CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

[Tempatan] (VIDEO) Orang Malaysia Galak Berbelanja, Tapi Duit Kecemasan RM1000 Pun Tak Ada?

sweetsour25 replied at 12-8-2017 05:25 PM
Mse explain mmg i cakap baik2..tp bile kne attack n ttbe kne cop anak tak guna, i melenting la.. r ...

Kesian ko. Byk byklah bersabar. Dgn org tua ni, kdg2 bikin geram gak. Tp nak buat kurang ajar, karang kena sumpah jd batu. Ujung2 bertabahlah. Harap mereka akan sedar juga yg parents pun tak semestinya 100% betul.

becir replied at 9-8-2017 08:19 PM
Style I, bila dah dapat gaji tu of course Kita akan keluarkan duit n belanja..so I will set aside 1  ...

Thank you for the tips!

Edited by koko2 at 13-8-2017 12:26 AM
sitisitu25 replied at 12-8-2017 07:30 PM
anak 2-2 laki..huhu..i hope derang dpt kawen muda n breed since everything is on their plate..ada  ...

anak aku 2..
2-2 girl..age pun lebih kurang sebaya anak ko la..
1st..derjah 1
2nd..4thn

aku dpt anak lambat..age 36 baru dpt 1st girl..
age 38 miscarriege..
age 40 dpt 2nd girl..

tapi naseb masa time aku lama tak dapat anak..
aku tak joli..aku saving kaw2...kiranya aku saving dari mula keja ..

so bila berlaki..beranak..dan ditinggalkan laki..
hidup tak lah teruk sangat...yg teruknya nak deal dgn EMOSI anak..
anak 1st aku dok tanya kenapa ayah tinggalkan dia..? kenapa..kenapa...
tu yg buat semangat aku down...nk menjawab persoalan anak bukan mudah

hasel saving aku dolu2..aku cuma makan dividen jer...pokok tak usik..
aku dpt beli tanah lot 4 lot CASH

tapi aku maseh teruskan idop dibawah kemampuan sbb aku juga bersimpati dan sama2 rasa betapa peritnya lalui idop zaman GST ni..

penmarker replied at 9-8-2017 11:49 PM
Insaf aku baca thread ni..
Aku pon skrg tgh struktur balik kewangan aku.
Baru nk sedar bab2 duit n ...

Eh you macam tengah cakap pasal I. I pun sama, pengalaman dari kecik pun sama.

Tapi yang you menyesal tu, I dah ada Tapi menyesal gak la sebab bayar bulanan tu buat i susah napas uolzzzzz.

ResellerMaxis replied at 10-8-2017 04:56 PM
tapi mak bapak dekat malaysia ni memang ramai yang masalah n terlalu berharap pada anak..

kadan ...

Ya betul. Kawan I hidup miskin susah kan diri n anak bini sebab awal2 keja dulu dia buat loan byk commitment smpai 1.8k sebulan sebab mak dia suruh buat loan untuk besar kan rumah + setelkan loan credit card kakak and abang dia. Dia kata dia dapat sikit ja dari jumlah tu semua sebab utamakan mak and siblings dia. Yang lebihan tu dia buat modal bisnes tapi bisnes tu melingkup. Nasib dia ada keja tetap. Now bini yang tanggung banyak benda. Kakak tu janji nak bayar balik loan tu secara bulanan Tapi bayar for a few years then terus declare dah habis bayar. Yang abangnya pulak tak lama lepas tu, buat loan, bg dia beberapa belas k then kata ok aku dah bayar hutang kau, Padahal masa tu berapa credit card entah yang kawanku tolong setelkan. Sian. Naya anak bini.

ResellerMaxis replied at 10-8-2017 04:56 PM
tapi mak bapak dekat malaysia ni memang ramai yang masalah n terlalu berharap pada anak..

kadan ...

