CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: saye2007

Keluarga Mertua tinggal serumah... Boleh share Pengalaman?.

tak payah lah duduk dengan mertua, adik ipar sis dok dengan mak mentua selalu kena komplen mcm2. mak mentua nmpk anak lakinya jemur kain, katanya menantu malas. menantu penat blk keje dok dlm bilik, katanya malas. dok jauh2 dr mentua dik

baca pun dah stress.. huhu

btw, apa update so far?

maaanakautahu replied at 23-6-2018 01:09 PM
Laki HANA giler babeng jugak Kah??????

ko apehal ek? ko yang gila sebok cakap orang lain gila. mmg gila betul.

aku kes lain. aku yang suka hati nak memumpang umah mertua. lain kes. aku suka aje.

so, kesimpulannya apa nie? excited pulak aku nak tahu.

kes saya, lain, saya yang relahati nak menumpang umah mertua. 5 tahun ye. record tak tembusi.
Menantu baru pun takat 2thn lebih aje. Derang dah pindah umah sendiri. Rumah sewa .

nasihat saya, kalau terjadi perkara menumpang ramai2 nie, kalau sayangkan perkawenan & laki yang ensem tu, bersabar aje la ye. itu aje kuncinya.
kalau tak sayang & laki pun tak ensem, boleh ikut cara2 poremer lain yang bernas2.

kalau laki u gemuk dan hitam, u sepak aje. apehal ajak semua orang menumpang rumah u yang u bayar? series tak boleh hadam.
tapi, kalau laki u hensem mcm zul aripin. sabar aje la dik. susah nak dpt laki ensem2 skrg ni.

Hana replied at 28-6-2018 04:57 PM
ko apehal ek? ko yang gila sebok cakap orang lain gila. mmg gila betul.

aku kes lain. aku yang  ...

Suka kakak hang punya laki.....

Puiiiiiii

You don't have to be defensive...kalau dah jenis merempat...

Hana replied at 28-6-2018 05:00 PM

kes saya, lain, saya yang relahati n ...

Hang kongsi timetable hang ana....bila dok reramaai macam dalam kandang peppa pig not too Long ago...

Camna time slot cuci baju hang pukul 4pagi

Follow Us
bunga_lestari replied at 28-6-2018 03:23 PM
baca pun dah stress.. huhu

btw, apa update so far?

Dah ambik form cerai.....

apa la jahat mulut kata cerai ni ankel.. kejap ankel ni suruh taat suami kejap kang ankel kabor suh cerai pulak .. mana satu ni.. rumah dia.. suka hati dia la.. laki patut rasa malu and tak suka2 hati baut keputusan sendir tanpa bertanya... ankel.. ankel...

kakak I pernah pindah duduk dgn mak i selepas my dad meninggal. mungkin niat dia nak jaga mak i. end up mak i komplen dan dia pun stress. anak anak dia pun tak happy. last sekali dia pindah balik rumah sendiri after one year

and i hope TT stands for your right
300K kejap jer habis... nak beli rumah kalau area Klang valley dgn harga tu.. berapa downpayment yg inlaws nak bayar...
entahlah.. i nampak problem jer banyak

dulu masa i pindah rumah baru, duit tak banyak, i just pasang kipas untuk certain area.. anak anak masih kecik.. so kami tidur kat living room masa tu. slowly nak pasang yg lain lain.
tiba tiba my late MIL decided nak suruh my BIL tumpang rumah I... i xbagi sebab tak selesa..kami tidur kat ruang tamu kot masa tu..
dia ada banyak rumah sewa and yet dia nak suruh my BIL tumpang kami
my BIL ada macam sort of gangguan psikologi.. bukan la bipolar cuma suka buat hal sendiri, xnak kerja, my MIL nak dia buka fikiran so dia nak suruh my BIL duduk sendiri

hydrangea replied at 29-6-2018 02:11 PM
dulu masa i pindah rumah baru, duit tak banyak, i just pasang kipas untuk certain area.. anak anak m ...

when u refuse.. mil cakap apa?

baru nak quote reply si manak, dh kena banned.. haha

manak2, hang ni ntahlaa, spesis lalang kah,  apa pun xtau.. haha..

apapun, kalau awal2 tt sendiri rasa tak selesa, sbnrnya tt sendiri la kena bertegas..

kalau dok pung pang sini tp end up x suarakan rasa hati tu kat en suami, sampai bila pun xkn selesai..

kalau setakat sebulan dua, consider lagilaa, kalau dh setahun dua, rm300k tu pun silap2 leh habis..

pastu keadaan rumah korg tu pun dgn anak2 makin membesar, sepatutnya suami n family in law fikir semua tu..

tp tulaa, suami tt pun pelik jgk, tak rasa malu ke dgn wife, wife yg byr rumah, tp keputusan buat lgsg x bncg dgn wife, pastu xde ke ckp kat mak ayah sendiri pasal wife yg byr rumah tu apa bagai supaya in law tu reti respect sikit pricavy dan hak org..

dalam Islam pun tak galakkan mertua ipar duai dok serumah..

tp tulaa, rasanya iols ni ckp menda sama je kot dgn forumer lain..

keputusan tetap di tgn tt..

Edited by saye2007 at 3-7-2018 10:58 AM

Update

terima kasih semua...semoga dipermudahkan urusan kami sekeluarga
jgn la doakan sampai menggegar tiang araj gitu........
seboleh kite nak nak la jaga hubungan.. huhu..
sayang diri sendiri, family, suami.. anak anak..sbb tu cari jalan penyelesaian.

