CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: natrahn

Suami Kahwin Diam-diam, Ini Nasihat Kental Untuk Isteri-Isteri

nbtech78 replied at 15-9-2018 12:12 PM
memang tujuan perkahwinan...menyalurkan nafsu...itu fitrah...

supaya ia jadi halal....

bila laki mabuk bercinta awk rasa dia nak dengar ke segala saranan bininya
mana nampak apa dah

Edited by nbtech78 at 16-9-2018 05:38 AM
putericahaya999 replied at 16-9-2018 12:12 AM
bila laki mabuk bercinta awk rasa dia nak dengar ke segala saranan bininya
mana nampak apa dah

yg ni sya agree dgn awak
cuma sya highlight kan adakah suami bercinta dgn orang solehah atau sebalik nya ?

tgk apa sebab suami nak kahwin lain

adakah memang saja dia nak menggatal....atau dia buat kerana sebuah ibadah....

kita tahu bagaimana agama suami kita....jadi kita judge lah dia se adilnya...

nbtech78 replied at 16-9-2018 05:11 AM
yg ni sya agree dgn awak
cuma sya highlight kan adakah suami bercinta dgn orang solehah atau se ...

En @nbtech78 ..minta maaf mencelah..

Boleh bagi pandangan ikut tajuk tu tak.."suami kahwin diam-diam"..sbb apa yg en tulis tu..itu kalu sblm suami kahwin..saya nak tau jgk pendapat / dari sudut pandangan org lelaki sendiri..

Saya ni suka baca,tak kisah la org tu sependapat / tak sependapat dgn saya..

Somi kawin diam2 yer...ni bg pandangan aku la...ada org boleh simpan..rahsia tu tapi sampai hari dia mati baru bini pertama ni berlaku pada kawan aku...

tu suami memang pandai simpan rahsia  la kan..ada jgk yg x dan nak simpan...dan2 nikah terus dapat tau...sebab isteri ni  naluri dia kuat...dia boleh rasa...

Tapi maaflah cakap...sebaik2 kena bagi tau sebab byk kesan...terutama bab2 harta kalau ada harta la dan duit...terutama yg bekerja...

aku x pasti la yg ni...bg org keja gov dia kena diclair yg dia dah nikah 1 lagi...sekiranya dia tak bg tau maka no.2 tu x layak la dapat duit ganjaran atau pencen...

Tu aja la...pandangan aku...maaplah jika terkeluaq topik...

Edited by CikPuanMawar at 16-9-2018 09:39 AM
noriz006 replied at 16-9-2018 08:50 AM
Somi kawin diam2 yer...ni bg pandangan aku la...ada org boleh simpan..rahsia tu tapi sampai hari di ...

Ye..saya pun setuju..kalu dah kahwin lain tu..bgtau la..byk kesan jgk kalu tak bgtau..bab harta tu 1 hal..

Buatnye si suami dah meninggal..silap2 ada antara anak2 ni yg bercinta n sampai tahap nak kahwin (bercinta adik beradik sendiri)..kalu jadi camtu..tak ke haru..

Bila bab poligami acah2 lebai ni berhujah gegor habis air kopi..melalak menegakkan poligami..suami macam ni patut ditinggalkan.

Follow Us
CikPuanMawar replied at 16-9-2018 08:39 AM
En @nbtech78 ..minta maaf mencelah..

Boleh bagi pandangan ikut tajuk tu tak.."suami kahwin diam ...

thanks for teguran tersebut...

a'aa..point saya agak tersasar....nice....

ok back to topik...

kalo dah kahwin secara diam-diam...suami mahu atau tidak kena bagitahu isteri pertama...jika benda dia kahwin untuk agama dan ikut seperti mana apa agama suruh....

dalam islam...x ada poligami sembunyi ni....jika dah terlanjur kahwin...kena betul kan matlamat perkahwinan kedua itu....

suami kena berusaha untuk meletakkan perkahwinan poligami nya balik semula ke atas jalan agama suruh...

kena berani untuk menyatakan kebenaran...

secara peribadi...saya tidak setuju dengan perkahwinan secara senyap ni...kerana ia menindakkan hak isteri kedua...sedangkan isteri kedua mempunyai hak yang sama seperti isteri pertama....x ada beza pun dalam islam isteri pertama dan isteri kedua....

