CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 28361|Reply: 80

Apa yang anda akan buat jika anda ada RM 1 JUTA ringgit

Hi all,

Pagi2 ni nak tiba2 nak tanya forummer ekonomi dan usahawan...tengah2 ekonomi tgh mcm nak gawat tak gawat ni..tiba2 dtg idea mcmana nak belanjakan duit yg banyak tu..

Lets say la kan..tiba2 anda dapat durian runtuh dalam RM 1,000 000.00 Juta ringgit, apa yang korang akan buat..ala2 perancangan la kan..

Bagi aku, maybe aku nak buat mcm ni

1. Bayar segala mala hutang rumah, kereta dll dan beli rumah yg selesa sikit ...anggaran dlm RM 550,000.00
2. Masuk dlm fixed deposit - around dlm RM 100,000.00
3. Beri/hadiah pada family members  - around dlm RM 100,000.00
3. Melabur - around RM 100,000.00
4. Melancong tempat2 yang ingin pergi RM 150,000.00

sikit kan RM 1 Juta ringgit tu.. sapa kata ada RM 1 Juta dah boleh senang 2-3 keturunan
aku mula2 ingat kalau dah ada duit RM1 Juta tu dah boleh retired awal dan enjoy the life...tp lepas  buat bajet mcm kat atas tu..ala2 mcm nak kena keje juga..duit membukit pun, kalau hari2 kena tarah akan jadi landai jugak..

korang list la details perancangan korang kalau korang ada RM 1 Juta...nak tahu juga.. maybe korang punya plan lagi bombastik dan fantastik

p/s bila la TV nak buat MORE JUTARIA balik..

Rate

1

Jgn lupa portion utk LHDN. Mereka pon perlukan wang dari 1 juta tu.

Rate

1

Rm100k utk fixed dep tu mcm sikit sgt....

I selalu sembang ni dgn husband.
Kalau dpt 1juta, apa plan kita.

1. Pergi haji dgn husband & anak. amek pakej hotel dekat dgn masjid.

2. Buat rumah idaman dh survey about 300k (tp ni kalau tak pon takpe sbb alhamdulillah dh ada few rumah. Maybe tmbh kn asset yakni beli rumah utk buat sewa)

3. Invest in tabung haji 500k . Lets say dividend is 6%pa, dh bleh dpt 30k utk setahun. Which is abt 2.5k per month.

4.   Round the world. Ada abt 196 countries. Alhamdulillah dah pergi 36 countries. Ada 160 negara lg blom gi

I don't really fancy gold, FD ,unit trust. Sbb dulu penah masok 40k dlm UT, 7 yrs tak untung lansung. So i agak traumatized. Gold pon pnh invest for 5yrs. Yet takde untung. So i guess tbg haji n asb je lah

Berangan free kannn....

Ok...klu aku, sbb aku dah tak de utang....aku nk perabis cara aku lah...

1) RM 500k saving
2) RM 100k melancung
3) RM 300k beli tanah tanam pokok buah buahan....
4) RM 100k lagi utk beli anak benih lah...baja lah...buat chalet kecik kecik utk dtg situ bila musim buah...

ramai gila kaya dpt Rm 1 juta.

akak kalau dpt 1 juta, akak cari ilmu berguru dan buat duit Rm 1juta lagi sekali..

Duit RM 1 juta tu akak invest dengan guna ilmu yang ada dan leverage kan.

ASB, unit trust, property, gold, and segala macam bisnes adalah tools buat duit sahaja. tanpa ilmu apa2 tools akan berkarat. jadi mahirkan satu2 tools sampai duit beranak pinak..

ada orang boleh buat duit dengan gold? kenapa ada orang rugi? beza orang untung dan rugi ialah ILMU.. the more u master the more u decrease risk of loss.. org ada ilmu boleh manager risk. rugi tu pasti untung belum tentu

Rate

1

Follow Us
kalau.. hmmmm.. aku nk perabis rm1juta tu dlm masa sehari.. mna taw esk dah arwah

zawara replied at 20-8-2017 01:55 PM
kalau.. hmmmm.. aku nk perabis rm1juta tu dlm masa sehari.. mna taw esk dah arwah

Ha..ha...lawak lah kau...

jazaa100 replied at 20-8-2017 01:30 PM
Rm100k utk fixed dep tu mcm sikit sgt....

berangan je..

mula2 tu nak letak RM 200K utk fixed depo.....tp biasalar kan, mesti ada sedara mara yg akan dtg minta nak pinjam etc etc tu yg allocate RM 100K utk diaorg.....kalau betul2 ada RM 1 juta tu, yg tiba2 mengaku sedara pun ada...ini aku tgk kat drama lar

makita replied at 20-8-2017 12:33 PM
Jgn lupa portion utk LHDN. Mereka pon perlukan wang dari 1 juta tu.

LHDN siap2 nak ambik ke..bukan kena tunggu hujung tahun

babynina30 replied at 20-8-2017 01:33 PM
I selalu sembang ni dgn husband.
Kalau dpt 1juta, apa plan kita.

wah @babynina30 ...dah lama pernah terpikir la..

aku baru terpikir je..

jazaa100 replied at 20-8-2017 01:36 PM
Berangan free kannn....

Ok...klu aku, sbb aku dah tak de utang....aku nk perabis cara aku lah...
...

bestnya dah takde hutang in real life....

