CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Margarita

Kenapa saya masak tak sedap? Huwaaaaa

Elle_mujigae replied at 12-4-2018 09:32 PM
setahu kita cili kering kisar ni cili kering yg kita prepare sendiri--> gunting cili kering, rebus ...

ohh... thanks atas info.. lepastu nak tanya apa maksud pecah minyak ye? mcm mana nak tahu dah pecah minyak atau belum?

Belajar masak tengok video kt youtube. Kalo kat video, u bole tengok perubahan tekstur dish tu. So, bila masak sendiri, u tau sambal tu at least red dark color sebelum nak start tambah benda2 lain. Sama jugak utk masakan lain.kari,masak lemak cili api, asam pedas etc.  Utk beginner, bole tengok channel dapur bujang.
Kalo nak masak yg canggih2, bole tengok show chef sherson. Dia ni banyak potpet2 tapi benda yg dia cakap tu info berguna dalam masakan la.
Pastu nanti time posa, tengok2 la rancangan masakan kat tv tu. Sedia buku nota kecik &  pen. Tulis tips2 yg chef tu bagi time dia masak2. Benda tu mungkin biasa bagi orang lain, tapi berguna utk beginner.
Kalo masak kadang2 tak jadi tu, terima la hakikat, awak tak berapa pandai masak
Kekdahnya macam ada orang lebih bagus buat benda2 bakery, ada orang pandai masak lauk pauk.... Kedua-dua skill tu, skill memasak.tapi benda yg orang tu pandai masak, berlainan.
Lagi satu, kalau nak masak, mood kena ok. Banyak2 selawat. Biasanya kalo mood tak ok, masakan pon rasa tak sedap.
Sorry TT, tetibe malam ni rajin plak iols membebel

Margarita replied at 12-4-2018 09:28 PM
Saya beli cili boh dekat pasar dah siap packing. tapi mmg homemade tak ada pengawet sebab saya mal ...
saya malas nak gunting cili kering dan rebus. hehe
omg..ayat ni kita pernah cakap kat Umi kita masa Umi kita beri resepi kari ayam..    kita kata malas la nak buat cili kisar tuuuu ..beli je la..pastu Umi kita kata, haaaa sbb tu masakan kurang sedap,nanti komplen tanya eh kenapa tak sama macam masakan Umi ehhh... sebab malas la..haha...sejak dari hari tu kita buat sendiri cili kering kisar... buat sikit2 utk stok seminggu je so tak rasa mcm banyak sangat cili kering nak gunting..yg beli kat kedai tu ada kemungkinan dia letak sekali dgn tangkai2 masa kisar so boleh mempengaruhi rasa masakan..maybe..ikut nasib dapat cili boh yg mana.... huhu..

Edited by mesmerize at 12-4-2018 09:58 PM

sebenarnya memasak ni takyah ikut step by step sangat kecuali kalau buat kek atau cookies..
masak ni ikut selera kita je.. nak pedas lebih tambah la cili, taknak masam kurangkan la benda2 masam macam tomato atau asam.. lagi satu kalau nak tumis cili tu kena lama baru la sedap.. bahan2 yang memberi rasa sedap macam udang basah, udang kering, ikan bilis, bawang, daging etc jangan kedekut nanti masakan tak berasa..
jangan lupa rasa apabila memasak tu, kalau ada terkurang terlebih garam gula ke bole adjust.. jangan bila dah hidang depan keluarga baru nak rasa

masak tak perlu ikut resipi betul2.unless bake cake. kalau masak lauk, main campak2 je. yg penting sambal tumis pecah minyak. bawang putih & merah tumis sampai naik bau, jgn sampai hangus.
practice makes perfect. keep cooking. nanti u dah biasa masak, sedap la tu.

