CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: friedfishsoup

[Pelbagai] Hoarding disorder

Baju2 yg i tak pakai lagi, i dispose. Tspi bila part baju2 anak2 yg baby and toddler syg nk buang...

Rate

1

I suka beli barang2 especially kitchen stuff dgn baju but only when they go on sale. Rasa mcm bersalah klu nmpk harga murah tp tak beli, lol!

But bila kena pindah negara and from a 4-bedroom house into a 2-bedroom apartment, mmng banyak benda kena jual, sedekah and buang sebelum pindah. Bertahun2 hoard barang.

Sekarang ni perasaan bersalah bila x beli barang2 on sale still ada lagi tp dah boleh controlled sbb dah xde space nak sumbat in our small apartment .

My hubby klu boleh nak minimalist Zen habis. Susah for me nak get rid of stuff and to stop buying unnecessary stuff.

Rate

1

Rasa mcm mak iols. Lol. Tp rumah kemas lah. Tapi byk benor brg dia smpan. Mmglah kadang2 bila diperlukan ada je barang/solution dia tp probability utk barang2 tu diperlukan mcm dua tiga tahun sekali. Bygkan storage box dia dekat dapur je dekat 10 -....-‘ tu xmasuk lagi barang2 dlm kabinet dapur aduh

Rate

1

nak kena sorting barang-barang yang rasa dah lebih 1 thn tak sentuh memang kena humban le.
aduhaiiii parah

Rate

1

shaz79 replied at 7-4-2019 07:08 PM
Arwah abah dulu jenis suka yang simpan barang2 dalam stor walaupun dah rosak. Dia tak nak buang deng ...

Sama mcm ayah saya..tagline..."sayang elok lagi tu"..untuk barang2 yg dah lama x pakai tapi elok..kalau buang atau bakar..habis kene marah..adik pernah bakar sofa yg bank bagi..sebulan jugak x bercakap..kuikuikui

Rate

1

Masalah iols skg ni..ialah my son yg xmau let go mainan2 dia yg dh lama x main and even ada yg dh tercabut kepaa laa tayar laa dh pecah..but still dia cmau let go..mmg mengamuk2 kalau i nk kemas..yg susahnya sbb dia igt tiap mainan dia..tiap2 hari dia akan tukar2 mainan dia tu dan bwk tidur skali..skg ni mmg cari perfect time nk kurangkan sikit2 hope dia x perasan

Rate

1

Follow Us
mujur iols bukan jenis yang suka simpan barang. kalau nak buang, iols buang aje. takde nak sayang2. beg dan kasut pun tak banyak mana. kalau beli, pakai sampai lunyai.

Rate

1

Brg2 yg tidak dipakai i buang, cuma yg sayang brg2 kepunyàaan anak2,kerana itu kenangan mereka dari kecil hingga besar.

Rate

1

my brother jenis suka kutip barang yang kononnya boleh guna tapi last sekali menyebabkan bilik dia jd cam tempat pembuang sampah .. banyak kali abah saya upah orang bersihkan bilik dia  tapi tetap sama. buang yang ni karang dikutipnya barang lain bawak balik . stress ...

Rate

1

Suka menyimpan pun rupanya satu penyakit ek. Ada juga sifat syng nk membuang brng sbb bnda tu helok lgi.. Tp x lah teruk sngt. Still boleh dikwl n akan cuba untuk pengurangkan perasaan syng nk buang.. Hehe..

Rate

1

Aku suspect mak aku a hoarder. Stor rumah dah penuh dia boleh suh bapa buat stor luar yg lebih besar. Dia ni dulu pernah hidup susah mungkin sebab tu dia sayang nak buang barang. Bila anak2 dia dah bekerja kami pakat bagi duit bulan2 kat mak. Masa nilah kami rasa ada suara pujuk mak buang benda yg tak perlu kat stor tu. Dia rasa stress kalau masuk dalam stor tu. Hantar dia pegi bercuti masa tulah kami gotong royong bersihkan dan buang 80% barang dalam stor tu... 80% benda yg tak pernah akan diguna... banyak tu! Dia ni jenis yg suruh anak2 simpan barang dlm stor tapi tak pernah masuk stor. Dah lebih setahun sejak stor invasion, dia masih belum masuk stor tu... kami pun diam jelah

Rate

1

Decluttering ni hardest part sebab rasa semua boleh pakai nak guna padahal terperap je simpan

Rate

1

Satu beg tudung nak letgo tapi masih rasa sayang

seribulan replied at 19-5-2019 12:30 PM
Satu beg tudung nak letgo tapi masih rasa sayang

Boleh derma kat org2 miskin. Dorang mesti happy dapat tudung baru utk raya. Dapat pahala dan penting rasa happy sangat dapat derma

Rate

1

friedfishsoup replied at 19-5-2019 11:47 AM
Boleh derma kat org2 miskin. Dorang mesti happy dapat tudung baru utk raya. Dapat pahala dan penti ...

Haah. Selalu masuk bekas recycle tu. Hari tu nam masukkan dah penuh bekas tu. Bawa balik sayang pulak. Tak masuk bekas tu

Bibik aku ada simptom ni.. semua bnda dia syg nak buang
Semua bnda nak disimpannya.. maybe diorg susah dpt kot.. so slalunya, mana yg brg mcm ok lg, dia amek dan pos ke kg.

Rate

1

Opah meols ada yach penyakit ni, almari lauk buruk yg dia letak kt tepi. Mmg kami cucu2 sndiri dgr mlut dia ckp 'opah xnak guna almari ni,  pintu dah rosak' so mak long meols amik buang. Sebelum lori bergerak opah menjerit2 smbil berlari, marah dia haritu. Meols ingat dia jerit kat mak long meols 'bakpo mum tohok mari aku ma? molek lagi tuh, jange tohok, turun2'. Yes, meols kelantanese. Mksd ayat tuh 'knp ko buang almari lauk aku ma (nama mak long meols), still boleh guna lagi, jgn buang, turunkan dari lori'. since that day aunties semua xsentuh dh brg dia, melainkan dia xde and deols buat cleaning operasi laju2. Tp nasib baik opah meols rumah dia bersih, cuma perabot tuh ya ampun ya tuhan xleh ckp byk.

Rate

1

Saya ada hoarding disorder ni tapi mild sahaja, tak teruk pun. Lepas habis degree macam stress sikit sebab susah nak dapat kerja. So banyak keluar pergi library shah alam lepas jalan-jalan cari kerja. Dekat library tu masa tu ada pameran pasal mental illness. Saya terkejut bila baca pasal hoarding disorder. Bila fikir balik, saya punya buku-buku sekolah rendah semua saya simpan lagi. Terus balik rumah, buang semua. Sebab antara implikasi orang yang ada hoarding disorder ni adalah dia tak boleh buat keputusan. Patutla saya payah nak dapat kerja. Sebab bila dapat offer, tak pergi sebab tunggu offer lain.

Tapi sekarang alhamdulillah. Masih ada. Tapi kena setiap minggu tanya diri sendiri, benda yang aku simpan ni aku akan guna ke tak? Kalau tak, buang.

Rate

1

Aku adalah penyakit ni sket sket, kdg kdg sanpai stress bila nak kemas brg tak pakai, semua syg, rasa nak simpan

Rate

1

Spark joy bak kata Marie Kondo