CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: AyaqMeloSuam

[Tempatan] Nak Belajar Ke Tak Nak? Taknak Belajar Duk Dlm Kelas Dendiam

mommymonster82 replied at 17-9-2017 08:21 PM
Mmg banyaknya klu handle kes dorg. Tanya2 mestilah life dorg ni lebih kurg je..
Mak bapak xpeduli ...

dalam kes yg melibatkan jenayah anak2 bawah umurjika ditengok betul2 (hehe dgn mata kasar)
masalah kebanyakkan bermula dari didikan di rumah
ramai jer yg korbankan anak dr korbankan kehendakkeperluan sendiri... bukan semua tapi ramai

mcm mommy cakap
pola yg hampir sama tentang setiap kes anak2 bermasalah di sekolah
seriously aku amat simpati sbb anak2 ni tak boleh nak pilih makbapak yg melahirkan mereka

kadang terpk jugak
apa makbapak anak2 ni pun dr family yg bermasalah
atau makbapak anak2 ini devolepe sendiri mentaliti tak bertanggungjawab semasa membesar atau camner?

cycle yg sama akan berulang dan akan jadi bertambah teruk

hati anak2 dah mula keras
jika ditambah dgn rotan tengkingherdik perli atau kekasaran
mmg tak berkesan

kena gali balik sikap sabar, ikhlas dan berkorban bila mendidik
ibu ayah wajib ada sikap ini dan jadi contoh pd anak2 sendiri

kalau sundirik pun ala2 jer jaga anak
anak2 sundirik pun tara kenaiii
masaakkkkk!

dah bulan september ni... KPI aku menghabiskan sukatan mata pelajaran yg belum abis
Dah pukul 1 pagi ni.. tengah menanda exam paper.. korang ingat ada masa ke nak tanda buku dalam kelas? nak tanda exam  paper kat sekolah... tu semua kerja yg cikgu kena angkut balik rumah.
Takde masa nya nak berleter dlm kelas.. aku cuma nak mengajar je.. jgn nak sibuk2 berkasih sayang dengan student..  bukan boleh bagi muka sgt.. nanti kepala kita dipijak nya..
mesti ada border antara kita dgn pelajar.  Biar budak respect kita dgn cerdik.. tak perlu pun kita sbg guru ni nak garang2.. nak denda bagai.. nak pampered dia org mcm2..

yg penting persediaan kita nak masuk kelas.. supaya apa yg pelajar tanya.. kita bersedia dgn jawapan nya.. tu sebab kalo dalam kelas ada pelajar yg membabikan kwn2 nya..  aku panggil dia dan tanya mana babi dlm kelas ni? aku tak pernah mengajar babi dalam kelas.. korang belajar satu kelas dgn babi ke?

Super-M replied at 17-9-2017 10:35 PM
sorry kalau kasar. pertama sekali bagi aku peranan mak bapak..kalau xmampu jaga anak didik anak jgn  ...

betul Super-M

Jangan judge jangan prejudice
anak2 bermasalah ni banyak yg tak kenal erti kasih sayang
beza dgn anakku sazali ya

jangan membiak jika akan menyusahkan diri sendiri dan org lain
takyah beranak kalau malas nak jaga
makbapak jenis ni tak akan ada masalah dgn anak sendiri sbb tak kisah apa pun
yg jadi masalah, dekat org2 lain yg kisah

zehra2 replied at 18-9-2017 01:17 AM
dah bulan september ni... KPI aku menghabiskan sukatan mata pelajaran yg belum abis
Dah pukul 1 pag ...

kadang kesian kat cikgu2 yg ya2 mengajar

anakmak replied at 18-9-2017 01:16 AM
dalam kes yg melibatkan jenayah anak2 bawah umurjika ditengok betul2 (hehe dgn mata kasar)
masala ...

