CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Badawi

[Dunia] Ape masalah dgn GST ni? GST sistem cukai terbaik dlm dunia

dess402 replied at 25-4-2018 11:21 AM
ko yg sebut sst . kalau cukai pernisgaan tu dah tentu2 diserap dlm harga dan perkhidmatan . kan .

tapi aku kira zaman tun dulu kaedah cuksinya lebih Islamic pasal tak membebankan golongan2 miskin ..  miskin ni dikatogeri bergaji 2500 kebawah .  seperti didlm Islam hanya golongan sekian2 dikenaan zakat  zakat harta zakat peniagaan dan zakat kepala . cuma zakat kepala iini dikenakan kpd semua . ini pernah dibincangan sewaktu zaman dsai dan tun dulu . ditambah pula kta dimesia terdapat dua sistem yakni zakat mengikut Islam dan cukai mengikut sekular .

Public kita neh ignorant pasal political studies. Dari zmn si mamak pedukang tu lg rakyat disuruh jadi buruh kolar putih saja. Dihantar obseas untuk study science stream untuk jadi buruh tapi ditopengkan sebagai apple of the eyes di agensi2 MARA mcm mrsm tue. Public tak paham lg polisi fiskal tu apa, polisi monetary tu apa. Diorang tak paham secara meluas lg parti2 politik yang tadbir kerajaan tu sebenarnya NGO. Kerajaan tu tetap tak berubah2 macam parti NGO yang dilantik untuk jadi pengurus kerjaan. Hasilnya statement diorang tak difrasakan dengan baik dan diorang akan jadi emosi bila diorang tak tau konsep2 pentadbiran ni semua.

danieladam replied at 25-4-2018 11:28 AM
Cukai perniagaan mana pulak ni? Spesifik kan.

Ke ko nak cakap cukai pendapatan syarikat yg lhd ...

tapi kenapa golongan yg berada cukai dikurangkan dan kpd golongan miskin pula dikenakan cukai ?  rasionalnya ?

danieladam replied at 25-4-2018 10:54 AM
Jwapn menteri tu hanya relevan utk tarikh 1/4/2015 semasa permulaan pelaksanaan gst. Tapi utk ta ...

Pandai2 jer ngko jawab menteri Tu jawab berdasarkan simulasi la...berdasarkan simulasi harga patut turun, tapi peniaga tipu, harga naik. Aku pulak nak kena jawab sendiri...camana bn nak menang ni

dess402 replied at 25-4-2018 11:30 AM
tapi aku kira zaman tun dulu kaedah cuksinya lebih Islamic pasal tak membebankan golongan2 miski ...

Zaman mader dlu guna cukai sst. Sapa kata org miskin x bayar cukai? Kan beli brg dh ada elemen cukai jualan dlm brg tu. Sbb tu aku suruh ko stadi sst dgn gst.

Ko akan geleng kepala kalao tau masa zaman mader, berapa byk pelesen sst yg kutip cukai dari rakyat, tapi masuk poket sndiri. X bayar balik pada kerajaan.

Badawi replied at 23-4-2018 10:33 PM
BR1M dah dibagi, apa masalahnya?

Pakcik mmg tau, masalah korang ni, tak nak bayar cukai.

Rekyat malaysia suka bunyik...padahal benda normal dan remeh temeh...bersyukurlahhhh....nasib baik malaysia masih aman...

Follow Us
danieladam replied at 25-4-2018 11:34 AM
Zaman mader dlu guna cukai sst. Sapa kata org miskin x bayar cukai? Kan beli brg dh ada elemen cuk ...

contohkan yg kena sst tu  ?

dess402 replied at 25-4-2018 11:34 AM
tapi kenapa golongan yg berada cukai dikurangkan dan kpd golongan miskin pula dikenakan cukai ?  r ...

Adoi..penat la aku jawab soalan x releven ko ni. Ko ni jenis x nak belaja dan membaca. Bila pulak cukai org kaya dikurangkan cukai org miskin dinaikkan? Get your fact!

arnauld replied at 25-4-2018 11:34 AM
Pandai2 jer ngko jawab menteri Tu jawab berdasarkan simulasi la...berdasarkan simulasi harga patut ...

Menteri bukan malaikat. Yg die jawab bukan smua betol. Ko pon jgn la bodoh2 percaya, belaja la dulu. Aku yg mana x betol, aku ckp je x betol. Bukan menonong je sokong org x kira salah betol.

