CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6449|Reply: 49

Kos melancong mahal

i dan family i selalu melancong pada hujung tahun sbb flight dia murah sikit . tapi ekonomi sekarang dah slow la . setiap bulan ada spending lagi , nak tengok wayang, nak gi shopping , semua kena bayar , kos hidup ni semakin berat , camne ya ?ada x apa2 cara nak mengurangkan beban sikit

waahh banyaknya entertainment
wayang shopping melancong
kaya ni

cut la mana yg tak perlu
like wayang tu ke

Munah pun jenis yang melancong luar negara tiap tahun juga. Kalau tak luar negara dalam negara pun ada.

Wayang boleh cut. Tengok kat internet je pun boleh. Beli baju 2 bulan sekali je and harga baju rm200 below. Melancong tempat kos rendah macam Thailand ke Indonesia ke kalau rasa kaki tu gatal sangat nak holiday tapi nak naik kapal terbang.

Banyakkan baca blog or Fb orang yg bagi tips melancong cara bajet. Munah banyak ikut step dorang alhamdulillah menjadi! Hehe. Kalau tidak pun, Munah nasihatkan tt kalau komitmen banyak sangat this year, boleh tangguhkan dulu holiday. Holiday next year pula. Sebab kena utamakan yang penting dulu. Kalau asyik holiday, duit tak simpan pun itu mencari penyakit. Huhu

Kena pandai buat perancangan awal dan pilih destinasi.  Kalau boleh elakan pergi ke destinasi yang tengah ramai berebut nak pergi sebab pasti kos nak ke sana lebih tinggi dari destinasi ke tempat lain sebab tengah high in demand. Bila dah reda nanti boleh ler pergi semula.

Rajinya tgk wayang. Aku yg berdua laki bini dah berzaman tak jejak panggung wayang. Skrg semua blh tgk dlm internet. Shopping?? Setahun sekali baru shopping. Pdhal rumah dekat dgn 4 shopping mall utama kat KL ni. Apalah aku nak cr dlm mall tu. Semua benda sama. Kami lbh suka travel dr spend benda2 mcm gadget yg tak perlu, tgk wayang, mkn luar terlalu kerap, shopping benda tak penting. Aman2 je aku blh travel 3-4x setahun. Cut benda yg tak penting.

banyak duit kamuuu belanja sy hahahahahaha tapi bagi sy, kamu kena kumpul duit dulu baru bleh pikir mcm mne nak buat semua tu .. zaman najib mana ada yg murah hahaahaha

Follow Us
Jalan ngan anak2 je p shopping mall poket kembung sekejap je kempis. Laju betul duit kelor. Tambahlah anak ramai. Rezeki manusia tak sama.  

Peterpan17 replied at 23-2-2018 09:16 PM
Rajinya tgk wayang. Aku yg berdua laki bini dah berzaman tak jejak panggung wayang. Skrg semua blh t ...

sama la kiteee! sebab kalau dpt movie yg betul2 best mesti berbaloi, kalau dapat movie yg tak best
rasa tak berbalpi sgt so, better layan netflix lagi baik hahahaha

1. Takyah spend on entertainment. Wayang etc
2. No shopping. Beli baju murah je. Tp shopping perlu ke saban minggu ?
3. Jgn mkn luar. Kalau kerja, bwk bekal.

Trust me. Paling2 dpt save up to 1k kt sini

dycam111 replied at 24-2-2018 02:16 AM
sama la kiteee! sebab kalau dpt movie yg betul2 best mesti berbaloi, kalau dapat movie yg tak best ...

Kan!! dah byr mahal mahal sekali tgk movie mcm harem!! baik aku layan tgk kat internet. At least blh stop halfway klu dah tak suka.

VespaSilbe replied at 24-2-2018 02:01 AM
Jalan ngan anak2 je p shopping mall poket kembung sekejap je kempis. Laju betul duit kelor. Tambahla ...

