CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 28527|Reply: 19

kongsikan pengalaman hamil anak pertama

hi chuols,,, iols ada dua pertanyaan kt sini...

1. apa tanda2 awal yg dirasakan sebelum dpt tahu pregnant? sbb iols ada baca ada yang akan dapat tanda2 awal and ada yg lgsg takde tanda2 tp tiba2 dpt tahu pregnant.

2. ceritalah experince chuols mase pregnant anak first tu lawak ke serius. nk share petua2 pantang larang makanan pun boleh jgk. dapat la iols berhati2 lps ni.

pregnant boleh detect seawal lewat seminggu period kita.
Ada orang still period walau dah pregnant so lambat la dia tahu..
kalau macam saya...seminggu je lewat confirm dah melekat. tak payah la nak tunggu lain2 tanda muncul

AmMiNafeesa replied at 13-8-2018 04:10 PM
Ada orang still period walau dah pregnant ...

untong la kalau gitu.. skrg ni iols baru lewat 3 hari. nk kena tgu lagi 4 hari at least baru bleh cek. nak cek pon rasa mcm mls takut kecewa...... sbb iols baru kawen,.so, takde nk kata berharap sgt. tp kawan husband dia punya bini dah lekat dah.pdhl jarak tarikh kawen kitorang seminggu jer.. huhu..

I buat upt sehari sebelum date sepatutnya I datang period.

Time tu dalam hati rasa kuat sangat yg I pregnant sebab I rasa badan I lain macam.
Tetiba rasa sejuk sangat padahal time tu tengah panas.
Yang paling ketara selera makan hilang and mulut rasa tawar.
Balik keje terus pergi Watson beli upt paling mahal

hakak dulu beli upt tu 2 3 bulan sebelum positif mengandung.. tiap2 bulan cek sebab 2-3 bulan terakhir period lambat.. nampak tak excited tuh.. of course akak kene excited sebab akhirnye bulan ke 3 positive ngandung lepas 6 tahun kosong.. maka bermula morning sickness start esoknye sampai bulan ke 7 ngandung.. nyesal akak test awal2

Aku laki..huhu..share ttg wife aku la

Kitorg honeymoon almost 5 thn, telinga panas gak menjelang raya bila sedara mara bertanya ni haha. Wife aku ni unik sikit, period dia tak stabil. Dan macam biasa tukang kira period dia memang aku la, sebab tu memang aku ingat sangat. Pernah 1 tahun tu, 4 kali je period. Takat puasa full tu mende biaseee

Tahun ni, puasa macam biasa, full (Tapi tahun lepas kalu tak silap ada kot 4 hari period). Dia macam biasa takde pape, cuma aku la tetiba ase nak sangat baby. Menjelang lepas raya, dah makin teruk sampai ke tahap aku start pilih lagu apa aku nak nyanyi untuk dodoikan anak aku tidur nanti...dah macam tuu

Then bulan 6 hari tu aku baru balik dari laut, aku tengok selera makan dia agak dinosaur la jugak. Dan start beli dan makan benda masam. Tester tak beli sebab dah malas, bayangkan la almost 5 tahun kawin, berape banyak dah beli dan tiap kali tu takde, pastu dia yg stress...

So kebetulan masa aku balik dari laut tu, cuaca kat sana panas so aku selsema kuat. Jadi aku cakap nak g klinik untuk ubat, tapi diam2 masa kat kaunter aku register nama dia, since IC pun aku hafal so takde masalah. Bila doc pgl nama dia, baru panik coz tak tahu nak bagitau sakit apa. Pendek cerita lepas dah tau pregnant tu drama la kejap...hujannn...hahaha

SInce sebelum ni aku ignore apa2 benda berkaitan baby (nak elak dia terasa hati), so sekarang baru la nak mula. Baju2 maternity yg kartun2 kat shopee aku beli, and support perut tu, since sebelum ni dia ngadu sakit perut@belakang lagi2 kalau banyak naik tangga or kereta terhentak masa drive. So sejak aku beli support tu, dia dah tak sakit, Alhamdulillah. Korang boleh try cari kat Manjaku or kat mudah, banyak jual.. harga area 50-120.