Iols pn x rajin/pndai masak sgt sis....balik2 smbal sotong, ikan sambal, smbal udang n sayur....tu jelah repeat tiap2 weeknd

Cili boh iols gna brand Puteri...xyah add on asam jawa n sumtime garam dh sbb dh sedia tmbah dlm tu... pastu mcm org lain ckp lah bawang kna garing betul bru sedap...lg klu nk smbal manis iols gna gula melaka, kaler smbal pn cantek.. klu msk ayam kicap plak mak n akak ajar tumis skali dgn halia lg sedap bau..(ni terbukti sbb iols pnah buat with n without halia)

Lauk2 berkuah x pnah msk lg...wlupn teringin nk msk lemak cili api...tp sbb x confident nk agak2 kunyit cili sume tu so x buat lah

Prob iols slalu part nk agak2 letak minyak msk byk mna je...mcm nasi gorg, 1st time msk tahun ni dikala umur 34 ye...bru msk 3x n rsa nya tiga2 kali tu lah minyak makkk aii...org tganu kata 'berleming' gtu nasib baik ada je org mkn

Follow Us
memasak kena guna deria rasa kat lidah juga la awak... kalau nak rasa manis letak la gula... bukan ikut resepi bulat2...tengok rancangan masak kat tv pun,  chef2 akan rasa dulu... rasa ok ke tak... tapi ai pun tak pandai masak sebenarnya... masak sikit2 untuk family kecik buleh la... dan takkan capai tahap sedap sngt sampai buleh share resepi gitu... maybe selain usaha dan deria rasa yg bagus,  perlu ada bakat jugak la memasak ni... pendapat ai la kan..

Uols baru belajar memasak,  rasanya tak perlu lagi kot nak masak jenis2 nasi,  cam nasi tomato bagai tu.  Masak merah xpa,  boleh mkn dgn nasik putih.
Aku nak nasihat xlah pandai pun.  Cuma yg aku tau,  nak masak bagi sedap,  minyak mesti banyak.  Hahahaha.  Mati ler... Satgi org kecam aku,  x jaga kesihatan.  Alah,  lepas dah masak tu,  kaut la minyak tu buang,  atau serap dgn tisu dapur.  
Alah kalau pi edai makan pun,  lauk pauk yg minyak2 tu yg nampak sedap,  lauk sejenis minyak xdak,  tgk pulak cabai pun ala ala  x masak dan cair,   x selera aih aku.  

Margarita replied at 12-4-2018 09:14 PM
asam gelugor bukan buat lg masam ke? Sy nak belajar masak sambal ayam macam kat kenduri kahwin tu. ...

Ala2 ayam masak merah ke sis? Cara aku, ayam garam kunyit n goreng cukup smpai masak aje.
Blend cili kering, halia, bwg besar n bwg putih. Tumis smpai pecah minyak n cili betul2 masak dah. Pakai minyak goreng ayam td aje udahh
Masuk sos tomato. Sos cili (kalau nak, tp aku biasa x masukkan pun) garam, gula n aji. Try rasa mana2 yg kurang. Bole jgak + cuka sikit kalau x cukup masam. + gula lg nk bagi rasa balance. Br masukkan balik ayam td. Kacau2 kjap siap dah.

Ai tak minat masak
Dah berbelas tahun tetap tak bersahabat baik dgn dapur
Lps kawin bila dok Malaya mmg tak berasap dapur Tu kecuali masak air, itupun tok hubby yg buat
Selalu Mkn kedai sahaja
sekarang duduk kat tmpt Jin bertendang mmg kene masak juga
Tapi simple je masak... Kari ayam, Kari daging, Kari ikan, Kari telur
Paprika, nasik lemak, sambal sotong, spegetti bagai mmg Belum penah masak

Tak minat masak .. tak minat masak

Kadang kan.. Masakan yg kita masak tu bila kita rasa mcm x sedap. Tp bila org lain makan ckp sedap siap bertambah.. Selalu hd pd iols..

