CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 17607|Reply: 182

Cerai Taklik

Salam semua...nak tanya, ada sesiapa tak yang berpengalaman dalam permohonan cerai taklik?

simple tak prosedurnye? Kena sediakan dokumen, saksi kah?

Terima kasih in advance atas respon

Cerai taklik ni maksudnye suami X nk cerai tp isteri nak.  Gitu ke cik sentap?.

sebu1 replied at 7-9-2017 01:08 PM
Cerai taklik ni maksudnye suami X nk cerai tp isteri nak.  Gitu ke cik sentap?.

cerai taklik ni cerai yang syarat..
contoh laki kata kat bini jangan masak, kalau masak jatuh talak..
so klu bini masak jugak, jatuh talak la..

yang bini nak cerai tapi laki tak nak tu, fasakh or tebus talak..

kepada tt, lagi senang kalau awak rujuk ke pejabat agama terus dan dapatkan pandangan yang lebih arif..

tengok balik lafaz taklik yg dilafaz masa akad
boleh guna yang tu je
xcukup nafkah zahir batin 4 bulan

prettyuglybabe replied at 7-9-2017 01:14 PM
cerai taklik ni cerai yang syarat..
contoh laki kata kat bini jangan masak, kalau masak jatuh tal ...

Ooooo tq mod pretty.  Aku yg dah tue dan lame kawin ni pun X reti2 pasal ni.malu pulek rase tanye

Follow Us
Taklik ni bukan ke ada masa kita nak nikah..Pgantin lelaki ad baca depan kadi dan keluarga kalau saya atau waris saya mninggalkan isteri lebih dari 3bulan dan tidak memberi nafkah maka jatuh talak bla3..Lupa la ayat penuh dia tapi pernah dengar time sepupu kawen di johor..Siap pakai microphone lagik..

sebu1 replied at 7-9-2017 01:25 PM
Ooooo tq mod pretty.  Aku yg dah tue dan lame kawin ni pun X reti2 pasal ni.malu pulek r ...

ala... kita sama-sama tambah pengetahuan

Adek saya dah setahun suami tinggalkan tanpa nafkah zahir dan batin

Adakah sudah jatuh cerai taklik atau masih suami isteri

Kerana adek saya tak nak bercerai

Mak sy sblm ni cerai taklik tp sy x penah tya prosedure betul2 cuma sy isikan form cerai kt pejabat agama ms tu. Klu betul kena tinggal sampai 4 bln,nnt kena buat iklan kecik kt paper,tujuan nk carik laki tu.klu laki tu x muncul gak,msk court blk for next proceedings n as a result court akn decide tjatuh talak.Sy x tau cost iklan tu sbb sy ms tu bg mak sy 1k utk selesaikn segalanya bkenaan dgn penceraian tu.

Sblm tu mak sy memandai tuntut secara fasakh then guna bbg, mmg lambat la. Pastu mggelupur nk cepat sbb nk kawen baru.strike out fasakh n mohon br cerai taklik.

Tt g la tya kt pjbt agama yg tdekat utk lbh detail. Sy cite ikut pglmn sy je

kaseh80 replied at 7-9-2017 01:55 PM

Adakah sudah jatuh cerai takl ...

Klu ikut situasi mmg jatuh talak tu..adik awak kena consult dgn pjbt agama.

CardiGans85 replied at 7-9-2017 02:05 PM
Mak sy sblm ni cerai taklik tp sy x penah tya prosedure betul2 cuma sy isikan form cerai kt pejabat  ...

