CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3535|Reply: 11

Rumah Disewa Rupanya Rumah Sublet OMG

Assalamualaikum semua,

Perkara tidak diduga sudah pun terjadi. Saya sudah menyewa di sebuah rumah di Kuala Lumpur selama setahun dan selama itu lah saya ditipu oleh penyewa (subletter) yang mengaku rumah tersebut miliknya.

Pada setahun yang lalu, saya urgent untuk mencari sebuah rumah sewa. Dan saya terjumpalah dengan mamat ni. Mamat ni saya namakan sebagai bro B. Saya dan isteri pun pergi melihat rumah yang ingin disewa dengan bro B ni. Ok boleh lah tapi harga sewa agak mahal yang ditawarkan iaitu RM1,200. So, saya pun survey rumah lain. Tup-tup si Bro B ni tawarkan dengan harga sewa RM900 sahaja. Saya pun grab la rumah tersebut.

Saya tanya juga padanya tentang nak buat perjanjian dan siapa pemiliknya. Bro B ni cakap rumah tu miliknya dan dida akan buat surat perjanjian dengan stamping.

Setahun berlalu, lantai rumah sewa kami mengembang dan saya adukan pada si Bro B ni. Dia kata boleh pakai lagi tu. Tak lama kemudian, dia bawak tukang untuk tengok keadaan lantai tersebut.

Dipendekkan cerita, tuan rumah 'sebenar' datang, kata nak tengok keadaan rumah. Wow, rupanya Bro B ni subletter rupanya.

Sekarang ni saya tengah berusaha untuk mendapatkan deposit rumah sewa saya yang saya bayar pada Bro B ni berjumlah RM2500. Lagipun Bro B ni tak bagi duit deposit pun pada tuan rumah. Malah, tuan rumah sendiri tidak tahu rumahnya disewakan pada orang lain oleh penyewa asalnya.

Bagaimana sekarang ye? Kalau report police adakah akan berhasil mendapatkan deposit saya semula. Semua transaksi pembayaran deposit dan sewa saya lakukan melalui online transfer. Segala conversation saya dengan bro B ni saya simpan dari awal saya cari rumah tu lagi.

Agak-agak boleh dapat balik deposit saya tak jika report police dibuat. Tuan rumah pun suruh saya buat report police.

boleh pakat dengan owner untuk buat report..

lain kali baca contract btul2

buat laporan polis je……….

biasa agent yang buat sublet ni..
macam rumah i dulu, dia property agent..
but dia tanya la dulu boleh ke nak sewa rumah i untuk sublet..
takde la memandai-mandai sublet sendiri..

rasras replied at 23-10-2018 03:49 PM
lain kali baca contract btul2

X ada contract pun... Mula mmg die ckp nk bt contract stamping bagai.. Bila tanya bila nk buat contract? Nanti dlu, tengah oustation lah, mcm2 alasan la bagi.. Ni lah sebabnya, rupanya dia subletter penipu.. sy fhm skg mmg ada sublet rumah sewa, tpi jujur lah bila bt busness tu.. mntk la kbenaran tuan rumah,  berterus terangla dgn penyewa.. duit busness tu nk bg ank bini mkn biar la halal.. bt busness konon nmpk halal tp jdi haram bile x jujur

Follow Us
prettyuglybabe replied at 23-10-2018 04:10 PM
biasa agent yang buat sublet ni..
macam rumah i dulu, dia property agent..
but dia tanya la dulu b ...

sy fhm skrg mmg ada busness sublet rumah swa.. tp biar la jujur.. syarat nk bt sublet ni kurg2 dpt kebnran owner rumah.. ni owner sndiri terkejut rumah dah diswakan pd org lain.. hrga swa beza byk pulak tu dpd owner tawarkan pd subletter tu.. ni mslh duit deposit pyh btl nk plgkan, bertangguh2..

suarez90 replied at 23-10-2018 04:21 PM
sy fhm skrg mmg ada busness sublet rumah swa.. tp biar la jujur.. syarat nk bt sublet ni kurg2 dpt ...

sebab tu i cadangkan kat atas tu, u dengan owner kena sama-sama pakat buat report polis..
sebab ini dah kira sebagai menipu..
kalau dia ada contract dengan owner, owner boleh saman dia..
better bertindak cepat sebelum owner pulak charge u stay rumah dia tanpa kebenaran..

prettyuglybabe replied at 23-10-2018 04:28 PM
sebab tu i cadangkan kat atas tu, u dengan owner kena sama-sama pakat buat report polis..
sebab i ...

Dgn owner sy dah setelkan dah.. die mmg benarkan sya duduk situ.. mslh dgn subletter ni kne setelkan... sya akan kerjasama dgn owner utk bwak subletter ni mka pngadilan..

buat police report
& proceed dgn small claim kat court je
saman tuntutan kecil
below rm5k u boleh buat sendiri je
kos tak sampai 100 pun dik

make sure u ada nama & address dia untuk serve saman tu

nie la permainan jutawan hartanah.. bermula dengan skill cari duit haram kemudian kembangkan bisnes dengan beli rumah n so on..

Macam-macam zaman nin