Kekerasan adakalanya perlu tp perlu disulam dengan kasih syg dan pujukan.bukan tak bagus kekerasan ni. Kena guna pada masa yg betul begitu juga pujuk dan sentuhan kasih syg. Skrg ni jgnkn nk sentuh pukul sentuh pujuk pon xberani takut kena caj gangguan seksual pulak..haha..  Semuanya kena sederhana..kt org ibarat tarik rambut dalm tepung. Rambut jgn putus tepung jangan berselerak.. keras n tegas bila perlu dan berkasih syg bila perlu.. tunjuk kan kt kita marah sbb syg.. so budak akn lembut hati dan mudah ditegur.. kenpa perlu buang semua cara yg tegas dan ambil kaedah yg lembut semata2..pd me kedua2 cara boleh diguna dgn cara dan kaedah dan waktu yg betul..

Harap masyarakat nampak impak dr ni.
Apa yg 7 org budak bermasalh boleh buat..
Sampai mati 20 lebih orang anak harapan..

Klu ikut nisbah 1 orang boleh bunuh/rosakkan 3 orang ..besar tu

Kena ambil tindakan benda ni..
Dan nak buat undang2 pd me patut seimbang..klu budak2 tak boleh ditegur marah sentuh. Sepatutnya yg bawah umur ni jika buat salah mak bapak juga boleh dihukum.. so klu dah sendiri tak boleh fikir..kerajaan kena buatla sesuatu untuk "paksa" ibu bapa gini bertanggungjawab pada anak masing2. Setakat ni dorg boleh beronok2 jer biar sbb apa jadi pon budak2 tu tanggung sendiri..
Kesian juga dorg ni dahla terabai tak dpt pendidikn dan kasih syg sepatutnya..bila salh pilih jalan kena tanggung sendirian.mak bapak yg xde tanggungjawab ni terus beronok2 lega ank da kena tangkp polis hilang 1 beban masalh nak fikir so bolehla beranak lain lagi..kesian sungguh budak2 malang ni..

Edited by mommymonster82 at 18-9-2017 02:53 AM
awaynepian replied at 17-9-2017 09:45 PM
win u punya statement kak mommy.. jgn selfish..pk jgn rotan ank aku.. kalau ank u baik..xyah takut ...

Kita fikir gini.
Klau ank kita dibuli sampai mati apa rasa?
Kadang2 tujuan hukuman yg sedikit keras ni untuk budak2 ygvtak mkn saman ginilah.
Jgn risau klu anknkita dah didik dgn baik dr rumah..
Sepnjang pengalmn me budak yg xde masalh di rumah di sekolh xde masalh..klu ada pon tak de la teruk sampi layak kena rotan bagai.. habis2 denda berdiri je ke atau tulis karang 20 ribu patah perkataan. Hahaha..

So jgn risau dgn undang2 keras klu ank kita dah betul jlnnya..insyaallah ok tmbh2 skrg cikgu dah byk yg terlatih..pihak bertanggungjawab pon klu boleh nk ada kuasa bg kaedah keras skit dgn budak jahat ni selepas kaedah lembut xjalan..untuk lindung keselmtan dan emosi anak2 kita juga..yg baik2 ni... kita takut sangat cikgu bg teknn emosi..tp kita lupa zmn skrg teknn besar bukan dr cikgu pon..tp dr rakan sebaya.. buli sampi mati anak org..ni pulak bakar2 bunuh..ish..bygkn ank kita yg kena bukn takt rotan silap rs nk simbh petrol n bkr pon ada..

Follow Us
Mzz tak pernah kena pukul either by my parents or my teachers. I was naturally very good, quiet, studious etc. dah tua bangka ni je mulut macam longkang sikit :lol

My son is too young utk nampak perangai dia macam mana. Selain didikan, doa pun penting iringi anak2 ke mana saja diorang pergi. Macam my sister's punya anak memang hooligan. Padahal mak dia garang and rotan je diorang so i don't know kat mana yang tak kena.

mommymonster82 replied at 18-9-2017 02:52 AM
Kita fikir gini.
Klau ank kita dibuli sampai mati apa rasa?
Kadang2 tujuan hukuman yg sedikit ...

zaman canggih ni mak pak kena amik kisah tentang anak..

aku ni mak aku dr dulu amalkan konsep baik dengan guru.. bila mak aku baik dengan guru, aku takut nak buat salah. cikgu tu dh mcm kawan mak aku dh.. konsep yg sama aku pakai pada anak aku.

