CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2795|Reply: 16

Help,sis celaru!

Edited by ungu16 at 6-11-2017 04:54 PM

Aku tak tahu  nak start daripada mana masalah aku nie.Okey ,dipendekkan cerita aku baru 7 bulan (belum convo) habis belajar diploma di sebuah IPTA and now bekerja as general clerk kat company nie.Tapi masalah aku sekarang adalah aku nak cari kerja yang berkaitan dengan apa yang aku belajar and kalau boleh nak bekerja luar dari daerah and negeri  yang aku duduk sebab aku mcam tak boleh go dengan tempat kerja sekarang.Ye lah,aku kena buat akaun tapi aku kena handle semua kot and environment sini tak berapa menyoronokkan walau dekat sangat dengan rumah sbb tak ramai staff sebab kekadang aku kena stay seorang
        Aku kalau boleh nak cari tempat kerja yang lebih ramai pekerja so aku boleh bersosial sikit (in a good way).Aku pernah dapat interview luar dari negeri dan daerah melibatkan kursus aku belajar dulu (aku dlu belajar bidang banking btw)..Tapi ayah aku tak benarkan .Dia sempat cakap lagi, "Baru interview tu,bukan terus dapat kerja terus pun" or "Kerja dulu kat sini,orang lain boleh je kerja  kat sini" .Tapi masalahnya,aku pernah pergi kat satu bank  kat tempat aku stay nie ,riki-riki kerja bank at least dapat jadi teller/clerk pun jadi lah ..giteww.Tapi jawapan yang aku terima adalah "Awak,kalau nak kerja kat bank nie,kena ada degree at least ,and through  SLIM  programme  then kita tengok bla2 baru kami amek" .Aku dah macam haih..

Kenapa aku tak ambil degree??Okey about degree,aku bukan tak nak sambung degree ke ape ,cuma aku terfikir nak ambil study PJJ sambil timba pengalaman belajar sbb susah nak cari kerja even ada degree sbb dorang nak pengalaman ..Lagipun aku da amek PTPTN masa diploma (please jangan kecam),so aku dah tak nak hutang belajar dah kalau boleh.Sebab itu,aku ambil keputusan nak bekerja dulu and study PJJ once aku da stabil walaupn diploma result aku atas 3 and layak sambung degree sesangat.Tapi kat sini mcam susah sangat nak cari kerja berkaitan aku belajar,kalau ada pun kerja teller /clerk mostly kat KL/Selangor .Baru semalam aku bertekak sikit dengan ayah aku pasal nak kerja tempat lain and nak bekerja luar dari daerah aku nie ..All things he can say adalah "Boleh kalau nak kerja luar dari daerah or negeri boleh,asalkan ada hostel" dan "kumpul duit dulu"..So aku mintak pendapat korang lah yang da banyak pengalaman hidup kat sini,patut ke aku ikut je apa yang  ayah aku cakap tu or sebaliknya??Ataupun patut aku sambung degree untuk ambilan next year  untuk dapat kerja yang lagi bagus ??

P/S :Segala kecaman dan pandangan anda saya sudi menerimanya dengan hati yang terbuka

Konflik mak ayah nak lepaskan dari celah ketiak la ni. Ada abg kakak sedara mara kawan kat tempat yang nak kerja tu tak? Kalau ada mungkin parent mudah sikit nak lepaskan

Catpaw replied at 6-11-2017 08:28 PM
Konflik mak ayah nak lepaskan dari celah ketiak la ni. Ada abg kakak sedara mara kawan kat tempat ya ...

Lebih kurang lahhh.. Aku ade sedare kat KL tapi tak berapa nak rapat sgt jee.. Aku bukannye ape, cuma tmpat aku mcam ssh nak cari kerja yg berkaitan dengan ape yg study.

ungu16 replied at 6-11-2017 08:44 PM
Lebih kurang lahhh.. Aku ade sedare kat KL tapi tak berapa nak rapat sgt jee.. Aku bukannye ape, c ...

