila... ramai yg aku jumpa, ada yg sanggup buat personal loan utk settle hutang ptptn nih.
...

Beli kereta sebaik dpt kerja( hutang lagi) ni ada kaitan dgn budaya melayu baru kut.. Saya pernah balik g dgn bangganya acik2 ni berborak gembira tgk kereta ank2 menjalar depan rumah. (Tak kisahlah hutang) pas tu saya tanya ank tu dah mula bayar PTPTN belum, shy shy cat jwb, belum. Sya ckp lagi nanti adik2 awak gak yg nak pinjam PTPTN tu.

yang dah gaji besar ni lagi liat nak byr biarpun skit ja byr tiap2 bulan...dia org lebih rela hbskna duit ke arah barang2 yg boleh tayang pada kwn2...x paham jns macam ni..bergaya nak..hutang x nak bayar...

arasham replied at 2-8-2017 09:55 AM
Beli kereta sebaik dpt kerja( hutang lagi) ni ada kaitan dgn budaya melayu baru kut.. Saya pernah  ...

Biar papa asal bergaya... aku pun kalau balik kampung terasa heran jugak. Kereta2 yg dia org pakai kadg2 lbh mahal dari kereta aku yg dah berkerja hampir nak pencen nih. Kalau aku keutamaan adalah rumah... harap dpt sediakan sebuah sorang rumah utk anak2. Tak le mereka bersusah payah. Sekurang2nya ada tempat mereka berteduh. Harta2 lain, cari la sendiri

i gaji bersih 700 ja ..bayaq jugak ptptn ..potong 100 sebulan.. huhuhu

bayar RM50 ?

Better jangan, bayar je terus seperti ikut perjanjian, kalau pernjanjian kata kena bayr rm250.00 tiap2 bulan, bayar je terus rm250.00 tu...

ada kesah yg akak selalu dengar, si polan ni kata dia tak pernah miss bayar tiap2 bulan, ujung2 bayar tak ikut perjanjian, bulan ni bayar rm 50, bulan depan bayar rm 100, lama2 accumulate terus jumlah tunggakan.... tu yg ramai bising kata PTPTN zalim, padahal diri sendiri bayar tak ikut perjanjian... ujung2 salahkan ptptn..... dah pandai berhutang tu, pandai2 la bayar... kalau tak mampu, jumpa ptptn, bincang ngan diorg utk selaraskan balik bayaran bulanan tu ikut kemampuan semasa, akaun 2 kwsp pun boleh membantu..... jangan lah kemut kedekut sangat ....

entah2 sengaja bayor sikit2 dgn harapan kot laa.. dpt kerajaan baru satu hari nanti, tiba2 kata takyah bayor.. selamatttttt.. duit dorang.. kot laaa...

bayar la gune akaun 2 epf. iols bayar abes terus sebab liat nak bayar tetiap bulan. dapat diskaun lagi. ni ada anak sesiap wat saving n insurans moga2 xyah hutang ptptn kelak bila dia nak further study.

sepupu iols belajar kat kolej swasta. diploma n amek ptptn. almost 80k hutang ptptn. geleng pale iols bila nak abes bayar sebab xbayar2 lagi die sampai sekarang.

zach2008 replied at 2-8-2017 10:03 AM
Biar papa asal bergaya... aku pun kalau balik kampung terasa heran jugak. Kereta2 yg dia org pakai ...

aku pun heran jugak kekadang pakai kete nak gah aje.maybe ade rezeki bisnes sampingan kot.husnudzon aje lah.