CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7105|Reply: 56

Hopeless and Helpless

Salam forumers semua,

Aku perlukan pandangan dan nasihat disebabkan aku tak mampu nak berfikir dah. Aku rasa macam hidup aku kelam- gelap tak nampak apa-apa cahaya. Aku tamat belajar tahun 2016 dalam bidang kesusasteraan, dan sekarang aku kerja sebagai kerani - dah masuk setahun, dan kerja ini memang jauh sangat lari daripada bidang yang aku belajar dulu. Disebabkan umur aku dah makin meningkat naik, aku tiba-tiba diserang rasa takut sebab aku rasa macam aku tak achieve apa-apa dalam hidup aku ini. Aku rasa aku sangat slow berbanding dengan kawan2 aku yang lain, samada daripada segi kerjaya ataupun kehidupan.

Aku tahu aku tak patut bandingkan hidup aku dengan hidup orang lain, sebab semua orang ada kesusahan masing-masing. Sekarang, aku nak pendapat semua apa yang aku patut buat? Aku target nak sambung Masters, tapi aku fikir kalau aku sambung pun, aku tak dapat kerja dalam bidang yang aku belajar tu, so what is the point?

Aku fikir aku nak ambik kelas bahasa asing, contohnya Mandarin tapi ada kawan aku cakap, sedangkan bahasa English pun gagap2 ada hati nak ambik kelas Mandarin. Bukannya aku boleh fasih dalam 2/3 bulan.

Aku rasa macam aku nak try masuk bidang HR, tapi bila aku tengok requirements, aku rasa macam aku memang tak layak. Aku pernah jugak apply beberapa kerja HR, tapi semua not suitable. Aku rasa macam aku nak masuk bidang HR sebab bidang tu luas, at least adalah jugak career improvement dalam hidup aku ini. Aku rasa macam tu sebab company aku sekarang ini buat aku rasa macam tak berkembang. Aku selalu fikir, takkanlah aku nak kerja dekat sini dalam dua tiga tahun yang akan datang, dengan gaji yang macam ini dan umur yang makin meningkat? Possible ke ada syarikat dekat luar sana nak ambik orang yang tak ada pengetahuan dalam bidang HR macam aku ini? Kalau forumers semua dekat tempat aku, apa yang korang akan buat?

*Please jangan suruh aku kahwin. Aku tak rasa macam aku akan kahwin dalam tempoh terdekat ini. Bercinta pun tak pernah, jadi memang urusan kahwin aku tolak ke tepi dulu.

kenapa tak jadi guru je

zulka replied at 21-11-2017 04:44 PM
kenapa tak jadi guru je

Sebab...
Tak ada bakat nak jadi seorang guru.

Tt pny isu similar to mine..tp alhamdulillah,bru nk settle down n sy rasa sy lg tua drpd tt n i have a blank year..still not too late,cuba tt pursue minat tt,kalau lit or ling,cbe mtk keje kt stesen tv ke,any broadcast company...

Lagi satu,sy pn xsuka mengajar cuz sy xde keyakinan diri nk mngajar anak org..tp sy terfikir,smpai bila nak lari,teaching skill boleh diasah,y penting perseverance dan patience..cuba consult institut y tt nk apply course HR tu,kalau eligible,n tt rasa boleh pursue,why not,kan?ape pun,good luck,life is tough but it's tougher if we're the one who make it tough..cheers~

PlainJane90 replied at 21-11-2017 04:51 PM
Sebab...
Tak ada bakat nak jadi seorang guru.

zaman skang bukan soal bakat dik....soal keperluan, kerjaya...

U atudy bidang sastera. Cuba jd penulis atau masuk bidang teater

Follow Us
zulka replied at 21-11-2017 05:28 PM
zaman skang bukan soal bakat dik....soal keperluan, kerjaya...

Yea..saya tahu bang.
Tapi saya tak nak jadi cikgu mengajar soal duit semata-mata.
Saya rasa bidang cikgu ini suatu bidang yang mulia, kena ada banyak kesabaran dan ketabahan.
Saya tak sabar orangnya, silap2 tak pasal2 masuk Metro.
Lagipun, jadi cikgu ini kan mendidik manusia.
Saya ini pun tak berapa nak manusia lagi, macam mana nak didik manusia lain?

salmon-suki replied at 21-11-2017 05:01 PM
Tt pny isu similar to mine..tp alhamdulillah,bru nk settle down n sy rasa sy lg tua drpd tt n i have ...

