CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Nusantara1

[Dunia] UPDATE #103 : Kuda Lumping jadi 'The Kuda Warisan'... Pemerintah Indonesia mint

Kerêta_Angin replied at 6-10-2017 03:02 PM
ye suku betawi sis .. suku betawi tu dulu dulu adalah suku melayu yg kendiannya bercampur2 dgn suk ...

kereta angin forumer malaysia sini boleh kau nak bodoh kan ,dipermainkan.. tapi bukan aku.aku dah lama perhatikan kau ni, kau kan antara forumer indon yang selalu provoke dalam ni.. tadi kau kata bahasa indon "apaan, apain,apaun, so whatever  tu dari bahasa betawi yang asalnya melayu, selepas itu kau cakap memang bahasa itu bersumberkan dari melayu riau.. jadi bukankah bahasa riau itu dialek nya hanya di riau sahaja diguna.. kenapa pulak bahasa itu bila jakarta jadi lain tidak sama macam riau? jadi kau nak cakap yang asal bahasa indon tu asal dari riau lah kan? jadi kalau kau fikir berbeza bahasa berdasarkan tempat, kenapa bahasa melayu kedah lain pulak dialek nya. padahal setiap bibit perkataan melayu hampir semua sama.. dan mengikut sejarah melayu berasal yang paling lama di sekitar kedah..

@Aliaskotonggo
@kecimpret
@jetrofa

@LaksamanaBentan @mommymonster82 @AyaqMeloSuam

@raradhia @Rainrein @gede-bab @winda_klose

@cauliflower

Follow Us
@sofiazara

@jasmeen @missinpiece @Andyscenes

@EJALTI @kenarikelabu

@Bedah.Cun

sudahlah endon bodoh.. bahasa indon korang pakai yang berlengok lengok dan baku memang berasal dari bahasa melayu jati yang asal nya dari semenanjung,, bukan nya dari melayu riau tu, tak kan lain tempat lain pulak jadi nya.. tak kan bahasa betawi tu yang apaan apain dan baku tu asal nya dari riau.. dan berlengok lengok tu.. kenapa pulak lain tempat lain . kalau memang asal riau ,bahasa kebangsaan tu tetap masih sama kan.. jangan nak bodohkan aku bro.. sudah lah wiki tu sesapa jer indon bodoh boleh edit selagi orang indon macam kamu orang ni.. ingat indon sendiri mengistihar yang bahasa melayu jadi bahasa kebangsaan selepas kemerdekaan tu..

claim bahasa melayu indon tu berasal dari riau  . tapi berbeza pulak ,tak sama pun.. lain kali ndon kalau nak claim jangan letak nama tempat.  macam melayu riau tu..

indon pencuri bahasa melayu..

@sukacactus
@TuntungReturn
@susukambingbest

@tumpanglalu74

@jahcomel @insulin

kotakpeti replied at 7-10-2017 02:41 AM
kereta angin forumer malaysia sini boleh kau nak bodoh kan ,dipermainkan.. tapi bukan aku.aku dah  ...

Aku sebenarnya dah lama perati kereta angin ni... dia ni sama je dgn indon lain,cuma yg lainnya dia ni provoke dlm diam dan bahasa  x teruk dan x aggressive mcm forumer indon lain... so forumer malay dekat sini jangan terpedaya dgn kata2 palsu indon2 ni... menyampah aku dengan diorang

kotakpeti replied at 6-10-2017 06:41 PM
kereta angin forumer malaysia sini boleh kau nak bodoh kan ,dipermainkan.. tapi bukan aku.aku dah  ...

cubalah sis simak apa yg sy ckp adoi adoi ..

sy ckp.. perkataan mcm "apain,ngapain" etc tu bukan bhs indo baku .. tapi bhs jakarta .. pddk asal jakarta tu org betawi yg bertutur dlm melayu creole..jadi akar bhs indo tu bukan dari loghat jakarta ni.. tapi bhs mly riau..

mcm sy ckp.. bhs indo tu akarnya dari mly riau sebab bhs tu dah tersusun dgn baik dari segi tata bahasa etc .. ianya di susun oleh raja ali haji . pujangga n penasehat kerajaan yg sekaligus adinda yg dipertuan muda masa tu .. usahanya ni kemudian diteruskan oleh perkumpulan yg namanya "rusydiah klab" yg mengumpulkan para penulis riau-lingga..

pendekkan cerita.. jasa2 pengarang2 minangkabau kemudiannya yg "menghidupkan" bhs melayu riau terutama mrk2 yg terlibat dlm "balai pustaka".. sampai kemudian ianya diterima pakai oleh pemerintah kolonial belanda masa tu.. dan pd akhirnya melalui "sumpah pemuda" 1928 .. bhs melayu riau itu dipersetujui/diangkat sbg bahasa indonesia..

oh ya .. dah tentu sampai sekarang bhs tu mengalami perubahan.. itu normal la kan.. sebab dah dimasuki unsur2 dari mana2 ..dari pelbagai bhs terutama pengaruh bhs jawa,sunda, unsur2 bhs asing etc .. lagipula tempat berkembangnya bhs tu bukan lagi di bintan riau, tapi di jakarta .. takde yg peliknya..

manakala bhs melayu loghat riau asal masih ada dan dituturkan sampai skrg dgn berbagai variasi dialeknya ..iaitu di tempat asalnya di riau .. awak kena selak2 sejarah lagi ni sis .. mungkin awak kurang suka subject sejarah ni

@kotakpeti   

MousemickeyU replied at 7-10-2017 12:09 AM
Aku sebenarnya dah lama perati kereta angin ni... dia ni sama je dgn indon lain,cuma yg lainnya di ...

ewah dah lama perati rupanya .. tak sangka ada gak peminat sy kat sini hehehe

alamakk ramainya org dia seru .. tak patut tak patut