CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4994|Reply: 25

Pekerjaan yang tidak mengikut syariat Islam

Edited by feroh at 15-12-2017 07:56 AM

Assalamualaikum..

Sebelum tu maaf kalau aq salah masuk topik.. sebab tak tahu nak masuk topik ni di ruangan mana.

aq baru habis pengajian dan sekarang ni sedang bekerja sementara menunggu keputusan. First2 dapatlah kerja cashier  di sebuah pasaraya, yang lebih kurang macam giant, econsave dan mydin. Mula2 masuk kerja aq sebenarnya dah buat segala research tentang pekerjaan cashier, yang kebanyakkan org kata risikonya tinggi, sebab melibatkan duit org. Tapi aq anggap itu semua untuk mencari pengalaman. So aku pun terima.

Dari hari ke hari, semua berjalan lancar walau banyak dugaan dan rintangan. huhu. So far masa tu terasa best kerja cashier ni. Sampailah satu tahap, aku tersentak kejap. Bila ada seorang customer beli sebotol arak dan bayar di kaunter aku. Aku buat kerja seperti biasa, tapi fikiran mula berfikir rasa bersalah yang teramat. Sebab,  bukan ke org yang menjualnya turut dikira bersubahat. Dan hukumnya turut haram. Aku jadi serba salah dan takut. Kalau Allah tak terima amalan aq selepas ini. Macam mana pula dengan pendapatan aq, yang mungkin akan menjadi sumber yang haram. Allahu..

Itu satu. Yang kedua, pakaian di situ. Bila tudung harus dimasukkan dalam baju. Cukup aku cakap, selama aku buat kerja di kaunter, aku asyik tertunduk sebab aq tak selesa. Sebab akan terserlah lah aurat kalau tudung di dalam baju. Aku sangat risau, sebab memang kebanyakkan tempat kerja, itulah prosedur pakaiannya. Tak kisahlah kerja kilang, hospital, dan sebagainya. Aq takut kalau kerja aq kelak perlu berpakaian macam itu. Sebab aku memang takkan selesa.

Ape perlu aku buat sekarang? Perlu ke aku berhenti kerja dan tunggu kerja lain. Walaupun sekarang ni memang takde kerja kosong dah sebab musim budak2 lepasan spm kerja sementara. Tapi kalau aku teruskan kerja, aq jadi takut.. takut pekerjaan aq ni akan jadi sia-sia semata.

Assalammu'alaikum n selamat sejahtera.

Entahla dik.  Kalau akak pun tk selesa sgt.  Nk minta kerja situ on the first place pun tak walaupun terdesak.  Sorry tk dpt membantu.  

Aduhai... semua x boleh.. dah ko pegi jadi cikgu agama.. habis citer

Kalau tak terdesak utk duit, blah je.
Kalau perlu duit, sabar je dulu.
Yg rakan sekerja kau tu, kau pandai2 la warning

wikedsaikel replied at 15-12-2017 08:53 AM
Kalau tak terdesak utk duit, blah je.
Kalau perlu duit, sabar je dulu.
Yg rakan sekerja kau tu, ka ...

rakan sekerja? rasanya tt takde sebut pun rakan sekerja

umbut replied at 15-12-2017 12:42 AM
Aduhai... semua x boleh.. dah ko pegi jadi cikgu agama.. habis citer

Genius reply ni memang sama gaya macam @sebu1 reply

Follow Us
pasal jual arak tu dulu pernah di bahaskan pasal kes 7E jual arak...tapi smpai skang staf kat 7E tu semuanya muslim belaka
pasal tudung masuk dlm baju tu rasanya adik pegi mana2 pun kebanyakan disyaratkan mcm tu, yg penting niat tu utk mencari nafkah, bukan niat utk menunjukkan aurat...so yg ni ok kot..wallahualam   
bak kata mak saya, kalau ada keraguan pasal akidah eleok dirujuk peda yg pakar, ustaz ke

kerja kilang lah dik

klu teruskan pun asik was-was je..muka pun masam..bila masa nk bermanis muka dgn customer

ko nak keje kilang? depends kilang buat apa

kawan aku dulu keje kilang, lulusan food tech bukan operator ...entah lah jawatan apa
katanya polisi pakaian ada sebab
cth tudung masuk ke dlm sebb taknak hujung tudung termasuk dlm  mesin yg bahaya tu, kang tertarik org dlm mesin & nak elak dari hujung tudung masuk dlm bancuhan ke apa
tudung yg dia pakai pun kena jahit di bawah dagu
takbole pakai brooch  & pin.

