CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: skinskin

[Idea] Phobia...

Saya...

Ailurofobia - fobia pada kucing... jadi satu hal kalau mkn kat luar especially kat warung. Kekadang siap bersila kat kedai

Claustrofobia - fobia pada tmpt tertutup, contoh dlm lif. So jln penyelesaian, kdg2 naik turun tangga je la ( tu kalau tak tinggi sgt la).

Rate

1

I hydrophobia.. takut kat air. Tapi air dalam je lah. Kalau mandi or minum tu, ok aje. Hehe

Puncanya sebab few years back i hampir lemas. I memang tak reti berenang so pakai life jacket. Sekali life jacket tu longgar. Memang dah tenggelam haaa nasib baik ada abang tu selamatkan.

Cara mengatasi
1. I ingat nak amek swimming class. Tapi i imagine masuk kolam je pon rasa nak nangis so byebye swimming class
2. Avoid any deep water at all cost. Pool, river, sea- no no no

Rate

1

Kalo ikotkan takut lipas nak2 kalo terbang..bole huru hara rumah..hahaha..tp sejak da beranak pinak ni,kena cekalkan hati la jugak..xkan asek nk terjerit2 malu je anak tgk..hihihi..
Last solution iols kalo nampak sekor lipas, gulung newspaper tebal2 pastu hempuk sekuat hati..bangkai lipas tu of course hubby yg kena buang.. Ngehehe..

Rate

1

Trypophobia ni phobia saya. Tak  boleh tengok benda berlubang macam biji teratai, seolah ada ulat2 dalam lubang2 tu.
Rasa pening, mual dan nak pitam..peluh dingin dan kadang2 ada rasa menyucuk pada buah dada.
Kelompok berlubang macam permukaan paip pun adakala beri efek yang serupa pada saya.

Rate

1

Saya benci dengan metal utensils. Cuma bukanlah semua, hanya yang berukir2 contoh mcm sudu yg ada corak2 atau ukiran dan strainer yg orang guna untuk celur mee .. eee geli sungguh dan menyampah tengok.

Sudu saya beli yang kosong takde ukiran apa pun. Mmg dulu2 amik masa sikit nak pilih sudu time makan kat foof court. Skang bawak sudu sendiri.

Lagi satu tak suka butang especially yg besar. Simple2 tu tak per lagi. Rasa mcm bothering sgt.  Ada sekali saya beli baju, saya alter balik bahagian yg berbutang.

Rate

1

fff_cat replied at 23-1-2018 05:24 PM
Saya benci dengan metal utensils. Cuma bukanlah semua, hanya yang berukir2 contoh mcm sudu yg ada co ...

Fobia lubang, fobia metal... new info...

Follow Us
Fobia jumpa orang..ingat lg waktu sekolah dulu..tengah tunggu bas, tetiba jek ase bahu cam pikul batu n lutut lemah..nasib x rebah je..nak wat cmne, nak x nak kna hadap gk..hmm..sekarang ni da ok da ..huhu

Rate

1

fobia dgn laut tp suke laut..erm camner tu???kuikuikui ...
.xde pengalaman lemas or ape pun..cume,,kalau msuk dlm laut esp time snorkling memg xblh bsendirian..rse mcm akan lemas je...coz kaki xdpt jejak tanah..n rse akan hanyut....tp naik bot or feri iols ok je...

Rate

1

saya sangat tak suka pada ulat.. eeiiiiiii bila tersermpak dgn segugus ulat bila tong sampah berlubang, sy tergaman tak leh bergerak

also tak suka org sebut ''kent*t'', or ''ber*k'' or ''ta*i''. dalam rumah sy kena banned all these dan kids dan wife akan sebut bomb, poo poo dan poo. sy ni pengotor jugak, dan asal dari kampung, tapi sgt phobia dgn words tu, rasa kasar

Rate

1

Fobia pada anjing. Penah kena kejar dgn anjing masa skolah rendah dulu. Time tu tengah kayuh basikal. Walaupun iols kayuh laju gila, tp anjing tu makin dekat. Terus iols terjun dr basikal dan lari sekuat hati. Skarang ni if nmpk anjing je, rasa berdebar2, kaki automatik rasa nak berlari

