CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Bipolajourney

PA Utama dah berenti, Sis Harap Sokongan Teman.

Rainrein replied at 2-12-2017 07:26 PM
Sis dok area mana? Kemas umah lipat baju semua orang buat servis skang. Try je search internet. Maca ...

Sis KL u ol

Moga sis bipo kuat..insyaallah

mommymonster82 replied at 2-12-2017 08:35 PM
Moga sis bipo kuat..insyaallah

Thanks mommy

Waalaikumsalaam sis. Saya bukan ada penyakit tapi sebelum bernikah memang sibuk bekerja. Tetiba dalam 3 bulan kenal seseorang, terus mnikah kemudian suami jenis suka makan dirumah.
Kerja rumah memang amat berat bagi saya. Ironing tu macam musuh ketat saya yang asyik datang menjenguk khabar. Kalau serabut sangat kepala nak buat keje rumah, saya rilek dulu, menyanyi ke, mengait ke etc. Baru lepas tu keje rumah jadi senang.
Cadangan saya, sis guna lah support system yang work for you on that day. Kalau ada geng dalam ni contohnya laj sudi nak berwhatsapp atau saudara/kawan yang boleh tenangkan hati, guna lah support system seperti itu.
Kalau hal perabot atau pengurusan rumah tu, selalunya terpulang  pada citarasa masing2. Ramai jer yang sidai baju dalam rumah atas sebab tertentu.
Boleh punya sis, kita perempuam semangat kuat walau apa pun situasi.

Bipolajourney replied at 2-12-2017 07:37 PM
Thank you nek sebab support

Sama sama nak.kita sumua mahlok allah.

Macam masalah yg aku hadapi juga, aku tak boleh stress2, rumah tak boleh bersepah, mood aku akan swing.... Nak2 anak2 kecik berderet selang 2 thn ada 4 org.... Rumah mmg penuh mainan diaorg.... Baju jgn cakap mmg berlambak2 sbb aku mmg suka shopping.... Kdg kalau stress, aku rasa nak buang je semua baju2 kat rumah ni....

Dulu aku pun jenis yg suka tukar2 & alihkan perabot kat rumah... skrg dah kurang sbb aku beli perabot yg berat2 so aku tak boleh alihkan lg perabot2 dlm rumah ni.. pernah aku nak alih katil super king aku, sekali tolak mmg tak bergerak, berat yg amat... sejak tu mmg aku pasrah la perangai gile aku yg asyik tukar kedudukan perabot tak boleh diteruskan....

Sebelum kawin mmg aku jenis barang teratur sampai cadar katil tegang licin aku kemas.... Lepas kawin aku terpaksa sesuaikan diri dgn laki aku yg jenis tak mengemas sgt... Semua barang dia habis aku kemas.... Dia pula yg stress nak cari barang tak jumpa...

Skrg rumah aku mmg masa larat je aku kemas... Tak larat aku biarkan je.... kerenah anak2 yg mcm2 ragam ni menambahkan stress tp aku set minda aku.... semua ni hanya sementara, kita tak tau lama mana masa kita atas muka bumi ni... belajar ikhlaskan diri, buat apa2 benda kerana Allah... Alhamdulillah berjaya atasi masalah stress ni... Aku kalau baju tak lipat berlambak2 aku lipat perlahan2.. Kdg berhari2 baru habis lipat....

Tp kalau dtg gile nak tgk gak rumah bersih tersusun cantik, mmg aku mengemas non stop sampai siap, kdg pukul 2 pagi aku masih mengemas dapur bagai... Penat mmg penat tp aku puas hati bila rumah tersusun cantik... Mujur la aku kerja sendiri, so kalau badan penat sgt, aku tido tgh hari lps hantar anak2 sekolah....

Sis bipo ko kena kuat, selalu ingat kita tak lama kat sini... Sekeeeeejap je.... In shaa Allah semoga dipermudahkan urusan ko & suami....

Follow Us
Edited by Felycya at 3-12-2017 05:17 AM

Hye sis bipo.
Sis kl area mane ??.
Sis kalau nk teman berbual ai sudi je neman sis sesambil sis ngemas memasak ngalih perabot menjerai baju tengah rumah ngelipat gosok kain sesambil membebel ala ala curahan hati ke hati gitteewwwww.

Ai ni pulak ada OCD..
Sejenis yg tk boleehhh tkkk boolllehhh ssggtttt umah sesepah, berhabuk, susunan tk simetri, lemari bercop cop cap jari buku lima.. gitu jugak peti sejuk maupun mesen segala mesen.. Mesen basuh mesen adun tepung mesen jahit mesen taip kalkulotor pon berelappp henset pon sama berelap sejam sekali laptop pon gitu.. Tak suke cecomot penuh cap jari pelbagai size dan rupabentuk..
Matilanakkkk.

