CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5208|Reply: 34

tolong, deposit sewa bilik hancorrrr

hi ...
aku bru prtama kali menyewa bilik awal bln 2 hr tu. deposit RM400.
konsep rmh tu, sape nk keluar dr rmh tu kene cari ganti penyewa baru. deposit byr kt penyewa yg nk keluar tu.
rumah ni dh lama guna konsep tu. penyewa mule2x skali deal ngn tuan rumah(husbnd). dh 7, 8 tahun lepas. tp tn rumah dh meninggal. so tn rumah brtukar ke atas isteri tn rumah.(ini ygdicerita oleh penyewa skrg)
jd aku pn byr la deposit kt penyewa yg kluar tu. tup2x, awal bln ni tuan rumah msg kt ketua rumah tu bgth spy kosongkn rmh dlm masa 2bln sbb die nk renovate rmh tu. aku bru je mengangkut brg2x 2bln lpas.skrg nk kene hadap pndah lg.
tp nk buat camne, terima jelah. pstu kami tny la tuan rumah status deposit kami. samada return pd kami n kami keluar akhir bln ni or die boleh tolak untuk bln depan je guna deposit tu.
tn rumah tu boleh ckap, mana ada agreement kate korang byr deposit rmh? lagipun suami sy dh meninggal. mana saya tahu die mintak deposit ke x ngn penyewa mula2x tu. tn rumah tu ckap tu tanggungjawab korang sbb korang bg deposit tu kt penyewa sblm ni. korang tny la penyewa sblm ni. ya ALLAH... nk je aku menjawab kt tn rumah tu, abis penyewa yg mula2x tu nk mintak ngn sape plak deposit yg die byr dlu? mintak ngn laki makcik yg dh meninggal tu ke? geramnye akuuuuuuu!!!
tak boleh tido aku pikir pasal deposit tu. mmg aku ngaku aku bodoh sbb mule2x aku tak ambil berat psal agreement or anything. aku ingtkn konsep deposit yg rumah ni amalkn takkan timbul isu mcm ni.
stkt ni kami brbincang melalui wassup je ngn tn rumah. pstu tn rumah tu ckap kite jumpe depan2x. kami mintak alamat die skrg, die ckap die nk dtg rmh kami. bile kita tny bila nk dtg, dh senyap plak. xrply smpi skrg.
skrg mmg kami dh redha... utk hilangkn rse terkilan tu, kami mtk extend kluar rmh tu pling lewat tgh bln dpan,tnpa byr sewa bln depan. klu bleh nk settle ngnkut2x brg sblm bln puasa. request kami tu pn die xjawab. dh 2hr tunggu.
skrg ni aku fikir, ape je jwpan tn rumah tu, aku trima je. itu je cara nk tenangkan fikiran yg tgh serabut ni. niat sedekah jela kt tn rmh klu mmg die pn teraniaya. tp kalau mmg niat tn rumah or penyewa2x sblm ni aniaya kami, biar ALLAH je bg pembalasannya.
Mmg tn rumah xleh dipersalahkn sepenuhnye. die pn xde bukti kami byr deposit. cume doa2x die lembut hati utk bg kami kluar plg lmbt prtghan bln dpn tnpa byr sewa bln depan.
skrg aku kene cari bilik bru. rse mcm dh trauma je psal deposit ni. skrg bile aku search bilik kosong kt online, aku confirmkn dlu deposit tu byr kt sape & ade agreement ke x. tp semua yg aku tny tu byr kt penyewa yg nk keluar tu n xde agreement. so, macamane erk? aku risau sejarah berulang lagi. sekali masalah tu jd, consider pengajaran. klu jd lagi kali kedua bende yg sama, mmg ngok la aku ni. tlg bg aku nasihat psal sewa blik ni.tq u olls

kasihan tak pasal2 roh arwah berhutang tu sangkut bergentayangan.

roh orang menipu, roh orang berhutang ni setahu kaka takkan di terima baik di langit mahupun bumi. sebab tu orang meninggal dunia sebelum bergerak ke tanah perkuburan akan cakap soal hutang.

hutang jangan buat main, sebagai isteri kepada arwah wajib selesaikan jgn lepas tangan.

kepada tt sebagai penyewa jadikan pengajaran, memang normal replace cari penyewa tapi bab deposit kena particular. macam saya, saya minta tempoh  30 hari maksimum untuk pulangkan deposit, kalau penyewa baik jaga rumah elok hari mereka keluar saya transfer duit deposit.