eehhhh aku tak jawab soalan ko kan
saja share crita

kalo boleh seblum mintak keje lepas ni...research dulu jocscope dia mcm mana, pakaian mcm mana supaya kena dgn kehendak dan jiwa ko. sebab ni adalah pilihan ko...ko sendiri yang apply...so xleh nak salahkan or paksa majikan untuk ikut style ko...memang dia xkan ikut la.

kalo rasa keje tu x berkat...resign la. percaya pada rezki Allah...insyaAllah kalau niat baik insyaAllah tuhan akan tunjukkan jalan...or bisnes di rumah la. p amik kelas menjahit ke...baking ke...buat bisnes di rumah je. promote online melalui media sosia.

ok ja kerja cahsier tu dik, cuma tang masalah beli arak tu, cer tolak p kat kaunter member yg non muslim ka

sbb pernah tgk kt tesco, ada budak perempuan  cashier tu mati2 x nak scan, botol arak tu kt customer non muslim, ingatkan kecoh apa kan

cust tu pun akur ja, ok la

akak sugest adek cer bincang ngan supervisor supaya hormati hak adik as muslim, ckp baik2 kt cust tu, insyalh ok

pasal arak tu kene tanya org yg lebih arif
pasal tudung tu bole bincang dgn org atas

kalau giant dan tesco yg besar section arak dan non halal takda pekerja muslim cuba try situ
berbanding dekt serbaneka memang kat cashier tu jela kena scan

Edited by airmineral at 15-12-2017 01:46 PM

aku dulu penah keje part time kedai makan
so kadang2 kena basuh pinggan
mula2 masuk keje aku pakai tudung pin bawah
lama2 aku pin belakang
sebab hujung tudung salu basah masa basuh pinggan

utk keje sebagai cashier aku xrasa ada keperluan utk masuk tudung dalam baju
biasanya keje2 yang ada risiko safety, memang prosedur pakaian camtu la
maksudnya kena kemas spt tudung masuk dalam, tangan baju xleh gebeh2 etc

kalau xselesa, boleh cuba minta kelonggaran x since aku xnampak macam ada risiko safety pon

Niat dalam hati kena ada... aku pernah kerja cashier.. scan tin makann tak halal... slalu aku dapat kastemer dia akan tlg scan kn. Aku pula yang segan. Sebab niat aku utk cari nafkah tampung diri. Bukan nak bt jahat.. kalau ikutkn duit yg kita pegang hari2 pun bknnya halal sgt pon.. dr kedai babi ke kedai arak ke kedai disko dan silap2 ada yg smpi kat masjid. Jd terap kn lah nilai positif dlm diri dan niat halal.

Nak komen lebih2 aku x reti
Ni jah pada pandangan aku

Niat dalam hati kena ada... aku pernah kerja cashier.. scan tin makann tak halal... slalu aku dapat kastemer dia akan tlg scan kn. Aku pula yang segan. Sebab niat aku utk cari nafkah tampung diri. Bukan nak bt jahat.. kalau ikutkn duit yg kita pegang hari2 pun bknnya halal sgt pon.. dr kedai babi ke kedai arak ke kedai disko dan silap2 ada yg smpi kat masjid. Jd terap kn lah nilai positif dlm diri dan niat halal.

Dik uols mmg pkai tudung labuh kt dpn ke? Klu jenis x biasa selempang tudung mmg akn rsa x senang msukkn tudung dlm baju...

So akak komen bab xnk terlibat dgn jual beli brg non halal jelah ye.... talk to supervisor explen elok2.. klu org atsan ada solution lain ikut jelah..tp klu hati mmg rsa x sedap try lah cari keja lain...tp jgn resign trus.smbil2 bleh lah cri keja lain...kita pn perlu duit nk truskn hdup kan.. hari2 bgn g keja niat dlm hati nk cri keja yg lbih berkat n mintak dibukakn pntu rezeki tu..

kerja cikgua agama/gov/glc le. kerja swasta ini huru hara hal agama sbb majikan hanya menngejar masa, mengejar untung ja.

tudung masuk dalam baju for safety reason ye, bukan suka2. Kalau rasa tak selesa try la apply kerja kerani duduk ofis.

12Next
Return to list New