CiliPadiSedap replied at 20-8-2017 01:49 PM
ramai gila kaya dpt Rm 1 juta.

akak kalau dpt 1 juta, akak cari ilmu berguru dan buat duit Rm 1j ...

ilmu tu no wonder..mmg penting pun ini masuk dlm pelaburan long term

zawara replied at 20-8-2017 01:55 PM

boleh ke nak perabiskan duit RM1 juta dlm satu hari..

ko nak beli apa? share lar..

wirazam replied at 20-8-2017 02:19 PM
ilmu tu no wonder..mmg penting pun  ini masuk dlm pelaburan long term

akak pelik cmne org boleh rugi emas?
sebab akak tahu yang rugi emas ni kena scam cepat kaya atau pun dia orang ni beli emas tunggu harga naik.

cuba uols semua berfikir cmne emas boleh untung kalau nak kena tunggu harga naik? cmne kedai emas boleh mewah sakan sewa tempat mahal? rata2 jawapan kaka terima sebab dia orang tu cina berniaga rumah urut, cuci duit.

habis habib jewel tu bangsa apa? melayu kan? takkan dia niaga rumah urut? pusat pelacuran?

kat sini pentingnya mindset untuk explore. jawapan mudah cina jahat cina niaga rumah urut dapat duit buka kedai emas. jawapan sebenar margin keuntungan emas boleh capai RM 60/gm bagi emas 916, belum lagi trade in emas scrapt, emas rosak.  belum lagi trading jadi agent kilang supply di kedai emas, belum lagi kutu emas.

akak rugi emas sbb akak order barang tak sampai , jilaka scammer.

Yg kat bawah ni, saya petik kata2 Irfan Khairi- yg capai status jutawan pada usia 25 tahun..

https://www.irfankhairi.com/blog ... my-first-rm1000000/
"

So, sini saya nak kongsikan. Bukan untuk banggakan diri, tetapi ada tip kewangan amat penting untuk dikongsikan.

Sebenarnya, saya tidak belanjakan kepada perkara-perkara mewah tetapi:

Beli sebuah unit kondo secara cash. Kondo unit sederhana je… takdelah penthouse atau jenis mewah punya.
    Beli kereta secara cash… kereta pun kereta nasional. Bukan kereta Merc atau BMW 😉

Kedua di atas, tak sampai separuh juta pun.

Satu tip kewangan yang amat penting adalah, untuk anda “protect” atau lindungi diri sendiri dan keluarga terlebih dahulu apabila mampu. Ini kerana, dalam perniagaan (atau pun bukan perniagaan), macam-macam boleh berlaku. Mungkin satu tahun untung mendadak… mungkin tahun kemudian, mengalami kerugian!

Syukur alhamdulillah, apabila rezeki saya capai first million pada umur 25 tahun, saya perlu lindungi diri sendiri dan keluarga terlebih dahulu. Dengan membeli kondo unit sederhana serta kereta secara cash, 2 perbelanjaan terbesar hidup seseorang telah dilangsaikan.

In other words, financially free- retire rich, retire young! Sekiranya apa-apa terjadi (harapnya tidak lah ) rumah sudah dimiliki 100% dan kereta pun dah dimiliki 100%.

Apa yang kadang2 kita lihat adalah, apabila seseorang business man untung sejuta, terus beli kereta mewah (hutang), rumah mewah(hutang) segalanya mewah(hutang). Tidak sedar bahawa rezeki boleh ditarik balik bila-bila masa sahaja. Apabila terjadi, terpaksa bergadai semua harta dan hutang dikeliling pinggang. Doakan musibah ini tidak berlaku pada kita.

So, kunci kewangan #1, lindungi diri sendiri dan keluarga dahulu! Cover kereta & rumah yang asas dulu… tak perlu mewah.

Once yang asas dah cover, terpulang pada anda untuk bermewah-mewahan… saya pun, dah lepas ada rumah asas & kereta asas, baru lah beli rumah besar sikit (dream house) dan kereta import (untuk keselesaan keluarga).

In other words, dreamhouse & dreamcar adalah prioroti ke-2. Prioriti pertama adalah lindungi diri dan keluarga dahulu! Dengan cara ini, kita mendapat ketenangan dalam fikiran dan tak perlu terkejar-kejar lagi dalam hidup 🙂

wirazam replied at 20-8-2017 02:20 PM
boleh ke nak perabiskan duit RM1 juta dlm satu hari..

ko nak beli apa? share lar..

Mungkin beli rumah sejuta. Ok zas abes uwangnya . Hiks

wirazam replied at 20-8-2017 02:15 PM
berangan je..

mula2 tu nak letak RM 200K utk fixed depo.....tp biasalar kan, mesti ada sed ...

Kalau aku dpt sjuta tu, mmg dok diam takde nk canang kt sedara mara or sesapa.

Even kalau skrg aku round the world pon, tak gitau sesapa. Sbb nt mula lah org mengata. Wahhh byknya duit. Wahhh nak kirim souvenir lah apelah.

ada kwn aku dlm dok layan aku sembang...dia berangan  nak beli 2 lot rumah kedai dan sewakan lepas tu..

satu lot kedai dah makan RM 500K ..dua lot kedai dah habis dah duit satu juta dia tu..

aku balas lak kat dia...ko ingat senang ke ko dapat penyewa..

Spend masa currency turun rugi cik Non. Simpan bawah katey jer la teman kalo dapat. Or mungkin beli ladang durian yang orang desperate nak juai. Nunggu property bubble burst, beli worthwhile properties.