Ni aku betolkan lah. Yg jawapan aku td, ko pham ke tak? Ke malas nak baca dan pahamkan?

danieladam replied at 25-4-2018 11:36 AM
Adoi..penat la aku jawab soalan x releven ko ni. Ko ni jenis x nak belaja dan membaca. Bila pulak  ...

aduhh ..  dah ko kata cukai pendapatan dikurangkan . dah tentuyg dicukai ni bergaji besar ..  dah keluar dari katogeri miskin . kan .

danieladam replied at 25-4-2018 10:45 AM
Apa ni? Apa yg ko merepek ni? Apa itu supply dan demand? Apa konsep asas penetapan harga oleh kons ...

Malaysia mana pakai free market, kesemuanya Ada gov interference. Engko pernah dgr akta anti pencatutan? Akta Ni beri kuasa kepada kerajaan utk mengambil tindakan keatas peniaga yg menaikkan harga, apa Ni asyik aku sendiri jawab...cam Ni nak jawab bagi pihak kerajaan, GI panggil yg cerdik sikit la...

dess402 replied at 25-4-2018 11:39 AM
aduhh ..  dah ko kata cukai pendapatan dikurangkan . dah tentuyg dicukai ni bergaji besar ..  dah  ...

Yg kaya tu kan belanja byk. Byk le die bayar gst. Yg miskin belanja sikit, sikit la bayar gst. Cukai syarikat kurang sbb dh tampung kat gst dan syarikat akan telus declare keuntungan. Paham ke tak?

arnauld replied at 25-4-2018 11:39 AM
Malaysia mana pakai free market, kesemuanya Ada gov interference. Engko pernah dgr akta anti penca ...

ntah ..  boleh pulak kata cakap menteri tak relevan . hanya pada date2 tertentu .
macam mat maslam jugak la ..

dess402 replied at 25-4-2018 11:36 AM
contohkan yg kena sst tu  ?

Lol! Pegi stadi lah.tanya soalan bodoh.

Sistem sst sebelom ada gst, cukai jualan ada pada baju, pensil, handbeg, besi, batu, kain, seluar, makanan dan byk brg lain.

Pernah tau tak?

danieladam replied at 25-4-2018 11:38 AM
Menteri bukan malaikat. Yg die jawab bukan smua betol. Ko pon jgn la bodoh2 percaya, belaja la dul ...

yelaa ..  aku belajar la . cakap2 menteri bukannya betol .

hahaha ..

akusukaq replied at 25-4-2018 07:26 AM
bila dah tak dapat jawap dgn bijak  dan bernas cai cai bongok mula jd monyet buat mulut , bo bo bo

siapa yang bongok? cakap gst turunkan harga barang? sendiri bongok kan?

danieladam replied at 25-4-2018 11:41 AM
Yg kaya tu kan belanja byk. Byk le die bayar gst. Yg miskin belanja sikit, sikit la bayar gst. Cuk ...

sapa cakap yg miskin tak belanja banyak ? kalau anak ramai ?  depa makan ikan kami pun makan ikan jugak . tapi tak taww la kalau depa makan ikan duyong .

arnauld replied at 25-4-2018 11:39 AM
Malaysia mana pakai free market, kesemuanya Ada gov interference. Engko pernah dgr akta anti penca ...

Akta pencatutan x digunakan pada harga kek yg aku cakap td. Harap maklum. Pegi baca dlu pasal akta pencatutan baru cakap.

Pegi pahamkan konsep supply dan demand dlu. Okla. ko yg cerdik. Mybe aku x cukup cerdik. Teruskan la berpikir gst sgt x bagus. Aku ok je kalo dh terangkan org tu x nak paham, apa aku leh buat. Sekian je la kan. Huhuhu

CiliPadiSedap replied at 25-4-2018 11:44 AM
siapa yang bongok? cakap gst turunkan harga barang? sendiri bongok kan?

kesimpulan disini ..
menteri yg bongok .

dess402 replied at 25-4-2018 11:44 AM
yelaa ..  aku belajar la . cakap2 menteri bukannya betol .

Aku rasa menteri bukan malaikat. Bukan smua die ckp ko kena percaya.

Org2 yg taksub je percaya pada satu pemimpin x kira betol salah apa org tu kata. Mcm taksub pada mader, anwar dan najib. Apa org bg fakta pon x leh nak terima sbb TaKSUB