Memgelupur hehe

cerai taklik mean mcm suami larang isteri buat something, if buat jatuh talak...then isteri kena g mahkamah daftar kes.. sebelum tu kna jmpa imam utk sign borang..mahkamah bagi tarikh suami isteri kena datang..dekat mahkamah baru decide jatuh ke x talak tu...if suami dia sedar dan waras n memang dia maksudkan taklik tu...n isteri tu keluarkan hujah2 dia..mmg jatuh taklik tu..if suami xde niat msa tu...myb x jatuh..x perlu bawa pape..cuma suami & isteri saje...dan x amik masa lama...

member aku 2 orang jadi cmtu..sorg jatuh talak..sorang x jatuh...baru je lg kes..2 mnggu lepas

“Saya dengan sesungguhnya melafazkan bahawa tiap-tiap kali saya tidak bersekedudukan dengan isteri saya xxxx  bagi selama tempoh 4 bulan dengan tidak putus-putus,sama ada saya meninggal akan dia atau dia meninggal akan saya dengan ikhtiar atau dengan terpaksa dan tatkala mengadu ia kepada Hakim Syarie dan tatkala sabit pada sisinya di atas ketiadaan sekedudukan selama itu maka tertalaqlah isteri saya xxxxxx  itu dengan satu talaq”.

Tu lafaz masa akad nikah....

situasinya akak yang angkat kaki keluar dari rumah...selepas kejadian di pagi raya yang hening

sekarang menunggu cukup empat bulan iaitu pada akhir oktober ni untuk menfailkan cerai taklik

bln november tahun lepas akak dah mohon cerai biasa,  tapi gagal sebab suami tak mahu menjatuhkan talak

kaseh80 replied at 7-9-2017 01:55 PM

Adakah sudah jatuh cerai takl ...

X jatuh lagi unless ada adik pergi mengadu ke pejabat agama, rasanya

nuerulcayang replied at 7-9-2017 02:22 PM
cerai taklik mean mcm suami larang isteri buat something, if buat jatuh talak...then isteri kena g m ...

thanx nuerulcayang...bermaksud cuma perlukan hujah2, tak perlu saksi bagai la yea...ok2

prettyuglybabe replied at 7-9-2017 01:18 PM
kepada tt, lagi senang kalau awak rujuk ke pejabat agama terus dan dapatkan pandangan yang lebih ari ...

tq pretty...akak dah standby 30/10 nak pergi failkan cerai taklik...kalau boleh nak selesaikan cepat2...taknak ada masalah berkaitan dokumen atau perlukan saksi....

CardiGans85 replied at 7-9-2017 02:05 PM
Mak sy sblm ni cerai taklik tp sy x penah tya prosedure betul2 cuma sy isikan form cerai kt pejabat  ...

situasi ni lain dik...akak yang walk out, keluar dari rumah, sebabnya dia cakap kita dah takde apa2...awak baliklah rumah mak awak...ayat dia lebih kurang camtu....tapiii...akak tak akan ambik risiko nak pengesahan samada lafaz dia bermaksud menceraikan atau tidak...sebab dah kenal dia tu, 22 tahun dah kawin...dia tak akan mengaku berniat camtu...

dan terbukti....dia ceritakan kat kawan2 yg kebetulan kenal dgn my father, dia cakap akak yang jahat, keluar dari rumah sebab nak kejar jantan lain...hampeh betul

aah x perlu sis..lupa td...kena g pejabat agama bgtau diorg..pstu diorg akn bagi borang2 untuk diisi..pastu br g mahkamah..member i aritu lpas daftar kt mahkamah tu rsa tarikh mahkamah bagi untuk bicara dlm tempoh 2 minggu..ataupn depend pd tempat tu kot...

onexox97 replied at 7-9-2017 01:22 PM
tengok balik lafaz taklik yg dilafaz masa akad
boleh guna yang tu je
xcukup nafkah zahir batin 4 b ...

thanks xox...doakan akak berjaya kali ni...

dah 2 bulan akak stay rmh mak, anak2 balik raya qurban baru ni pun gilir2, 2 hari rumah abah dia, selebihnya lepak dgn akak...alhamdulillah

anak jantan akak ada buat sesi pujuk memujuk, supaya akak berbaik semula dgn abah, mcm dulu....tapi akak terus terang, dah tak sanggup, dan nampaknya dia pun dapat terima kenyataan...dan katanya takpelah, dia cuba nak adapt situasi baru...yang paling mengharukan, dia cakap umi yang hadapi semua tu, umi yg terseksa...jadi umi berhak cari kebahagiaan jgk