CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] BONUS: Swasta 10 bulan bonus vs penjawat awam RM500 tujuh tahun berturut-turut

bukan semua swasta bonus 10 bulan.  bonus pun kena tgk job grade tu dulu. ekonomi mcm skrg ni sebulan pun dah bersyukur. kalau job grade tinggi memang bnyklah bonusnya.
gaji swasta pun taklah tinggi sangat.  Tak ada elaun mcm cola segala.
kalau gomen, ada cola, ada elaun itu ini.
sepupu saya dpt kerja gomen, basic+cola+elaun = lebih dari gaji swasta utk job grade yg sama.
pekerja swasta ada jer yg starting below rm1000 sebenarnya.  
kerja kerana bank kalau dah 20 tahun lebih besar berbanding saya kerani sebuah sykt swasta besar.

Yang pasti, pekerja swasta pun sangat terkesan dgn kos kehidupan yang sangat2 tinggi.

company mana woii bagi 10 bln. aku nak anta resume

prizadane replied at 19-10-2017 10:11 AM
sebab tu golongan yang bekerja keras cam kau ni wajar dapat bonus more than RM500..tu aku setuju.
...

Kalau kat sekolah pula, dapat guru besar or pengetua gila memang masak la. Weol pernah ya datang bekerja di Hari Pekerja 1 Mei under pengetua lama. Pengetua yang sama juga suruh kelig ai (ketua warden) yang baru beranak seminggu balik sekolah bertugas jaga bebudak sebab tak harap warden2 lain sedangkan sekolah ai tu sekolah pedalaman 40 minit jauhnya dari pekan/hospital dan anak kelig ai masa tu ada komplikasi. Ada pengetua gila kesah? Takda.

RED 666 replied at 19-10-2017 01:15 PM
Itu lah antara cabaran keje swasta dan org gomen mmg pandang sebelah mata je masalah ni, yg diorg  ...

benchmark org gomen pd bonus org swasta adalah petronas & bank rakyat

dorg xtahu da brp byk company swasta yg da bekukan bonus

Swasta kasi bonus 10 bulan disaat ekonomi yang tengah sengsara ni? Company iols yang well perform pun sesak nak kasi staff bonus sebulan. Yang tak dapat pun ada..  Ceupacs ni berhalusinasi mungkin..

kerajaan bagi rm500 pun aku dh syukur , bantuan sekolah lagi

Follow Us
Company mcm DBI tu berapa la agaknya bonus

keje gomen ke swasta ke asalkan keje dgn jujur dan berdedikasi..sebabnya tu rezeki kita nak bagi anak/isteri makan..jd darah daging..cuma keje swasta ni dpt bonus base on profit company..nasib2 la dpt banyak atau sikit..mcm company iol bonus mg ikut year of service..tu pun maximum 2.75 month..lain2 benefit so so je melainkan top management..cuma rasa bersyukur sgt bila year end x gaduh nak buat persiapan sekolah anak..duit bonus ada

I pulak komen...
Cukup2 la mengadu domba.
Esok lusa dah tak kerja pun dapat lagi pencen sampai mati.

gilo 10 bulan..kepala cirit dia

Kalau nk sgt bonus byk, elaun2 tu semua kena dimansuhkan untuk membolehkan kerajaan ada dana cukup nak bagi bonus setiap tahun. Adakah org gomen dan cuepacs sanggup berkorban?

sofiazara replied at 19-10-2017 10:23 AM
jgn jadi jururawat/doktor, shift bagai pening kepala
polis dan tentera pun tak best, tertakluk ke ...

