CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7228|Reply: 45

Cubaan tikam diri

Post time 21-3-2019 11:08 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Help me please.
This thought untuk tikam diri makin kuat dari hari ke hari.
Btw aku student degree in business. Tak pernah dalam sejarah aku skip datang class dalam seminggu tanpa ada alasan kukuh.
Selasa yang lepas aku pergi ke klinik uni aku cadang nak mintak ubat krim untuk luka. Luka yang aku kelar sendiri di tangan. Bila dr kata nak tengok luka kat mana terus aku kaku sebab takut gila. At the end dia paksa aku jugak. Masa dr tanya kenapa buat macam ni, aku terus menangis berjurai.

Then dia terus refer pada psikiatri dan aku paksa diri untuk pergi. Dah dapat appointment, nurse cakap kes awak memang urgent tapi terlalu ramai jadi terpaksa tunggu 3 minggu untuk sampai tarikh appointment.

Balik tu aku menangis lagi cuba untuk call my siblings dan diorang hanya bagi nasihat, tak perlulah stress sangat. Belajar macam biasa dan move on je. Ujian kitorang ni lagi besar dan macam2. Aku tak tahu kenapa tapi aku jadi makin down.

Sekarang ni aku jadi makin bercelaru, fikirkan apa yang kawan2 akan cakap sebab banyak skip class, lecturer pun pasti akan aim aku. Nak tunggu rawatan tu bagi aku ambil masa yang lama lagi untuk bertahan.

Dan aku tak tahu kenapa depression aku ni dikaitkan sebab mama aku dah meninggal dan ayah aku kahwin lain. Mungkin itu salah satu sebab tapi itu bukan sebab utama. The main reason is myself. Aku kerap rasa diri tak berguna and cubalah bermacam cara motivation atau apa tetap aku rasa yang sama. Aku takboleh ubah mindset aku.

Harini aku masih tak datang class. Aku redha apa akan jadi pada pengajian aku. Solat aku tak tinggal, al-quran hampir setiap hari aku baca, tengah malam aku cuba bangun berdoa pada Allah. Hati aku tenang, tapi fikiran aku rasa serabut.

But day by day, fikiran untuk tikam diri makin kuat. Sebab aku dah bosan kelar tangan, aku nak cuba lagi advanced. Bukan niat untuk bunuh diri, tapi aku nak diri aku ni rasa makin sakit. Sekarang pilihan yang ada, aku akan makan ubat tido untuk tenangkan diri atau dengan kelar badan hampir setiap hari.

Rate

1

jangan dik..sakit tu
kalau mati terus takpe, takut nti separuh mati je, cacat ke..lagi susah nanti

zulka replied at 21-3-2019 11:20 AM
jangan dik..sakit tu
kalau mati terus takpe, takut nti separuh mati je, cacat ke..lagi susah nanti

betul jugak kan. Dari menyusahkan family nak kena jaga better to die

entahla dek..sabar je lah.

mengimbau zaman muda2 dulu pernah jugak stress rasa nk givap hidup..tapi selalunya saya akan cari masalah lain utk lupakan masalah itu.

seperti tiba2 gaduh dgn pacik tuan rumah sewa atau carik pasal abg jual berger yg syok kat aku.

kalu tk pun aku pi lepak kt air terjun sorg2..siap masak sorg2 blik hari dh malam tu pon pasal org pujuk suh aku balik.

ada tu aku tiba2 nk pi mandi kt waterpark..terjun dlm slidepool dlm..nk lemas sorg2..eh hidup lagi. pastu ada tu pegi terjun dari ketinggian 2 tingkat resthouse..nsib atas pantai yg lembut hnya skit pinggang je..pegi keja terbongkok2

rasanya..masalah ni kalau kita tau kita ada org yg kita ada utk mengadu kita jadi rasa fragile..but if think you dont have anyone..jadi mcm akaklah..gila2 kejap..pastu cpt2 fokus apa yg perlu utk diri. eh kalau mati pun nyusahkan org jugak..

