CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MAL

Wajibkan Elaun Latihan Industri Perlu Diteliti

srisofe replied at 18-3-2019 08:13 PM
Kena bagi lar..diorang pun nak guna duit utk makan,tambang lagi.

Kerajaan PH ni kan mesra tokey. Bukannya mesra rakyat

Banyak jabatan kerajaan yg memang dah lama stopkan elaun LI ni. Kesian tengok depa. Keje macam kuli tolong settlekan keje staff pemalas. Patut bagi la insentif sikit

sebenarnya tiada pun paksaan industri nak ambil pelajar buat LI...tak ada pun kewajiban bagi industri bagi elaun....

apa masalah sebenarnya...tak nak ambil sudah...tak nak bagi elaun, sudah....ini lebih kepada CSR ja terutama kepada generasi muda...syed sadik apa duduk diam diam, komen lah sikit bantu org muda...

dulu masa aku LI, tmpt tu janji bagi rm300 sebulan.... 3 bulan LI. sekali nak abis LI, kata tak jadi pulak nak bagi elaun....mmg tmpt lidah bewak bercabang

GLC

bangang punya kerajaan.  ada ke patut kerajaan PH yg cadang hapuskan elaun utk kayakan tokey2 yg dah sedia kaya raya

Yang 1st time ngundi hari tu calon sesuai.

Follow Us
tobby replied at 19-3-2019 12:36 AM
Kerajaan PH ni kan mesra tokey. Bukannya mesra rakyat

kan? untung la tokey2 dekat malaysia ni sekarang. mengadu sikit terus govt tlg backup apa yg patut.

agak2 tokey bangsa apa la yg rajin dok mengadu tu

Masa zaman batch aku praktikal, most company memang bagi elaun kecuali agensi kerajaan & glc. Yg xbestnya yuran kena bayar sama mcm sem2 lain even xguna kemudahan uni pun

tobby replied at 18-3-2019 07:02 PM
Ph menang rakyat senang

ko perasan tak tobby ayat ni??? nampak macam dia ni nak menyebelah industri......yg aku perhatikan kerajaan pakatan ni memang nak menyebelahkan industri, bukan nak bela rakyat....teringat aku bila najib launch SL1M dulu dia siap 'ugut' player industri cakap kalau player induatri tak nak buat SL1M ni peluang dia nak dapat kontrak kerajaan pun slim lah......see, siapa yg fight for rakyat???

"Tujuan utama penempatan pelajar adalah untuk mempraktikkan teori yang dipelajari di IPT dalam situasi sebenar di tempat kerja. Jadi, penetapan elaun adalah bergantung kepada peruntukan majikan," ujarnya menjawab soalan Ahli Parlimen Baling Datuk Seri Abdul Azeez Abdul Rahim mengenai kadar elaun minimum bagi sepanjang latihan di sektor awam atau swasta.

Tambahnya, cadangan mewajibkan majikan mengambil sekurang-kurangnya seorang mahasiswa setahun juga perlu dikaji kerana isu itu tidak termaktub dalam undang-undang sedia ada.

leylapple replied at 19-3-2019 09:08 AM
dulu masa aku LI, tmpt tu janji bagi rm300 sebulan.... 3 bulan LI. sekali nak abis LI, kata tak jadi ...

GLC negeri ke??????

ha'ah....

Semester lepas2 opis aku bagi rm500 kot untuk 3 bulan tu.

Tapi budak zaman sekarang kemainnnnn~

1st day dah tanya aku berapa elaun. Lepas 3 minggu, ada pula ambil cuti jumaat sebab nak balik kampung weekend tu.

Tapi aku sebagai in charge person pun dapat elaun juga sebab kena guna masa aku mengajar pulak. Dah la kerja sendiri pun rushing kena buat, sambil2 tu kena mengajar pulak. Aku bgtau direct dekat bos yang aku kalut kejar itu ini.

Eh, budak2 LI aku boleh naik grab dan order FoodPanda. Student ada-ada juga rupanya~

ni bergantung pada ekonomi keluarga pelajar dan tempat.
Currently sedara aku LI kat production house buat program utk TV.
Start pukul 7 am sbb nak shoot pukul  9 dgn telent. 1 hari shoot 3-4 program , pukul 2 am baru habis.
Weekend pun kerja sbb buat post editing dll. X der elaun. Sewa rumah makan minyak moto semua mak bapak byrkan. Sebulan 600-700.  bab duit tu tak pe la, sbb family buleh support lagi.
Tapi bila dia org ni di suruh angkat barang, cuci bangunan,  hantar barang, yg 60% kerja yg kena buat selebihnya, 40% baru belajar pruduction. yg 60%  tu patut di bayar. ini satu sen pun x der.
Food Panda/Grab Food pun dpt upah. Budak2 ni sll kena suruh beli makan. Minyak motot bagi sekali, tapi tiap2 hari suruh pegi beli mamak, ayam rempahla.
Aku dgr angin juga.
Free labour sapa tak nak.

Edited by Madel at 19-3-2019 05:50 AM

Bagi je la, bukan bnyk pun.
Abis tu derang tak yah makan, duit tambang apa semua tu.
Kawan aku buat intern kat Mahkamah Syariah 1 sen pun tak dpt elaun..dah la jauh dari rumah derang.
Aku buat intern kat lawyer firm cina dpt elaun rm1k..minggu pertama LI, boss aku siap bayarkan kupon parking sbb aku tak ada parking apps.

Kesian li takde elaun. Mana nak cari duit sewa lagi duit tambang duit mkn minum. 6 bulan kut.
Aku dulu li tempat tinggal sedia by majikan, gi ofis jln kaki,dpt elaun 150 sebulan. Seribu rahmat dah rasa msa tuh. Memang cari tempat yg macam tuh. Terpaksa sebab orang susah. Kerja jadi kuli ha ha ha ha tukang filing tukang kemas ofis. Handle event langsung takde kaitan ngan belajar. Takpleah. bila dah grad boleh jer buat kerja ikut bidang.

dulu tak buat LI sbb kekangan duit, kene pikir duit sewa rumah, tambang, duit makan . nasib baik boleh pilih praktikal/extra credit or thesis.

zaman i dulu dapat la RM200 praktikal kat audit firm
skrg tak tau la baper audit firm boleh bagi
ofis i skrg bgi RM800
ada sorg international student tgh buat kat ofis i ni, budak private uni
kaya kemahen budak ni, dia asyik belanja kitrg ferrero rocher

anak aku tgh buat LI...nasib baik MARA still bagi elaun tu pun ciput je tp tetap bersyukur..tp tempat praktikal plk x bagi sesen pun..keje dah serupa bangla katanya..aku cuma boleh sabarkan aje dan kata nak timba ilmu..6 bulan ooiii..lg 2 bulan nak abes..x sabar dia nak blah dari tempat tu..memula IV kata ada elaun..tup2 dah masuk sebulan boleh plk kata..awak dtg utk belajar kan so x perlu elaun...terkedu anak aku

jadi muntrik jgk sng.. xpyh pergi internship, trs keluar sijil pelesu n dpt makan gaji beriboo-ribooo taniah...

Selama aku belajar xpernah dpt elaun. Haram jadah. Siap certain tpt tu charge uni lagi. Sekepala berapa sbb kekonon dia didik pdhl dia kulikan je budak tu while dia goyang kaki layan gosip