CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: Malaysia.Doom

The Spirit of My Ancestors Lives On : Pengalaman Aku

rospinki replied at 27-2-2019 11:08 AM
ciri2 kau ni pernah aku jumpa dan sebumbung dahulu kala nak...caranya sinis dan sering mengguris h ...

Laki ko kutuk keturunan kau ke sis.

Bugis belah Indonesia Tak racist...tapi belah Malaysia ni racist sikit la...sebab Malaysia ni kuat dengan racism..x boleh buang.

Kat Indonesia diorg raikan perbezaan.

Malaysia.Doom replied at 27-2-2019 11:27 AM
Laki ko kutuk keturunan kau ke sis.

Bugis belah Indonesia Tak racist...tapi belah Malaysia ni r ...

dia tu smua benda dikutuknya..tak abis2 meroyan

okelah sis..kaka cuma menyantuni tred istimewa sis doom..ada tamu datang ni..mcm org2 PAS pulak akitek bertopi haji ni

bye doom

rospinki replied at 27-2-2019 11:40 AM
dia tu smua benda dikutuknya..tak abis2 meroyan

okelah sis..kaka cuma menyantuni tred is ...

Ok bye bye

Hm. Aku susur galur bugis enrekang. Bugis asal indo. Aku perati gak bangsa aku ni.
Sangat memandang tinggi ajaran nenek moyang.
Banyak adat resam yg mak pak aku masih amal. Yang kadang aku rasa mengarut.

Tu belum lagi sediakan makanan untuk atuk nenek yg dh balik ke alam barzakh.
Bela ayam setan.
Dan banyak lagi.

Jujurnya aku mmg suka kaji asal usul bangsa bugis. Tapi bugis ni dia bnyak sngt mazhab. Pening aku!

AraBellaJuan87 replied at 27-2-2019 01:00 PM
Hm. Aku susur galur bugis enrekang. Bugis asal indo. Aku perati gak bangsa aku ni.
Sangat memandang ...

Bro boleh kenal Tak bro...sembang pasal Budaya Bugis.

Aku nak dalami Adat Bugis....Adat Bugis ni tinggi falsafah nya...original pengetahuan Austronesian. Takda unsur Hindu atau Buddha mcm Melayu.

Aku Tak boleh terima Budaya Melayu sebab hujung2 kena dalami Veda...atau Pon benda to pinjaman dr Budaya lain yg Tak jelas...so aku rasa Melayu bukan budaya asli tapi Budaya serapan.

Malaysia.Doom replied at 27-2-2019 01:07 PM
Bro boleh kenal Tak bro...sembang pasal Budaya Bugis.

Aku nak dalami Adat Bugis....Adat Bugis n ...

Sbnrnya aku sisthor~

Kalau ko minat sangat nak tau pasal bugis ni, ko dtg tawau, Sabah.
Ctu masih ramai org bugis yang mengamalkan cara hidup bugis adat resam.
Tapi banyak jugak yg dh adapt dengan Islam sejujurnya.

Sbnrnya, kajian ko ni dh advance sngt dh. Klau tya aku.. Aku tau yang basic2 jelah.
Adat org nk berguru ni, bapak aku ckp, kena kita yang meminta/ bertanya. Jangan harap dorg nk bagi ilmu pengetahun out of nowhere.

Tapi tulah, mcm aku ckp kat atas. Bugis ni banyak jenis. Setahu aku jenis2 bugis ni ikut tmpt.
Macam aku, bugis enrekang, asal dari enrekang. Bugis bone, asal bone. Bugis macassar, asal macassar.
Yang best bugis ni ada sistem penulisan dorg gak. Mcm jawi tpi mcm xjawi.

Follow Us
Edited by Malaysia.Doom at 27-2-2019 02:50 PM
AraBellaJuan87 replied at 27-2-2019 01:16 PM
Sbnrnya aku sisthor~

Kalau ko minat sangat nak tau pasal bugis ni, ko dtg tawau, Sabah.

