CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Pendapatan klinik merosot 30 peratus, kenapa salahkan farmasi ? UPDATE #64

kurga replied at 15-9-2017 04:08 PM
setuju.... aku dulu pi klinik sebab sakit mata... kena rm 50 x silap... ubat mata 1 pastu krim oin ...

Itu ler....panadol ori sepapan br baper hinggit...
Ritu aku selsema sakit tekak dpt le ubat demam,lozenges, ubat selsema n antibiotik....charge doktor rm30...ubat rm120.....

Aku setiap bulan pergi klinik utk ambil ubat prescription. Setiap visit consultation fee rm40. Campur ubat semua kena dalam rm150. Harga ubat tu mmg lebih mahal berbanding ubat yg sama dijual di farmasi. Tapi disebabkan ia klinik panel dan saya tak perlu bayar satu sen pun jadi tak kisahlah kan. Bila farmasi boleh offer glucose dan blood pressure monitoring, itu sudah dikira sangat bagus kerana ia adalah sebahagian service yg diberi oleh doktor semasa consultation. Namun begitu utk sesetengah penyakit,pesakit masih perlu melakukan blood dan urine test secara berkala dan ini hanya boleh dibuat di klinik atau hospital. Dan doktor bertanggungjawab utk analyse result dan adjust jenis ubat dan dos berdasarkan lab test result. Di negara lain doktor cuma bagi list ubat dan pesakit boleh membelinya di farmasi. Tetapi di Malaysia, klinik itu sendiri yg dispense ubat. Ada kalanya ubat kehabisan stok dan perlu datang hari lain utk ambil ubat. Memang menyusahkan.

AbukRokok replied at 15-9-2017 04:33 PM
bomoh xnak salahkan ke? tabib tabib ustad ustad dah amik separuh client pesakit

Bomoh lagi cas mahai.. hak hak.. hak.. satu lagi nak tambah yg nyusut pdptan doc adalah

1 sensei
2 tok sami
3 vodoo
4 sami buddha
5 wel wel (agama hindu)
6

Kat tempat i ada 1 klinik, doc chinese. Dia check detail gila, siap terangkn pasal sakit kita n nasihat mcm2. Kalau demam ke cirit, caj sekali dgn ubat dalam rm28.

Klinik 1 lagi doc melayu pompuan, demam bodo2 pun caj rm50. Dah le check ala kadar, siap mulut puaka lagi sindir2 patient. Tapi yang i peliknya, klinik doc melayu ni sentiasa penuh

yg sebenarnya

doktor hanya bagi consultation and Precription

pharmacist  bertugas untuk check and dispensing and bagi khidmat nasihat pada client dan doktor kalau ada yg tak betul among others lah

so , semmeangnya memang kena ade pharmacist pun dalam ' klinik' kalau nak ikut by the book , so i suka macam ni.

tapi usually practice kat malaysia tak buat macam ni .

so..

lagi satu  yg i tak faham ialah banyak kali  juga kita dapati yg masyarakat msia segelintir - tersu pi pharmacy ambik ubat ' sakit lutut" ,  ubat X and Y  without  follow up doktor yg rawat depa dulu

atau sikit sikit sakit je pi pharmacist - ini  tak betul.

kena pi doktor dapatan diagnosis , atau kalau kena follwo up ke buat follwo up , ini tak sakit lutut  tu pi doktor  sekali dan jumap pharmacist 4-5 kali without follow up kat doktor tu
ini berlaku yg  kes kes pi jumpa doktor kat klinik. yg  golongan yg  tak tahu apa bahayanya buat lagu ni.

Klinik GP pendapatan merosot dan depa blame pharmacist yg jual ubat. Depa ni tak analyse trend business in healthcare ka? Dalam artikel tu tak tulis pula kat clinic & gov hospital patient bertambah ke tak.

Based on aku punya pandangan, orang yang p private hospital & GP clinic ni mostly orang yang ada medical card/ company panel.  Dengan keadaan ekonomoney semasa ni, setakat sakit2 biasa tu, orang ramai google ja symptom sakit depa. Mayoclinic, medlineplus,webmd.com dan lain2 lagi bagi penerangan quite well siap dengan jenis ubat.

Nak harap orang yang walk in masuk ke GP clinic, private hospital dan bayaq cash memang berkurang sangat la.. Gelagat patient la ni, kalau sakit yg tak berapa nak lega, depa p private hospital untuk dapatkan consultation & medical result/report drpd pakar...ataupun sekadar nak buat MRI/CT-scan (nak tunggu turn kat gov hospital ni kadang2 makan masa berbulan2). Pas tu, bawak report pi ke gov hospital. Save banyak dah tu (consultation fee, ubat2 atau masuk wad).

Lagi satu GP clinic ni  harga consultations macam apa lagi... tak seragam. Memang la MMC dah bagi guide rate consultation fee/charge untuk certain penyakit, tapi check batuk, demam & selesema antara satu klinik ngan klinik yg lain kadang2 tu 20-30 ringgit gak beza. Klinik yg kononnya style sikit, amik consultation fee kurang seringgit dua nak cecah maximum fee rate..

General Practitioners ni kena up to date sikit. Study customer behaviour, tracking and trending, economy macro/micro...