kalau depress u sampai menggangu pelajaran, why dont u minta tangguh sem..
get help sampai u bersedia untuk sambung semula belajar..
dari dok ponteng ujung-ujung akan effect u punya mark and degree..
and klu appointment kat hospital u buat lama sangat (i assume gomen clinic), cuba cari pakar lain..
private ke kalau u boleh afford fee..
if u rasa nak bunuh diri, call befrienders..
they will always be there for u..
https://www.befrienders.org.my/

Call befriends. I heard positive reviews from people who use it.

Follow Us
jgn dik..nti ko menyesal tak sudah..kelar2 tangan tu buat hodoh jer.. call talian yg forummer bagi tu..jgn banyak fikir yg bukan2..

i hope you seek psychiatric help. im not trying to be sarcastic ke apa. this is actually an illness. please do seek help. sometimes, our mind ada masalah chemical imbalance or what not.

please please please do clinical evaluation. takde lagi da stigma pegi klinik psychiatry ni orang gila.  

Call 15999 (talian nur) tiap kali ada suicidal thoughts atau befriends hotline. At least boleh cakap2 dengan mereka.

Jumpa ustaz, minta air penawar sambil tunggu jumpa psychiatrist.

Sebab akak pun ada psychiatric disorders ie bipolar, depression dan anxiety tapi alhamdulillah sekarang ni makin ok. La ni dah keje balik pun.
PM la akak klu ade apa2.

rospinki replied at 21-3-2019 11:31 AM
entahla dek..sabar je lah.

mengimbau zaman muda2 dulu pernah jugak stress rasa nk givap hidup..ta ...

Haha syok tu enjoy picnic kat air terjun sorang2. Yang terjun tu erm beraninya buat nasib tak lumpuh. saya pun setakat ni mampu terjun katil je

prettyuglybabe replied at 21-3-2019 12:01 PM
kalau depress u sampai menggangu pelajaran, why dont u minta tangguh sem..
get help sampai u bersed ...

Try bincang dengan abang untuk tangguh sem tapi dia suruh teruskan jugak. Bincang dengan ayah tak berani sebab ayah pun jenis suka memaksa. So I feel more pressure right now. Tak datang class ni pun ngadu kat abang, then he just said not his fault but my fault. So kalau apa2 jadi itu salah saya. huhu

feroh replied at 21-3-2019 01:27 PM
Try bincang dengan abang untuk tangguh sem tapi dia suruh teruskan jugak. Bincang dengan ayah tak  ...

kalau family u tak supportive, then u have to decide sendiri apa u nak dalam hidup u..
u rasa family u kisah ke apa jadi sekali pun?
dorang pun sibuk kena fikir hidup dorang sendiri..
pastu bila result tak seperti yang dijangka, mula main blame game..
u fikir dorang support tak u pergi seek help kat psychiatrist?

so fikir sendiri.. u nak jadi better or u nak tenggelam?
if u nak jadi better, u sendiri fikir apa yang terbaik untuk u..
kalau u nak tenggelam, then ikut la kata-kata family u..
in the end, u juga yang akan hadap sendiri..
so stand up for yourself..

terkejut bc tajuk thread

hold that thought sister

u dlm pengajian peringkat degree ye?
do you know how lucky you are
bkn semua org dpt peluang belajar tinggi2
tp tu lh, bila dh nk kena hadap this point of life ni
you akn rs u have no one to ask for help
but actually its great step bila u dh pegi jumpa dr ape semua
isunya skrg appointment lg 3 mgu
xpe...buat sementara ni jgn pk kn tarikh tu
tp makesure buat reminder sehari sblm ke mcm tu
spy u x miss out apmnt tu plk

