CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Remyda

Sejarah Melayu Yang Hilang Dan Di Sembunyikan

Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 05:28 PM
Tu maksudnya dia bukan Bugis la....Kumpulan Anthropologi Budaya : Quraisy/Melayu

Ooo najib bukan bugis la lagu tu.

Edited by Malaysia.Doom at 3-2-2019 05:36 PM
Remyda replied at 3-2-2019 05:32 PM
Ooo najib bukan bugis la lagu tu.

Najib adalah Mengkasar.

Pakaian Samping ni semua origin dr bangsa Tua seperti Toraja Batak etc

Pakaian Melayu lebih pada Jawa...Buddhism dan Hinduism.

Aku rasa ko baru dlm bidang kajian ni. tapi aku dah lama kaji.

Melayu sebenarnya bersaudara dengan Jawa..mereka serumpun pada zaman Kerajaan Mataram Hindu.

Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 05:30 PM
Effort utk Melayu tu buat ok...tapi jangan hanya pada internet.

ko boleh tengok orang Melayu da ...

Aku orang yang berfikiran terbuka. Bagi aku kalau mana mana suku & bangsa bila mana mereka sendiri memilih untuk melakukan perubahan dari segi amalan & budaya di mana syaratnya masih lagi tidak bertentangan hukum syara' sebagai seorang Muslim contohnya, aku tidak nampak di mana itu menjadi kesalahan.

Contohnya, depa nak pakai jubah. Aku rasional ja soal itu. Aku tak nampak apa yang salahnya. Tapi Kalau jubah tu depa dah pi kecikkan pulak dah nampak shape badan. Itu baru masalah bagi aku. Contoh pakaian pengantin bugis hang tu la. Kalau depa buat longgar tak ketat macam bentuk badan gambar yang hang tepek tu. Pada aku itu tadak masalah.

Hat ni contoh pada mata aku salah. Bentuk busana perempuan itu. Tapi aku paham memang ada golongan macam hang ni. Baguih tu baguih la cuba mengkaji susur jalur sendiri. Tapi yang tak kena tentang hang ni, hang menjatuhkan pulak suku & bangsa lain. Berbangga dan bermegah diri dengan bangsa sendiri dalam masa yang sama memperlekehkan kaum lain

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Remyda replied at 3-2-2019 05:48 PM
Aku orang yang berfikiran terbuka. Bagi aku kalau mana mana suku & bangsa bila mana mereka sendiri ...

tak boleh nak taram rata mungkin pengantin perempuan tu dari Jawa Timur

kena kaji jgn terlalu melulu.

aku sebut budaya Melayu tak jelas ada sebab...ko boleh check budaya Melayu Palembang dan Melayu Deli sama tak?...lepastu ko check budaya Melayu Kelantan...sama ka.

Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 05:55 PM
tak boleh nak taram rata mungkin pengantin perempuan tu dari Jawa Timur

kena kaji jgn terl ...

Letih aku buat karangan eksklusif untuk hang. Kesudahnya hang tak nampak & tak paham apa point aku

Aku nak tanya hang ni. Ni pic aku amik kat tered hang. Pada mata kasar hang ada yang tak kena tak tentang foto ini

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Remyda replied at 3-2-2019 06:06 PM
Letih aku buat karangan eksklusif untuk hang. Kesudahnya hang tak nampak & tak paham apa point aku ...

Aku rasa ok je sebab tu tradisi.

mungkin ko nak kata tak tutup aurat.

sori la pada aku agama dr luar lah yg byk merosakkan budaya lokal. sejak dr zaman Hindu dan Buddha lagi.

ko nak tahu kenapa budaya Melayu mempunyaj pelbagai ragama diantara Selantan Thai, Kedah, Palembang dan Kelantan...sebab nya ada agama Hindu dan Buddha.

