CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: PlainJane90

Hopeless and Helpless

zulka replied at 21-11-2017 04:44 PM
kenapa tak jadi guru je

cikgu masih amik yg br ke skrg? kalau msh, i yg da kertu ni pun rs nk masuk jd cikgu..hehe..kakak n abg ipar i cikgu..tgk aman2 ja hidup derang beli umah 700k..lulz tp skrg rs xde amik lg buat ms ni..

tt jgn selalu mendongak ke langit..tunduk sama pandang ke bumi..TT ni di kira msh bernasib baik n berjaya..TT masih sihat xsakit kronik..x di diagnose kanser ke sakit jantung ke even sakit gusi pun x kan?

dpt juga kerja..walaupun TT rs keje biasa..tp ada kerja..ada org xdpt kerja pun tau..EPF yilek..bank acc, yilekk.. dpt jugak smbg belaja..merasa pijak tangga universiti..skrg ekonomi tgh x bagus..sb tu peluang keje lum smpi..sabar jela..dulu thn 1992, ms eko gawat time tu..abg i pnh jobless jual surat khabar je tau..pdhal dia graduate dr US dlm bidang architecture..siap dah kawen lak time tu ada anak bini tau nk kne sara.. tp skrg rezeki dah berpihak la pd dia..

kne bersyukur dgn apa yg allah dah kasi..br Dia akan bg lebih lg..nk compare, compare dgn diri sdiri..jgn dgn org lain..compare ke arah kebaikan xpe..jgn ke arah keburukan yg memakan diri..kwn2 u tu yg nmpk 'success' belum tentu success tau..ada je mslh msg2 tu kita x duk serumah xtau la..huhu..ini semua sb Allah tutup aib kita semua..tunjuk yg baik2 je..so jgn terpedaya dgn happy life org lain..

PlainJane90 replied at 21-11-2017 05:56 PM
Jadi penulis dah try, tapi mss kena reject, so *sigh.
Tak apa yang tu saya takkan give-up.

aswara memang takde part time..kena enroll full time..
priority u looking forward to kerja kan bukan further study?

Adik, akak sendiri pun ada rasa macam a big failure berkali-kali sejak grad 15 tahun dulu. Rasa macam I've not amount to anything etc. Kita je yang boleh tolong diri kita. Kita je yang boleh bagi semangat pada diri kita.
Akak start dengan kerja kerani jugak. Macam-macam akak kena buat, pada 1 alamat tu ada 5 jenis bisnes berjalan & akak kena tau semua bisnes. Setiap sen daripada gaji RM705.25 tu memang earn sungguh2. Takde masa nk rehat kecuali lunch hour je.
Trust where you are right now. Allah Maha Kaya. Allah Maha Mengetahui. Allah Maha Perancang. Pengalaman yang Adik lalui sekarang, bermanfaat untuk masa depan. Macam akak dulu sebab keja kerani tu la yang buatkan akak ada asas untuk kerjaya yang datang selepas tu. Sekarang ni akak nak pursue bidang yang tak pernah terlintas dalam kepala pun. Degree & master dah bungkus letak tepi.
Being on the job ni, belajar lah . Manatau dalam 10 tahun dari sekarang Adik buat something yang jauh dari bidang. Again, trust where you are right now. Jangan sesekali bandingkan diri & rezeki dengan kawan-kawan.

utk makluman TT....selepas sy resign dari tentera sy dpt kerja kat bank sebagai driver pool.....selepas 15 tahun kerja dsini, alhamdulillah skang sy dah jadi intervention officer... yg penting rajin belajar..

Hi TT, masalah u ni sama la dengan apa yang I hadapi sekarang. Sedih sangat I rasa. I dah 4 tahun kerja after graduated, tapi yang I dapat cuma rasa tak best ja. 4 tahun ni juga ayat yang dok keluar dari mulut I ni asyik 'nak kerja lain, taknak kerja sekarang, tak best'. Ntah la nak buat macam mana.
Sedih juga kadang2 tu bila compare dengan life kawan2 yang lain. Hidup I masih kelam. Hahaha

Follow Us
chinta89 replied at 22-11-2017 09:12 AM
rasanya msalah tt x sebesar mana kalau nk dibandingkan org lain di luar sana yg takde kerja pun even ...

Yea saya tahu awak.
Saya patut bersyukur sebab ada kerja, boleh bayar bil tiap2 bulan walaupun hujung2 bulan sengkak sikit.
Thanks sebab sudi bagi nasihat dan teguran.
Insha-Allah, menyimpan tu wajib buat, sebab mak saya kata simpanlah sebulan walau rm 10 sekali pun.

sitisitu25 replied at 22-11-2017 10:46 AM
tt jgn selalu mendongak ke langit..tunduk sama pandang ke bumi..TT ni di kira msh bernasib baik n be ...