Rate

1

Jgn halalkan..biar perut bini dia membusung sbb makan duit org teranaya. Huhh!

alieyrina replied at 5-4-2018 12:36 PM
Jgn halalkan..biar perut bini dia membusung sbb makan duit org teranaya. Huhh!

apsal pula makcik tu yg salah, dia tak makan pun duit deposit tu, penyewa sebelum ni la yg untung... betul la makcik tu ckp
kalau aku jadi makcik tu pun sorryla aku nk bayar deposit yg aku tak pernah amik

zulka replied at 5-4-2018 12:46 PM
apsal pula makcik tu yg salah, dia tak makan pun duit deposit tu, penyewa sebelum ni la yg untung. ...

Pemyewa atas pnyewa..berangkai pulak...
Ingat arwah laki dia handle deposit tadi...

been there & yes deposit lebur...

tuan rumah tak nak bagi deposit alasan saya bg duit dekat orang yang keluar sebelum saya bukan dekat tuan rumah. Cilakak RM500 memang saya tak halal duit tu. Dasar keling penipu sakit hati ini.

Tak leh nak fight sebab xde agreement & bukti msg & no phone penyewa lama saya dah delete.

Lepas tu cari rumah sewa lain ok la ada agreement semua, tapi dapat pulak serumah dengan si "psiko cerewet kuat meroyan" dah beberapa kali fikir nak pindah tapi fikir pengalaman lepas burn deposit hadap jela si psiko ni

Follow Us
jd akan dtg klu nk sewa bilik, mcmne procedure tuk elakkan benda sama jd lg erk... ade jgk trfikir sblm byr deposit blik bru nnt, aku nk call owner rmh. nk confirm status deposit tu btul ke jumlah yg dimintak tu. tp agak melampau tak kalau buat mcm tu?
means  mtk no owner rmh dr penyewa yg iklankn sewa tu?
aku tak try lg cara ni.

nak sewa pun kne ada hitam dan puteh..bukan beli rumah je ada
klu hijau ..mmg xde bukti la crash and burn

nasbab86 replied at 5-4-2018 12:58 PM
jd akan dtg klu nk sewa bilik, mcmne procedure tuk elakkan benda sama jd lg erk... ade jgk trfikir s ...

tanya penyewa tu ada hitam putih  x... biasa yg sewa sewa bilik ni xde...

mkcik tu x salah kalau die mmg tak tahu menahu lgsg psal deposit tu. klu btol skalipun husbnd die ade trima deposit, tu dh kira urusan Tuhan la kan..  
tp klu contoh mmg husbnd die pnah bgth psal deposit but die saje buat tak tahu or xingt jumlah n persoalkan bukti agreement, itu kami teraniaya.
ak tak tuduh owner tu. tapi dlm situasi aku skrg, semua kemungkinan aku fikir. ini sblm aku putuskn utk redha je.

klu aku sendiri tuan rumah, dgn situasi laki aku dh meninggal. mtk penyewa keluar rmh sebab nk 'renovate', bg tempoh 2bln utk keluar, aku still akn consider utk bg duduk bulan terakhir tnpa byr sbb aku sndiri tak tahu status deposit tu arwah laki aku ambik or x... drpd keluar duit utk byr balik deposit yg tak tahu status btol ke x tu, baik bg kelonggaran dgn cara mcm aku ckap tu.
aku fikir ape nasib laki aku klu btol deposit tu mmg btol ade. dh kira hutang arwah plak. bile aku sendiri tak tahu, lebih baik ambik keputusan yg berperikemanusiaan.

Rate

1

Edited by Lagubestbest at 5-4-2018 02:49 PM

Pakai street law. Kalau sebelum ni bayar cash bulan-bulan, kau duduk je, dua bulan terakhir kau buat masalah tak bayar, malam hari terakhir kau blah. Pedulik hape.  Takde hitam putih, takde sape boleh nak claim. Kalau kat Jepun kan, pasal mee segera sepaket pun orang sanggup bergaduh.

Lagubestbest replied at 5-4-2018 02:48 PM
Pakai street law. Kalau sebelum ni bayar cash bulan-bulan, kau duduk je, dua bulan terakhir kau buat ...

Kena ada agreement yg TT penyewa rumah tuh, kalau xde, tuan rumah boleh report polis kata ada org ceroboh rumah dia. Kalau kat US, tuan rumah can use deadly force untuk pertahankan rumah dia.
Sebab tuh la aku selalu cakap ngan org, black & white is 100% compulsory in any deal, tak kesah lah walaupon dengan mak bapak sendiri, lagi2 dengan org luar, duit boleh mengubah org.