Ya betul. Kawan I hidup miskin susah kan diri n anak bini sebab awal2 keja dulu dia buat loan byk commitment smpai 1.8k sebulan sebab mak dia suruh buat loan untuk besar kan rumah + setelkan loan credit card kakak and abang dia. Dia kata dia dapat sikit ja dari jumlah tu semua sebab utamakan mak and siblings dia. Yang lebihan tu dia buat modal bisnes tapi bisnes tu melingkup. Nasib dia ada keja tetap. Now bini yang tanggung banyak benda. Kakak tu janji nak bayar balik loan tu secara bulanan Tapi bayar for a few years then terus declare dah habis bayar. Yang abangnya pulak tak lama lepas tu, buat loan, bg dia beberapa belas k then kata ok aku dah bayar hutang kau, Padahal masa tu berapa credit card entah yang kawanku tolong setelkan. Sian. Naya anak bini.

Follow Us
koko2 replied at 12-8-2017 11:42 PM
anak aku 2..
2-2 girl..age pun lebih kurang sebaya anak ko la..
1st..derjah 1

anak aku ms mula2 bercerai dulu pon sama..yg sulung tu la..sb ms tu dia da 4thn lbh..dah la umur tu tgh kuat tantrum..lg plk mak bpk bcerai..hehe..tp kwn2 aku ckp mmg mula2 semua akan shock..derang mcm kita juga..cuma kita ni da tua da leh pk..xkan nk tantrum mcm bdk2 pula..tp time will heal them..sb derang kecik lg..memories xbyk lg beb..msih sempat nk betulkan..skrg anak aku yg sulung tu dah ok..aku x pengaruhi apa2 pon dia nk benci bpk dia ke tak..apa aku buat, just tell him the truth..aku dr dulu ckp aku xleh get along dah dgn bapak dia..sb x sekufu..tp aku ckp kat dia..it will takes long for him to understand..tp nnt bila dia besar..dia akan paham..at the same time..aku bg kasih syg..mcm biasa jela..aku dulu pon sedih sb anak2..aku xsedih lansung..happy ada la..haha..tp after 2-3thn derang akan used to it..anak aku yg 2nd tu lg la..dr dlm perut kot xpnh kenal sapa bpk dia..he is no idea at all..skrg da 4thn..dia start kenal suami br aku ms umur 2thn n he will know my husband jela for his entire life as his father..tp now bkn yg 2nd je..yg sulung tu pon join sekaki syg bpk tiri dr bpk sdiri..siap dia sdiri nk tuka bin..hehe..

bagus beringat..nk jolly boleh tp mesti beringat..tu je..aku xde la saving sbyk ko..tanah tu ada tp bkn aku yg beli..inherit dr arwah bapak..jd la..umah pon 2 mak aku bg..1 aku beli sdiri..sb tu aku ckp kat suami..xpayah la kami bermatian smpi hilang quality time dgn anak2..dgn sesama kitaorg jua..keje utk survive jela..walaupon kitaorg xde la banglo..umah pon comel2 je..tp jnji ada..kalau terkejut tergempar 2-2 jobless ke tetiba camna..at least kitaorg tau mana nk pegi..huhu..so skrg smpi ke pencen..just keje cr duit utk pencen jela..x kuasa dah aku gila2 kaut 2-3job mcm dulu..aku ckp kat suami..skrg ni bkn soal x ckup maka kami kne keje lebih lg..kalau rs duit xckup..maka kami yg kene downgrade lifestyle..itu aje..

skinsandstars replied at 12-8-2017 11:55 PM
Eh you macam tengah cakap pasal I. I pun sama, pengalaman dari kecik pun sama.

Tapi yang you m ...

Aku nasibla masa nk beli rumah tu aku dah mula2 sedar jgn ikut sgt lifestyle org nak rumah besar bagai.. .
Bab keta pon sama masa tu aku beli ikut kemampuan dulu.. sbb ada kecemasan so duit muka aku xdapt byr byk..tu yg beli keta local je..lepas tu bila gaji aku naik skit mulalah ada yg duk suruh tukar kereta...tp sbb time tu aku dah mula sedar bab2 duit ni so aku bolayan jer..