Agama2 tu semua bukan original di Nusantara tapi di bawa oleh masyarkat pedagang dr India Utara yg kemudian menjadi Raja2 Melayu dan Raja2 Jawa.

akhirnya yang keliru dan jadi mangsa adalah orang Melayu yg keliru identiti. semasa pengislaman Raja2 di Temasik dan Kedah..mereka tak paksa berjubah tapi menghormati pakaian rakyat Bangsa2 Tua dan orang Laut.

Follow Us
Edited by Remyda at 3-2-2019 07:18 PM
Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 06:55 PM
Aku rasa ok je sebab tu tradisi.

mungkin ko nak kata tak tutup aurat.

Itu bezanya hang & aku. Bagi aku utamakan agama dahulu. Contoh macam masyarakat lombok. Depa memang Muslim tidak aku nafikan. Tapi ada adat & tradisi suku kaum depa salah satu nya, setiap minggu depa akan selet najis lembu kat dinding luar umah depa. Atas alasan untuk menolak bencana.

Kat suku kaum dari Indonesia juga ada tradisi di mana Muslim ada perayaan / upacara pulak untuk bagi dewa laut makan. So depa pi bagi la kepala lembu kat laut supaya laut tak buat bencana kat depa. Dah diturunkan tsunami pun masih tidak insaf. Malah aku baca depa makin aktif pulak pi letak makanan kat laut atas alasan dewa laut marah sebab depa tak bersungguh - sungguh sebelum ni.

Jadi macam mana lagu tu. Bagi hang tak pa la dak ? Sebab itu tradisi depa. Sembahyang tetap sembahyang tapi dalam masa yang sama ada pula kepercayaan karut yang melanggar ajaran Islam sebenar.

Aku rasa elok hang kaji adat & budaya pelik dari Indonesia dulu la   

Remyda replied at 3-2-2019 07:17 PM
Itu bezanya hang & aku. Bagi aku utamakan agama dahulu. Contoh macam masyarakat lombok. Depa mem ...

sebab tu aku tanya...bukan aku je...forummer lain pon tanya. Adakah jubah dan kurta tu adalah asli budaya Melayu? Budaya Melayu banyak mengalami perubahan akhirnya kini pakaian tradisiknal Melayu adalah Jubah dan Kurta. Adakah ko nak memaksa kami berasimilasi dengan Jubah  dan Kurta hanya kerana secara fizikal kami seperti Melayu?

aku tak masuk ke fahaman agama pon...kalau aku masuk fahaman agama original nusantara ko sendiri tak boleh nafikan yg korang rakyat Kedah sendiri memuja semangat padi.

Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 07:31 PM
sebab tu aku tanya...bukan aku je...forummer lain pon tanya. Adakah jubah dan kurta tu adalah asli ...

Hang merepek apo pulak ini. Bila masa aku habaq & paksa suh hang orang bugis berasimilasi dengan masyarakat Melayu. Paksa pakai serban jubah kurta

Hang paham ka dak aku terangkan persepsi aku sebagai diri aku sendiri. Kalau budaya& tradisi hang tu tadak melanggar syariat Islam. Hang ikut ja la. Tak dak orang paksa pun aih. Bukan hang sendiri tak mengaku ka hang Melayu

Jubah serban & sewaktu dengannya dari Timur tengah. Sapa claim dari Melayu?

Meh la aku ulang lagi sekali. Aku tak kisah pun masyarakat Muslim dari mana mana bangsa nak pakai jubah ka serban ka. Aku tadak masalah selagi tadak unsur langgar syariat Islam. Waima  perempuan Muslim bugis nak pakai jubah, aku open ja selagi longgar, tak jarang, tudung bawah dada.

