CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 4983|Reply: 55

[Tempatan] Kak Hasanah di RNR Sg. Perak?

Post time 19-6-2018 05:08 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
“ Bang ! Sorry bang ! Saya Ada Baby ! “

.

Aku selagi benda ni berlaku, aku akan up cerita ni supaya kau orang pun bersuara.

.

Sepanjang perjalanan ke Pendang hari ni, kami sekeluarga cuma berhenti di RnR Sungai Perak saja untuk berjama’ ta’khir dan makan ikan patin masak tempoyak.

.

Usai aku bersolat, sementara menunggu isteri menunaikan rukun islam yang kedua, aku duduk menjaga Amsyar yang sedang sedap lena dibuai tidurnya. Tak ada tilam yang paling sedap dalam dunia selain dalam pelukan Papa agaknya.

.

Sedang aku melayan mencari talian, tiba-tiba terbau asap rokok. Apa natang dalam tempat makan ramai-ramai siap ada budak kecil pun masih gian membakar rokok ?! Bukan tak boleh turun ke tempat parking sedut disitu.

.

Aku galak mencari punca bau. Sebab sedang peluk Amsyar, aku tak boleh banyak gerak. Karang terjaga nak menyusu, Mamanya belum siap lagi. Aku tak ada susu. Air peluh banyak lah.

.

Depan aku ada seorang chinese perempuan sedang memeluk anaknya. Aku tengok anak mata dia pandang kemana dengan kerut didahi, terus aku toleh ke belakang. Rupanya ada 1 family dengan lelakinya merokok sembunyi-sembunyi.

.

Aku tak cerita panjang bang. Terus aku kuatkan suara “ Bang ! Sorry bang ! Berhenti merokok kat sini ! Saya ada baby ni ! “ Sambil aku kibas-kibas napkin Amsyar bagi bau rokok hilang.

.

Serius lah. Tak ada common sense? Ya bang. Suara aku kuat pasal nya aku mewakili seluruh bapa yang ada anak berhampiran dengan hangpa untuk tak membunuh anak-anak kami.

.

Bang, kalau kau terbaca post aku, aku nak minta maaf kalau kau 1 family terasa malu pasal aku kuatkan suara. Sampai aku tengok kau orang 1 family blah dengan makanan tak habis atas meja tu.

.

Tapi serius bang. Aku ada ramai kawan dan sahabat baik yang merokok tapi tak benak kepala sampaikan nak membakar kat tempat yang sesak dengan orang tambah lagi ada anak kecil.

.

Benda ni tuan-tuan, tolong lah bersuara. Kalau kau malu berat mulut nak tegur, kau pilih antara dua ; Jaga rasa malu kau, atau jaga anak berhari-hari lamanya di hospital ?

.

Dan 1 lagi, beli sanitizer botol besar dan letak sebelah anak kau kalau kau keluar berjalan dan berhenti rehat. Itu satu tanda yang oranglain akan faham kau ni sangat pentingkan kebersihan.

.

Aku dah merasa bang anak masuk hospital. Bukan main sakit dan pedih telinga kau bila dengar anak meraung dicucuk sana sini. Pedih lagi rasa hati.

.

p/s: Satu lagi nak pesan, kalau hangpa bawa family makan kat tempat awam tu, susun elok lah pinggan dan sisa makanan lepas makan. Bagitahu kat anak-anak. Oranglain pun nak guna meja lepas tu. Sudah tua-tua. Anak pun sudah besar tingkatan. Malaysia pun dah tukar parti pemerintah. Tak kan kau 1 keluarga masih lagi perangai lama ?

I pun pernah tegur org merokok kat restoran yg masa tu ada baby. I sendiri terbatuk batuk disebabkan asap rokok tu.

i dah byk kali tegur perokok, tapi takdelah pula sampai nak buat karangan holier than thou, iya..

amende yg kak hasanahnye aku rasa btul la tindakan si penulis tu.

rnr sg perak tu punye la luas, yg nk merokok tu ko jalanlah skit pegi tepi sungai ke ha pegi la merokok puas-puas

annehuda replied at 19-6-2018 09:25 AM

rnr sg perak tu punye la luas,  ...

Perokok ni mmg menyakitkn hati, dlm
Famili iols cuma abg ipar sorg je merokok biasa merokok kt luar umah tp iols tetap tak suke sbb asap tu tetap terbang masuk umah.