Next aku beli bantal U tu, since malam2 aku tengok dia tidur tak selesa. Aku jenis main game atas katil, mobile legends haha so dia tidur sebelah, dapat la aku tengok keadaan dia, sangat tak selesa tidur, pusing sana sini. So sejak ada bantal tu aku tengok tidur dia dah aman, tak teruk cam dulu.

Susu lak mula2 aku belikan Anmum, tapi dgr2 cite baby akan jd besar, so aku tukar ke Snow. Masalahnye plak dia tak suka bau, tapi since aku beli 2 tin, slow2 la dia habis kan. Kalau habis nanti baru beli lain

Buah aku sentiasa belikan jambu batu, kismis dan kurma. Dengar cerita elok untuk naikkan HB. Sayur2 lak macam biasa la, bayam. Then daging merah macam lembu or kambing.

Tapi bila ingat balik, betul la kata doc kat klinik hari tu, kalau tak tahu mengandung, tak ada rasa apa pun, tapi once dah tahu, terus macam2 jadi. Sakit perut sakit belakang loya pagi2 selera kejap hilang kejap jadi resakse... tu takleh kata apa la

Nak kata apa yg berbeza dari sebelum pregnant dgn sekarang, tak jauh sangat aku rasa, cuma baru2 ni aku ajar dia makan kambing, since sblm ni memang langsung tak minat budak tu. Kambing dan susu kambing, then aku rasa tak sampai kot 3 bulan dah pregnant. Susu pun tak sempat habis. Nurse cakap tak ada kaitan makan kambing dengan jd subur, tapi terpulang la kalau korg nak cuba.

Bab buku pink plak, masa awal2 tu sangat problem since aku ni tinggal kat shah alam tapi bila aku kerja, aku hantar dia balik ke pahang. So 2 minggu pahang, 2 minggu shah alam. Jadi nak buka buku tu nurse pahang tolak shah alam, shah alam tolak pahang. Susah gak masa tu. Last2 baru dapat buka kat pahang. Tapi nak bersalin pun masalah ni since aku kalau leh nak dia bersalin kat selangor since banyak benefit, tapi nanti lepas bersalin aku sah2 kene g kerja so sapa nak jaga dia kat sana...fikir2 balik nampak gaya kena bersalin pahang jugak ni

Tu je la kot..kalu ade pape lg aku share la huhu

Follow Us
Edited by CikPuanMawar at 19-8-2018 06:07 PM

Pengalaman saya pregnant ank sulung dulu (thn 2007)..masa tu saya tak tau sgt psl UPT n nak kena buat buku pink..

Saya takde tanda apa..cuma 2 bln tak dtg period..tapi tak buat UPT..mmg anggap dah pregnant je..

Pastu sblm masuk bln puasa..ada darah sikit..saya masih tak tau sbb ape..1st day puasa tu bos tau saya ada darah sikit, dia suruh saya pegi klinik blkg opis..suruh pegi check..

Pastu gi klinik..saya masuk jumpa doc sorang2..bila check..rupanya hampir gugur..doc bg la ubat kuat rahim n MC..

Tak lama lps dah tau pregnant tu..bermula la muntah2..bkn sikit2..mkn je muntah..minum pun muntah..kdg2 tgh tido mlm..bgn sbb nk muntah..tinggal puasa 15 hari jgk..

Bila nak raya..blik umah mertua dulu..muntah tak seteruk mcm kat umah sendiri..bleh mkn jgk..tapi tak boleh benda goreng2..

Dah raya ke berapa tu..balik kg saya pulak..bila balik kg saya..bleh kata mcm takde muntah langsung..siap bleh mkn mcm2..saya pun seronok la..ingat dah takde muntah2..