Hatta sehelai rambut sebijik kelemumur pon cukup untuk membuat ai bertukar menjadi HULK !
ROAAARRRRRRR
Cicak berak ! Cicak tu kojol ku ratah ku mamah hingga ke titisan terakhir !

Kemudian..
Kawan kawan ai semua agak sherreemmmm untuk berkunjung kerumah ai.
Sebab dorg tau ai ni ada sejenis kepelikan tanpa batasan.
Ai kalau nk masuk umah Wajibbb.. Waajjiibbb.. Basuh kaki dulu.. Tk boleh tk basuh.. Kalau tk basuh rasa was was yahamattt !! Nyesal tk sudah gitu..
Rasa mcm ada kuman lh, virus lh, bendasing lh, makhluk asing ngikut kt kaki ni sambil dok kokak kaki ai dan kemudian ai akan bertukar menjadi Zombie.

Pakaian yg ai pakai keluar sama sekali ai tk akan pakai didalam rumah apatah lagi pesen yg balik keje ke balik jogging ke balik soping ke balik dari pasar ke balik dari buat ketupat maupun akad nikah terus landing time atas katil guling guling ala bollywood dulu.. duduk kt sofa la berangan menikah dgn patah amon pokemon.. Termenung kt meja makan la mikir nk melahap ape jap lagi.. Dok berteku kepala lutut atas lantai main hempon stalk ig patah amon cek skala gigi beliau hari ini.. Maupun menyandar di dinding mengenang nasib mengapa patah amon bukan pembekal pensilku..
Mmg sama sekali tidaakkk akaannn kulakukannn itu semua.
Ai akan terus cabut semua pakaian dari ujung rambut sampai ujung kaki hatta sehelai benang pon ai haramkan tertinggal.. cecepat bergegas mandi bebersih berbuih buih ala ala bang jakpar on off on off Sampai ai puas hati dan rasa Aaahhhhh.... Segaarrr... Bugaaarrrrr..  Bergegar.. Bebas kuman.. Indahhhhnyaaaa.. Tropikaaaaaa.. Eerrkkkk..

Kalau mengepil lantai mmg hari hari lh citer die..
Vacum.. Tk cukup vacum.. Tk puas ati sanobarikuuu.. Kitee Nyapuuu pulak.. Sbb rasa mcm tk bersih tau vacum saje..
Ngelap segala mala cecelah sudut pon hari hari jugak.
Mengutip bendasing atas lantai tiap jam pokoknye asal nampak je cam rope habuk bendasing nguuutiipppp.

Lap pintu, jendela, lemari, meja, katil, tombol pintu, tombol lemari, kaki katil, kepala katil, kepala laci, kaki bangku, kaki meja, pokoknya semua segala kaki kepala tombol lh ku lapkan sampai kilat puas hati.. Elak kaki ngan kepala tombol laki je takde lagi.. Tidak harus kulapkan jua kaki kepala beserta tombolnye hingga bersinar sinar seindah bebijik bebola mata kartun ini.
Paling ku sangsikan sekali tombol pintu.. Harussss setiap hari kena lappp..

Cecair antikuman dettol wajib kutuang tak tun tuaangg sekali kedalam baldi adunan cecair pencuci lantai untuk celop nini cecelop celop mop..
Juga Untuk celop mencelop mari mencelop kain lap..
Agar terpelihara segala ahli kabinet didalam rumahku ini..

Gitu jugak bangku meja makan sofa semua..
Lagi lagi kalau bekas para tetamu kehormat yg datang bertandang duduk, bangun, meniarap, nelentang, kuak lentang, pegang, cuit, cubit, senggol, ramas, cop, cap.. Cepuk baru tau !.
Ai rasa mcm dorg membawa virus kuman bakteria dari luar kedalam rumah ai..
Lepas tu mcm lantai, karpet, alas kaki yg bekas tetamu pijak pon ai akan cuci.. mcm lantai tu ai mmg wajib akan lap lah yg lain cuci..

Ai geliiii.. Ai was was.. Ai tk boleh lh..
Kesian kt tetamu ai kalau dorg tau.. mesti terasa dorg..
Silap hb depa cop aku gila isim.

Hmmm.. Tp..
Itu lh ai..
Ikutkan banyak lagi kepelikan kepelikan ai ni.