Kawan aku pon skrg ni asyik mengeluh je xcukup duit..rumah 2 tingkat.. renovate habis puluh2 ribu ko.. dekat2 100k renovate sj..jauh plak dr tempt keje..keta import... asyik ckp kt aku pula untung ko byr rumh xmahal..dekt pulak tu.. xjauh sgt tempt keje aku ngan ofis .  Aku selalu nasihatla yg baru2 nk beli rumh cri yg dekat n murah kecik pon xper..tp mn dorg nk dengar..mcm2 la alasan dibg..xnk rumh tinggila  susah org nk dtgla bla3..  nk beli keta xmainla keta local.. nk import ajer.. ada yg nk tukar keta just sbb keta ada kemik.. aku tepuk dahi jer alasan..lntakla kn duit dorg..

Bab tu mmg aku untungla tp bab lain hurm.. aku mmg tgh kontrol sgt2 ni tp mmg susahla nk buang habit suka berbelanja ni.. tp aku mmg paksa diri..

Betullah mcm ada org ckp..benda ni bukan laughing matter.. serius tau . Tp nk bebas masalh kewangan mmg diri sendiri kena sedar..

Aku Laki Bini rasanya memang berjimat, tak suka beli baju, Kasut, mekap segala
Baju 5 thn sekali pun takpe
ADA hutang rumah, study loan Dan insurance sahaja
Tapi Satu yg tak boleh tinggal iaitu makan luar
Aku tak suka masak, Kami giler makan cikedis, coklat etc
Utk Mkn mmg tak reti camne nk control dah la tak sihat Dan rasa mcm tak boleh ubah pula. Aku rasa kalau aku masak Dan tak Mkn junk food ni mmg boleh save. Tapi alahaiiii nafsu

noor90 replied at 12-8-2017 08:29 PM
Kesian tgk kawan kawan dlm tred nie. Insaf sekejap. Buat wj saya cma nasihatkn smntara nak cri kerja ...

Noor...kadang2 wj rasa weak sangat...tapi memang la, Kira perempuan memang akan cepat rasa burden...bila terlalu byk tanggungan, sb nature kita sbg perempuan sepatutnya disara, bukan menyara...
Wj dah pergi masjid dan bersedekah.. semlm jumpa sorang mamat ni, dr Dubai, kerja restoran. Dia tunjuk gambar2 dia 6 tahun di Dubai, orang kaya..rumah berkilat.. living lavish, hanya sebab kesilapan kecil status Immigresen dia, kerajaan Dubai freeze akaun dia, block semua benda dan sementara tunggu dibicarakan, iaitu dlm tempoh setahun tu dia langsung dibenarkan bekerja, at the same time byr lawyer lg, living cost lagi.. terkesima aku
Memandangkan dia dah takde pilihan, So dia lari ke Malaysia... siap tunjuk kad UNHR dia pada aku..
Sekarang dia kerja restoran sebab nak tempat tinggal percuma...sebab harga bilik lelaki mahal 500-700 kan..
Insaf wj... ramai lagi orang lagi susah dr Kita...berganda2...pastu dia ckp, "..is ok, I didn't have loan to pay as you, and I'm man, I can stand by myself..."
Pastu dia bagi wj 400...pinjam kat Bos dia..wj nangis sebab terharu...wj takde duit nak bayar balik, dia cakap x payah bayar... bila masa dia cakap kena byr (
Wj dah tak boleh byr life pun dah down...dia hilang segala-galanya, masih sempat tolong perempuan yg baru dikenali...
Hopefully wj cepat dapat kerja...nak restart balik life...dapat semangat bila jumpa orang mcm ni

skinsandstars replied at 13-8-2017 12:07 AM
Ya betul. Kawan I hidup miskin susah kan diri n anak bini sebab awal2 keja dulu dia buat loan byk  ...

Ni la yg i xnak jd pd i..