Pastu nak blik umah saya..baru je kuar dlm 30 min dari kg saya tu..datang blik muntah tu..siap suh suami (skrg dah EX) berenti tepi jln sbb nak muntah..masa tu suami bleh ckp saya ni kena buatan org..adoiii la..

Bila dah sampai umah sendiri..start balik muntah teruk..selang sehari rasanya..makin teruk..pi hosp terus..pastu kena admit dkt seminggu jgk..

Dkt 2 bln jgk kot saya muntah2 tu..lps tu ok dah..pastu jadi rajin masak..masak pun menjadi je..balik keje masak nasi n lauk..satgi mlm dok rajin memuding plk..padahal masa mula kawin tu tak pandai masak pun..

Tula pengalaman saya..byk benda tak tau masa tu..

kenangan plg best..xleh nk lupe..

BlackCarnival replied at 19-8-2018 03:43 AM
Aku laki..huhu..share ttg wife aku la

Kitorg honeymoon almost 5 thn, telinga panas gak menjelang  ...

Lebih kurang cerita kita. Sy conceive time dekat 4 tahun kawin. Suami pun ke laut 2w darat 2w.

Masa sy nak bersalin pun konfius nak bersalin mana. Ikutkan nak bersalin kl sbb dh biasa dengan gynae yg selalu sy follow up tu. Time tu rumah di kl. Bila suami naik laut, sy balik kampung di melaka.

Last2 time 38w, macam macam buat nak bersalin minggu tu jugak. Sebab kalau tak, suami nak naik laut semula dah. So alhamdulillah dpt bersalin time 38w 5d dekat kl. Lepastu keluar hospital, balik melaka. Hehe

Utk TT, pengalaman sy dulu, period mmg jarang delay. So tak sempat nak check upt, period datang dah. Cuma beberapa bulan sebelum lekat, period cycle jd panjang 3 4 hari drpd cycle biasa. So bila dh lewat period, jd malas nak check.

Cuma time tu, badan rasa extra penat. Padahal tak ada benda luar biasa pun buat. Kerja harian mcm biasa. So bila dh lewat seminggu, rasa nk check upt, dpt double line. Suami terus amik EL dan pegi jumpa gynae. Hehe

Untuk TT, moga dipermudahkan jalan utk mendapat zuriat ok. Doakan sy untuk baby yg ke dua

-------------
@BlackCarnival nanti boleh la tambah ilmu breastfeeding dgn wife. Bg support pd wife sebab awal2 bf memang mencabar, perlu tekad, usaha & ilmu. Esp bila baby jaundise. Gudluck daddy-to-be

ceri_pink replied at 10-9-2018 06:10 PM
Lebih kurang cerita kita. Sy conceive time dekat 4 tahun kawin. Suami pun ke laut 2w darat 2w.

...

heee..mekaseyy..breastfeeding eh? Tak sure apa yang aku mampu or boleh buat sebenarnya. Ada gak search google, cara nak urut bagi tambah susu tapi macam tak berani nak try, kang elok2 ada tetibe takde plak cane? Jadi ape yang boleh cuma search makcik2 urut dalam FB and majalah classified untuk datang urut and kalau perlu baru beli milk booster.

Cite pasal pregnancy, sekarang ni dah pasrah, nampak gaya kena bersalin kat kuantan jugak. KK memang pergi kat Chini je, kalau balik shah alam pergi private untuk scan baby, leh kata tiap kali cuti mesti scan hahahaha

Baby alhamdulillah ok, cuma masalahnya mak baby tu HB low, 8.9. Padahal dah macam2 makanan yg suppose naikkan HB aku beli untuk dia, tapi apakan daya, tak jadi. Masa ni check kat Ken Rimba Shah Alam, klinik tu murah sangat untuk scan (RM50 normal scan) and since banyak komen aku jumpa suggest pergi kat situ, kitorang try la.

So DR suggest kitorang try cari kurma merah kat kedai ubat sensei cina. Siap share artikel lagi dalam FB. Memang gigih la balik kampung cari kedai ubat cina since aku tak tau area lain mana ada jual ubat2 tradisional cina ni. Alhamdulillah memang jumpa, macam kurma biasa gak tapi keras since dikeringkan dan warna dia perang2 gitu.

