CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

[Tempatan] (VIDEO) Orang Malaysia Galak Berbelanja, Tapi Duit Kecemasan RM1000 Pun Tak Ada?

Alhamdulillah masa masyuk dulu sis sempat simpan duit maklumlah sis ada ocd. La ni sis kurangkan shopping sejak sis baca buku berkenàan discarding.

prettyuglybabe replied at 7-8-2017 12:37 PM
iols ada tabung tapi semua singgit singgit..
boleh kira tak?

Janji ada tabung beb.. singit2 lama jadi la sibu inggit

insyaAllah utk kecemasan sikit2 ada la tabungan tu, biasanya x pegang cash sebanyak tu unless nk kena bayar apa2 ke.. aku dibesarkan dlm keluarga yg susah so aku selalu beringat..

senang citer nak berbelanja tu ukur baju di badan sendiri lah.. ni gaji rm2k tapi nak belanja mewah itu ini, cukup bulan mkn manggi.. saving kena ada walau sikit pun masuk la dlm asb ke ..beranak jgk duit tu..  kesian pada yg bergaji kecil tu, nak byr itu ini, utk family lagi..

hari gaji jer berbondong2 masuk kfc, pizza hut bagai ..mostly meleis gomen..kesian tgk .

cash dlm umah ribu2tu  xde ler..
wat hati x tenteram pulak nak simpan kat mana..
arwah ayah aku dulu
setakat 1000@2000 tu, celah bantal jerk...

Follow Us
kucen_miang replied at 8-8-2017 08:30 AM
hari gaji jer berbondong2 masuk kfc, pizza hut bagai ..mostly meleis gomen..kesian tgk .

tu senario biasa dah.. penuh sesak..

ada..tapi duk dlm asb. kalau emergency jenuh lari pi pos ofis keluarkan duit.
mzz masa pregnant dulu buat tabung untuk anak..masuk duit syiling, seringgit etc..anak setahun, tengok2 dah ada seribu lebih dalam tu. dah masuk dalam asb anak.

mzz pejam mata ja tiap bulan transfer duit masuk asb, satu simpanan mzz, satu simpanan anak, satu lagi untuk roadtax segala mala.

cash in hand husband yang handle.

myakayina replied at 8-8-2017 08:32 AM
tu senario biasa dah.. penuh sesak..

sebelum gaji telan liuq tgk iklan kat tv.

belanja mcm org gila, savings takde lepas tu meratib kesempitan hidup ekonomi merudum katanya

Edited by damian_lee at 8-8-2017 12:48 AM

Mmang kena tahan nafsu chuolsss semua
Sbb kena sidekan 2(1st two points) benda paling penting
1 - saving (kalau ikut pakar 20% gaji ... kalau xmampu capai 20% .. park jer 5-10%).
2 - emergency (aku top up rm100/++ sebulan untuk emergency).
3 - Makanan cuba letakkan portion yang static .. kalau mcm aku .. aku mmang ada sarapan ruji ... so bajet sarapan aku mmang dah statik ... so survey la makanan2 untuk Dinner and Lunch. And aku ada 1 hari dalam setiap bulan untuk belanja diri sendiri makan hebat2. Kalau bajet makanan ada lebih. Simpan dalam bajet makan jangn letak bajet2 lain mahupub bajet bagus. Mungkin one day boleh belanja orang lain gak makan hebat2.
4 - Entertainment plak kena sidekan. Sbnrnya "riadah" lebih berfaedah. Which cost makanan untuk riadah masuk dalam no. 3
5. Transport ... ini kena belajar dr pattern. Kena tau pattern. And aku juga selalu asidekan transportation maintenance punya duit. Ko beli kete mahal2 pastu bila rosak kena cekau. Beta asingkan siap2 in case. Mcm yg terjadi baru2 ni. Kete aku ada prob abisla gak 700 nasib baik duit untuk tu dah ada. Selain maintenance monthly saving untuk road tax dan insurance juga. Nanti bila time sampai ko dah xrasa sangat and kayap sangat keluar duit untuk gaji ko bulan tu.
6. Rumah ... ramai orang feeling nak beli rumah. Nak apartment and kondo bagai yang guarded
Ikut kemampuan. Kalau hanya mmpu sewa. Sewa dulu . Simpan duit sikit2 untuk rumah.
7. PARENTS jangan dilupa walaupun aku letak last2 point ni .. tapi benda ni antara yang paling penting. Pada yang dah xde parents and percaya dengan tuhan aside kan juga duit walau rm50 sebulan untuk parents yang telah tiada. Nanti duit tu boleh la belikan yasin ke sejadah ke untuk surau.
8. Sebab ko sangat planning and hampir nampak mcm kedekut. Untuk kikis and avoid sifat kedekut setiap hari (isnin - friday) aku tabung rm1 untuk kegunaan amal. Contohnya derma kilat ke apa ke. Jangan belanjaaaa itu amanah dan saham ko. Ia juga ajar ko untuk menahan diri dr guna duit. Sbb kadang duit amal ko lebih banyak dr duit dalam wallet ko.

Kesimpulannya ko asing2kan duit2 dulu time dpt gaji. Jangan terus bayar bill so kena plan duit ko nak kemana .... aku lebih suka asignkan lebih sikit .. and belanja kurang sikit. Jadi setiap pengasingan itu ada lebihan and actually itu juga dianggap sbgai portion untuk emergency.

