CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7587|Reply: 48

Cara didikan anak masa kini (Pertanyaan)

Anak saya lelaki, baru start darjah satu tahun ni. Saya agak risau dn tertanya2 mengenai cara didikan yang betul supaya dia ada pendirian sendiri dan tak easily influence by his friends. Jadi lagi risau sbb terlibat kes gaduh dan mula2 saya ingatkan dia adalah victim. Tapi, bila disiasat lebih lanjut,,dia dan kawan2 dia yang mula2 kacau this particular boy yg hyperactive. End up, anak sy ni kene tampar. Minta tolong nasihat daripada forumer2 disini..

harapkan senior2 boleh bagi tips, anak sy lelaki pun kecik lagi..baru taun 2
mggu lepas balik dari skolah tengok pipi dia begaris, bila ditanya dia kata kawan dia rodok dgn pensel...adeh risau betul

zulka replied at 13-2-2018 03:45 PM
harapkan senior2 boleh bagi tips, anak sy lelaki pun kecik lagi..baru taun 2
mggu lepas balik dari  ...

betul tu..cam kes anak sy, bila dia mengaku salah tu, mmg betul2 menguji kesabaran utk tidak marah dia. Saya xnak dia bohong dan mmg galakkan dia utk cerita apa2 sahaja kat saya atau husb dulu..biar dia percaya kt lebih dari kawan2 dia di kemudian hari

tu la..selain berdoa kepada Allah SWT, harap sgt ada senior2 bagi tips mcmana nak didik anak zaman skarang ni...kang nak bertegas sgt takut jadi lain

kadang-kadang jgn caya sangat apa yg anak ckp..
kena siasat jugk..
sbb bdk zaman skrg dpn mak bapak baik, belakang hanya Allah yg tahu..

cuba bila ada masa jumpa guru kelas anak, tnya pasal anak..
kalau ader perjumpaan ibu bapa kena dtg..

ainie_1008 replied at 13-2-2018 04:16 PM
kadang-kadang jgn caya sangat apa yg anak ckp..
kena siasat jugk..
sbb bdk zaman skrg dpn mak bapa ...

betul tu..saya smpai dah buat official complaint kat sekolah psl kes anak ni..end up, tarik balik complaint..maluuu

Follow Us
Beli buku parenting, byk jual online..baca byk artikel parenting dlm google dan jg baca buku mengajar anak cara rasulullah.
Kita cuba balancekan cara rasulullah dan cara modern

dengar ceramah prof muhaya. depa kata bagus.

dewimalam78 replied at 13-2-2018 10:45 PM
Beli buku parenting, byk jual online..baca byk artikel parenting dlm google dan jg baca buku mengaja ...

Terima kasih..any recommendation utk parenting book? saya baca blog cupofjo.com..banyak gak tips yang dia bg..

biozipstar replied at 15-2-2018 04:20 PM
dengar ceramah prof muhaya. depa kata bagus.

Terima kasih..insyaAllah, saya akan dengar ceramah tersebut..

notaparentingTaufiqRazif  boleh search kt fb grup telegram ni....mudahan boleh membantu sikit2...

haliamerah replied at 20-2-2018 02:44 PM
notaparentingTaufiqRazif  boleh search kt fb grup telegram ni....mudahan boleh membantu sikit2...

terima kasih..insyaAllah, sy cuba tgk..

Apa apa yang berlaku di sekolah, kalau anak cerita,
bagi tempoh bertenang dalam dua tiga jam
suruh anak cerita balik
baru buat tindakan selanjutnya
samada jumpa guru, buat appointment dengan guru besar ke, jumpa pk hem ke
kadang kadang memang kita nak melenting bila anak cerita hal hal yang tak menyenangkan telinga. sebab tu perlukan tempoh bertenang. jangan terus marah sekolah atau meroyan dalam fb.

btw, bila anak masuk sekolah, antara benda yang i buat ialah, jumpa guru besar, perkenalkan diri, minta advice sikit, ambil nombor telefon gb. Untuk guru kelas pun sama. I akan pastikan setiap kali bertukar guru kelas, i akan jumpa guru kelas dan dapatkan nombor telefon guru kelas.

tapi, i mesti akan inform cikgu yang i ok kalau cikgu denda atau rotan anak i kalau diorang nakal ke, tak buat homework atau degil. tapi, tak pernah la lagi diorang kena pukul dengan cikgu.

kalau zaman dulu... mengadu hal sekolah kita pon kena gak ngan parents.. skrg mgkn dh tak boleh mcm tu kot.. sori to say.. budak2 skrg adab mereka lain bebeno.. tak tau mana silapnya..

betul sgt pasal adab budak2 sekrg ni, xpi tu la, masa kecik2 dulu mak ayah selalu ingatkan utk hormatkan org yg lebih tua..xpi zaman sekrg ni, org lebih tua kadang2 tu lebih xde adab dari org muda..cmna tu.  sy selalu ingatkan anak2 utk hormat org yg layak dihormati je..

biskutsusu replied at 22-2-2018 10:47 AM
Apa apa yang berlaku di sekolah, kalau anak cerita,
bagi tempoh bertenang dalam dua tiga jam
suru ...

sy setuju cara puan/encik ni..saya aritu pun file complaint kat sekolah lepas consult dgn former class teacher (tadika) dulu..kebetulan, yang pukul anak sy tu classmate tadika dia..tapi nk file complaint tu pun, betul2 susun ayat..xnak la nmpk mcm anak kt je yg betul, semua org salah. nasib la cikgu kelas tu paham dan ape2 dia akan update kat sy..

Anak sy suka main lawan2..  Tp sy continuously cakap main lawan2 boleh tp jgn pukul betul2..  Apa yg salah saya akan ulang byk2 kali..  Byk kali pesan apa yg baik apa yg buruk.. Xada komen dari cikgu yg anak sy suka pukul org atau kacau org...  Pernah nampak dia main lawan2 ngan kawan tp x ada aggresive touch..  Siap dia pesan ngan kawan dia jgn pukul betul2..  Hehehe

sally03tomato replied at 22-2-2018 10:17 PM
Anak sy suka main lawan2..  Tp sy continuously cakap main lawan2 boleh tp jgn pukul betul2..  Apa yg ...

betul tu..sama la dgn anak sy, kdg2 kat bj sek siap ada kesan tapak kasut, wow sgt..xpi remind dia byk kali jugak..jgn kacau org, klu org xkacau kt..yg paling penting, boleh defend diri sendiri klu kene buli ke ape

monmonku replied at 23-2-2018 11:19 AM
betul tu..sama la dgn anak sy, kdg2 kat bj sek siap ada kesan tapak kasut, wow sgt..xpi remind dia ...

Yelah..  Budak ni mmg kene remind banyak kali..  Sekali cakap x boleh.. Kene sentiasa pesan apa yg ok,  apa yang x ok

didikan cara orang western saya memang suka, biar anak jadi dewesa dgn cara mereka itu baru cara didikan anak yg bagus