Masa nak beli tu, cakap je nak kurma merah terus uncle tu cakap 'owh mau tambah darah?'. So memang nampak la wellknown dikalangan cina tentang kurma ni...agaknya la. Uncle tu siap ajar cara nak guna, siap pesan takleh minum ais, tak boleh minum air sejuk, tak boleh makan tomyam...banyak lagi la pesanan yang aku dah tak ingat.

Beli Isnin, selasa start makan. Khamis skip coz kuar jalan2 sampai malam, sabtu pergi lagi klinik untuk test HB. Kiranya 3 hari je la wife sempat makan kurma tu. Alhamdulillah, naik ke 9.2. Kira oke la tu since baru 3 hari makan kan.

Pagi ni wife akan ke KK untuk check HB and check amende ntah, hope naik la lagi count tu. Aku lak baru naik laut jadi tunggu berita je la..

BlackCarnival replied at 12-9-2018 04:47 AM
heee..mekaseyy..breastfeeding eh? Tak sure apa yang aku mampu or boleh buat sebenarnya. Ada gak se ...

Utk breastfeed baby, kena tau konsep demand vs supply. Nnt free try baca dekat website ni ke nuhababy.com..boleh suruh wife baca skali. Plus dekat fb, boleh suruh wife join grup #bfmembers. Rasa tu closed grup. Try search dulu.

InsyaAllah moga dipermudahkan. Sy dulu check up private. Sebab mmg dari awal treatment dgn gynae sama.

Bila due baby?

ceri_pink replied at 12-9-2018 10:14 AM
Utk breastfeed baby, kena tau konsep demand vs supply. Nnt free try baca dekat website ni ke nuhab ...

time kaseyyy . dah bagitau wife dah untuk baca. Kat sini nak baca susah sket, load pon slow

Alhamdulillah dah naik hb ke 10.1, tak la risau sangat pasni. Bab bersalin@ check up plak silap aku gak since tak register dia awal2 masuk company punye benefit, kalau tak memang akan cover 3500 untuk deliver, bole sangat nak amik swasta..huhu.. Takpe la takde rezeki nak bersalin sana, next one plak la in shaa Allah

Due bulan 2 ni, kalau ikutkan 2nd week. Awak plak dah start production no 2 ke?

AmMiNafeesa replied at 13-8-2018 04:10 PM
Ada orang still period walau dah pregnant ...

bila kahwin heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

BlackCarnival replied at 13-9-2018 12:16 AM
time kaseyyy . dah bagitau wife dah untuk baca. Kat sini nak baca susah sket, load pon slow

A ...

Takpe, bersalin mana mana pun insyaAllah ok. Janji suami kena la teman sekali. Hehe

Yg kurma kering tu, ada jugak jual dekat pasaraya. Mahnaz food pun ada jual rasanya.

My boy dh 2y 2m. Alhamdulillah dh wean off, dh tidur bilik sendiri. Doakan mudah utk conceive no 2 pulak ye

Eh kalau nak tanya pape, pm pun boleh. Dah kacau benang TT pulak.

1) Tanda awal..3 hari sblm period..tetiba rasa macam nak pitam & loya bila tengok orang ramai..tak pernah kot jadi gini..balik rumah, terus singgah farmasi & beli upt biasa2 je..rasanya pukul 11 pagi kot test kat bilik air..tengok2 naik samar2 tiang positif tu..tapi nampak tiang positif tu cuma warna je tak berapa cerah..berderau darah rasa terkejut..uiksss aku ngandung ke??habaq kat suami pastu p klinik..di klinik buat lg sekali test..memang naik gitu..doc cakap berkemungkinan besar positif..doc scan ade dah nmpak baby sac tp tak nampak heart beat..doc cakap tu dah nmpk sarung kandung baby tp sbb terlalu awal lagi so kena dtg lagi 2 minggu..kiranya jah baru 5w++ kot time tu..jadinya cukup 2 minggu p lagi klinik..jeng jeng jeng..nampak dah heart beat baby..wah..perasaan tu rasa mcm bercampur baur tak percaya..Ya Allah..dalam rahim aku ade nyawa lain..suami pun mcm bergenang je airmata dia..tak percayalah tu buatan dia menjadi..