Bkn xnak tolong family sendiri.. tp lebih baik dorg pikir sndiri jln nak selesaikn sndiri..

I pn ade je hutang..bole je setel sikit2..

wanitajelita replied at 13-8-2017 10:25 AM
Noor...kadang2 wj rasa weak sangat...tapi memang la, Kira perempuan memang akan cepat rasa burden. ...

Sabar ye wj, saya pernah rasa mcm wj wlaupun mslh wj adlh duit tp saya pula dgn hubungan sekeliling. Masa itu perasaan mcm wj ckplah. Harap wj dpt bersabar yer. Jgan lupa solat, sedekah, solat dhuha n al mathsurt. Bkn saya nk jd ustzah, tp buat bnda nielah dpt saya jd strong.

wanitajelita replied at 13-8-2017 10:25 AM
Noor...kadang2 wj rasa weak sangat...tapi memang la, Kira perempuan memang akan cepat rasa burden. ...

Sabar ye wj, saya pernah rasa mcm wj wlaupun mslh wj adlh duit tp saya pula dgn hubungan sekeliling. Masa itu perasaan mcm wj ckplah. Harap wj dpt bersabar yer. Jgan lupa solat, sedekah, solat dhuha n al mathsurt. Bkn saya nk jd ustzah, tp buat bnda nielah dpt saya jd strong.

wanitajelita replied at 7-8-2017 01:49 PM
Wj depress sgt sejak ekonomi down...ni baru je kuar air mata sebab tak dpt job yg dilobi hari tu
...

selain penah jd environmental mgr ni..penah buat apa lg sblm ni? ada terpk nk try handle project x? sb my husband dr acctg tuka bidang ke PMO..gaji xde la byk.tp 5k tu ada..xmsuk allowance lg..rs kalau tau buat PMO or penah handle project from top to toe..buat proposal, bid tender meeting, pricing semua pnh buat..leh try project mgr? skrg ni kalau company tu sdiri nk amik staff mmg xdapek la..semua nk cut cost..tp klu consultancy..byk je..

penmarker replied at 13-8-2017 01:15 AM
Aku nasibla masa nk beli rumah tu aku dah mula2 sedar jgn ikut sgt lifestyle org nak rumah besar b ...

kwn2 aku yg umur 30an beli umah teres skrg mengeluh gak even gaji 10k..mcm2 mslh bila anak2 bertambah..siap bercerai pon ada..mostly sb mslh duit..mslh duit ni smpi org sanggup bunuh diri pon ada..sb tu jgn buat main2..aku berbelanja pon xhengat gak..tp sb tau diri jenis mcm ni la..aku tiap bulan buat autodeduct salary tu..n beli umah ikut kemampuan..

walaupon gaji aku n suami mampu utk beli umah teres..tp aku pk..just in case salah sorg dr kami xde..mampu x aku nk tanggung sorg2? sb da pnh ada pengalaman kan..sb tu this time..kami beli apartment je..kalau rs xmampu kalau tggl sorg2..beli yg mampu je..ada duit lbh bagus la..makna nya leh jolly lbh..hehe..laki aku pon sejak tuka keja gaji naik byk..keta dia pon da abis baya..maknye n dia sdiri pon ada nafsu nk tuka keta br..aku pon mula nya nk suh dia tuka keta..tp bila pk blk..for what? naik je keta mana ada..kalau agak da xleh naik sgt dah nk start pon xleh..br la tuka br..buat ms ni..berthn je dgn apa yg ada..

sitisitu25 replied at 13-8-2017 11:52 AM
selain penah jd environmental mgr ni..penah buat apa lg sblm ni? ada terpk nk try handle project x ...