Kalau ada agreement penyewa, TT duduk je la umah situ sampai abis deposit tuh, pastu blah cari tempat lain. Kalau dia kurung TT dalam, tuan rumah boleh dikenakan penjara yg lama.

zulka replied at 5-4-2018 12:46 PM
apsal pula makcik tu yg salah, dia tak makan pun duit deposit tu, penyewa sebelum ni la yg untung. ...

Silap2 penyewa asal lipat tuan rumah, lipat penyewa baru. Xpasal pasal kaka khutbah jumaat..

nasbab86 replied at 5-4-2018 02:27 PM
mkcik tu x salah kalau die mmg tak tahu menahu lgsg psal deposit tu. klu btol skalipun husbnd die ad ...

bagus..
redho je la mungkin rezeki ko kat tmpt lain  
insyaallah

yprat replied at 5-4-2018 03:46 PM
Kena ada agreement yg TT penyewa rumah tuh, kalau xde, tuan rumah boleh report polis kata ada org  ...

die nk report ceroboh, wassup byk record pembayaran sewa rumah. dr penyewa sblm ni lg. die siap reply *terima kasih banyakkkkkk* tiap kali lpas byr sewa.hihihihihihi
kami xnk gaduh2x, nk kluar cara baik. klu die nk kami kluar jgk akhir bln ni sbb xnk byr sewa bln depan, then kami trpkse la mengalah.
kadang saya hairan,macamana sebelum ni kalau wassup, ayat sopannnn sgt. sesuai dgn title makcik. tibe2x boleh taip berjela2x dgn ayat2x yg agk trkejut jgk la sorg mkcik bleh taip. tak tahu la ank die tlg taip ke ape. huhuhuhu
ya ALLAH, dugaan btol.. bile jd mcm ni, msti trfikir aku ade sakitkn hati sape la smpi ALLAH tegur mcm ni.
skrg kami hold dlu bill letrik bln 3. xbayor lg. sy ckap kt ketua rumah, jgn baik hati sgt.hihihihi

CiliPadiSedap replied at 5-4-2018 04:54 PM
Silap2 penyewa asal lipat tuan rumah, lipat penyewa baru. Xpasal pasal kaka khutbah jumaat..

kami memang ade trfikir hal ni. then how??
kami pn teraniaya... makcik tu pn boleh fikir benda ni jgk.

macam i, i sewa rumah deposit i bayar dengan owner..
then i sewakan bilik dalam rumah tu, i collect deposit dari penyewa bilik..
apa-apa hal, hanya i yang deal dengan owner..
dan tenant lain deal dengan i..
kalau dorang nak pindah, dorang kena bagi notis at least sebulan kat i..
then i yang kena cari orang n pulangkan deposit dorang..
no such thing dorang kena cari replacement sendiri sebelum keluar..
sebab tu amalan nak selamatkan pungkok ketua rumah..
dan katakan satu hari nanti i nak pindah, satu rumah tu kena pindah juga..
or mereka salah sorang kena deal utk sign agreement baru + bayar deposit dengan owner..
clearly tradisi cari orang ganti orang ni takkan memihak pada penyewa kemudian..
so from now on, nak cari bilik, pastikan sapa yang sign agreement dengan tuan rumah..
deal dengan orang itu sahaja..

nasbab86 replied at 5-4-2018 05:10 PM
kami memang ade trfikir hal ni. then how??
kami pn teraniaya... makcik tu pn boleh fikir benda ni ...

Aggrement xde pun xblh buat apa? settle akhirat je dik. Kt dalam cariforum ni ramai lg kena tipu berjuta juta. Deposit sewa hal kecil. Tu yuran pelajaran betapa pentingnya aggrement . Kalau report polis pun biasanya kes xjalan sbb ni under commercial

prettyuglybabe replied at 5-4-2018 05:27 PM
macam i, i sewa rumah deposit i bayar dengan owner..
then i sewakan bilik dalam rumah tu, i collect ...

Ni kira sublet juga tp tuan sublet dalam rumah. Mark up banyak ke sis? hihi.. baguslah uruskan dan cari income

CiliPadiSedap replied at 5-4-2018 05:40 PM
Ni kira sublet juga tp tuan sublet dalam rumah. Mark up banyak ke sis? hihi.. baguslah uruskan dan ...

nope.. owner tau kami duduk bujang..
i takde markup apa.. apa yang i kutip sama dengan sewa rumah..
ikut besar bilik yang disewa la..
and i bayar paling mahal..

rental telus and bill semua sama rata..

12Next
Return to list New