Aku faham sikit2 tatabahasa Bugis...tulisan lontara boleh la baca...cuma vocab aku kurang.

Kdg2 geram juga baca tulisan yg Kita Tak faham maksud.

Nak belajar Budaya ni memang kena tengok Budaya tu kann.

Yg aku tengok Budaya Luwu ni Ada akan2 Jawa sikit....diorg kalau kahwin kena pijak periuk Tanah yg mengandungi telur. Tapi dlm YouTube tak jumpa lagi proses Adat tu samada dh pupus atau masih diamalkan aku pon tak pasti sebab aku tahu pon dr pembacaan.

BTW Daerah Luwu dan Enrekang tak jauh kan...sebab tu saya tanya ada ke Budaya Perkahwinan tu dlm masyarakat Enrekang

Malaysia.Doom replied at 27-2-2019 02:46 PM
Aku faham sikit2 tatabahasa Bugis...tulisan lontara boleh la baca...cuma vocab aku kurang.

Kdg2 ...

Adat2 untuk bugis jenis kitrg mmg letih nak turut. Mak pak aku sejenis masih kuat amalkan adat2 ni. Menurun dari atok nenek aku.

Klau pasal kawinan, hm.. Pihak lelaki nak pijak masuk rmh perempuan pun ada syarat.
Disediakan tiga hidangan. Sikat rambut. Kelapa. Gula merah.

Kena pilih. Setiap pilihan ada maksud tersendiri. Pastu kaki dia akan dibasuh oleh wakil pihak perempuan.
Pastu nk kena tabur beras pulak ke pihak lelaki. Tabur beras ni, untuk setiap org baru yg nak masuk dalam keluarga kami akan ditabur beras.
Termasuklah menantu, baby baru lahir.

Adat nk naik rumah baru, akan ada tanam beras, telur kat tiang rumah dalam tanah.
Adat nk masuk tempat baru, kena lepaskan ayam untuk setan kt tmpt tu. Mcm habuan la. Dengan syarat jangan ganggu kami sbb kami masuk tmpt ni dah.

Adat lepaskan makanan ke sungai atau laut. Bagi menghormati kembar nenek moyang yakni seekor buaya.
Klau la buaya ni lapar ke apa, dia akan inform melalui mimpi.

Eh banyak la. Pastu jenis masakan pun banyak. Kena ada yam masak santan. Pulut 4 warna, mewakili unsur alam.
Warna hitam, kuning, merah, putih.

Pastu kena ada telur rebus. Banyak lagi.

TT, ko kerabat daeng chelak kan.. klu ada yg pangkal nama letak Opu ke Upu tu kiranya dari susur galur Daeng 5 bersaudara la..Parani anak yg sulung..klu Chelak ni anak ke-3 or ke-4 kot rasanya.. tapi dulu2 banyak keturunan daeng parani dorg ni berahsia psl susur galur dorg atas sbb ancaman musuh ..yg katanya nak buru anak cucu cicit keturunan daeng parani ni 7 keturunan..

tapi tula, in sya Allah klu berkesempatan aku nak lawat makam daeng parani yg kat kedah tu..

Malaysia.Doom replied at 27-2-2019 02:46 PM

Kd ...

Ko untung la boleh cakap bugis.
Rezki aku, mak pak aku tahu ckp, dan paham, tapi dorg xguna bahasa bugis ni dekat kami.

Klau bugis bone, dia mmg ckp dengan anak2 dia bahasa bugis.
So anak2 dia tahu bahasa tu.

Klau kami mmg sepatah haram. Sikit2 je paham. Siiikit je. Setakat, pura ne kumande?
Apa di pogauk indok?

Bnda2 basic jeh. Sedeeeh~

AraBellaJuan87 replied at 27-2-2019 02:54 PM
Adat2 untuk bugis jenis kitrg mmg letih nak turut. Mak pak aku sejenis masih kuat amalkan adat2 ni ...

Kalau dlm Budaya Melayu tu yg paling besar tu Bersandingkan.