Artikel ni byk memihak sebelah lelaki. Perempuan kena "banyak bersabar" dan memahami kenapa suami kahwin lain. Yg lelaki pulak "seboleh-bolehnya" berlaku adil.

nbtech78 replied at 16-9-2018 10:11 AM
thanks for teguran tersebut...

a'aa..point saya agak tersasar....nice....

Ok..saya setuju dgn semua pandangan en @nbtech78 ..

Cuma saya kurang setuju di perenggan akhir..kenapa en kata perkahwinan senyap2 ni menidakkan hak isteri kedua?

Pada pandangan saya, perkahwinan senyap2 ni menidakkan hak kedua2 isteri..sbb bila suami yg berkahwin senyap2 ni (tak semua, sesetghnya)..kdg2 melebihkan isteri kedua..bleh jadi jugak..kdg2 melebihkan isteri pertama..dengan erti kata lain..berlaku tidak adil..

Rate

1

CikPuanMawar replied at 16-9-2018 12:17 PM
Ok..saya setuju dgn semua pandangan en @nbtech78 ..

Cuma saya kurang setuju di perenggan akhir. ...

ok...jangan salah faham....

bila di kata kahwin senyap-senyap...dia tak daftar perkahwinannya di Malaysia..

jika dia berkahwin di Malaysia...ada 2 saluran...

saluran pertama mesti minta keizinan isteri....jika isteri tidak setuju atau tidak sign borang perkahwinan...suami boleh pegi kepada option ke dua...

iaitu kahwin tanpa izin isteri pertama...tetapi pejabat agama akan memaklumkan sahaja kepada isteri pertama yang suaminya mahu bernikah sekali lagi...

isteri setuju atau tidak..dia x boleh buat apa...tetapi dia dah sedia maklum...jadi tidak ada istilah sembunyi di sana...

kahwin diam-diam ni maksudnya isteri pertama langsung tidak tahu...biasanya kahwin di negara jiran...

jadi bila kahwin di negara jiran...hak-hak isteri kedua dalam perundangan syariah negara akan hilang...hak2 sebenar tidak gugur...tetapi bila melibatkan perundangan negara...perlu ada pembuktian...

jadi di sini lah hak isteri kedua di tidakkan....

itu lah maksudnya....

nbtech78 replied at 16-9-2018 01:15 PM
ok...jangan salah faham....

bila di kata kahwin senyap-senyap...dia tak daftar perkahwinannya d ...

Kalu mengikut perundangan negara..betul lah mcm tuan kata tu..

Tapi saya punya pandangan..sama mcm komen saya sblm ni..

CikPuanMawar replied at 16-9-2018 01:49 PM
Kalu mengikut perundangan negara..betul lah mcm tuan kata tu..

Tapi saya punya pandangan..sama  ...

betul dah tu....

tp untuk pembuktian di dunia...ia perlu melalui proses perundangan...

tp hukum Allah tidak akan berubah....

hak isteri tetap sama.....

saya sokong apa yang awak cakap tu...cuma sya cakap dalam pembuktiaannya...

sbb itu jika ada lelaki kahwin sebelah siam...utk perempuan....fikir lah....

biarlah kahwin di Malaysia...kalo benar lelaki itu ikhlas...dia x akan kahwin sebelah siam...

Nasi sudah menjadi bubur, buat isteri pertama banyakkan berdoa dan semoga di permudahkan urusan dan di berikan ketenangan hati.

Nasihat aku kepada bakal lelaki yang nak kawin dua, ko tau ko nak tambah isteri dan secara tak langsung ko akan melukakan hati isteri pertama. Banyakkan berdoa, solat taubat, solat istikharah, cakap baik2 dengan isteri pertama, pujuk elok2, jalankan tanggungjawab dengan baik sehingga isteri tiada alasan untuk kata tidak pada bermadu. ko kena hormat isteri yang terima ko masa dulu dan susah senang dengan ko.

buat isteri kedua, belajar untuk berkongsi dan hormat isteri pertama,jangan nak suka2 sangat, cakap elok2, pujuk elok2, tunjukkan tanda hormat ko pada isteri pertama dan hargai pergorbanan isteri  pertama.

