CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 855|Reply: 16

[Tempatan] Trend ambik personal loan bayar PTPTN tindakan tak bijak

KUALA LUMPUR: Trend membuat pinjaman peribadi bagi melangsaikan hutang Perbadanan Tabung Pendidikan Tinggi Nasional (PTPTN) disifatkan sebagai tindakan tidak bijak.

Perunding kewangan, Shamsuddin Kadir berkata, ada peminjam PTPTN yang tidak faham konsep pengiraan faedah yang ditawarkan bank dan kemudahan kredit lain selain terpengaruh dengan rakan sebaya yang terjebak dalam pinjaman peribadi bagi membayar pinjaman PTPTN.

“Hutang melalui pinjaman peribadi hanya menjadikan kita miskin. Walaupun pembayaran (pinjaman PTPTN) mungkin mengambil masa, perlu diingat kosnya (kadar faedah PTPTN) rendah," katanya kepada Bernama selepas menjadi tetamu program Ruang Bicara terbitan Bernama News Channel di sini malam tadi.

Shamsuddin berkata apa yang paling penting ialah ansuran PTPTN dibayar tepat pada masa selain peranan ibu bapa dalam memastikan anak mereka membayar hutang PTPTN.

“Selalu kita dengar ibu bapa menyoal anak bila nak beli kereta, rumah namun tidak membangkitkan soal pembayaran hutang PTPTN. Bila kita dah ambil duit (PTPTN) itu, liat nak bayar dan orang lain yang nak belajar tidak dapat peluang sewajarnya. Ini patut dielakkan," katanya.

“Sepatutnya mereka peka dan turut memantau soal kewangan anak-anak, sama ada mereka (anak) menerima surat pinjaman peribadi atau kad kredit bagi mengelak terjerumus daripada masalah kewangan serius," jelasnya lagi.

Katanya, antara perkara yang seboleh-bolehnya dielak dalam pengurusan kewangan ialah pinjaman peribadi, penggunaan kad kredit dan skim ansuran mudah.

"Utamakan perbelanjaan mengikut keperluan, elak perbelanjaan melampau dan bijak melabur dalam aset hartanah," katanya. - BERNAMA

aeon kadah faedah utk member bawah 1%....
tu je nak bgtaw...

gali lubang tutup lubang

woddy replied at 16-8-2018 12:06 PM
aeon kadah faedah utk member bawah 1%....
tu je nak bgtaw...

Jangan keliru bro.. AEON tu faedah bulanan.. Bukan tahunan... Rate normal AEON ialah 1.5% sebulan bersamaan 18% setahun.. Rate ahli katakan 0.5% sebulan tu bersamaan 6% setahun... Jangan keliru.. Rate PTPTN utk Ujrah ke apa anama tu, 1% setahun... Jauh lebih rendah...

namirulmukminin replied at 16-8-2018 03:25 PM
Jangan keliru bro.. AEON tu faedah bulanan.. Bukan tahunan... Rate normal AEON ialah 1.5% sebulan  ...

loan aeon motor depatch kau pakai rate ahli ke rate normal??

jcopy replied at 16-8-2018 03:27 PM

Boss kaya mcm aku ni stakat motor utk despetch ko nak guna pi antor surat tu aku belikan cash je... Dah.. pi sambung keje antor sapina ko tu.. Kang aku potong gaji kang melalak plak kata bini x cukup makan...

Follow Us
namirulmukminin replied at 16-8-2018 03:30 PM
Boss kaya mcm aku ni stakat motor utk despetch ko nak guna pi antor surat tu aku belikan cash je.. ...

bagus bos kau tuuu, belikan kau motor cash, tu sebab kau 18tahun kerja sama dia antar surat kan.

Laba...nak kupon free x?

nak taip 1 jek, org nayu ni ngan kadar faedah dia tak pedulik sgt..

jcopy replied at 16-8-2018 03:33 PM
bagus bos kau tuuu, belikan kau motor cash, tu sebab kau 18tahun kerja sama dia antar surat kan.
...

Aku memang boss yg bagus.. ko tak payah piuji pon org dah tau.. Ko tu je pekeja aku yg paling malas... saje je aku malas nk bising.. Cukup bulan aku bayor je gaji despetch ko mcm biasa.. Kalu potong kang ko meroyan plak kat aku 7 bulan beturut2.. Ni kes aku potong gaji bulan mei dulu la ni ko meroyan kat aku sampai hari ni.. Dah.. dah... aku bayor balik la gaji ko tu.. Dah.. pi main jauh2..

namirulmukminin replied at 16-8-2018 03:38 PM
Aku memang boss yg bagus.. ko tak payah piuji pon org dah tau.. Ko tu je pekeja aku yg paling mala ...

motor despatch company tu, kau jaga2 baik2, jangan pakai selain tuk urusan company. haram siot.
ingat dosa pahala, kang tgk syok cilok sana sini, bang, mampos kau tak sempat ngucap.

bila nak bantu penghutang ptptn awak....wakakakakakakakakakakaka

jcopy replied at 16-8-2018 03:40 PM
motor despatch company tu, kau jaga2 baik2, jangan pakai selain tuk urusan company. haram siot ...

Hahahahha... ko dh pandai nasihat diri sndiri.. Baguss... insaf jugak ko akhirnya.. teruskan kebaikan mu itu ye laba.. bulan depan aku naikkan gaji ko...

jcopy replied at 16-8-2018 03:27 PM

hang pakai aeon ka...mmg kena la..rate utk kenderaan mmg tinggi...artikel membincangkan ttg personal loan bukan citer ttg loan kenderaan mahupun barangan eletrik...

sy komen berdasarkan loan peribadi...

Jangan keliru bro.. AEON tu faedah bulanan.. Bukan tahunan... Rate normal AEON ialah 1.5% sebulan  ...

owhh yeke...terima kasih saudara utk pencerahan...
rata2 buat personal d sebutkan oleh tempoh pembayran balik...even sy sendiri settlekan loan ptptn dgn loan aeon....
sy buat 3 tahun jer...da settle pun...lega rasanya...

bayar lebih compare dgn PTPTN...nk kena tegas dgn diri...

hampir terpengaruh dulu nk buat personal loan
pastu bayar lump sum terus ptptn tu
tapi pikir2 xjadi
haha

Laaaa. Bayar je lah sikit2
Ruginya amik personal loan yg interest mahal nak mampus tu
Bukannya tertekan kena blacklist bagai dh skrg
Buat2 lupa xmo bayar pun mcm xde masalah dh kot
Itupun i x faham yg meroyan lagi pasal ptptn punya hutang tak dilupuskan
Eh eh ngada2 plak dia
Org x paksa2 suh byr n biar lepas bebas merayap p oberc pun dh cukup bagus

Duhh