CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: heyyu

[Tempatan] PENIAGA MERUNGUT, ORANG TIADA DUIT BELI BARANG, KATA MUHYIDDIN

koko2 replied at 22-8-2017 08:34 AM
potong 20 la kak lid..maseh ada isi...

memula aku potong 25 ketul...lagi sadiskan..???

Tu pasal aku cakap ko slim koko..

NAT_11 replied at 22-8-2017 09:06 AM
Bila orang berjimat, ini bukan maknanya mereka hidup kais pagi,
makan pagi dan kais petang, makan p ...

couldn't agree more...sbb harga brg dah terlalu mahal...

camne nk tanam pokok limau purut? ke elok beli je pokok yg dah siap2 tumbuh dari nursery pokok?

Sesiapa yg nak belajar tanam herbs atau sayuran mcm salad/celery etc dlm pasu atau kawasan kecil boleh refer kat youtube ye. Banyak video pasal ni.

Pastu kalau tak nak membazir benda macam daun limau purut etc, boleh freeze. Lagi bagus kalau vacuum pack benda tu sebelum masuk freezer. Boleh tahan kekal fresh. Baru2 ni, aku terlebih beli halia, so potonglah dalam 1 inci, buang kulit yang ada kesan2 hitam/lebam, pack dalam plastic dan masukkan dalam freezer.  

Rajin2lah explore resipi yang tak perlu guna ayam seekor, daging sekilo etc. Kalau keadaan dah tak mengizinkan kita makan macam dulu2, contohnya, kalau dulu kena baham kari ayam 2-3 ketul + nasik, ubah mindset. Masak hidangan yang tak memerlukan banyak ayam, contohnya padankan stir-fry vege dgn chicken strips  + kari dhal + nasik, etc.  Gunakan kreativiti.

Lagi satu, utk ibu2 yg bekerja. Balik kerja terus kena masak sebab nak jimat duit tak nak beli kat kedai. Kadang2 bila dah penat dan tergesa2 tu kita akan buat benda yang termudah, goreng ayam seekor, bukak daging sepeket masak kicap etc. Kalau nak berjimat, ini mungkin bukan caranya. Instead, masa weekend sediakan bahan2 rencah untuk mee goreng/meehoon sup/nasik goreng/spaghetti. Freezekan dalam bekas. Lepas balik kerja, keluarkan satu bekas, masak. At least half your work is already done, and bolehlah berjimat juga. Buatlah untuk 3-4 kali masak.

bitterchoc replied at 22-8-2017 09:59 AM
Sesiapa yg nak belajar tanam herbs atau sayuran mcm salad/celery etc dlm pasu atau kawasan kecil b ...

wah ..bagus bagus tips ni... arigato...

mejaputih replied at 21-8-2017 08:02 PM
wah ..bagus bagus tips ni... arigato...

Takde apalah mejaputih. Aku banyak belajar dari orang jugak. Kalaupun keadaan kewangan kita tak teruk, tak salah belajar. Aku pernah ada kenalan Indo, dia citer family dia pernah makan rumput kering sebab betul2 takde duit pastu tanaman tak menjadi sebab kemarau. So kalau kita boleh jugak beli beras, ayam/daging/ikan sikit, kita boleh guna kreativiti utk makan sedap2. Terpulang pada kita. (Tapi ini tak bermakna kerajaan boleh menganiaya rakyat dgn membolot duit dan menaikkan harga lagi.)

Follow Us
arasham replied at 21-8-2017 03:19 PM
Rasa rugi ros, nak pakai daun limau purutnay 3 helai, kena beli rm1.  Itu yg berazam tanam. Bila d ...

betul tu kak sham..walopun bekerja tapi jika dikira2 lebih baik beli bila ras perlu..utk guna selai dua daun purut bole gagah lagi..kalau nk bertanam kos lain pulak kena tanggung.

kos bahan masak seperti serai, halia dan daun limau tak efek sgt..sebab penggunaan bukan byk.

kalau macam nie....kutipan GST tahun nie merosot.....
rakyat berjimat, kurang berbelanja.....

sitisitu25 replied at 22-8-2017 08:59 AM
aku pon da berbulan xmkn mlm..tp weekdays jela..aku mkn berat pg2..tgh hari mkn sandwich or buah j ...

bagus la tak makan malam selain kita bole jga makan jimat..yg penting anak2 membesar tu dahulukan.
banyak cara bole berjimat skrg..budak2 janji makan tu sedap..dua lauk pun jadi.

tuk diri sdri..cincai jah..tapi maksure makanan tu kita bekal..pagi2 masak lauk simpel. beli kuih 3 inget. itu je kos makan.

selainnya..30.00 satu hari all in itu kos tetap..yg lain2 tk kira lagi.

