CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: friedfishsoup

[Pelbagai] Hoarding disorder

I ada juga barang2 lama ni tak habis buang lagi.. biasa kalau mengemas time bad mood or serabut, baru menjadi. Kalau time mood baik, semua sayang nak buang

Rate

1

Well dlm kes aku, mak cik aku ni xtau la nk ckp pengotor ke mmg ada penyakit nk buang barg.. Kalau g rumah dia paper bag+ plastik bag merata kdng2 dh jd bukit, bekas mknan mcm tipuware pon membukit sampah2 mcm kotak2 losyen perfum besepah botol2 perfum yg kosong pon sama, baju2( kdang2 ada yg baru pakai 2 3 kali bila jumpa balik dah reput sbb bila pakai dah basuh/xbasuh campak atas lantai, celah katil dlm almari pas tu betimbun2 dgn bji lain pas tu lupa bila i jumpa balik bju tu klu x bertahi lalat mesti reput. 1bulan sekali  aku kna g rumah dia cuci buang barg yg aku rasa xboleh pakai sbb klu nk harap kn dia buat sdn mmg xla dia kata dia xsampai hati nk buang.smua tu sbb in case nk pakai ada tp terlampau bnyk kot smpai ada tikus.. Btw mk cik aku ni andartu n keja besar hari2 dia shoping

Rate

1

Orang yang ada collectibles ni dikira ada masalah hoarding ker? Sebab barang2 ni tak pakai pun, banyak simpan, kalau fridge magnets, boleh lekat kat peti sejuk ke. Shot glasses pula, ada beratus, padahal kita tak minum pun lol. Nak buang, sayang. Orang tua cakap, benda yang kita sayang tu laa afdol bagi kat orang. Masalah nya, nanti diorang pun tak pakai juga, takkan nak buat minum air zamzam kot *ni alasan orang yang sayang nak buang barang2 simpanan

Jeans pun dah masuk kotak bagi orang, sebab mak banyak kali tegur, mak tak suka anak mak pakai seluar jeans. That's it, semua jeans kena punggah masuk kotak, tinggal sepasang jer sebab tu ada sentimental value dan I feel sexxxayy wearing them lol. Lepas tu, aku nak pakai seluar apaaaa semua dah bagi orang, bermula laa episod penuhkan balik closet dengan seluar yang lebih patuh syariah

Perangai mengumpul barang ni dah kurang sikit, tak de duit banyak untuk dibazirkan, beli apa yang perlu dan mampu sajo, kecuali buku. Berterabur bawah tangga, atas katil, atas meja, kat dapur pun ada, dalam kotak sebab tak beli book shelf baru pun lepas banjir hari tu

Perangai ni keturunan kot. Mak pun ada masalah ni juga, nak buang barang, jangan ler buang masa mak ada kat rumah tapi rasa lapang hati laa lepas buang barang ni sebenarnya

Rate

1

terpaksa rajin  sort & buangsebab rumah  pun kecik. bekas plastik, pakaian lama, benda-benda yang agak semak di mata macam doorgift orang kahwin, kraftangan anak (kita buang pun dia tak sedar)..tutup mata,buang je. kalau tangguh-tangguh..bila raya, baru nak kemas, memang  jenuh la nak siap rumah

Rate

1

abg aku no 3 pun ada masalah ni .. dok collect apa yang orang buang . Bilik dia dah jadi macam tempat pembuang sampah . Panggil orang bersihkan bilik,end up jadi sama balik. fed up

Rate

1

Dulu saya pun suka beli barang pastu simpan. Nak buang sayang. Beli lagi, simpan lagi. Sampai satu masa, rasa rimas tengok barang yang banyak. So, saya pun nekad, kemas dan susun barang yang perlu saja. Bila dah banyak barang dibuang dan disedekahkan, rasa lapang je rumah dan fikiran. Lepas tu ada satu perangai pulak keja nak buang je barang. Sehari dapat buang satu pun dah ok. Sampai dah takde apa nak dibuang. Sekarang ni, saya memang dah tak membeli sebab dah ada semua. Cuma yang tak boleh dielakkan buku je yang akan dibeli. Tapi kalau saya teringin juga nak beli, saya akan pastikan ada barang yang saya nak let go juga.