Sama mcm jiran sebelah umah merokok kt balkoni umah tp tak sedar asap rokok ko tu masuk umah sebelah gak.

Nk merokok pi la jauh2 dr org, dlm lubang kubur ke apa.

Laki kn yg karang esei ni? So patut jd ‘bang hasan’ je lah TT ooii

Follow Us
Suchi replied at 19-6-2018 09:49 AM
Famili iols cuma abg ipar sorg je merokok biasa merokok kt lu ...

arwah abah meols mmg perokok tegar. arwah pun meninggal sbb sakit jantung dan paru-paru. sbb kuat merokok la.

tp arwah abah meols ni jenis kat rumah mmg tak merokok. dpn anak bini pun tak merokok. kalau nk merokok arwah pegi mengopi ha arwah merokok la puas-puas kat situ. tp arwah meninggal awal jugak dlm umur 53thn.

jd kepada perokok-perokok tu, insaf lah. jgn ko tgk org yg merokok umur panjang, sbb ramai je lg yg meninggal di usia muda ni. sayangi diri sendiri. cuba fikir nak ke korg si perokok ni, dah plan macam-macam dalam life, nak bersara, nak buat kebun pisang, nak besarkan rumah sbb anak nk kawen apa suma, tetiba esoknye korang kiok mcm tu je?

tp kaka meols mmg akui perokok ni mmg degilnye lain mcm. mcm arwah abah meols, walaupun heols mmg perfect gentleman tp masalahnye takleh nk pisah dgn rokok je. mmg patutla rokok tu diharamkan sbnrnye

annehuda replied at 19-6-2018 09:25 AM

rnr sg perak tu punye la luas,  ...

selalunya kak hasanah ada tema lain kan..

gigihnya mengarang esei...perlu ka

laki sendiri pn x reti2 hsp rokok kt aku ngn anak2

kalau tegur pastu buat muka

nyampah aku ckp ngn org hsp rokok ni

kelmarin aku bengang gila ngn dia aku amik rokok dia aku pijak2

padan muka

nasib baik laki aiols xmerokok
abg2 yg merokok pun reti merokok kat luar rumah

Skrang ni seluruh kawasan rnr plus ialah kawasan larangan merokok

wirazam replied at 19-6-2018 02:06 AM
selalunya kak hasanah ada tema lain kan..

rasanya hasanah bab rukun rukun islam penyedap karangan jah.. bab merokok tu betul lah.. kat mana2 memang nampak ibu2 dok tegur org merokok kalau ada baby..

kalau penulisan ala novel siap ada dialog pelbagai jangan lah percaya.
sah2 cerita angan2 dongeng acik2 tudung kepam jah.
terpengaruh dengan slot akasia di tiwi tiga kekdahnya

Suchi replied at 19-6-2018 09:49 AM
Famili iols cuma abg ipar sorg je merokok biasa merokok kt lu ...

Perokok mmg sialan pon..sebab dorg yg 2 3 kerat merokok dlam restoran..habis yg lain dgn anak kecik skali terpaksa hidu asap rokok laknat ko tuh

Perokok2 kalo ditegur depa behave je n say sorry. Tp kalo tegur geng vape memasing buat muka babi

Walaupun baca cerpen tapi yang merokok tu bodow giler, ko bising pasal kos sara hidup tapi ko bazir duit, kimak

idakamaruddin replied at 19-6-2018 10:14 AM
laki sendiri pn x reti2 hsp rokok kt aku ngn anak2

kalau tegur pastu buat muka

cakap kat encik suami leklok.

b, kawan i cakap, tak merokok tu bagus, tapi yang merokok tapi boleh berhenti tu legend.b taknak jadi legend ke?

aHoi83 replied at 19-6-2018 10:55 AM
Perokok2 kalo ditegur depa behave je n say sorry. Tp kalo tegur geng vape memasing buat muka babi

hai ahoi.

betul, dulu masa zaman vape wujud sampai dalam gsc pon ada yang vaping.kena pulak depan seat saya.saya tendang je seat dia.

Changa replied at 19-6-2018 02:53 AM
kalau penulisan ala novel siap ada dialog pelbagai jangan lah percaya.
sah2 cerita angan2 dongeng a ...

Kan...semakin ramai kak hasanah di ibupertiwi bak chendawan tumbuh selepas hujan