aku ok je, cikgu sekolah boleh wasap aku beritahu psl anak aku, selalu ambil berat.bila balik dia cerita kena denda,ketuk ketampi.. aku akan jelaskan kenapa cikgu denda dan akan tanya dia apa yg dia boleh belajar dr situ.

contoh haritu dia cakap kena enjut ketampi satu kelas, aku tanya kenapa?dia ckp semua budak bising.. aku beritahu sbb bising boleh jejaskan sesi pembelajaran org lain, dia sekali kena denda sbb dia xjalankan tanggungjwb nasihat org lain supaya senyap..

perkara yg aku sering ingatkan dan tekankan pada anak aku tiap pagi cium tgn aku g sekolah.. cikgu umpama ibu bapa dia disekolah.. jd hormat dan dengar kata guru. Alhamdulillah ok je. kalau as a parent kita tahu tanggungjwb didik anak kita, anak kita xkn jd beban utk org lain. ni anak xpandai salahkan cikgu. pernah tgk satu bapak hantar tadika rm1.5k sebulan.. bila anak lambat dia tanya cikgu 'saya hantar tadika mahal ni, knp anak sy xpandai' sinis je aku senyum..kau kat rumah didik anak ke? bantu anak ke idok? lagi satu cikgu anak aku sek pagi, sek agama.. dok komen ' Alhamdulillah puan anak puan selalu siap kerja sekolah yg sy berikan'..  aku tanya balik eh cikgu ada ke yg xsiap keje sekolah.. cikgu cakap ramai je.. dan aku berpendapat apa tugas mak bapak ni? tak tahu semak tugas sekolah anak? ke tunggu cikgu wasap bgtau anak u ada keje sekolah? kau malas jaga anak kat umah, pantau anak, itu ini xsiap anak kau kena marah.. salahkan cikgu. nampak x?

Super-M replied at 18-9-2017 07:42 AM

aku ni mak aku dr dulu amalkan konsep  ...

Betul sangat2 tu.. setuju 100%

anakmak replied at 18-9-2017 01:35 AM
betul Super-M

Jangan judge jangan prejudice

mmg mak bapak skrg banyak yg tahu membiak je dr mendidik dan menjaga. aku belum 30,aku terang2 dh ckp aku xnak anak lagi.suami pun.  cukup 2..org mengata aku mcm2..tp aku peduli apa.. aku bukan mcm kucing keje lahirkan anak lepastu bio serah org semua. skrg masa aku n suami tumpukan kerjaya dan kids.

kalau kat whatsapp sekolah tu mmg nak luku kepala mak bapak ni kdg2..cikgu tengokkan bekas pensel anak saya, cikgu itu, cikgu ini..cikgu dh jd bibik anak kau ke apa?  kau mak bapak buat apa? xkan xperiksa beg anak?aku tiap malam pastikan pensel, color, pemadam dgn pembaris semua lengkap.

mak aku dulu ibu bekerja, ibu tunggal..mmg kesian sgt. tp mampu je tiap malam semak beg anak, semak kerja sekolah, duduk sebelah aku pastikan buat kerja sekolah, semak kerja yg dibuat. kalau nak exam tu dia suruh aku baca buku, lpastu akan soal aku. so kalau sendiri xtahu didik anak, jgn serahkan beban tu kat org lain. bila pukul denda salah pula. mmg pukul salah, aku pun xsetuju,tp pikir balik ko jaga anak sorg xboleh, harapkan org lain yg jaga 30 budak satu masa perihatin pada anak ko? berlembut berkasih syg dgn ank ko? aku mmg tahu jaga didik anak susah, sbb tu aku xnk ptgkan diri membiak banyak.

penah jgk kene denda dgn cikgu.

mmg meronta2 rase nk bls dendam kt cikgu.

tp at last x sanggup n x smpai aty.

xsangka bdk2 skg dendam melampau2

AyaqMeloSuam replied at 17-9-2017 01:52 PM
Igt 1 kes last few months... yg ank dia sbnrnya jatuh ke apa... smpi patah kaki.. ank dia claimed kt ...