Org ganti langsuir setahun sekali takpun setahun dua kali..
Ai ???.
Sebulan sekali.. Sbb geli tgk kalau tk berganti..
Rasa cam.. Eeeuuwwwww.. Byk habuk.. Kuman.. Virus.. Bakteria.. Bau kepam lagi..
Nk harap ke febreeze.. Uhhh !! Semprot lh 100 botol pon.. Tetap kusam kepam mcm apam basi bacin..
Nipu je diva azwanavazzzz tu !

Ngeri tk ai ??.

Ai tak ada bibik..
Semua tak tahan dan pakat Chap Alip Bot CELAABOOTTTTT ngeri dengan aturan aturan ai kt dalam umah tu.

Jadi ai buatlah semuanya saorang diri.
Dari A sampai Z..

Ai yakin..
Perlahan lahan sis bipo pasti bisa melaksanakan semuanya sendiri.

Macam jemur baju tengah rumah tu mengapa tidak sis bipo beli mesen pengering baju ???.
Lepas putar basuh terus humban masuk mesin dryer terus kering tinggal lipat & gosok sahaja..

Takpe sis..
Pelan pelan kayuh k..
Insha Allah..
Pasti dipermudahkan..
Asal sis niat je dalam hati Aku boleh ! Yakin boleh ! Pasti boleh ! Sis bipo boleh ! Yeeehaaaaaa...

Setelah baca karangan sis bipo, adekah i pun bipo juga? Entahla.. i am also not able to do a lot of housework. First alergy yg agk teruk dgn habuk, kalau vacuum je silap haribulan terus kene asthma attack atau demam berhari2. But now im getting better cume fobia nk vacuum tu still ada.terpaksa upah org atau suami jela yg buat.

Memasak pun biasanya hari weekend je. Tabikla kat women yg boleh masak hari2. Biasa just tapau kedai je. But somehow i love to bake. Lma dh x start baking sejak ade anak kecik ni.

Mengemas i suka buat sbb sronok tgk umah kemas. Iron baju pon x suka, lipat baju anak je yg seronok. Lipat baju sendiri n suami sgtla berat bg diri i. Hehe

To sis bipo, bab jemur kain kat ruang tamu tu mmg x pelik la. I pon buat sbb my dryer buat hal meragam. Yg tebal like cadar katil toto tilam n sbgainya x mampu dikeringkan, so kene jemur la kat ruang tamu.

What is normal anyway. Like my older sister cakap n she used to work in psychi ward, semua org sbnrnya ade kegilaan masing2 cume ade yg teruk or tak teruk n boleh dikawal atau x blh dikawal. In the end of the day kita semua sama.

Ade sesetngah perkara mmg kita perlukan bantuan dlm hidup ni. We cant live alone. It is totally normal. So sis bipo, stay strong. Jaga kesihatan. Kalau x larat stop. Kalau larat buat. Dont be too hard on urself. We r not perfect. Give time for u. Be happy. Xde org yg mampu buat kita happy melainkan kita sendiri dgn izin Allah.

Nenasketum replied at 2-12-2017 10:43 PM
Waalaikumsalaam sis. Saya bukan ada penyakit tapi sebelum bernikah memang sibuk bekerja. Tetiba dala ...

Sis ada support system yang boleh dikatakan kuat juga which is suami sis. Yang banyak tolong dalam memasak nasi, panaskan lauk bahkan pepagi buat Milo kat sis. Dah terbalik.

Sis suka kekemasan tapi bila bernikah kita tak boleh expect orang yang sepesen dengan kita. Mereka normal. Sis kalau boleh semua menda nak disusun baik baik dan ditempatnya. Laki sis pula ikut suka je letak mana mana.

acik79 replied at 3-12-2017 01:45 AM
Macam masalah yg aku hadapi juga, aku tak boleh stress2, rumah tak boleh bersepah, mood aku akan swi ...

Jadual sis sekarang memang lain sikit sebab sis exercise juga pepagi kan. Kira tak lah letih. Sakit mental ni contoh bipolar kalau tak exercise ko tido 12 jam pun ko bangun letih. Tak buat apa pun letih. Tengok clutters leads to depression. Kalau boleh sis nak umah sis ni kosong sekosong kosongnya. Punyalah aku serabut.

Felycya replied at 3-12-2017 05:41 AM
Hye sis bipo.
Sis kl area mane ??.
Sis kalau nk teman berbual ai sudi je neman sis sesambil  ...

Sis. U memang sah OCD clean type sebab sis memang macam tu juga
Baju dah cabut takkan pakai lagi lepas tu. I kalau nak jalan luar dari rumah ke I iron baju ngko.