in the meantime, cuba setelkan psl pengajian tu
mntk tangguh atau u sambung msk kelas balik
msk kelas, tebalkan muka, senyum je
buat mcm xde ape2 yg berlaku
fokus study je
klu rs ada mood nk join xtvt luar kelas, join
klu x, blik rmh tgk tv, main game ke
yg blh distract ur mind dr pk ke arah suicidal thought  tu
sedar xsedar u dh kt kerusi klinik nk jumpa dr utk appointment tu dh
luahkan ape yg terbuku
even u might think its funny klu maybe kebiasaannya xpatutnya begitu

then follow ape yg dr advise
take a new step from there

keep on writing ape jugak yg u rs nk share kt sini

Rate

1

Kita pula rasa kalau tt continue tak pergi kelas..duduk seorang2 kat bilik lagi bahaya tau...kita manusia kena ada social interaction...at least kalau tt pergi kelas boleh duduk kat cafe atau library tgk2 orang... kalau uni ada fountain boleh lepak2 kat situ..

Edited by tiramisuu at 21-3-2019 08:40 PM
feroh replied at 21-3-2019 01:27 PM
Try bincang dengan abang untuk tangguh sem tapi dia suruh teruskan jugak. Bincang dengan ayah tak  ...

Kalau abg pn tak mahir teknik utk support, stop rely on him. Cari org yg blh support awak. Jgn bergantung pd org yang buatkn awak makin down. Bila high expectation pada org yg tak response seperti apa yg kita nak, makin stress. Takde org yang blh tolong awak melainkn diri sndr. Sementara tunggu psikiatri hospital, try to have support on befriends first.

siyes..skeri la awk ni..
sy pun stress jgk tau tp xde sampai ke tahap tu...btw dorg xrefer kaunselor ke?..well semoga u kuat

I pun kemurungan
Tiap hari rasa nak mati je
Wpun xde masalah duit etc
Hidup rasa sgt tak menarik dah utk dilalui

Bestnya dapat makan ubat tido utk tenang
Boleh PM tak nama ubat i nak beli jugak

Sbb kalau just reply komen ni i takkan dapat notification pun

I xleh tido skrg pun sbb kemurungan
Ada dua perasaan je skrg
Nak mati dan/atau nak org lain mati (murder)
Huhu

clarizsa replied at 23-3-2019 02:45 AM
I pun kemurungan
Tiap hari rasa nak mati je
Wpun xde masalah duit etc

Janganlah macam tu
Cuba u tengok di balik idola Erra
Semangat sikit bila hujung dia cakap sesusah mana pun kita ada lagi orang yg lebih susah

feroh replied at 21-3-2019 01:23 PM
Haha syok tu enjoy picnic kat air terjun sorang2. Yang terjun tu erm beraninya buat nasib tak lump ...

Kalau saya jadi pensyarah awak pun sy akan marah student saya tak masuk kelas..... pensyarah pun ada prosedur perlu dipatuhi.... Kelas mesti dihadiri 80% baru layak duduk exam.... Tak datang dua kali tanpa sebab dah boleh keluarkan surat amaran .... Lebih daripada tu boleh tahan student daripada menduduki exam...kan lagi susah..... Kaunselor-kaunselor ada kat setiap uni..... Pergi jumpa ...pasal plan pengajian boleh jumpa penasihat akademik
Dalam dunia ni kita kena percaya jarang manusia nk tolong kita...kita kena selesaikan sendiri masalah kita...tapi Allah SWT ada... Dia sentiasa mendengar

Edited by adila39 at 23-3-2019 11:26 AM

Janganla begitu dik. Allah tu maha mengetahui. Dia xkan duga adik klu adik xble handle. Arwah mama mesti sedih kalau tau adik mcm ni. Adik kena go meet psikiatri. Pleasee.. jangan buat benda yg menyiksa diri with no reason.. seek help. Go and meet psikologist. U need a guidance. Stop seeking approval what to do. U big enaf to know what is best for u. Get help and seek help and fight for urself.