Rate

1

saya xbuleh dgn kucing..nk kate takut sy bleh je usap2 die bile die duduk diam2 tp klo die dh start begerak mau melompat jugak la..kalau mkn kt kedai yg ade kucing mmg xtenteram je...asik2 tgk kucing tue pegi mane...
saya fobia tempat sempit & tertutup..rase mcm xbleh nk benafas & akan panik tertibe...dulu masa sekolah pegi summer camp dieorg bwk masuk gua lalu tempat yg sempit maupitam gak time tue...huhuhu

Rate

1

ipes2 replied at 25-1-2018 12:46 AM
saya sangat tak suka pada ulat.. eeiiiiiii bila tersermpak dgn segugus ulat bila tong sampah berluba ...

Tima kasih supermod bagi kredit

Comments

No prob  Post time 10-3-2018 09:19 PM

saashaa replied at 25-1-2018 01:15 PM
Fobia pada anjing. Penah kena kejar dgn anjing masa skolah rendah dulu. Time tu tengah kayuh basikal ...

Pernah kena kejar gak masa sekolah rendah...konon nak tunjuk.berani depan sepupu lelaki, sergah anjing. Sekali dia kejar, tak cukup tanah lari fobia gak kat anjing...

Baru ni, fobia anjing bertambah bila tengah drive tetiba.anjing boleh meluru dari tepi jalan dan langgar sisi kereta walau jenuh mengelak...

Woww byknyer jenis2 fobia
actually x de rse fobia sgt dkt something tpi selalunyer bila naik kereta selalu rse takut nnti akan terreksiden...so sebelum gerak tu akn baca doa byk2 dulu...ni kira fobia ke x ea

Rate

1

Edited by CikE at 11-3-2018 09:19 AM

Katsaridaphobia Fobia pada lipas

Serius mmg sy ada mslah ketakutan yg blebihan pd lipas ni...tpi x semua org faham.. mula la kuar ayat 'takut la pd Allah'...tension pn ada bila org pnah sound camtu...idok la sy smpi lupa pd Allah sbbkn sesuatu pkara..tpi org x alami mmg mudah sgt mnilai...ada ke kita saje2 minta nk jadi fobia??

Sy klu nmpk aje lipas terutamanya jenis yg besar tu..mula la rasa serba x kena.. bdebar2 aje..kdg2 smpi mgigil pn ada..kena plak yg jenis terbang2..klu blaku spontan mmg sy bole mjerit tiba2..idok la tpekik..cuma mcm jerit tkejut camtu...klu jadi kt umah sy bgegas pegi amik towel, kain @ bantal ke utk protect diri...jgn la tcuit apa2..@ ada benda tsentuh sy sikit masatu..mudah sgt sy rasa cemas & tkejut..klu lipas kecik tu..bole la lgi wlpn x berani sgt sbb dia jenis myelinap ke sna sni..

Klu sy pegang sesuatu kt tangan..contoh mcm cawan ke..ttiba lipas lalu kt tangan..confirm sy tlepas @ tbaling brg tu..agak mcm bahaya la aksi camni..takut landing kt muka & kepala org plak nnti...hehe...paling sy risau jika pegang pisau..na'uzubillah..setakat ni alhamdulillah tiada kejadian2 yg diingini berlaku...cuma tcampak brg tu mmg ada...mcm h/phone pn..tgh elok2 hadap hp..ada lipas mlintas dekat sy..automatik selamat mdarat la hp tu ke lantai...huhu..antara pgalaman lain..kt opis la..tgh bincang keje kt meja sy...tanpa disangka..lipas besar mjalar kt tangan...ya rabbi..mjerit la sy smpi tbaling mouse yg ada kt tangan sy..'danggg'..bdentum kena cermin kaca yg jadi partition kt tmpt sy...mujur kaca tebal...hehe...manager sy plk sampai  mlompat bangun sbb nmpk sy panik & mgelabah smpi mlantun brg masa tu haha..sabo aje la..malu pn ado sbb ada 2-3 org gak la masa discussion tu..nk buek camno..benda spontan blaku