Meh aku ajar mcm mana supaya duit tak mengalir mcm air keluar utk benda2 tak penting klu bawa budak2. Jgn ajar anak2 melepak kat shopping mall time cuti atau utk leisure. Bawa anak2 gi main2 kat taman bunga mcm Lake Garden ke, taman orchid ke. Boleh bawa beskal berbasikal pusing2 kat Lake Garden tu atau taman tasik titiwangsa. Atau tidak bawa gi picnic ke tempat2 tu. Paling bagus lg bawa anak2 gi library kat Jln Tun Razak nun. Dapatlah tanamkan sifat suka membaca. Ini aktiviti aku dgn  anak2 buah dan akak akak aku. Akak akak aku tak ajar anak2 derang hang out kat mall utk leisure. Busuk2 pun kami gi hiking kat bukit atau bercamping. Seronok pun seronok dpt dedahkan budak2 ni dgn alam semulajadi.

babynina30 replied at 24-2-2018 09:22 AM
1. Takyah spend on entertainment. Wayang etc
2. No shopping. Beli baju murah je. Tp shopping perlu  ...

Aku pun dah lama tak tgk wayang. Puncanya byk movie skrg ni gempak saja preview dia. Tp bila tgk sungguh kecewa. So tunggu kuar kat tenet atau astro. Pastu shopping?? Takkan tiap minggu nak shopping. Shopping brg basah oklah. Beli lauk,sayur bagai.  Mmg jarang mkn kat luar. Kami lbh suka masak  sendiri. Puncanya bila mkn kat luar, dah byr bukan murah mkn mcm hanat. Asyik menyumpah saja. Bagus lg masak sendiri. Sarapan pagi pun buat sendiri. Pastu lunch bungkus dari rumah. Dinner kadang2 blk masak, kdg2 malas nak dinner, mkn buah saja atau biskut je. Tgk selera.  Aku buat calculation utk spend duit mkn mmg jimat byk klu masak sendiri.

Peterpan17 replied at 24-2-2018 10:07 AM
Meh aku ajar mcm mana supaya duit tak mengalir mcm air keluar utk benda2 tak penting klu bawa buda ...

Sis... Meols p shopping mall beli barang kering je taw. Masak mostly hari2. Meols tak suka makan luar sebab tak sedap pun since meols dah dr utagha. P aeon je sis. Tu pun sebulan sekali je.
Dah jimat abis dah ni. Taktau la org perasan ke tak. Barang naik harga jgk.
Beli sayur kat pasar tani dulu belas ringgit dapat banyak. Ni ambik sket je amboi..
Tapi dah nak makan.. pejamkan mata ja la.
Meols suka beli brg top value. Tapi sekarang naik gak harga. Sekian..

I selalu set destination mana nak pergi. Lepas tu buat rough plan aktiviti apa yang nak dibuat semasa bercuti tu. From there boleh buat rough estimation total budget. Lepas tu boleh lah buat financial planning untuk budget tu. Cut mana-mana expenses yang bukan keperluan.

buat satu akaun utk set aside duit for travel je..

VespaSilbe replied at 24-2-2018 10:25 PM
Sis... Meols p shopping mall beli barang kering je taw. Masak mostly hari2. Meols tak suka makan l ...

Barang mmg semakin hari semakin mahal. Klu dah begini ceritanya, mmg travel tu bukan satu kemestian bg korang skrg. Tunggulah nanti bila dah blh set aside duit extra baru fikir psl travel.

thread yang kau bukak ni memang mengundang laharan la TT

bunuh diri je lah

rasanya hujung tahun flight byk mahal2 je sbb holiday season
tp klu rasa tbeban, batalkan aje niat travel tu buat je in Malaysia
nk sejuk g genting/Cameron, nk salji g icity, nak pantai byk hei pantai

syue86 replied at 26-2-2018 09:19 AM
rasanya hujung tahun flight byk mahal2 je sbb holiday season
tp klu rasa tbeban, batalkan aje niat  ...

Hujung tahun tiket mmg mahal. Cuti sekolah, musim perayaan. Tu yg aku pelik TT kata tiket ujung tahun murah. Aku tak pernah travel musim perayaan, musim cuti sekolah dan cuti hujung tahun. Sana sini semua penuh padat dgn manusia. Aku selalu travel off peak period antara March-April, atau Sept-early Nov. Byk tiket murah2 blh dpt. Flight tiket murah, hotel murah, nak berjalan pun tak ramai umat mcm ulat sana sini. Lapang saja.