Follow Us
Takat sakit biasa2 pi farmasi jer. Caj klinik swasta memang mahal sekarang. Kalo anak sakit, i prefer pi klinik kerajaan

biasanya yg masuk private hospital akan perasan
doktor yg melawat pesakit setiap pagi
jumpa tak sampai pun 2 minit
just dtg tanya khabar

Betul jugak..Sbb I sendiri kalau batuk and demam biasa prefer farmasi.cakap je nak ubat demam dengan batuk,trus bayar and settle..Tak payah nk tunggu turn jumpe doktor..Kdg tunggu turn punye la lama walau swasta tapi jumpe doktor 5min pon tak sampai..Kalau rasa demam melarat atau lain2 sakit yg agak teruk baru jumpa doktor..

mana2 klinik kalau pelanggan dlm sehari kurang dari 30 org
memang tunggu masa nak tutup

padan muka..dah la cek ala kadar je..ada tu plak kuat merapu hal lain yg takde kaitan dgn medical advice..cash lah kau bangkrap

Tak lama lgi, diagnostic dr yg biasa2 akan diambil alih oleh smart phone. Analyze heartbeat, sound, temp, skincolor, etc. Development/mining dah start 20yrs ago.
Last few years dh ada yg pancing utk dna mining, submit your blood.
Ps: palmprint mining dh lama ada. Ppl happily beratur provide personal info, pics kt exhibition booth. Seems like beratur utk leak your own password.

adeqbun replied at 15-9-2017 03:28 PM
Dah tu sape suruh caj mahal2..demam ngan batok skit dh caj 60-70..ingat kitrg chop duit ke

Consultation charge yg mahai drp ubat. Padahal kdg tu bukannya cakap apa sgt. Nak2 demam ja, if sakit kronik lain cerita

PyoNaRi replied at 16-9-2017 02:06 PM
Consultation charge yg mahai drp ubat. Padahal kdg tu bukannya cakap apa sgt. Nak2 demam ja, if sa ...

Kadang2 aku syak kerani kaunter tu yg pandai2 mark up harga

Edited by moribb at 16-9-2017 06:04 PM

ada kala pergi direct ke farmasi tanpa ke klinik boleh menyebabkan penyakit bertambah teruk , aku sendiri pernah mengalaminya, tersalah guna ubat, penyakit gatal kat kaki jadi 2x ganda lebih teruk daripada asal

kisah Allahyarham Aziz Desa
Aziz Desa masuk ICU

KOTA BHARU - Akibat mengambil ubat tanpa pemeriksaan doktor, Ketua Pegawai Operasi Kelantan Trade Center (KTC), Aziz Desa dimasukkan ke unit rawatan rapi (ICU) Hospital Pakar Perdana di sini, kelmarin.
Beliau mulanya hanya mengalami kebas tangan dan kaki, sebelum mendapatkan ubat di farmasi.

“Namun, setelah dirujuk pada doktor, kesan daripada ubat itu menyebabkan saya sakit dada, muntah, pening dan jantung berdegup kencang.

“Saya kemudian ke hospital ini untuk pemeriksaan dan ditahan di ICU untuk rawatan lanjut,” katanya kepada Sinar Harian, semalam.

Aziz, yang turut mempunyai masalah kencing manis sejak beberapa tahun lalu juga mengakui ubat kebas diambil itu turut memberi kesan terhadap penyakit tersebut.

“Tak sangka saya akan seteruk ini, sehingga terpaksa bermalam di wad, dan dipantau doktor setiap masa,” katanya yang dinasihatkan untuk berada di wad itu selama seminggu.

Ditanya sama ada isu yang timbul sepanjang menerajui KTC turut mempengaruhi masalah kesihatannya, Aziz berkata, mungkin kerana terlalu banyak berfikir menyebabkan beliau terleka sehingga mengganggu kesihatan.

“Kerja saya tidak begitu banyak, tetapi mungkin saya terlalu banyak berfikir. Menteri Besar, Datuk Nik Abdul Aziz masuk wad sebab jaga kerajaan, saya masuk wad sebab jaga KTC,” katanya sambil ketawa.

adeqbun replied at 15-9-2017 03:28 PM
Dah tu sape suruh caj mahal2..demam ngan batok skit dh caj 60-70..ingat kitrg chop duit ke

nak like byk2 byk,,,

Tapayana replied at 15-9-2017 07:55 PM
iolls teman partner. heshe kena gout lagi. sian sangat.

klinik mediviron biasa kena 80

kilinik izham ni kat mana

mbhcsf replied at 16-9-2017 09:45 AM
yg sebenarnya

doktor hanya bagi consultation and Precription

Woww... Bagusnye klo ramai rkyat malaysia ade ksedaran mcm u dan tahu beza tugas pharmacist n doctors.. Masalahnya, kebanyakan org bila sakit sikit2 lebih suka beli ja ibat d farmasi tnpe refer pd doctor... Pharmacist mmg drug expert,  tp mereka xde kepakaran utk diagnose pesakit.. So sepatutnya pegilah cek dgn doctor dulu... Klo takut mereka caj mahl,  minta je prescription ubat,  then beli kt farmasi..

honeybee1802 replied at 16-9-2017 07:23 AM
Itu ler....panadol ori sepapan br baper hinggit...
Ritu aku selsema sakit tekak dpt le ubat demam ...

Certain clinic mmg guna brand ori..sbb tu lebih pricey.. Cthnye klo u beli paracetamol brand panadol,  mmg lebih mahl dr brand generic mcm parcil... Parcil tu sepapan singgit dah dpt.. Tp klo brand yg ori,  lebih mahal.