Siti.. WJ selain manager, juga trainer, dan berdaftar dgn DOE. Semua ada registration no.dgn DOE, CIDB. PM tu tak la, sebab bukan background technical. Cuma dulu masa jadi Environmental, tolong Qaqc manager, sebab ada pengalaman buat cube test, material receiving, RFI, pendek kata wj buat qaqc report sampai project habis, tu sebab multi skill jugak even position environmental tapi boleh buat beberapa function di site...cuma bila naik manager wj handle department sendiri sahaja, lagi Berat sb involved cost company

penmerah replied at 13-8-2017 02:00 AM
Aku Laki Bini rasanya memang berjimat, tak suka beli baju, Kasut, mekap segala
Baju 5 thn sekali pu ...

Pen..dlm menghadapi hari-hari berjimat ni, memang byk dugaan.. Kita rasa fedap dan bosan..wj sejak depress ni hari2 nk mkn coklat, padahal wj tak suka sebelum ni..maybe Sebab coklat boleh improve mood
Klu nak murah, buat junk food kat rumah...

wanitajelita replied at 13-8-2017 12:41 PM
Siti.. WJ selain manager, juga trainer, dan berdaftar dgn DOE. Semua ada registration no.dgn DOE,  ...

fully construction punya exp..i hope i can help..but i cant..melainkan nk tukar bidang terus..tp kne start dr bwh blk ermm..semoga di permudahkan..ko nazar jela wj..nazar dpt keje br posa 1 hari..hehe..i dulu selalu wat camni..it's work on me..

sweetsour25 replied at 13-8-2017 10:33 AM
Ni la yg i xnak jd pd i..

Bkn xnak tolong family sendiri.. tp lebih baik dorg pikir sndiri jln ...

i dulu tgk arwah bpk i mcm ni..dia yg sacrifice xsmbg belaja pdhal zmn dulu2 senang je smbg degree bagai..tp sb dia anak ke 2 dr 10 beradik..abg sulung pas kawen xkisah dah adik beradik..so bapak i yg kne tlg atuk nenek i smpi 1 tahap dia fed up dia suh nenek i benti beranak ja..hehee..tp tu la adik2 dia semua abis belaja smpi diploma degree skrg mmg leh kata kan semua pakcik n mcik i pas pencen sedap je hidup..pencen as doktor, peg bank, n jusa c..bapak i? pencen peg gomen bwhan je..nk compare adik2 dia..mmg arwah bpk i paling sengkek..tok i smpi tua bapak i jaga..sb anak menantu lain keje belaka kan..mak i xkeje..so mak i la jd pencacai basuh taik tok i..hehe..

tp bila dgn kami adik beradik..anak bapak i..mmg bapak i pulun sungguh suh kami belaja..kalau leh semua anak jgn mengharap each other..i pnh la ms zmn sekola mintak duit belanja kat abg i..bpk i dpt tau..i kne pulangkan blk duit abg i tu..kne marah kaw2..sb dia da pnh kne maybe..sb tu kami adik beradik..xpnh susahkan each other..smpi skrg..mcm mana susah pon..survive sdiri..bpk dah kasi pelajaran smpi degree msg2..tanah da kasi sorg 1..so bertindak sdiri..kakak i pnh htg cc i..tp dia bayar blk..siap da abis baya dia tunjuk excel sheet dia track htg tu dgn i..dgn abg sulung pon..even da title datuk..i kawen br2 ni i kasi dia 8k duit sdiri suh dia handle kduri i kat kg..dia ada tlg cket2 je mcm tlg byrkan deejay..amaun besar2 mmg idakla i dibenarkan dia kuar duit..mak i x kasi..mak i ckp klu i xde duit..goreng bihun je kasi org mkn..huhu..tp alhamdulillah..i rs sb bapak i dulu ms hidup nya suka tlg adik beradik..maybe dia xde la senang mana compare adik2 dia..tp anak2 dia skrg kira hidup senang n jalan dipermudahakn..kakak n abg sulung i pnh jobless dulu..tp after eco pulih..abg i dpt keje gomen as arkitek..kakak i lak dpt jd cikgu lepas sthn lbh jobless..

sitisitu25 replied at 12-8-2017 06:10 PM
iols xde pencen..ni dr kwsp th n asb..

Ok ok..kita sekapal la..hihi...