Felycya replied at 3-12-2017 06:03 AM
Ai tak ada bibik..
Semua tak tahan dan pakat Chap Alip Bot CELAABOOTTTTT ngeri dengan aturan aturan ...

Hahaha. Thanks for the video clip. Kawan skizo I kasi semangat sis. Dia lagilah anak 7 kan. Dulu ada maid tapi dia berhentikan maid tu. Mula mula memang kalut tapi lama lama ok. InshaAllah
Itulah sis harap. Terima kasih sangat pada achik achik porum yang sudi kasi semangat. Walau kita ada masanya saling melahar namun kita bersatu dalam membantu beri semangat.

Hidup Achik Porum Cari !

Felycya replied at 3-12-2017 06:03 AM
Ai tak ada bibik..
Semua tak tahan dan pakat Chap Alip Bot CELAABOOTTTTT ngeri dengan aturan aturan ...

Dryer tu macam idea bagus juga tapi sis ni takut nanti tak digunakan langsung. Basuh baju sis biasa buat lepas sis balik dari exercise. Kalau tunggu masa leisure alamat mereput le. Dulu masa sis duduk double storey kalau dah naik atas memang tak turun. Even mesin basuh naik atas. Letak dalam master bedroom ngko

Sis. Life is too short. Don't stress and be happy and just collect the pahala along the way. Do whatever you feel comfortable. Simplified the house work since sis pun nampak org yg mampu dan berduit. Cth kain baju boleh prg self service  dobi. Or hntar terus dobi yg terus lipat. Food boleh mkn kt luar or amik delivery service.  Kalau rasa ada mood n rindu boleh masak . Boleh cari weekly cleaner. Sis kena happy and healthy selalu. All the best.

ladybugz replied at 3-12-2017 07:25 AM
Setelah baca karangan sis bipo, adekah i pun bipo juga? Entahla.. i am also not able to do a lot of  ...

Sis u tau tak psychiatrist I cakap allergik juga boleh hadir apabila emotion kita ting tong. I dulu tak boleh bersih kipas. Habis bengkak muka.

I risau macam mana dengan masak.
Dulu masa I tak tau I ada bipolar dan masih bekerja dengan international company, pagi pagi I masao dan bagi suami I bawak bekal. Rumah bersih tip top dan suami I memang urusan rumah tak sentuh. Pendek kata 100% I buat semua. Tapi la ni kalau I mampu basuh kain I sangat bersyukur.

de_ikea replied at 3-12-2017 08:09 AM
Sis. Life is too short. Don't stress and be happy and just collect the pahala along the way. Do what ...

@de_ikea
Thank u sis for the support.

Sis Bip sy sgt2 memahami situasi sis.. Baru2 ni selepasa  sy melahirkan ank ke 3 sy masuk kerja dgn semangat waja.. Malangnya bila sy smp je opis semangat tu terus bertukar jd layu.
Semangat sy semua hilang.. Yg ada cuma perasaan takut fobia xde semangat nk keje rs blank blur dan yg seumpamanya.. Sy rs semua keje2 yg sy tgglkn sebelum bersalin sy x mampu nk buat.. Sy jd lemah sgt semangat..
Hari2 p keje menagis. Takut.. Pasni mai keje nk kene marah ape pulak.. Yelh asal kan p keje je ada je yg sy ni org dok salahkan. Org dok mengata sy itu ini.. Lama2 sy deperess sgt2.. So sy byklh meluah perasaan kat rkn2 sekerja dgn harapan mereka dpt sokong sy.. Malangnya ape je yg sy luah semua mereka smpkn kat ketua yg akhirnya ketua dan penolong sebulat suara nk pindahkan sy ke tmpt lain.. Pada mereka sy ni cuma pandai merungut saje... Tp hakikatnya sedang mengalami depresion selepas melahirkan ank..huhuhu..

Qaseemah replied at 3-12-2017 10:21 AM
Sis Bip sy sgt2 memahami situasi sis.. Baru2 ni selepasa  sy melahirkan ank ke 3 sy masuk kerja dgn  ...

Ya. Sis faham sangat apa yang u cerita. Hal ni orang normal tak faham. Kalau sis cerita saya nak bangun dari katil dan ke dapur saya rasa berat sangat pun orang tak faham

Bipolajourney replied at 3-12-2017 10:25 AM
Ya. Sis faham sangat apa yang u cerita. Hal ni orang normal tak faham. Kalau sis cerita saya nak b ...

Sy doakan semoga sis bip kuat ye..