Skarang mmg jaranglah makan luar. Dulu ye. Asik2 malas masak makan luar. Bile suami ckp x puas makan luar n nak tambah x boleh. Sbb portion kecik je. Pastu aku masak sendiri, dia nak makan ape je aku terus google internet. Skarang dah terer masak.
Tp ikan mmg mahal. Sampai berbelas ringgit sekilo. Tp sbb aku bdua, aku beli 2 3 ekor utk skali makan. Kalau beli ayam sekor yg saiz sederhana tu bole buat 3 4 kali masak. Udang beli dlm belas ekor n saiz sederhana x sampai 10 hengget. Sotong beli sikit2 je. Tp x tau, beli ciput2 je dah dekat 100 or seratus lebey seminggu

wanitajelita replied at 22-8-2017 09:09 AM
Wj dah lama tak pergi Sambal Hijau...dengar citer Abg ni pasal asam pedas tiba2 rasa nak bergegas  ...

mahal tak sambal hijau ni?

nmpk lauk2 dia sedap2 belaka

tgkkan lokasi tu mcam mahal

rospinki replied at 22-8-2017 10:34 AM
bagus la tak makan malam selain kita bole jga makan jimat..yg penting anak2 membesar tu dahulukan. ...

aku pg anak aku je bekal roti pi sekolah..lunch dia mkn kat umah day care..aku xbwk pon..sb kat opis ada cafe n dpt elaun mkn..so byr pakai tag opis je..laki aku jela mkn kne bayo..tp tu bajet dia la..huhu..aku cuba kurangkan apa yg ptt..

xnk mkn sgt sb nk kurus je sbnrnya..hahaha..byk mkn gemuk lah..sb tu weekdays mkn ala kadar..weeknd br qada blk..kalau hari2 hentam mkn sedap2..maybe berat aku skrg da 100kg..sobs

gam_gajah replied at 22-8-2017 11:14 AM
mahal tak sambal hijau ni?

nmpk lauk2 dia sedap2 belaka

biasa saja price xde la mahal sgt..kat bangi ada limau nipis..kat damansara ada sambal hijau..kat seri kembangan ada sodap kat kg baru ap nama tah kedai tu..berderet lauk mcm sambal hijau gak..tp dlm byk2 ni pd aku..smbal hijau kot paling sedap..hahaa

Peya replied at 22-8-2017 10:54 AM
Skarang mmg jaranglah makan luar. Dulu ye. Asik2 malas masak makan luar. Bile suami ckp x puas makan ...

bajet ko mcm aku la..sb famili kecik..seratus lbh smggu..amik serba cket gak..tp nk mkn sedap tggu weeknd je..gugel gak resepi..sb da bosan mkn luar la..mkn x puas..duk pk jgk..ni br 2-3org je ni mkn..kalau yg ramai famili tu mcm mana la..bkn semua org gaji 10k

mampu mkn meggi jela tghari ni

Aku cam pelik juga dengan economy Malaysia ni.....aku tengok kat Hua Hin Thailand berderet kedai kosong takde pelanggan sangat tapi maintain jer open semua hari hari. Camner dorang bleh survive huh.

Tak makan malam nanti mulut korang busuk tau...sebab perut kosong. Cmne nak French kiss dgn husband sebelum make love nanti? Makanlah something mcm bubur nasi

sitisitu25 replied at 22-8-2017 12:38 PM
biasa saja price xde la mahal sgt..kat bangi ada limau nipis..kat damansara ada sambal hijau..kat  ...

Sambal Hijau jugak yg paling sedap kann

Pastu sambal hijau dia longgokkan semua kuih dan biskut as a desert.. lompat tikam, kuih bakar (satu bunga), biskut semperit, kek batik dll lg yg korang xsempat beli selama ni di tempat lain semuanya ada di situ. Kuih bakar dia sedap sgt guna perahan daun pandan, siap ada kerak tau

sitisitu25 replied at 22-8-2017 12:40 PM
bajet ko mcm aku la..sb famili kecik..seratus lbh smggu..amik serba cket gak..tp nk mkn sedap tggu ...

Seratus lebih seminggu?? Mak aii...wj beli sayur tetiap minggu sepuluh ringgit... tak masak, blender je. Cmne la agaknya klu aku dah berkahwin nanti