2) Masuk 8w..mula dah morning sicknessnya..bau nasi tanak, loya..bau minyak wangi sendiri, loya..tp bau badan suami, ya ampun sedapnya..craving benda2 yg masin, daging2..4 bulan pertama mmg berat badan jatuh teruk sbb tak lalu makan..muntah tak teruk tp lebih pada takde selera makan sbb asyik loya je..tp lepas 4 bulan tu baru stabil selera makan..oo ya..time tu tengah meletup citer star wars ep 2 rasanya..tahun 2006/2007 gitu..jadi pak mertua tak bagi tengok citer2 yg jelik rupa sbb kata tak bagus utk kandungan..kita pun ikut jelah sbb iyelah taknak terkejut2 kan..mak mertua tak bagi dok kat tangga kecik port paling selesa kat ruang tamu bila tgk tv sbb takut susah bersalin..pun ikut juga sbb iyelah kita mana tahu kan..ape lagi..ooo parent in law tak bagi langsung buang taik kucen kat pasir kucen tu sbb kata bahaya kuman kat taik kucen..ikut juga sbb doc pun kata elakkan selagi boleh..haa..baju2 baby jgn pulun sangat beli sekali beli..beli sikit2 bila dah masuk 5 bulan..beg standby masuk wad kena sedia bila dah masuk 8 bulan..buku merah kena sentiasa bawa p mana pun sbb tu penting utk doc di hosp incase jadi apa2 emergency..

Apa2 pun..pengalaman ngandung anak sulung ni mmg rasa lain sbb iyelah 1st time ngandungkan..kita belajar dari pengalaman pertama tu utk masa akan datang..

My first pregnancy
Dpt tahu pregnant mase dah 26 weeks. Haha. Tak ade any sickness. Nothing change. Siap turun berat badan lagi. Ade org comment i nampak kurus. I cuma ade 2.5 months aje nak prepare. Hahaha imagine the havoc.

Sazida replied at 13-8-2018 04:21 AM
untong la kalau gitu.. skrg ni iols baru lewat 3 hari. nk kena tgu lagi 4 hari at least baru bleh  ...

hari sepatutnya period tu me check, guna clear blue..
memang terang naik... plus ada tanda cam badan panas sangat
tapi tak demam, dan dua di dada tu sakit kalau disentuh..

sangat sihat walafiat tapi genap 3 bulan pregnancy,
balik dari official check up dengan klinik,
morning sickness sampai hari masuk hospital bersalin..

huhuu,,
.
just rekomen untuk korang guna produk ni. sebab alhamdulillah masalah2 yg hadap waktu pregnant, mcm simpul biawak, loya, sakit tu sakit ni.. alhamdulillah, segalanya okeyy,, babyy pun sihat, xde sakit kuning ke apa....

https://business.google.com/u/1/posts/l/08935183664504694490

lewat period 3 hari je kot, terus check guna upot clear blue. terang naik pregnant..

Nak share jugak pengalam terindah mengandung dan beranak hihi

Alhamdulillah semasa 9 bulan ngandung memang sejenis family yg takde alahan, sihat mcm biasa je cuma perut membuncit

saya overdue, masa hari check in ke spital tu pun otw nak ke tempat kerja sebenarnya haha pastu tiba2 rasa ada air keluar banyak (mmg dah agak air ketuban) so suami instead nak hantar tempat kerja terus belok ke hospital

daftar semua, memandangkan baby pun dah lemas, doktor prefer belah (czer). saya dan suami ok je asalkan baby dan ibu sihat.

jam 430 petang hari yg sama keluarlah Aidan Hadid. semuanya mudah.