CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

[Tempatan] (VIDEO) Orang Malaysia Galak Berbelanja, Tapi Duit Kecemasan RM1000 Pun Tak Ada?

sitisitu25 replied at 15-8-2017 01:19 PM
jgn smpi hilang saving cash u..sb kalau emergency nk pakai duit cepat..umah xkan dpt tlg smpi mcm  ...

Tengsalot for the advice..kalau ikut kemahuan mmg mcm2 nk beli kan..takut tersepit akhirnya...

pichee replied at 15-8-2017 03:11 PM
Ada tmpt yg murah...org kje klcc pn x mkn situ ari2..muak kot.  

Biasa mkn kt bsn..ada port yg  ...

my exkolig taktau tempat makan lain...dia hari2 lunch makan sandwich...better dia taktau ada tempat makan murah, bole lah i demand gaji kalu dia nak offer kerja...hehe...

sitisitu25 replied at 15-8-2017 03:16 PM
itu la i ckp kat kwn i..leh cut x expenses dia? sb da 2x cerai ni..buat nye lg sekali lafaz da 3x  ...

yr fren tu malu kot nak downgrade lifestyle...

midori888 replied at 15-8-2017 03:50 PM
my exkolig taktau tempat makan lain...dia hari2 lunch makan sandwich...better dia taktau ada tem ...

Haha..byk port u.  

Kt menara etika...kt bsn..kt menara celcom...plg2 pn bwk bekal..

Jumaat je org mkn kt dlm klcc..sbb rest lme ckit kan..blh g jln2..gitu...

sitisitu25 replied at 15-8-2017 03:16 PM
itu la i ckp kat kwn i..leh cut x expenses dia? sb da 2x cerai ni..buat nye lg sekali lafaz da 3x  ...

Byk plak alasan mmb u ni..

Sory. Tp i rse klu die x blh tglkn lifestyle die yg mewah..u biar je la..dgr je.plg2 u ckp...i dh bg cadangan tp 1 pn u x blh nk accept..so u tanggung sendiri...gituu...

sitisitu25 replied at 15-8-2017 03:04 PM
kalau xmampu bg umah..bg pelajaran..mkn pakai ckup anak2 tu besar esok xdpt sakit kronik sb kecik2 ...

Sbb tu pendidikan penting...campak mne2 pn blh hidup..asal ada ilmu. Huhu...

Follow Us
MamaMima711 replied at 13-8-2017 06:24 PM
Alhamdulillah..saving tu ada lah lbh dr 1000.being a single mom with one teenage kid with no side in ...

Sis, sspn tu memang ciput sangat dividen dia. My husband ada simpan few K untuk anak i. After a year dividen dia cuma 0.33% je. So rasanya kitorang nak withdraw then simpan tabung haji or asb lagi baik. Tak berbaloi langsung. Kalau simpan 10k pun after a year dapat 33 hinggit je

pichee replied at 15-8-2017 11:02 PM
Haha..byk port u.  

Kt menara etika...kt bsn..kt menara celcom...plg2 pn bwk bekal..

dia tanya2 haritu...but i dont think the company he attached now willing to pay much...i pun not so keen nak gi sana walau ramai my exkolig kat situ..biasalah bila satu kepala join tempat lain, maka anak2 buah pun akan ikut sama...tunggu my bro abis study kot2 ada rezeki dia join diorg...

32kW replied at 15-8-2017 11:52 PM
Sis, sspn tu memang ciput sangat dividen dia. My husband ada simpan few K untuk anak i. After a ye ...

sspn / sspni mmg ciput pun dividen..
tapi aku tetap continue...
just utk pendeposit sspni ada coverage insurans kpd pendeposit..mean parents..
if parents(pendeposit) meninggal..sspni akan bagi 40k terus ke akaun anak utk tabungan pelajaran..

juga pendeposit dilindungi oleh insurans kesihatan yg entititled 36 jenis penyakit..
bagi parents yg tak mampu beli insurans kesihatan..ini adalah option plg baik..

caruman paling rendah RM30/bln dpt cover :
elaun wad RM10
cover 36 penyakit kritikal
kalo pasangan mati..isteri/suaimi dpt 9k
bila parents mati anak otomatik dpt 40K..

insurans plg murah buat masa ni dgn nilai caruman 30/bln

pichee replied at 15-8-2017 11:05 PM
Byk plak alasan mmb u ni..