Gitu jerrr laaaa yang aku amalkan
Alhamdulillah setakat ni berhasillll ....

Duit simpanan wj dah habis buat bisnes tahun lepas...dan balance2 cover living cost 2017 since job kurang.. aku skrg dah mcm Atikah Suhaimi yg kehabisan saving.. masa job Tgh rancak wj kumpul duit tak belanja pun...last2 habis gak menanggung rugi lg ada...bila nak start balik, job dah semakin takde. Tu yg sekarang nak carik kerja balik..sebut je job Street, MRT2 LRT3 semua dah pos & e-mail cv... dulu2 kerja yg cari wj.. sekarang majikan tak ambik pekerja.. memang sptmana yg forumer ckp, zmn ekonomi ok bisnes apa pun jadi..skrg nak saving je ada benda kena korek saving

if let say diperlukan, jawatan terakhir sblum wj bergelar Freelance, environmental manager

simpan mmg perlu 30%..
main kutu pun okay.. yang tunggu turn dapat duit tu.. pastu cepat2x la masuk kat bank or asb yang limited access untuk keluar kecuali kecemasan..

selalu aku kalau nk beli barang untuk keinginan mmg konsep kumpul..
so bawak bekal ke kat office so blanje makan lebih kurang rm200 per month boleh simpan untuk shopping keinginan..

wanitajelita replied at 7-8-2017 05:49 AM
Wj depress sgt sejak ekonomi down...ni baru je kuar air mata sebab tak dpt job yg dilobi hari tu
...

Share market dah kecil dah WJ utuk yg biz
Lagi2 yang biz makanan and pakaian
Masing2 nak buka biz
I doakan uolssss dimurahkan rezeki dipermudahkan segala urusan ...

wanitajelita replied at 7-8-2017 05:49 AM
Wj depress sgt sejak ekonomi down...ni baru je kuar air mata sebab tak dpt job yg dilobi hari tu
...

Share market dah kecil dah WJ utuk yg biz
Lagi2 yang biz makanan and pakaian
Masing2 nak buka biz
I doakan uolssss dimurahkan rezeki dipermudahkan segala urusan ...

orang xckup duit utk menabung
at the same time org dah berhati hati berbelanja
retail down

yang bagus tabungan negara meningkat rizab negara bertambah

lairaestella replied at 7-8-2017 03:49 PM
kos hidup d sarawak x tinggi?? sesapa org semenanjung pernah keja kat Sarawak ba ...

mee tapau pun baru RM2.50
kat semenanjung dah RM4.00 .....tapau tau

wanitajelita replied at 8-8-2017 08:48 AM
Duit simpanan wj dah habis buat bisnes tahun lepas...dan balance2 cover living cost 2017 since job k ...

sabar je lah wj.. aku beberapa tahun lalu dah alami. mmg merahsiakan tak da sape tahu..hutang melambak. tp Alhamdulillah boleh selesaikan tanpa bank kejar.

kena berjimat cermat,ketepikan apa yg xperlu. lepastu amik kertas mahjong duduk dan rancang balik semuanya.setkan dlm diri tahun depan make sure semua berubah.. aku masa susah.. sampai kat kalender bulan 5 aku tulis 'dimanakan aku ketika ini? ' padahal lagi 3,4 bulan nak bulan 5..ianya umpama perancangan cabar keupayaan diri keluar dr mslh.  wj bisnes apa je? bisnes ni kena pandai.mungkin kita rasa bisnes ni mmg sesuai dgn kita. hakikatnya tidak.

aku dgn suami pernah melabur kat 4 bisnes, tp semua sendu. modal habis mcmtu je.. walau kepakaran, tp bukan rezeki. skrg ni bisnes yg lari dari bidang kepakaran suami aku.. Alhamdulillah dpt tender.

berita ni pun sikit sebanyak menepuk diri aku.. minggu ni je aku buang 4 karpet rumah yg baru beli tahun lepas, tukar karpet baru, beli sofa baru..padahal semua masih elok.. masa dulu sentiasa bersyukur je dgn apa yg ada.skrg baru tersedar teruknya aku. duduk kat katil sorg ni menaip, tgk keliling tpikir aku tak bersyukur dan tahu membazir.

wanitajelita replied at 8-8-2017 08:48 AM
Duit simpanan wj dah habis buat bisnes tahun lepas...dan balance2 cover living cost 2017 since job k ...

ala siannye...kawin je la sis
sptmana saranan iols pd atikah suhaimi

AbukRokok replied at 8-8-2017 08:58 AM
mee tapau pun baru RM2.50
kat semenanjung dah RM4.00 .....tapau tau

abuk duduk area mana? taun bila?setakat hari ni sejak taun 2010,  kita area utara sarawak mee tapau rm5/tapau. tong gas tukar rm35. kepak ayam sekilo rm12, sayur sayuran d pasar tani paling murah rm1.50 (10 untai kacang panjang). beras butterfly liansin rm47/bag. telur 1 stray gred C rm10, 3A rm14/tray. kalau area sibu, sarikei, saratok, sri aman, betong, kuching saya percaya kat sana masih murah kalau pandai cari tempat beli.