Kerja je la dulu barang 3 ke 4 tahun ke 10 thn   sekarang ni susah nak dapat kerja. Kurang2 dapat jugak la duit belanja. Bertahan la dulu sambil2 mohon kerja lain.  Ni dapat keja gomen baru mak pak lepas hatta ke ulu banat sekalipun mohon spa tak ni

Gaji keja skang berapa?cukup utk byr ptptn mkn blnja mak ayah sume? Cuba bertahan utk setahun smbil kumpul saving byk sket.. lps stahun nk cari mkn kt luar daerah boleh dh..sbb nk hdup sndri kt luar klu xda sedara ke family terdekat susah woo klu saving x seberapa...

Sewa bilik pn pyh nk dpt bwh rm300 skang..smbil2 nk ckup kn setahun keja ctu buat2 baik lah bodek2 parents bg u keja jauh sket.. tnjuk sket bleh berdikari, kdg2 mak ayah ni dia tgk kita mcm xckup ready nk hdup sndri sbb tu dorg pyh sket nk lepaskn..

aechae replied at 6-11-2017 09:31 PM
Gaji keja skang berapa?cukup utk byr ptptn mkn blnja mak ayah sume? Cuba bertahan utk setahun smbil  ...

Agak underpaid since aku dalam trial period dgn company tu. Dorang kata lps 3 bln baru boleh naik rm1000 lebih.

Follow Us
Catpaw replied at 6-11-2017 09:16 PM
Kerja je la dulu barang 3 ke 4 tahun ke 10 thn   sekarang ni susah nak dapat kerja. Kurang2 dapa ...

Aku mohon SPA buttttt buat masa takde rezeki lagi hahaha. Aku ade mintak jugak kerja kat ibu negeri tmpat aku nie.Hopely ade positive feedback haishh.  

Mmg serba salah kalau jadi macam ni...mujur arwah ayah aku tak pernah halang anak2 dia keje jauh2. Bagi dia kita kena berhijrah utk lebih berjaya.
Utk tt, ko bincang n listkan pros and cons kat ayah ko...bincang habis2. Good luck

tombolpintu replied at 6-11-2017 10:27 PM
Mmg serba salah kalau jadi macam ni...mujur arwah ayah aku tak pernah halang anak2 dia keje jauh2. B ...

Ko ade idea tak macam mana nak yakinkan ayah aku?? Kekadang aku da bgitau pros and kontras pn dia still dgn pendirian dia. maybe aku anak slg, pompuann plk tu so dia mcam ssh sikit nak lepaskan..

tombolpintu replied at 6-11-2017 10:27 PM
Mmg serba salah kalau jadi macam ni...mujur arwah ayah aku tak pernah halang anak2 dia keje jauh2. B ...

Ko ade idea tak macam mana nak yakinkan ayah aku?? Kekadang aku da bgitau pros and kontras pn dia still dgn pendirian dia. maybe aku anak slg, pompuann plk tu so dia mcam ssh sikit nak lepaskan..

Sesetengah bapa terlalu melindungi anaknya..
Jangan sesekali keluar dari rumah keluarga kecuali selepas berkahwin.
Mungkin ayah TT antara bapa yang berfikiran begitu.
Tapi kalau interview pun tak bagi pergi, payah juga nak berkembang hidup.
Ceruk mana TT tinggal ni sampai takde kerja yang bagus dan sesuai dengan kelulusan TT?

sarahmirza replied at 7-11-2017 09:18 AM
Jangan sesekali keluar dari rumah keluarga kecuali sel ...

Tak la ceruk sgt.. Dekat2 juga  dengan ibu negeri tmpat aku stay(tapi ayah aku ttp tak bagi aku berdikari duk sana)..Mmg ade bank kat tmpat aku stay and pernah gak lak kenalan aku suggest drop resume kat bank2 kat tmpat aku and ibu negeri nie. Cuma aku takut takde kekosongan jer.. Aku tgk jobstreet pn jawatan yg aku nak pn bnyak luar tmpat aku jer. Lagipun aku xde degree

sarahmirza replied at 7-11-2017 09:18 AM
Jangan sesekali keluar dari rumah keluarga kecuali sel ...

