CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: monmonku

Cara didikan anak masa kini (Pertanyaan)

Kita kena didik anak mengikut zamannya...zaman kita didik lain daripada zaman anak2 sekarang. Kalau dulu kena jeling ke ..kena rotan ke insaf dah...(paling2 sebulan ke)..
..
Anak sekarang lagi ko rotan..lagi ko hamun..lagi dia memberontak...dia pulak akan pratikkan layanan yang diterima pada orang lain..mungkin anak2 ni nanti akan jadi lebih ganas dan kurang bertimbang rasa.
..
Dengan anak lelaki kena banyak ingatkan tanggung jawab...saya selalu ingatkan org lelaki kena buat itu buat ini..kena layan wanita dengan baik tak boleh cakap kasar dan ejek2...ingatkan dosa dan pahala..lantak la dia masih kecik pun saya dah start ingatkan.
..
Saya dah pesan2 banyak kali..kalau kerja nanti simpan duit atau beli apa bila dah kerja...semua saya dah inagtakan..hahah

beri mereka ambil sedidkit pengalaman baik juga

terima kasih @AmniNafeesa dan @yeeyang44..banyak jugak ilmu saya dapat dari sini..masa baca mmg bersemengat sgt nak praktikkan, tapi bila sorg2 buat perangai mmg nipis sgt kesabaran nye..

di bulan baik..semoga tahap kesabaran saya bertambah dan kuatkan la semangat untuk mendidik anak2 dalam membentuk peribadi yang baik..

Anak lelaki ni biasanya ada tenaga yang banyak. Sangat sangat sangat banyak. Jadinya as parents kita kena tau macam mana nak tackle anak lelaki. They need more physical activities. N kalau kita tak jaga betul2 part ni ada kemungkinan dia akan guna energy dia untuk benda2 yang kurang elok. Bdk2 sekarang takde peluang nak main kat luar mengabiskan tenaga. Get him enrolled in more physical activities.

Edited by chanteksekali at 5-6-2018 02:06 AM
sally03tomato replied at 22-2-2018 10:17 PM
Anak sy suka main lawan2..  Tp sy continuously cakap main lawan2 boleh tp jgn pukul betul2..  Apa yg ...

Menarik ni. If anak i suka lawan2 i surely akan try hantar fencing class lawan ledang tu sebab kita parents ni boleh turn minat diorg tu pada platform yg betul. Mana tau minat tu boleh digilap.

I suggest sports yg melibatkan team - sbb the way dia involved dlm situasi yg tak best ni dgn kawan. Kira dia ber team up and tag team. Mayb soccer sesuai.

Follow Us
chanteksekali replied at 5-6-2018 02:05 AM
Menarik ni. If anak i suka lawan2 i surely akan try hantar fencing class lawan ledang tu sebab k ...

hahaha.. betul lah.. tp tu la costly nak hantar.. i hantar class reading, math, swimming n archery.. utk 2 org anak.. ni pun mencungap nak bayar.. ingat nak masukkan class guitar jugak.. dia suka guitar katenye

forevernothing replied at 17-3-2018 05:29 PM
zaman skrg mmg x sama dgn zamanku...kami tak boleh terlalu tegas dan saya pun tak suka didikan masa  ...

saya pun rasa didikan zaman dulu dan sekarang dah berbeza. dulu2 boleh lah rotan ke bedal2 ke apa tapi sekarang kena banyak bincang, berhemah dan cakap baik2 inshaAllah anak2 akan dgr cakap yg penting ibu bapa  pun kena lah tunjuk contoh yg baik juga supaya anak2 mengikut.

Edited by zamzuri_a at 18-12-2018 11:41 PM
sarahmohamad replied at 16-12-2018 11:01 AM
saya pun rasa didikan zaman dulu dan sekarang dah berbeza. dulu2 boleh lah rotan ke bedal2 ke apa  ...

Saya suggest parents belajar hipnosis atau hipnoterapi untuk kawal emosi dan tingkah laku anak. Caranya ialah you all boleh bisik kat telinga anak masa dia tidur setiap malam. Buat skrip ringkas dan bacakan ke telinga anak dalam 3-4 minit. Kalau tak reti atau ada soalan boleh pm tepi. Ramai parent yang guna teknik ni bagi feedback yang bagus.