Gaji 8k tu yg umor 45 above. Memang la cuti tu masa utk spring clean. Sb hari biasa badan tak boleh bawak dah utk mengemas rumah. Cikgu takde cuti tahunan. Itu lah satu satunya masa nk spring clean. Yg uols nmpk bab spring clean. Bab sampai 2 pagi buat paperwork dengan marking org tak nampak. Susah juga minta cuti yg 7 hari tu.
Memang la kerja mengajar tu mcm senang berbanding kerja mengejar profit. Tapi kerja membentuk manusia ni untuk capai KPI bukan semudah yg disangka. Lain la boleh chain the kids’ leg to the chair dan paksa untuk rajin dan tidak culas/cuai.
Huhuuu

wikedsaikel replied at 19-10-2017 05:06 PM
Gaji 8k tu yg umor 45 above. Memang la cuti tu masa utk spring clean. Sb hari biasa badan tak bole ...

samalah meols yang takde cuti sekolah sebulan pun kena buat keje sampai kul 1-2 pagi buat paperwork, buat slides, buat analisis, etc etc

so, better la kerja yang dapat cuti lama-lama macam cikgu dan workload pun takde beza pun kan(katanya). some more balik keje kul 2.30 je, meols balik keje kul 6.30 hari2 sampai rumah waktu maghrib

aku sangat bercita2 anak aku supaya kerjalah jadi cikgu, bolehla join aku merayap merata2 dalam musim cuti sekolah nanti

p/s: meols perhati kehidupan cikgu2 ni dari pergaulan meols dengan kawan2 cikgu merata malaysia ni.

sofiazara replied at 19-10-2017 05:18 PM
samalah meols yang takde cuti sekolah sebulan pun kena buat keje sampai kul 1-2 pagi buat paperwor ...

Uols punya p/s tu iols paham. Memang ada yg balik pukul 2.30 dan efisyen sb tak banyak jawatan. Sama ada dia bertuah atau org atas lebih percayakan cikgu lain untuk jalankan/selesaikan important jobs dengan sempurna dan penuh dedikasi.
Tak apa lah. Masing masing punya bahagian. Itu lah. Yg patut dapat bonus sebulan adalah cikgu yg dedikasi. Yg balik 2.30 all the time dan yang berkira dengan kerja dan anak murid ni biarlah dapat  lima ratuih je.

sofiazara replied at 19-10-2017 05:18 PM
samalah meols yang takde cuti sekolah sebulan pun kena buat keje sampai kul 1-2 pagi buat paperwor ...

Iols doakan cita cita uols tercapai. Mmg no doubt la ada dalam dua minggu yg cuti sekolah betul betul free of heartbreaking and braincracking moments. Bestnya ada anak perempuan yg dah besar.

wikedsaikel replied at 19-10-2017 06:11 PM
Uols punya p/s tu iols paham. Memang ada yg balik pukul 2.30 dan efisyen sb tak banyak jawatan. Sa ...

yg tak byk keje tu sbb die tak efisien atau dlm erti kata lain takleh diharap.  nk buat minimal groundwork je, suruh wat keje lain tak tau atau mmg tak mau. meols pun peratikan je member2 yg jadi cikgu ni, yg bz tu mmg bz giler takdenye nk hapdet kt fb ke ape ke. yg tak bz tu, kt fb die dah mcm page iklan dah jual itu ini offer service itu ini.  hhmmmm

kalau part bonus smua nk suruh tgk swasta....tau tk appraisal kami amik masa 2-3jm siap bgaduh2 lg

wikedsaikel replied at 19-10-2017 06:11 PM
Uols punya p/s tu iols paham. Memang ada yg balik pukul 2.30 dan efisyen sb tak banyak jawatan. Sa ...

4 org adik aku cikgu dn hanya sorang aje yg aku nmpk relaks. Yg lain weeknd perlu dtg. Yg mengajar kelas periksa, mlm2 kena buat kelas tambahan. Solat hajat pelajar mula sebulan exam, cikgu pn wajib pergi. Tak lagi cerita guru besar buat upacara mandi bunga utk pelajar. Cuti sekolah 2 minggu, 1 minggu je yg free. Yg lain kena p kursus atau kelas tambahan.
Aku kerja gomen dn aku bersyukur sbb cuti 30 hr flexible. 7 hari utk cuti kecemasan cikgu sgt lh ckit...tambah2 kalau ada anak 2-3 org.

laki aku keje swasta..dia pun dah bising..hahaha...klu dpt bonus xmo banje dia...

I tggu 27hb ni..i hrp adalah brita baik untuk akak2 gomen kita..so far i berurusan dgn pej. gomen xde masalah ..muka ada sinyummm plus semuanya segak2 belaka..