Rumah sewa dah jumpa...
tp deorang tak mampu lak....
so masih lagi mencari yg affordable......hubby pun dah makin bertegas dengan
family dia, dia mmg bg time 1-2 bulan jer...
... tq dekat forumer bg point2 bernas
dan segala moral support.

sebulan dua saya masih boleh toleransi.. faham la keluarga suami..
hubungan PIL tu akan kekal sampai bila  bila.. macam mak ayah sendiri jugak
kalau keluarga saya sendiri pun... dua -3 bulan, sementara dapat rumah sewa pun ok jer..
kenapa sy sampai bukak thread ni, sbb katanya nak duduk sampai setahun dua....  
dan deorang pun ada sumber kewangan sendiri....  

Edited by saye2007 at 3-7-2018 10:59 AM
Hana replied at 28-6-2018 05:00 PM

kes saya, lain, saya yang relahati n ...

Hana,
so kesimpulannya..
kalau dapat rumah sewa, sebelum keluar rumah... PIL akan terus masuk rumah sewa..
Kalau tak dapat dalam masa terdekat, ok je nak tinggal dengan kitorng sebulan dua...but still cari jugaklah rumah sewa.. dan harapnya, dimurahkan rezeki keluarga untuk beli rumah semula...

Berapa bajet kadar sewa yg dianggap berpatutan tt?   

Edited by Hana at 3-7-2018 11:09 AM
saye2007 replied at 2-7-2018 09:14 AM
Hana,
so kesimpulannya..
kalau dapat rumah sewa, sebelum keluar rumah... PIL akan terus masuk  ...

okla mcm tu tapi, kalau derang duk umah u lebih dari 3 bulan, kena bersabar aje la.
seblum masuk tu, kena letak rules siap2. rules domestic yang remeh temeh tapi besar utk u.

1) dapur  2) mesin basuh/sidai baju  3) kekemasan rumah.

kalau duk bersama, mulut tu kena "bercakap". jangan pendam2 dan harapkan orang lain paham.

kalau tak suka, cakap aje tak suka. Jangan harapkan orang lain paham or husband tolong cakapkan.
kalau adik ipar laser ko, ko balas leser jugak. takyah diam2 ala2 menantu mithali pastu masuk bilik nangis tepi bucu katil.

kalau aku, ada adik ipar lelaki kekadang ada jugak suka gurau2/sakat aku (bagi aku la)
masa raya, ada anak buah setahun lebih pampers ada taik. adik ipar aku (no.8) tak tukar2 sbb toilet penuh. adik ipar lelaki aku no.10 ckp la kat aku - nahh klong,ambik xxx (nama anak buah aku tu) tukarkan pampers.
aku balas - "no no no.. klong dah lama tak buat keje ini" - ckp mcm ala2 Diva AA pastu tangan pun sama hayun no no mcm Diva AA.
aku tau derang nak melawak ajek.

kalau MIL/FIL sakat ko/gurau kasar, ko senyum aje la. nak balas balik pun boleh. tak balas lagi bagus.

aku nampak kalau membalas tu mcm not nice sket la. biras aku no.6 balas balik kat FIL. aku tgk mcm "not nice"
maybe aku dah tua kot. hahahaha

saye2007 replied at 22-6-2018 02:33 PM
pretty.
u got all the point..
rumah tu atas nama i, i yang bayar.

Dlm kes ni,sy salahkn husband awk yg takleh berpikir.siannye kat tt.
Kalu aku lg2 rumah nama aku,jgn harap la inlaws nk buat mcm tu. Kalu takat dtg melawat ok la.ni nk duduk berthn mmg takla.fil tt pun as a father,mana tggjwbnye sediakn rumah?. Dah jual rumah,pandai2 la cr rumah lain.ni nk meneggek kat anak je.
Nyampah aku spesies mcm ni
Aku ckp ni psl pil aku,pas diorg brenti askar,dokla menumpang rumah nenek tiri berpuluh thn.wlupun neneknya yg pelawa. Takat 5 thn menumpg kita phmla.ni smpi lbh 10 thn. Neneknya pun nyampah tgk muka msg2.adik  beradik husband aku bukn kategori rajin  pun.diorg menumpg smpi la anak sulung n husband aku kerja n belikn rumah.pil aku ni hobinye merayau berjalan merata semnnjung.nk pegi jauh2 anak tak bwkkn. Tak reti2 la simpan duit. Tudung labuh dah berstokin kaki tgn.simpnla duit g mekah.rumah anak dah beli sume. Sebok nk renovate rumah sume duit abg sulung tu.sib baikla tak kawin2. Pompuan pun takut agaknya.
Awal kawin aku stress lyfestyle diorg tu,pttla jenis takde planning ms depan. Sib baik husband aku tak menurun pangai mk bapaknye hasil aku kasi lecture bberthn

Tt pun kalu tgk husband mood ok,pandai2 la lecture secr halus laki tu. Tak reti2 ke beza tggjwb n bkn

saye2007 replied at 22-6-2018 02:42 PM
HB i.. kalau pasal family dia mmg camtu...
deorang buat keputusan sendiri...
last2 minit je ba ...

Kasi lecture sama husband tt

semoga TT jumpa rumah sewa yg ok.....