Sory. Tp i rse klu die x blh tglkn lifestyle die yg mewah..u biar je ...

bkn senang nk downgrade lifestyle bila kita da penat2 upgrade..nk berlawan dgn ego pd diri sdiri tu lg teramat susah compare to nk lowerkan ego dgn org lain..hehe..

sarahmirza replied at 7-8-2017 02:29 PM
Iye.
Beli perabut kat empire sanggup berhutang.
Beli piano second hand pun hutang.

Apa jenis manusia ni?

wanitajelita replied at 8-8-2017 08:48 AM
Duit simpanan wj dah habis buat bisnes tahun lepas...dan balance2 cover living cost 2017 since job k ...

Wj, you ke forumer yang buat biz beberapa kali tapi tak menjadi tu? I pernah terbaca tapi tak ingat siapa orangnya.
Good luck and all the best untuk kita semua ya dlm nak menempuh dugaan ekonomi yg gerhana ni.

midori888 replied at 15-8-2017 01:17 PM
arwah mak dulu slalu doa diberikan kesihatan, tak ditimpa sakit teruk smp menyusahkan org lain/f ...

rasanya ada hikmahnya juga diberi ibu bapa yang tua tak kisahla sakit atau tak
sebab sebagai org muda, kita memang perlukan org tua dalam hidup kita, diorg banyak makan garam so pengalaman diorg tu. kadang2 punyalah kusut. bila bercakap dengan diorg tetiba keluar kata-kata hikmah sikit je, terus rasa clear masalah.

so aku tak rasa menjaga mak ayah yang tua dan sakit sebagai satu bebanan pada aku sebagai anak..rasa beruntung dan hadiah pulak dari Allah sebab bagi peluang utk jaga parents sakit. aku rasa macam kesian pulak kat org yang tak dapat nak jaga parents mereka.

dan sebab mereka tua dan sakitlah (umur masing2 80an) aku sanggup beli rumah di NS tu harganya RM500k++ sebab ada bilik tetamu di tingkat bawah yang sesuai utk diorg duduk. ada tanah juga untuk cucuk tanam dan ada padang golf utk ayah aku test power

InsyaAllah end of year pindah masuk.

so basically aku tak rasa menjaga org tua sakit sebagai bebanan yach

Edited by midori888 at 16-8-2017 09:02 AM
sofiazara replied at 16-8-2017 08:53 AM
rasanya ada hikmahnya juga diberi ibu bapa yang tua tak kisahla sakit atau tak
sebab sebagai org  ...

itu dari sudut pandangan seorg anak, tapi yg i ckp dari sudut pandangan seorg mak/bapa....walaupun anak tak kisah jaga mak/bapa...tapi mak/bapa kalu bole takmo susahkan anak2...

arwah mak pnh jaga nenek dia yg sakit tua, basuh kencing berak nenek semua...dia tau betapa susahnyer jaga org tua yg sakit, sebab tu dia doa supaya nanti bila dia dah tua, dia tak kena sakit kronik yg sebabkan bedridden dan susahkan org lain...arwah mak i, mlm demam skit2 esok pagi dah meninggal dunia...Alfatihah...

saving ank aku lagi byk dari aku

midori888 replied at 16-8-2017 08:57 AM
itu dari sudut pandangan seorg anak, tapi yg i ckp dari sudut pandangan seorg mak/bapa....walaup ...