Thanks awak..Tahniah sebab dah settle down. Semoga sentiasa bahagia hendaknya.
Ada banyak kali try apply mintak kerja dekat broadcast company, tapi semua nak pengalaman.
Saya cuba nak jadi penulis novel, tapi baru2 ni mss kena reject, so nak kena kumpul semangat tulis balik.

I know life is tough, tapi kadang2 walau banyak mana pun bagi semangat dekat diri sendiri, last2 mesti mengeluh balik.
Sejak kebelakangan inilah, rasa macam gelap kelam terus.
Macam dah tak ada cahaya dah dekat hujung jalan tu.

dewimalam78 replied at 21-11-2017 05:28 PM
U atudy bidang sastera. Cuba jd penulis atau masuk bidang teater

Jadi penulis dah try, tapi mss kena reject, so *sigh.
Tak apa yang tu saya takkan give-up.

Masuk bidang teater ya?
Saya tak pernah terfikir pun. Kiranya masuk ASWARAlah kan?
Banyak kali google pasal ASWARA, tapi diaorang tak ada part-time course.

relax lah..kdg2 kita x nmpk apa yg Allah dah aturkan utk kita..just nk share story pasal diri iols.. iols amik IT dlu..then lps belajar, bertahun gak menganggur sblm dpt keje dlm bidang HR admin..masa tu x pk dah, asalkan ada keje..gaji masa tu dlm 1.8k je, buta2 makan basic je xde allowance xde ot..but cukuplah utk belanja sendiri n bg parents duit.. dikala membe2 lain kje dah gaji tinggi2, iols br nk menapak cari rezki..xde la rasa nk compare dgn idup org, cuma pk masa tu rezki masing2 kan..

tp mungkin gak rezki iols, setahun lepas kje situ, dpt upgrade satu level position..lepas 3 tahun kje situ tetiba branch iols nk tutup. semua org vss tp my boss request iols transfer gi HQ. upgrade lg level..dr 2011 smp 2017, iols dah upgrade 4 level, upgrade gaji gak lah..alhamdulillah skang dlm proses nk beli rumah..mungkin dah lambat compare dgn org lain, but ok lah kan..

konsepnya, slow pun xpe, asal achive gak something. soal kawen tu, kalau ada jodoh, ada lah..baik fikir kumpul harta dlu, senangkan mak ayah..dah ada harta sket esok, pk lah pasal kawen..nk tanggung anak org bukan senang..tanggung jawab tinggi..

PlainJane90 replied at 21-11-2017 05:55 PM
Thanks awak..Tahniah sebab dah settle down. Semoga sentiasa bahagia hendaknya.
Ada banyak kali tr ...

Dah settle down in terms of keje tp bab lain masih blm selesai..umur sy ni kwn2 da kawin.,beranak pinak tp sy blm smpai waktu lg..kwn2 ada y dh ada kete sndiri tp sy blm..byk jgk ler bnde y kurg,cuma skrg fokus apa y ada d depan dlu..hehe
Urm..awk cuba dah mtk kje kt dbp?xpun keje kt company y mcm karangkraf,bt artikel je dulu n submit..tp skrg kalau awk ada kebolehn berbahasa mndarin lg bgs..awk kata nk amek language class kn,boleh try..kwn sy pn tgh blaja bhs jepun..lg ok kalau awk amek kls mndrin n praktis ngn kwn2 Chinese..sedikit sbyk dpt bntu penguasaan bahasa tu..

da try masuk dewan bahasa? jadi wartawan? banyak cabang lg dek. explore  lagi. bukan belajar sastera terus boleh jd cikgu lecturer

jadi proof writer pun boleh. adoiiii bukak luas lagi dekkkk

Tak payah further study kalau memang tanak mengajar. Sebab tu cost lagi, another loan. Kalau nak kerja sebab duit, try call centre - agoda bg sampai 3.8k. Kalau nak kira minat, kena sabar lah. Submit je resume jangan nak malu-malu. Kau pernah pergi resume clinic tak? Kot profile kau tu tak menarik atau tak menonjolkan kelebihan kau. Resume kau tak boleh sama je untuk semua jenis jawatan. Mintak kawan-kawan pass resume to their HR.  