Tak la ceruk sgt.. Dekat2 juga  dengan ibu negeri tmpat aku stay(tapi ayah aku ttp tak bagi aku berdikari duk sana)..Mmg ade bank kat tmpat aku stay and pernah gak lak kenalan aku suggest drop resume kat bank2 kat tmpat aku and ibu negeri nie. Cuma aku takut takde kekosongan jer.. Aku tgk jobstreet pn jawatan yg aku nak pn bnyak luar tmpat aku jer. Lagipun aku xde degree

Edited by dusunmind at 7-11-2017 08:02 PM

Bersyukurlah dik,  dpt rezeki kerja dekat dgn parents,  boleh stay kat rumah parents.  Banyak boleh saving sambil sambil bersedekah dgn parents. Bantu parents.  
Tak semestinya apa yg kita study itu yg kita akan dpt kerja.  Dapat kerja luar dari bidang lagi memcabar dan mengembangkan fikiran.
Belajarlah bersyukur dik. Da ko tu perempuan.  Ko duk jauh jauh pun,  time susah ko call parents ko Yg da tua tu datang selamatkan ko?  Nak berdikari?  Tak sabar nak berjauhan dari family? Gaji biar rm1000 je pun,  banyak berkatnya daripada gaji rm+±++ tapi stay jauh dari family. Bnyk belanjanya.  Entah entah rm10 pun nnt berkira nak menghulur kat parents.

Terpulanglah kat niat dik.  
Akak ni family oriented.  Selagi akak belom kawen ni, akak akan tetap pilih stay dekat family biarpun akak ulang alik kerja dua jam driving.  Tetapi hati dan jiwa akak tenang sbb tahu ada org tua kat rumah menunggu.  
Da khawin nanti,  masa dgn parents da kurang.  Sedih.

Apa apa pun, terpulang dgn niat ko dik.  Apa yg ko mahu dalam hidup singkat ni. Parents ko masih tak puas lagi stay dekat dgn anak perempuan mereka. Parent adik masih hidup.  Kalau da takde lain ceritalah.
Oraite

Nak share pengalaman dan pendapat, mungkin sedikit panjang..

TT antara orang2 yang beruntung dah dapat kerja walaupun belum konvo, zaman sekarang ni bukan mudah nk dapat kerja, tambah- tambah nak pula pilih2 kerja yang berkaitan dengan apa yang kita belajar. Kalau tt rasa susah nak dapatkan pelepasan dari parents nak kerja luar dari tempat tt, apa kata cuba lapangkan dada betulkan niat,,anggap ja Allah dah tentukan hidup TT dekat dengan parents supaya dapat berjasa kepada ibu bapa. rawatlah hati TT dulu supaya dapat terima keadaan sekarang, insyaallah TT mungkin akan rasa lebih lapang.

Iols punya  kisah lebih kurang ja, tp iols ikut ja cakap parents bertahan di tempat sndri, tiap2 bulan naik KL nak bersosial dengan kwn2 yang mostly stay n keje di sana,,6 tahun iols di banking institution di tempat sndri.  lepas kawin dapat keje gomen, juga di tempat sendiri.. Allah mudahkan rezeki dan percaturan hidup iols setakat ni..nsb baik iols dok kat tmpt sendiri sb lps kawin PJJ pula dengan husband..Alhamdulillah keluarga sendiri dekat, sentiasa membantu.

sebenarnya x salah pun ikut cakap parents, kita kena sentiasa redha dan doa Allah permudahkan semuanya.. iols pun x keje ikut jurusan yang iols belajar,,elok saja iols jadi pegawai kerajaan..

awal2 ni mmg TT rasa nk marah ja, nak memberontak ja..tp if  you follow the flow semuanya akan dipermudah. dapat pula pahala kot ataih jaga mak ayah.. hikmah x dating dalam masa sehari mahupun sebulan,,iols lepas dah kawin baru rasa oooo ini lah hikmahnya kenapa iols masih terongok di sini...

TT kerja jer la dulu kat tempat sekarang ni sementara ada rezeki kerja kat tempat lain. InsyaAllah ada rezeki nanti, TT akan dapat capai impian TT, dapat kerja yang TT idam-idamkan. Macam i, sebelum ni kerja kat tempat sendiri. Sekarang merasa kerja kat tempat lain, jauh dari family. Dan sekarang tengah nak mohon kerja kat tempat sendiri, nak dekat dan jaga mak ayah sementara masih berkesempatan. Dan nak balas budi mak ayah. I selalu emo, mungkin sebab i sejenis family oriented.

Untunglah dpt kerja dkt dgn rumah, aku ni ha manjang tercampak jauh haha.
Kerja kumpul duit dulu, nnt kalau dh makin byk experience, mungkin lg senang nk apply keje len.