alfatihah

itu pandangan masing-masing la
tapi jaga org tua sakit kan pahalanya besar. aku rasa tak wajar juga kita memandang bahawa org tua sakit ni adalah menyusahkan. pandang positif lah, di sebalik sakit tu semoga dosanya banyak diampun Allah sebelum mati. dan juga memberi pahala kepada org yang menjaganya.

aku tak pernah pandang org tua sakit sebagai satu perkara membebankan sesiapa pun. aku selalu bawa mak ayah aku appointment di hospital, jaga diorg di ward dan sebagainya, aku terangkan kat anak2 apa aku buat ni. sebesar mana pun kerja, sehebat mana pun jadi bos kalau mak ayah perlukan kita tak boleh kata tidak. setakat ni anak2 okay kalo aku tu dan sakit dan nampaknya setakat ni berebut nak jaga

so aku pun tak kisah kalo aku tua dan sakit sebab sakit tu kan penghapus dosa. lagipun jaga org tua dan sakit ni menyebabkan kita jatuh kesian sangat ngan parents dan jadi lagi sayang gile kat diorg

mak aku dementia. so cute aku asyik kena tuduh mencuri barang2 diatapi kalo aku balik bawa pokok orkid dia lupa lah tuduhan2 tu

koko2 replied at 16-8-2017 08:33 AM
sspn / sspni mmg ciput pun dividen..
tapi aku tetap continue...
just utk pendeposit sspni ada co ...

Wahh good info koko..wj nak tiru lah... dah larat maintain takaful anak dulu, masa mula2 bercerai wj jobless, hamik 100 tetiap bulan tu dah stop bila jobless dulu.. sampai skrg anak wj tak terbuat insurans (ayah dia je buat)
Is better if we living below our means... if jobless/sakit/bercerai Kita Masih boleh maintain.
Wj sebenarnya dari dulu lagi memang prepare if let say jobless, itu yg buat professional certificate.
Tapi skrg p.c. pun dah kurang berjalan, semenjak sistem/policy baru ni semua. Sebenarnya kawan2 wj ramai yg SHM, SHO, auditor, pun terjejas income dulu drpd 20 ribu drop skrg kena kerja semula drpd dulu buat bisnes.
tapi diorang pun gatal hantar anak pergi international school sorang anak 3 ribu. Tengok ex aku, maintain hantar anak sekolah cluster je. Sebab bersedia, utk berdepan situasi ekonomi buruk.

sofiazara replied at 16-8-2017 09:14 AM
alfatihah

mmg besar pahala jaga mak ayah itu tak dinafikan...kalu sakit skit2, yg still bole uruskan diri sendiri, takper...kalu sakit teruk smp tak bole uruskan diri sendiri tu yg kita takmo...mmg ada anak2 yg tak kisah jaga, tapi as mak/bapa mesti kita skit sebyk akan rasa sedih sbb dah susahkan anak2....

Lagi satu korang kena sedia berdepan serangan penyakit. Itu yg wj blender sayur pagi2... takut immunity lemah klu dlm seminggu tu kurang vitamin (supplement tak pernah beli, mungkin akan dtg).
Sekarang byk betul kawan/jiran wj husband diorang mati, kena serangan jantung. Takde simptom ok, serang dan jatuh. Terus mati

sofiazara replied at 16-8-2017 09:14 AM
alfatihah

alololo..suweett je bila pujuk dgn bunga orkid ek..mak iol pun dok kampung menjaga arwah atok dan arwah ayah..arwah atok bedridden dan arwah ayah OKU..cuma iol selalu ckp kat mak tu semua adalah pahala utk mak..kdg tu mak merungut gak sebab penat dan x tahan dgn kerenah org tua yg sakit..ye la mak pun dah tua juga..tapi skrg ni even dok kampung pun barang2 harga lebih kurang gak mcm dok kat KL..so impak ekonomi ni memang semua org di setiap kawasan terkesan gak