Remyda replied at 3-2-2019 07:43 PM
Hang merepek apo pulak ini. Bila masa aku habaq & paksa suh hang orang bugis berasimilasi dengan m ...

so adekah baju kurung Kedah tak sopan sebab tudung tak labuh sampai ke tumit?

nampak tak ko sebuk cerita benda dah tak wujud...pasal istana la..kota melaka la...benda warisan Kedah pon ko tak boleh pertahan kan dik. Jangan satu hari nanti cucu ko buat thread baju kurung kedah dan pakaian kedah sudah la

Remyda replied at 3-2-2019 07:43 PM
Hang merepek apo pulak ini. Bila masa aku habaq & paksa suh hang orang bugis berasimilasi dengan m ...

nampak tak ko sebuk cerita benda dah tak wujud...pasal istana la..kota melaka la...benda warisan Kedah pon ko tak boleh pertahan kan dik. Jangan satu hari nanti cucu ko buat thread baju kurung kedah dan pakaian kedah sudah la

Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 07:47 PM

nampak tak ko seb ...

Baju kurung kedah bedasarkan pemakai. Pemakai yang mencorakkan nya. Hang tak pernah tengok ka muslimah pakai baju kurung Kedah? Bezakan muslimah & gadis Islam moden yang bersifat open

Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 07:48 PM

nampak tak ko seb ...

Simpati aku dengan hang. Cepat panas dengan sejarah Melayu dahulu kala. Terimalah kenyataan setiap suku & kaum ada sejarah tersendiri

Remyda replied at 3-2-2019 07:54 PM
Baju kurung kedah bedasarkan pemakai. Pemakai yang mencorakkan nya. Hang tak pernah tengok ka musl ...

baju kurung kedah tu mesti lah tak tutup aurat ...segalanya senteng...aku tak boleh bayang la kalau pakai dengan tudung labuh paras lutut.

Remyda replied at 3-2-2019 07:57 PM
Simpati aku dengan hang. Cepat panas dengan sejarah Melayu dahulu kala. Terimalah kenyataan setiap ...

dik...aku tak nampak pon sejarah melayu apa yg ko cerita kan utk aku sentap.

kdg2 kita memang susah nak terima betapa teruknya budaya kita dijajah oleh Hindu, Buddha dan menerima pengaruh Islam yg kental sehingga hilang apa itu Melayu...sehingga hilang tulisan dan banyak penyerapan bahasa asing...tapi itulah yg kita warisi untuk kita fahami semua kod2 ini siapakah diri kita.

Malaysia.Doom replied at 3-2-2019 08:06 PM
baju kurung kedah tu mesti lah tak tutup aurat ...segalanya senteng...aku tak boleh bayang la kala ...

Aku habaq bawah dada bukan ke lutut. Lucu la hang ni. Tu la hang. Ralit sangat kaji susur galur bugis. Sampai hang tak tahu apa jadi kat persekitaran. Aku yang berdarah kacukan ni pun tadak extremist macam hang

honeybee1802 replied at 23-1-2019 02:56 PM
Teringin la kalo ada yg terrer leh illustrate kota melaka zaman keagungannya dulu...

Ada aku baca haritu. Ilustrasi yang sangat menarik & hebat. Nanti aku tepek balik kalau jumpa

Remyda replied at 3-2-2019 08:12 PM
Aku habaq bawah dada bukan ke lutut. Lucu la hang ni. Tu la hang. Ralit sangat kaji susur galur bu ...

patutla kacukan...sebok nak kacuk kan budaya orang.

melayu Kedah pakai tudung pon mengalahkan negara Arab Saudi dan UAE

Malaysia.Doom replied at 4-2-2019 08:18 AM
patutla kacukan...sebok nak kacuk kan budaya orang.

melayu Kedah pakai tudung pon mengalahkan n ...

Kacukan pun aku bangga sebagai anak melayu. Tak macam hang tak mengaku Melayu. Berbangga lah dengan campuran darah hang tu

Remyda replied at 4-2-2019 08:33 AM
Kacukan pun aku bangga sebagai anak melayu. Tak macam hang tak mengaku Melayu. Berbangga lah denga ...

kan aku cakap secara Fizikal Anthropolgi nye Melayu tapi secara Anthropologi Budaya aku Bugis....Melayu punya bidaya pon tak jelas, Palembang lain, Deli lain, Kedah lain, Kelantan lain.

buat research lagi dik.