As for me, aku tidak boleh terima bermadu dan aku mengambil keputusan untuk undurkan diri. Aku tahu ex aku tak mampu untuk berlaku adil. Alhamdulillah selepas bercerai ini, walaupun perit aku semakin tenang. Aku tak perlu fikirkan segala kecurangan ex aku, tak perlu mengadap segala kemaksiatan yang dia lakukan.

Lelaki suka guna tiket ''BERMADU' untuk curang, padahal bila tanya nak kawin bila? jawapan setahun dua lagi. ibarat, nak suruh wife terima kecurangan ko dan scandal ko sepanjang tempoh tersebut sebelum ko kawin dengan awek ko.

Percaya lah, ape yang berlaku adalah yang terbaik ALLAH berikan pada kita. Semua ni ada sebabnya dan dan bersangka baik pada Allah. mungkin Allah merancang sesuatu yang lebih baik untuk hambarnya.

Errr.. Sekadar berkongsi kisah sendiri. As for me, i tak menghalang poligami. But, i'm not in that situation yet.
My hubby pernah dan sedang berkawan dgn seseorang. Tak pernah tipu status dia pd org lain.

Few years  back, pernah rapat dgn seseorang. Dulu kerja satu ofis, agaknya sll jumpa rapat la. And he never lied to me yg dia tgh rapat with someone. Status janda. But, this woman x percaya yg i know about her. And she told my husband, dia x nak berkongsi. Terus my hsbnd ckp who are you?? Sepatutnya my wife la ckp mcm tu, not u. Nk masuk rumah org xde adab. Then, dia x puas hati, call i ckp mcm2. But this type of girl, ko kena lyn secara bijak, jgn terikut bodoh dia. Maybe dia ingat i akan meroyan like typical woman bila tau suami ada affair. The truth i knww about her. End up this girl cabut and kawen dgn duda yg 18 years older than her. Suami dia now dah bercucu pun, but anak bongsu dia dgn suami baru setahun lebih. Now meroyan juga ngadu kata x bahagia, hidup miskin etc. Sbb niat utama ko kawen nk cari suami kaya. End up dpt laki kayap. Now dia jd kawan dgn i.

Kisah skrg, hubby i ada rapat dgn sorang janda juga. As usual, hubby i jenis x sorok bila dia rapat dgn org lain. Dia bgtau everything psl janda ni. Mula rapat sbb urusan bank. But, this janda also ada perangai hangsuang juga. Stalker fb i, watsap i. Bila i tag hubby i dlm fb, sambut anniversary ka, birthday ka, meroyan x sudah. Ada sekali after our anniversary, i plan n celebrate dgn hubby, diorng gaduh besar sbb jeles tgk pic anniversary i. Dia gaduh dgn hubby i, lps tu call i ckp mcm2. Bila dia call provoke mcm2i cool lagi la dia meroyan. Mmg lahanat sungguh perangai. Kdg2 i perli my hubby gak, siapa yg jd isteri, sapa yg jd gf u? Gf u berlagak mcm diorng la isteri, i plak gf u. Hubby i mmg letak syarat, gf dia x blh upload apa2 status or pic or reveal him. Even after nikah sekali pun. This is the rules yg dia tetapkan. My hubby ckp if u nk mcm org lain, nk upload pic etc.. Boleh, but cari lelaki bujang. My wife, ikut suka dia la nk buat apa, upload pic apa. Nk jd no 2, u folo my rules. Now x nikah2 pun lagi. Dh byk thn juga kut kawan.

I rasa org lelaki ni kalau dia ada niat nk nikah, biar je la. Lagi dihalang lagi menjadi. Awal2 dulu mmg la sakit hati. Lama2 lantak koranglah. As long as i x diabaikan sudah. Sekurang2nya my hubby berterus terang dgn i niat dia. Cuma yg i sll jumpa ni, nk jd no 2, tapi xde adab bila nk masuk rumah org lain.

