CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: krustykrab

[Tempatan] Employers must allow female staff 90 days maternity leave

Hurm mmm

krustykrab replied at 16-12-2017 03:19 PM
Haah,ty yg aku tertanya2,adakah extra 1mth tu bergaji atau tanpa gaji.

So by right company x salah kalau x implement tambahan 30 hari tu..menteri berdegar2 ckp itu ini tp law x ubah..

Cuti beranakk panjang tu bukan utk mak saja..bagi baby tu puas kasih  dgn siibu sbelum baby tu diberi pada pengasuh..pelik aku dgn sesetengah pempuan yg pilih nak balik kerja seawal yg boleh,..anak tu jadi no 2 pentingnya..kat negara maju mmg digalakkan ibu beri perhatian pada bayi yang masih kecil..sbb tu diberi cuti panjang.

joy_ah replied at 14-12-2017 11:42 PM
ofismate meols mengandung pastu anaknya mati masa lahir.dia tak balik office lagi masih cuti.
mate ...

akan dikira kelahiran biasa jugak walaupun anak meninggal... tetap dapat maternity leave...  company aku, kalau deliver baby dari 18weeks kalau tak silap, akan dikira satu kelahiran dan akan dapat 90 hari (dulu 60)...  below than 28weeks akan dikira keguguran dan biasanya gugur ni mc 2 minggu...

Loh_83 replied at 14-12-2017 02:19 PM
Aku pon x agree nak bagi sampai 90 days maternity leave ... 60 days tu dah cukup dah ...

dah la  ...

bergantung pada nasib orang jugak... maybe ko rasa dah cukup walau 60 but for others mostly rezeki dapat anak yang ada masalah kesihatan, 90 hari tu dah dikira seribu rahmat... cam aku, anak kena severe and prolonge jaundice dari mula2 lahir lagi... dah la lahir tak cukup 4 weeks... berulang hospital setiap hari, belum kira admitted beberapa kali sampai la umur anak aku 2 bulan lebih... aku ni pantang kemana, kesihatan pun kemana sebab berulang ke hospital... baki 2++ weeks baru la reda sikit sebab anak dah ok... tu pun nak hantar ke nursery pun pikir banyak kali...

ultra78 replied at 15-12-2017 07:37 AM
Masa aku nak ganti colleague bersalin pun aku ambil masa sebulan utk hand holding. Duduk sebelah dia ...

sepatutnya camtu la... boss2 kena main peranan dan of course la mak buyung tu sekali... sebab dah tau nak cuti panjang, kan... time and work management sangat2 penting...  
aku sebelum cuti panjang n sambung maternity leave, memang make sure semua in order...  masa kat rumah pun masih jenguk2 email kot la ada menda yang aku miss bagi kat partner n staff... bila keadaan memerlukan, aku pi office jap settlekan keje walaupun perut dok sarat sangat plus aku sendiri tak sihat... sampaikan ada sorang boss aku ni sound, sebelum mengandung keje nonstop, dah mengandung n dapat mc awal pun masih pikir keje, dah deliver pun sama...  partner aku pun bising...

jadi, bagi aku tak salah pun cuti 90 hari janji masing2 tau tanggungjawab masing2 dan tak bebankan orang...

Follow Us
Colleague aku kt australia tu..dia cuti beranak sblm aku..aku dah masuk ofia dua bulan pon dia tak masuk2 lg..pastu sambung plak cuti krismas ngn new year..ewah...untung la...aku bgtau malaysia cuti 2 bln dia terkejut...tanya cukup ke kalau 2 bln je...nak wat camne..nk ambik 3 bln even unpaid yg sebulan tu pon ssh...lgkan cuti 2 bln pon org dok cari2 jgk whatsapp tanya itu ini...camne tu?

Innrukia replied at 14-12-2017 10:37 PM
you get me wrong dear... bila umur 30-an ni perasaan nk cuti/relax lama2 tanpa buat apa2 tu yg mak ...

Takde maknanya maternity leave boleh rest inn...penat adelah...awal2 tu je time luka x sembuh org tatang mcm puteri...

Kjn nak suruh rakyat maju kedepan
Tapi fikiran rakyat masih mundur
Abih camno nak buek lg