Hi TT. Simpati pulak dengar cerita TT. Jangan mengalah bila masakan tak menjadi kena cuba berkali-kali baru pandai. Untuk masak ayam tu bila tumis cili kena pecah minyak. Macamana nak tau pecah minyak, bila minyak tu terapung atas cili dan cili dah start garing. Mula dengan api sederhana kalau first time masak. Tapi sebelum masuk cili kena tau minyak tu betul betul panas. Macamana nak tau minyak tu panas ke belum, pakai senduk kayu test minyak tu. Kalau nampak ada gelembung kecil-kecil kat senduk tu tandanya minyak cukup panas. Bila dah pecah minyak, masuk air sikit dengan asam jawa (nak pakai asam gelugur pun boleh) dan biar cili tu macam pecah minyak sekali lagi. Barulah tak masam. Letak gula sikit and then garam. Kalau nak rasa macam-masam sikit letak tomato puree atau pakai sos tomato. Masuk sikit-sikit dan test rasa. Jangan pakai tuang je.

Untuk nasi pulak, tt cuba masak satu cup dulu. Nak masak banyak banyak ni kena mahir masak sikit-sikit tu baru kita adjust ikut kuantiti.

nak masak ni kena tahu prinsip asas kat dapur
dah kuasai prinsip tu nescaya boleh campak2 je

kalau bab masak nasi kena tahu sukatan air macamana, setiap beras tak sama sukatan dia
beras malaysia, siam basmati ukuran air berbeza
beras malysia cukup2 air
beras siam air kena banyak kalau tak keras

Assalammu'alaikum n selamat sejahtera.

Biasa la mula2 belajar, mcm tu la.  Yg penting, kita belajar dari kesilapan.

Akak tk pandai masak mcm mak2 lain.  Recipe tgk sikit utk bhn2 je.  Sukatan2 lantak kau situ.  I would rather use my brain n my taste bud.  Taraaaa siap.  So bila org tanya, pandai masak nasi minyak?  Nasi tomato?  Rendang?  Akak jwb pandaiiiii... tp ikut my own recipe n style la.  Spesis tk suka ikut rules memasak akak ni.  Mmg tk boleh masuk Masterchef la.  

Margarita replied at 12-4-2018 09:28 PM
Saya beli cili boh dekat pasar dah siap packing. tapi mmg homemade tak ada pengawet sebab saya mal ...

Kalau tk pekat n pedas sgt, bykkn bwg.  Dh elok pekat tp pedas, lain kali cuba guna cili lain.   Sbb tu tukang2 masak ni selalunya stick to certain brand je... itu pun boleh eksiden juga bila producer tukar supplier cili contohnya.  

haha...sory tt tegelak plak baca
emm sebenarnya masak ni org ckp salah satu seni juga, satu hasil yg dtg dari idea + keikhlasan + kerja tangan...
anak aku selalu ckp kenapa ayah masak tak sama dgn ibu masak?
bini aku masak ikut resipi/ikut buku
aku masak ikut selera...
hasilnya aku masak licin...bini aku masak buang

takyah ikut resipi sgt, ikut bahan2 basic sahaja...sukatan2 tu ikut selera sendiri, sama juga mcm bahan2nya, guna bahan2 yg perlu sahaja, kalau tak suka mkn jgn letak.....contoh:-dlm resipi suruh letak halia tapi kita tak suka mkn halia....so takyah la letak

wallahualam

if baru nak belajar masak, start with simple menu dulu..
bukan terus bantai masak nasi tomato segala bagai..
and ikut u punya taste buds..
jangan ikut resepi 100%..

Kena ikut instinct pastu xkisah masak apa....bahan kena cukup, masa tumis paling important..klu rempah x garing lauk akan xsedap kalau tumis hangus pun xsedap...meh ngtau nak masak apa...sis bg tips

Margarita replied at 12-4-2018 09:15 PM
Thanks awak! Tu lah, masak nasi tomato haritu frust sangat sebab nasi nya keras sgat.. nak tambah  ...

Sori tt iols dh edit blk, actually iols nk tulis beras wangi, sbb beras wangi ni mmg x perlu pakai byk sgt air mcm beras biasa, sbb tu kalau rendam nanti jd lembik