Kan..anak sy tahun 1 pun sdh pandai buat helah bela diri mcm budak sek men..cgu Tanya knapa x pergi sek..dia ckp kna tahan di hospital sakit sdgkan tidak,nasib adik sy mgajar di sekolah trsebut..

Crita psl bdk2 skolah ni.. teringat aku 1 hal.. kwn aku ngajar SKBU.. ank murid dia tegur dia.. sb hari2 kawan aku pki shawl neelopak.... mak dia xpakai shawl2 murah ni... hahahhahahahahaahaa.. tkujat jap kwn aku tu.. yalah cikgukan.. mna mmpu sgt nk beli tudung beratus2 reganya....

mak pak skg, anak kena rotan sikit terus buat aduan. lainlah anak ko kena pukul mcm cikgu gila, boleh lah buat aduan.

so, didiklah anak korang sendiri.

mak aku dah pencen cikgu,,,dia kata legaaaa sangat..

ResellerMaxis replied at 17-9-2017 11:25 PM
hahaha..tu memang masalah paling besar..kalau aku pun memang aku elakkan confrontasi dengan budak  ...

Budak2 tu bukan penduduk apartment kami. Aku ada amik gambar & tempek kat community apartment kami punya group Whatsapp. Ada yg kenal budak2 ni dr flat PPR Pudu Ulu. PPR Pudu Ulu tu tak jauh dr tmpt kami. Dlm 1km. Mgkn derang berlegar2 dtg area kita org. Tak dpt dikenal pasti sapa mak pak budak2 ni.

Super-M replied at 18-9-2017 07:42 AM

aku ni mak aku dr dulu amalkan konsep  ...

Akak aku pun buat benda yg sama dgn ko. Rapat dgn cikgu anak2 dia. Rajin gi meeting PIBG & selalu ckp kat cikgu minta update hal anak2 dia kat sekolah. Pdhal akak aku pun kerja juga. Ini kisah dulu lah. Skrg anak pompuan dia yg bongsu dah msk menengah.  Ada sekali tu anak dia umur 9 thn tumbuk budak lelaki dlm kelas dia. Anak akak aku tu pompuan. Cikgu bgtau akak aku. So akak aku pun pergi sekolah & tanya anak dia napa tumbuk kawan. Masa tu mak pak budak yg kena tumbuk pun ada. Kemain lg menyombong tengking2 anak akak aku. Akak aku ckp, tumbuk org salah, itu dah mencederakan org. Anak dia bgtau yg budak laki tu selalu buli dia & ugut minta duit. Siasat lg punya siasat smp kata kat budak laki tu, ckp betul2 apa kisahnya sebenar klu tak kena report polis. Budak tu mengaku yg dia buat camtu. So derang pun selesaikan dgn cara baik. Kisahnya mak budak laki yg eksyen tu sendiri malu. Psl apa anak dia jd camtu?? Psl rupanya anak dia nak perhatian. Hamik ko!!

Andyscenes replied at 17-9-2017 01:25 PM
Aku kena hempuk dengan pencil besi by cikgu mazlan, cikgu rohani dera fizikal aku bila aku x dpt jwb ...

sebak pulak aku baca tang cikgu rosmawati menangis kegembiraan tu. cikgu yg paling aku kenang pun nama cikgu rosmawati gak, cikgu math, bertudung labuh, garang tapi sgt ikhlas mengajar, cuti sekolah pun dia buat tuisyen utk calon SPM, free je, tapi wajib, sapa tak datang kena denda. satu2nya cikgu yg aku ingat muka dia sampai skrg.

virgo19 replied at 18-9-2017 12:19 PM
sebak pulak aku baca tang cikgu rosmawati menangis kegembiraan tu. cikgu yg paling aku kenang pun  ...

Asl macam same je..

noraidil_06 replied at 17-9-2017 01:49 PM
Exactly.korang kena rotan n x kisah ank kena rotan so be it. Dont force unto others. Not to my kid ...

betul, cikgu dulu mungkin ikhlas, denda pun niat nak mengajar. cikgu sekarang tak semua ikhlas jadi cikgu, denda murid pun kadang2 utk lepas geram masalah sendiri. mcm sedara aku, nak jadi cikgu sbb susah nak dapat kerja lain, bukan sbb dia minat pun.