Edited by nbtech78 at 19-9-2018 05:53 AM
farlis replied at 18-9-2018 11:13 PM
Errr.. Sekadar berkongsi kisah sendiri. As for me, i tak menghalang poligami. But, i'm not in that s ...

wa..nice sharing....

awak memang wife yang superb....

patutlah suami awak sayang.....

pandai awak ambil hati suami awak....teruskan...saya sokong....

guide suami awak untuk pilih calon no.2 yang terbaik....bukan wanita seperti dalam cerita awak tu....

bagitahu suami...nak poligami tak salah..tp biarlah poligami itu berlandaskan cara islam...poligami mencapai bahagia...bukan nafsu semata-semata...

isteri pertama dah cukup ilmu agama...dia memahami....dan di layan sebaik mungkin...walaupun nak kahwin baru....

dalam islam...tak ada beza pun isteri pertama, kedua, ketiga atau ke-4.....semua nya di layan sama rata.....

perlu adil untuk semua.....

saya terinspirasi dengan cerita awak....

for me...suami awak beruntung dapat awak....dan that why..sampai sekarang dia belum kahwin...kerana Allah tidak mengizinkan awak bermadu dengan orang yang merosakkan kebahagian awak...

insya Allah...jika di takdirkan awak bermadu...saya percaya...awak akan dapat madu yang membahagiakan awak sekeluarga.....

dosa menghancurkan hati isteri meremukkan jiwa bini mana berat dengan dosa membiarkan bini tanpa nafkah
sometimes pelik pompuan2 ni sah2 laki xtunai tanggungjawab tu berdosa tapi boleh sabar tapi bila laki bertanggungjawab kawen lain mula la dia mengungkit laki dia tak bertanggungjawab padahal drp awal puji laki dia

i nak say something, no 2 xsemuanya yg bad attitude. Ada juga yg no 2 memahami malah adanya no 2 hubungan no 1 menjadi lebih baik. No 2, ada juga yg sgt supportive and always nak everything smooth and happy.

Above all...semua jodoh dan allah yg tentukan dan pokok pangkal suami tu sendiri..niatnya dan perilakunya

doa yg baik baik dan jd yg baik baiklah

saya mampu ber wow wow saja membaca kisah korang...

adila39 replied at 19-9-2018 08:47 AM
i nak say something, no 2 xsemuanya yg bad attitude. Ada juga yg no 2 memahami malah adanya no 2 hub ...

sokong sokong sokong

mana la laki kaya yg isteri satu dia baik ni
belum jumpa jumpa lagi

best la jadi nombor dua
disayangi gitu

putericahaya999 replied at 19-9-2018 02:07 AM
sokong sokong sokong

mana la laki kaya yg isteri satu dia baik ni

hehehehehe

sangat rare kot, hanya tertentu je mampu.

but i still think its possible. Kawan i dah jd no 2, 20 yrs. I la yang tempat dia mengadu. Tapi so far dia tak pernah buat anything bila no 1 setiap masa condemn dia and sekat semua keperluan. Husband sgt kaya and still dia hanya duduk dirumah tumpangan yg husband dia bena for staff..umah jenis panjang tuu...yg dia stay with her kids. Rumahnya selesa cuma, klu dah dpt husband kaya surela persepsi semua akan dpt big house and so on....since bini muda kan...

But she did not, but she is happy dgn seadanya. Husband pun jaga dia anak anak sebaiknya...cuma no 1 until now masih tak redha kot...masih lagi menjaja cerita dan maki hamun..

I rasa reaksi kita kpd sesuatu perkara tu pun penting to show and define org yg mcm mana kita ni. Setiap apa berlaku pasti ada sebab musababnya..so its not fair kita yg outsiders ni nak out a statement bila suami ada lebih dari satu isteri..kena tgk dulu outcomenya mcm mana, reaksi wives mcm mana...and thinking a bit different, why not if no1 allowed if u know husband can avoid sins and or maybe melindungi kehiddupan wanita yang lain. A wife should be calm than a husband and lebih bijak. Dan tak mustahil suami akan sedar and balik kepangkuan isteri 1 jika reaksi yang calm and matang menyedarkan dia...what a waste to have another wife...and even so..no2 to be, tidak salah if u can save a one soul to be better why not. Hidup ni xbolehla selfish..and again its all up to a man how u nak lead.

Sbb tu lelaki je boleh jadi ketua keluarga sbb lelaki patut lebih tahu.  Too bad ramai lelaki zaman skrg yg tak tau...infact wanita lebih hebat dari mereka.