Rate

1

Follow Us
Rasa lapang pandangan dan minda bila buat EKSA ni...habis semua hoardings

Sekarang dalam proses konmari. Rupanya banyak barang tak guna. tu pun banyak laginyang nak buang tapi sayang. adoii

baju lama yang x muat tu memang kena buang. nanti kurus shopping baru

Rate

1

pernah jadi horders. horders ni buat mental kita tambah stress.

so...

sy kumpul brg selama 10 tahun simpan..  

sy buang dan recycle

sebulan masa yg diperlukan utk kmas balik bilik sy

alhamdulilah skrg bilik kemas jiwa makin tenang

nasihat saya banyakkan idea menjadi minimalist

Rate

1

Edited by seribulan at 20-3-2019 09:58 AM

baru tau ada tanda2 lepas baca thread ni..tq kak fried..nanti i cuba ubah pelan2

kalau yang betul2 ada sentimental value bolehlah la kot simpan
if paper bag,receipt, tipuware nak simpan tu memang x bole laa

Rate

1

i akan mengemas bila stress..suka buang barang or bagi org baju2..tptime nak teringat nak balik,i mintak balik hehe,slalunya yg pass ke niece.

tapi mak kawan i lagi laaaa,kemas lah berapa kali pun tetap simpan semula ..so tak ada beza pun

Rate

1

minahsenget replied at 20-3-2019 06:00 PM
i akan mengemas bila stress..suka buang barang or bagi org baju2..tptime nak teringat nak balik,i mi ...

kes mak kawan u tu Marie Kon DONT

kakak i rasanya kena penyakit ni. baju anak2 kecik yang dh 20 tahun lebih. semua masih simpan. segala tin, botol, tipuware. Buku2 lama, ubat semua simpan. Makanan leftover pun simpan. End up semua x makan balik.

Dia selalu cakap. nanti berguna. baju2 tu nanti nak sedekah. Tin2 tu nanti nak guna. semua barang ada nak guna. tapi nanti

Bila kteorg buang, dah macam perang dunia. Sanggup die kutip balik dalam plastik sampah.

Apa iols buat bila dia x ada / outstation. Pakat dengan anak2 die. Terus kemas cepat2 dan buang terus.

Rate

1

Salah satu cara untuk atasi 'Hoarding Disorder' ialah;

Sertai 'Free Market'

Seorang sukarelawan yang aktif dalam program yang dikenali sebagai 'Free Market', Mohd Fadly Daud, 39, berkata inisiatif yang dijalankan kumpulannya sejak 2014 itu secara tidak langsung mungkin boleh membantu individu yang mempunyai ahli keluarga atau rakan yang menghidap gejala berkenaan.

Dengan tagline 'beri dan ambil apa sahaja', 'Free Market' bertujuan menggalakkan orang ramai untuk memberi atau bersedekah apa sahaja barang kepunyaan mereka kepada orang ramai terutama golongan memerlukan.

"Saya rasa ini mungkin antara usaha yang boleh dilakukan bagi 'memujuk' golongan yang suka simpan barang.

"Jika kita sekadar cakap 'bagi orang' mereka mungkin rasa sayang, tetapi melalui pendekatan beramal, bersedekah dan mendapat pahala, mana tahu mungkin berkesan," katanya.

Rate

1

Arwah abah dulu jenis suka yang simpan barang2 dalam stor walaupun dah rosak. Dia tak nak buang dengan alasan benda2 tu semua beli jadi sayang nak buang. Satu hari masa saya dan mak buat spring cleaning, barang2 yg dah rosak tu semua kami buang. Bila dia balik keje tgk stor dia dah susut, teruk kami kena marah. Pada saya barang2 rosak tu elok lah di buang je walapun rasa sayang sbb beli mahal2. Kalau dah tak boleh repair, buat apa di simpan lagi. Kalau barang yg kita dah tak nak guna, elok kita bagi orang je. Sbb ada ketikanya barang yang kita tak pakai, ada orang lain yang memerlukan..

Rate

1

My MIL mmg jenis pengumpul barang plastik sedangkan tupperware dh byk dah..sy kemas umah dia sy buang jer..haha..org tua mmg habit dia jenis kumpul..sy skrg pulak nak buang segala mak nenek dlm umah..sedang proses..sbb bila tgk blk..bila byk brg semak rasa jiwa raga..haha..

Rate

1