Kat bilik air xyah ckp la..smpi nk tgelincir pn ada klu tiba2 lipas ni lalu..mmg x masuk la sy kt bilik air tu...kcuali bwk spray skli...Klu time tido..tiba2 sy nmpk lipas kt bilik...sy sanggup x tido smpi la lipas tu mati @ clear dari kawasan...paling tidak pn sy akan pasang lampu smpi tlelap sendri klu masa tido sorg la..nak xnak sy pastikan lipas tu kena spray gak supaya sy bole tido dgn aman..tpi dh byk kali tkena lipas naik katil..mrayap kt tgn & kaki...sudahnya sy x bole tido...sbb dia kn suka myorok..mula la rasa x senang hati..takut lipas tu dtg lgi...tapi telinga sy ni agak tajam la..wlpn tgh tido..sy bole dgr lipas tu terbang @ krik3 dlm beg plastik..dh mcm bole rasa khadiran dia sekitar sy..automatik tjaga..

Ntah la rasa mcm kronik plk mslah fobia lipas ni...x bole lgsg nmpk lipas..mmg sy xkan lalu area situ..tpi lipas ni kdg2 mcm saje nk mduga..bole plk acah2 kita..mluru dtg...bengang plk rasanya...hehe...1 lgi jgn la org cuba nk gurau2 dgn sy tunjuk2 lipas ni...mmg angin 1 badan la nti...Sy dh cuba atasi..tpi mcm x bjaya..rasa ttekan bila cuba paksa diri...apa yg sy bole buat pn sy cuma beli spray baygon aje..sbb ada batang tangkai panjang yg bole hala ke lipas terus...x kisah la bau dia kuat @ tengik sekalipn..asalkn lipas tu nyah dari tmpt sy...tpi jarak jauh aje la spray..hehe..pastu duduk la kt kawasan yg sy selesa smpi perasaan fobia tu hilang sendiri...sy x bole hempuk lipas tu dgn pyapu @ selipar...tu lgi buat sy stress nti..mmg dari kecik lgi sy camni smpi la dh besar...pnah dulu cite kt my hubby..maybe dia ingt hal remeh kot..isu lipas la katakan..apa dehal sgt..tpi famili aje faham mslah sy ni...terutamanya ayah sy...masa kecik2 dulu..dia sanggup pegi hapuskn lipas tu semata2 utk anak dia ni lepas sy bagitahu lokasi lipas tu kat mana..sbb sy mmg x bole fokus @ buat sesuatu selagi lipas tu x clear... i love my dad very much2..

Sorry tt @ mod jika panjang komen sy ni..just sharing mslah sy...x tahu la klu sy sorg yg rasa fobia lipas camni...

Rate

1

Fobia naik bot kat tengah sungai.Teroleng oleng buat rasa macam nak karam

Rate

1

saya fobia pada ketinggian..
dulu pernah menyewa tingkat 8. hari2 berjalan dekat koridor rase bangunan tu berayun.

tak boleh naik lift yg nampak bawah..
ketar lutut

Rate

1

Saya takut dengan tempat tertutup dan tempat yang ramai orang. Masa muda dulu elok jer, dah kertu makin pening kepala. Oksigen oksigen.

Rate

1

Ailurophobia...

dulu kat umah kakak meols penah bela kucing...so meols ok ja la dgn kucing
but one day during lunch kat asrama meols..ada kucing gaduh & one of the cats tiba2 terkam meols yg tgh makan nasik ayam
since then terus menggigil bila tgk kucing..
tgh fikirkan cara cemana taknak bg fobia dah

Rate

1

at first, i thought mungkin i ne ada zoophobia... sebab i takkan bagi depa sentuh .. tapi kalau i sentuh depa, boleh la.. tu pun within seconds pastu jauhkan diri.. tapi ikut wiki, phobia tu bila kita terlampau takut dengan sesuatu.. so, memang takat ne takde lagi phobia apa2..

Rate

1