Tak pernah mendongak ke langit pun awak, just kadang-kadang rasa sedih ngan nasib diri.
Rasa macam alahai kenapalah susah sangat perjalanan hidup ini.
Tapi betullah macam apa yang awak kata, jangan compare hidup ini dengan hidup orang lain.
Tapi hati ini degil betul. Banyak titik2 hitam dalam hati saya ini.

Awak ni sentiasa positif ke orangnya?Kan bagus kalau saya macam awak.
Kadang2 pernah tak rasa macam nak give-up, dan kalau pernah macam mana awak fight perasaan tu?

KulitKayuManis replied at 22-11-2017 10:57 AM
aswara memang takde part time..kena enroll full time..
priority u looking forward to kerja kan bu ...

Yap.
Priority saya nak kerja. But at the same time tetap rasa macam nak sambung study.
Kalau sambung study pun, maybe ambik pjj, sama macam zaman degree dulu.
Tapi itulah, kalau sambung, saya tak tahu samada kelayakan tu berguna ataupun tak.

ayorsuam replied at 22-11-2017 12:09 PM
Adik, akak sendiri pun ada rasa macam a big failure berkali-kali sejak grad 15 tahun dulu. Rasa maca ...

Kak, thanks sebab sudi bagi nasihat.
Insha-Allah saya semat dalam2 kata-kata akak ini.

Miss_me replied at 22-11-2017 03:39 PM
Hi TT, masalah u ni sama la dengan apa yang I hadapi sekarang. Sedih sangat I rasa. I dah 4 tahun ke ...

Kan?
Kekadang rasa macam apa aku nak buat ini?
Kenapa jadi macam ini?
Apa yang kita rancang lain, lain benar jadinya.
Tapi awak janganlah patah semangat. Baca komen2 dalam ni.
Kebanyakannya bagi tips yang bagus2.
Chaiyok ya awak!!!

PlainJane90 replied at 22-11-2017 05:54 PM
Tak pernah mendongak ke langit pun awak, just kadang-kadang rasa sedih ngan nasib diri.
Rasa maca ...

xde la sntiasa positif..maybe mcm org skrg kata ‘awak ingat sy ada masa utk sakit kepala?!’ hahaha..

sy compare diri sy dgn sy 10thn lepas ja..byk perubahan, dr mula2 keje salesgirl ikea, dr sewa bilik yg cuma sebesar toilet, dr naik keta kancil 660 manual 2nd hand..sy improve la serba serbi..so bersyukur! bila pk mcm ni..byk pulak rezeki yg dtg..

satu lg sy pnh la jugak jatuh dlm hidup..jgn kata xpnh..pnh give up..tp maybe sy ni mak muda..umur 25 da jd mak..tgk muka anak sy..lama mana sy boleh menongkat dagu mengenang nasib? lalu bgn blk..setiap hari setiap bln sy plan apa nk buat..sy ada satu whiteboard kat umah..target sy tiap2 thn sy tulis..so hari2 mengadap bnda tu..lama2 1-1 berjaya..walaupon ia nya tah pape2 je..cth target sy- nk kurangkan 5kg..pon letak kat whiteboard..hehe..bkn org nk tgk pon..so bila tgk blk bila akhir thn..ada yg achieved, ada yg tak..sy rs syukur dah..

bila da msuk umur 30..maybe sy x hadap diri dgn kwn2..xda ms nk compare..ada kwn sy yg gaji da 10k, ada umah beso, keta beso etc..pdhal kitaorg graduate sama2 dulu..tp tah..sy naik saga je..umah pon apartment je..tp sy rs sy ni ialah sy.bkn sy xboleh jd mcm derang tu..tp sy yg xnk..sy nk hidup ckup2 n sederhana je..biar org nmpk susah..tp sbnrnya kita ada duit kan..itu yg sbnrnya bahagia pd sy..

PlainJane90 replied at 22-11-2017 05:55 PM
Yap.
Priority saya nak kerja. But at the same time tetap rasa macam nak sambung study.
Kalau sam ...

kalau tanya i, i memang dibesarkan dengan cara pegi la sambung belajar sampai hujung dunia sebab ilmu dunia ini sangat luas dan tak rugi kita belajar...belajar adalah salah satu cara kita luaskan horizon dan thinking kita....tapi kita kena priortize la dengan umur, tanggungan, kekangan dan sebagainya...kalau u nak further study pun u yourself kena clear apa reason nak sambung tu
i nak share sikit la kisah adik i....dia buat degree dalam bidang pharmacy macam struggle jugak la nak graduate sampai kena extend...merangkak2 graduate akhirnya...sebelum convo dia dah dapat keja tetap tempat dia intern...dia bila dia di alam pekerja nampak lebih capable berbanding dengan zaman jadi student.....sebab dah insaf kot sebab tak well-performed dalam study so nak tebus balik kekecewaan tu bila dah kerja ....dan bila tengok sekarang kawan2 dia yg top scorer masa zaman study, gang yang graduate on time, sekarang cari keja pun tak dapat2, siap mengnggur setahun. kalau ada keja pun macam keja merapu dan tak sepadan dengan pencapaian akademik yang cemerlang....i advice adik kalau dia nak sambung master pun further bidang yang membantu dalam scope kerja dia sekarang....