Yg Saya dengar dlm Budaya Bugis yg paling besar tu sebenarnya Tudang Botting "Bernikah".

Masa mula2 rombongan lelaki dtg ke rumah perempuan. Kena basuh kaki lepastu jalan atas tikar mengkuang lepastu pijak periuk Tanah yg Ada telur Dan kepingan emas...benda tu macam sumpah yg lelaki tu Tak boleh langgar..lepastu baru bernikah.

Diorg guna lilin, Kain sarung Dan kuih2 Bugis...proses tu dijalankan oleh Indo Botting..zaman dulu Indo Botting ni Bissu

Malaysia.Doom replied at 27-2-2019 03:03 PM
Kalau dlm Budaya Melayu tu yg paling besar tu Bersandingkan.

Yg Saya dengar dlm Budaya Bugis yg ...

Hahahaha ohmai rindunya dengan rumah!
Bila sebut botting ni kitrg suka la sngt sbb majlis keramaian kan.
Xda istilah katering2, smua village people kerjakan bersama2.

Pergh... Klau majlis kawen ni. Sbln sblm hari kejadian pun dh ribut. Smnggu sblm kejadian laaagi la..

Bleh x kalo nak selitkan ngan SAKA x pun nenek moyang TT Ade simpan ssesuatu cth cm keris ke pedang Pape la... Bcoz nie pun kait rapat gak sbb haku Ade sedara cm ginie

AraBellaJuan87 replied at 27-2-2019 03:11 PM
Hahahaha ohmai rindunya dengan rumah!
Bila sebut botting ni kitrg suka la sngt sbb majlis keramai ...

Mesti meriahkan...Kat Semenanjung ni Mana Ada dah macam tu.

Malam berinai Pon sending je. Kalau Malam berinai Bugis lagi meriah rasanya...sebab semua keluarga berkumpul depan Pelamin Mappacci.

acikhan replied at 27-2-2019 03:20 PM
Bleh x kalo nak selitkan ngan SAKA x pun nenek moyang TT Ade simpan ssesuatu cth cm keris ke pedang  ...

Pasal senjata Pusaka. Belah moyang aku turun ke atok Saudara sebab dia kata atok aku Tak jaga betul (senjata tu di letak dengan parang kebun) lepastu keris tu semua menggelatar la...adik aku ni belajar agama tinggi...tapi kalau dh nama Bugis dia memang minat benda tu la...so dia ambik.

Automatic saka tu ikut sekali, ni pengakuan dia sendiri...lepastu dia Tak larat nak jaga keris tu semua dia hantar GI Muzium Shah Alam.

Kes belah nenek aku pulak dia Cari keris dia Masa dah tua...tapi keris tu dah hilang...Masa renovate rumah baru dia sebuk Cari keris dia, kacip dia etc...kacip dia abah aku hantar Darul shift, keris dia pulak memang dah hilang. Lepastu Ada yg kata keluarga dia Ada tombak Pusaka, benda tu pon dh hilang.

So aku memang kecewa jugak lah sebab Tak sempat nak tengok Pusaka tu semua. Aku ambil inisiatif beli Badik sendiri dari Indonesia..buatan Panre Bessi dr Sulawesi tapi milik orang Bugis Palembang.

Edited by Malaysia.Doom at 27-2-2019 04:20 PM
acikhan replied at 27-2-2019 03:20 PM
Bleh x kalo nak selitkan ngan SAKA x pun nenek moyang TT Ade simpan ssesuatu cth cm keris ke pedang  ...

Lagi Satu aku pernah kaji la tarikh lahir aku dengan Kalender Jawa dan kesesuaian Bilah Badik Dan Keris menurut Kalender dan tanggal lahir Jawa

Aku lahir pada Minggu Legi..Wuku Marakeh

Lepastu aku check Bilah senjata yang sesuai semua ciri2 dari Luwu, berdasarkan Kalender Jawa tu.

12
Return to list New