Edited by wadiunong at 22-11-2017 08:30 AM

to TT meh akak nak share pengalaman akak.

masa kat Uni, akak study course lain. after grad, mcm2 keja akak buat. mula2 keja operator kilang, lepas tu keja 7E. dengan takdir Allah, 1 hari ni, regular customer 7E bgtau kt akak yg company kawan dia ada position kerani. akak pegi interview & dapat. dekat 4 tahun akak pegang title kerani jah.

alhamdulillah lompat keja sana sini akak berjaya improve hidup/ekonomi akak. sampai la ni keja akak takde langsung kaitan dgn apa yg akak study kt Uni dulu. scope keja akak sekarang adalah keja yg 1st time akak dapat sebagai kerani dulu.

to TT, jangan pandang position ko sebagai kerani sebagai alasan ko kata  karier ko tak berkembang. kerani la buat kerja semua & banyak knowledge boleh dapat. from that u can apply other jobs and enhance your carrier/ knowledge

harkktuih replied at 21-11-2017 06:07 PM
relax lah..kdg2 kita x nmpk apa yg Allah dah aturkan utk kita..just nk share story pasal diri iols.. ...

Thanks awak sebab sudi kongsi pengalaman..
Aah..saya tahu kadang2 kita memang tak nampak apa yang Allah aturkan dekat kita.
Tapi nak buat macam mana kan, walau dah tahu hakikat tu tapi hati ni degil betul.
Tetap jugak nak rasa down.

Insha-Allah, memang niat nak senangkan mak abahlah perkara utama yang saya nak buat sekarang ini.
Sebab tu kalau boleh, nak kumpul cari duit banyak2 sekarang.

nuryakmal replied at 21-11-2017 09:18 PM
da try masuk dewan bahasa? jadi wartawan? banyak cabang lg dek. explore  lagi. bukan belajar sastera ...

Dewan bahasa dah try banyak kali submit application, tapi masih tak ada rezeki kak.
Tak apa, saya tak berharap sangat.
Dapat kerja yang berkaitan dengan penulisan pun dah cukup bagus.
Ada jugak try mohon editor, tapi semua nak pengalaman.

Tak pernah terfikir pun kak nak jadi cikgu/ lecturer sastera.
Rasa memang tak mampu nak capai tinggi macam tu.

blythes replied at 21-11-2017 09:50 PM
Tak payah further study kalau memang tanak mengajar. Sebab tu cost lagi, another loan. Kalau nak ker ...

Ohh tak pernah lagi pergi resume clinic, tapi nanti boleh try.
Thanks sebab bagi tips yang resume tak boleh sama untuk semua jawatan.
Itulah, tengah tambah tolak sekarang ini samada nak sambung belajar ataupun tak.

wadiunong replied at 22-11-2017 08:28 AM
to TT meh akak nak share pengalaman akak.

masa kat Uni, akak study course lain. after grad, mcm2  ...

Kak, thanks sebab kongsi pengalaman.Saya tahu kerja kerani kerja yang boleh dapat banyak knowledge, tapi itu kalau company besar(kot?)
Tapi macam saya, saya rasa macam ada banyak lagi benda yang saya boleh explore,
sebab itu rasa macam nak tukar tempat kerja, dan nak masuk bidang HR.
Tapi itulah, nak masuk bidang HR pun bukannya senang.

PlainJane90 replied at 22-11-2017 08:48 AM
Thanks awak sebab sudi kongsi pengalaman..
Aah..saya tahu kadang2 kita memang tak nampak apa yang ...

x yah pk pasal org lain and jgn rasa down bila tgk org lain lebih berjaya. sebaliknya jd kan sbg motivasi..good luck k..

rasanya msalah tt x sebesar mana kalau nk dibandingkan org lain di luar sana yg takde kerja pun even ade dip, degree n master...

kije apepun, d zmn skg ni, eloklah menyimpan... suka tak suka ngn kerjaya skg, bil-bil tak tunggu kita. titik.