CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5955|Reply: 16

PENGALAMAN MENDIDIK DAN MEMBESARKAN ANAK LUAR NIKAH

Edited by arianakhalid at 11-12-2017 05:33 PM

SALAM SEMUA

Aku nak tanya kepada sesiapa yang ada pengalaman membesarkan dan mendidik anak luar nikah.
Biasa nya anak luar nikah ni aku jumpa yg dah diserahkan ke keluarga angkat. Dan ada lebih kurang 3 kes yg aku dgr cerita anak yg di bela tu kurang menjadi. Nakal nya tu lain macam sikit. Dalam masa yg sama ada jg yg kata bkn salah status anak tu tapi mgkn salah didikan.

So ada sapa2 kat sini yg ada pengalaman ambik anak angkat dalam kalangan anak luar nikah. Cer cerita sikit pengalaman korang. Ada beza ke atau sama je mcm budak lain

U nk ambil anak angkat ke? Emmm, biase bdk2 yg cukup kasih syg ok je pembesaran nya.. yg tk cukup kasih syg la jadi perangai luar biase tu..cth I pernah borak2 ngan pengusaha rmh asnaf & anak yatim.. kalau anak yatim piatu mmg 'lain' sikit perangai nye dari segi degil & nakal... tibe2 insaf syukur kita ada mak ayah

anak luar nikah bukan penyebab anak jadi nakal liar.anak jadi nakal sebab didikan, pressure, kurang kasih sayang, krisis identiti. dua pekara berbeza

masyarakat melayu semenanjung sebahagian fikiran masih tamadun mesopotamia. kat sabah serawak ada kenalan anak luar nikah hidup bahagia sbb di sana mereka lagi marah buang anak berbanding  anak luar nikah.

tiada orang tak buat silap. kita cakap orang zina dan macam2 entah2 kita ni lagi teruk daripada penzina.

Minami2013 replied at 11-12-2017 07:11 PM
U nk ambil anak angkat ke? Emmm, biase bdk2 yg cukup kasih syg ok je pembesaran nya.. yg tk cukup ka ...

Sebenarnya terpikir nak tambah anak kat rumah ni. Tapi setakat ni aku baru bercakap dgn 2 org, dua2 tu tak setuju.

So saja  je la bukak thread kot2 ada dlm ni yg ada pengalaman mendidik menjaga anak luar nikah

CiliPadiSedap replied at 11-12-2017 07:27 PM
anak luar nikah bukan penyebab anak jadi nakal liar.anak jadi nakal sebab didikan, pressure, kurang  ...

Hahahahaa.. aku pun terpikir benda yg sama sebenarnya. Tapi just curious nak tahu kisah org menjaga anak luar nikah ni

arianakhalid replied at 11-12-2017 08:58 PM
Hahahahaa.. aku pun terpikir benda yg sama sebenarnya. Tapi just curious nak tahu kisah org menjag ...

kisah ibu kandung jaga anak luar nikah ada je pernah jumpa kt serawak. org2 kampung layan ok. budak tu xde kena ejek buli. respect serawak for serawak, sabah for sabah.  macam mana budaya buli ejek berjaya di hindar di serawak tu kita kena belajar. nakal anak luar nikah akak kenal ni nakal budak kampung biasalah bukan nakal liar anak derhaka. anak dah besar ayah tetiba muncul nak bela anak. anak tersebut pun tak nak dah si ayah selesa dgn mak dan abg dia.

rasanya soalan mendidik membesarkan anak luar nikah ni bagi akak prejudis mind set. kalau nak bela? silakan bela. kalau tak sanggup jangan bela kemudian esok hari bila marah ungkit kisah silam. kita latih mind set kita prejudis, prejudis lah kita dapat. kita latih mind set kita ikhlas usaha tawakal baiklah kita dapat. cuba kita tanam ihsan sifat belas kasihan kepada anak luar nikah. tentu kita tak fikir prejudis.

anak dalam nikah lagi ramai tak jadi liar jadi anak derhaka, anak si tanggang, anak lanun dan macam2 lagi. jadi jangan kerana status luar nikah prejudis. budaya prejudis dalam masyarakat semenanjung perlu di ubah. respect orang serawak walaupun duduk kampung dia orang tak de ejek prejudis terhadap anak luar nikah.