kesimpulan dia apa yg i cuba katakan is u kena cari kerja yang u rasa u ada future dalam kerjaya tuu.. know your career path, u dah tau kalau u keja 5 tahun at least u dah pegang jawatan apa, jawatan apa yang u boleh climb, highest u can go and end up dekat mana...pendapat i, itu yang diri sendiri kena clear dulu...maybe pendapat i ni berbeza dengan orang lain tapi itu lah yang i rasa i akan buat if i were in your shoes...kalau u nak keja dalam bidang yang lari dari degree u pun takde masalah..cuma you kena ada competency yang diperlukan..skill boleh belajar...in fact, bos2 dekat tempat keja i sekarang qualification dorang lain dengan jawatan sekarang....i tengok sekarang employee yang adaptable to changes and new technologies and trends lebih proactive n reactive...daripada yang dah keja banyak tahun tapi masih di takuk lama takmau berubah, susah nak terima benda baru..

eh panjang pulekkkk sorryyy

Bestnya baca pengalaman semua org kat sini. To TT, bersabar, berusaha, bersyukur. Rezeki tu ada mcm2 bentuk

Edited by jue10 at 24-11-2017 04:57 PM

salam tt,

sbnnye xsemua akn bekerja dlm bidang yg kita stdy dlu. mcm aku, aku stdy finance tp xpena kje finance. aku start sbg hr admin asst dan trus bekerja dlm bidang hr sehingga ke harini. blh tau bpe usia tt?

dlu aku nk habiskan deg pn merangkak. dgn ada ank lg. tp alhamdulillah akhirnye habis. kena tau apa yg kita mahu.
jgn anggap dlm hdup ni kita slow atau lambt develop mcm org lain. setiap org nsib xsma tt. allah maha mengetahui. bersyukur la jika msih pny income bulanan. dpt bantu serba sedikit mak ayah.
yg penting, tt sihat. igt, nikmat kesihatan tu lg maha penting dri hrta benda.

bila kita bersyukur apa yg kita ada, slowly bnda baik yg lain akn dtg. yg pntg berdoa bersguh2. cuba ubah diri ke arah lebih baik dri hari ini.

PlainJane90 replied at 21-11-2017 05:52 PM
Yea..saya tahu bang.
Tapi saya tak nak jadi cikgu mengajar soal duit semata-mata.
Saya rasa bida ...

jadi pensyarah dik
best jadi pensyarah ni
kita syarah je
jangan main soal perasaan dalam kelas
ignorant is bliss
budak datang ke tak datang ke bukan urusan kita
cukup tiga kali tak datang kita report
dia dibar dari masuk final
budak mmg dah pandai cuma kita guide je

jadi pensyarah bukan mcm cikgu
tapi cikgu memang banyak pahala sbb mengajar dri tak tahu kepada tahu
dari kegelapan kepada kecerahan
berbeza dengan pensyarah
menambah ilmu yang student dah ada

PlainJane90 replied at 21-11-2017 05:56 PM
Jadi penulis dah try, tapi mss kena reject, so *sigh.
Tak apa yang tu saya takkan give-up.

jadi penulis novel dik
akak rasa macam best je penulis novel
khayal
tulis sepenuh jiwa raga
hantar manuskrip
kemudian terbit
booom booom laku 4 juta
penerbit tv berminat buat movie atau drama bersiri

tulis lagi
semua datangkan duit

Apepon perasaan tak brape best tu. Ke tepikan dulu sbb ekonomi xbagus skrg..ramai yg xde kerje..esp fresh graduate..peluang pekerjaan esp tempat2 besar mcm glc..bank..etc pon jimat kos skrg....so skrg kene berjuang dulu

PlainJane90 replied at 21-11-2017 05:55 PM
Thanks awak..Tahniah sebab dah settle down. Semoga sentiasa bahagia hendaknya.
Ada banyak kali tr ...

TT..
sila baca pm
ade mesej something utk TT..

Kalau rasa company skrg tak kemana, jgn buang masa, try survey tmpt lain. Akak cadangkan, kau join management trainee, tak pon masuk banking as front desk dulu. Sakit sikit at first tp in career path inshaAllah cerah