Follow Us
arianakhalid replied at 11-12-2017 08:57 PM
Sebenarnya terpikir nak tambah anak kat rumah ni. Tapi setakat ni aku baru bercakap dgn 2 org, dua ...

Ooo.. u kena elak la ade perception tertentu kat anak luar nikah ni.. takut nanti bile nakal2 u akan relate ngan status die.. I percaya pada cara didikan kite yg membentuk anak2 kite.. cuma at certain age ade influence rakan2 & persekitaran..anyway, good luck k..

Anak2 ibarat kain putih..terpulang kat mak bapak nak corak ikut lagu mana

Bukan anak2 tu yang illigetimate,pemikiran kita sendiri yang illigetimate

anak luar nikah ke, anak dalam nikah ke, kalau elok acuannya, elok la jadinya..
budak-budak nakal tu biasa la..
itu gunanya ibu bapa untuk beri didikan pada mereka..
sudah-sudah la nak judge anak luar nikah..
yang buat anak luar nikah pun mostly anak dalam nikah kekdahnya..

prettyuglybabe replied at 12-12-2017 11:34 AM
anak luar nikah ke, anak dalam nikah ke, kalau elok acuannya, elok la jadinya..
budak-budak nakal t ...

betul jugak tu. nak kata anak luar nikah buruk akhlaknya, tapi bila diselidik asal usul anak luar nikah itu dari mak bapak yang lahir dalam nikah.

Anak2 kan ibarat kain putih. Baik didikan nya. InshaAllah, baik lah dia.

maaf cakap la... banyak anak luar nikah sekarang ni hasil dari anak sah nikah. so.. mudah cakap, didik baik2 waima apa pun taraf anak2 tu, baik la hasilnya. in syaa allah.

I ada bela sorang anak angkat statusnya anak luar nikah..memang perangainya lain macam degil,buas,nakal.siap pukul i n suami..kuat merajuk jugak..i bawak g berubat jugak,,ustazah cakap memang perangai semulajadi dia macam tu.so i tabah jer bela dia sampai sekarang.Dan sebab bela dia jugak i akhirnya mengandungkan zuriat sendiri..alhamdulillah..cuma i sebagai mak,i selalu doakan anak i tu lembut hati dan jadi anak yg solehah

i ada 2 sedara bela anak luar nikah...

1 tu mmg dia bela anak tu je and sampai skrg dia xde anak lain, anak yg dibela tu setakat ni nampak ok elok je perangai...

yg lg 1...ambik anak luar nikah...x lama ngandung dpt anak sendiri 2 org...baik anak luar nikah mau pon anak dia sendiri...tiga2 agak liar...

jadi i rasa bukan sb status anak jadi perangai pelik...tp ikut asuhan mak bapak yg bela

Sy rasa kalau boleh elakkan bela anak luar nikah, ni sy nak cerita pengalaman sy kenal anak luar nikah, dibesarkan oleh imam kampung yg mana imam ni dgn dgn isterinya, org kuat agama. Tp perangai anak pwrempuan nya ni pelik. Bernafsu buas. Untuk pengetahuan perempuan ni telah ditiduri dengan ramai lelaki walau pun dia dah berkahwin. Suami dia tak tau perangai perempuan ni. Dah cuba bbrp kali nasihatkan perempuan tu tp dia tetap suka melayan mana mana lelaki yang approach dia, pening aku fikirkan. Tp bila aku fikirkan yg dia ni anak luar nikah, baru aku sedar yg perangai dia ni pelik. Tu la pengalaman aku kenal anak luar nikah yg dah dewasa.

Purnamarembulan replied at 5-9-2019 06:29 PM
Sy rasa kalau boleh elakkan bela anak luar nikah, ni sy nak cerita pengalaman sy kenal anak luar nik ...

Tapi macam mana cara didikan imam tu masa anak tu kecik?

hbs Tu yg ramai2 kat penjara Tu semua anak luar nikah ke camne...?