CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: HangPC2

[Tempatan] Industri Pelancongan - Kebudayaan Cina Dan India Ditonjolkan Berbanding MELAYU

Close [Copy link]
Mungkin juga turis guide tu malu nak bawak makan kedai Melayu. Pertama service lembam, kedua muka masam, ketiga bila bagi duit besar akan tarik muka tanya takde duit kecik je?

sekngucing replied at 25-3-2019 01:29 AM
aku tak pernah jumpa org cina yg ramai sebelum aku dewasa
dah umur 20 tahun bru aku. nampak. ram ...

Sesapa yg jarang jumpa cina selet lahnat, Maka rugi lah idop nya

pyropura replied at 25-3-2019 01:35 AM

buat apa jumpa cina.. cina sendiri akan dtg jumpa melayu sebab melayu konsumer terbesar di. malaysia
tgok kelantan.. cina dtg buka pasaraya... sebab pasaran besar dan bnyak lg peluang

pyropura replied at 25-3-2019 01:35 AM

first time jumpa cina org luar di penanfurst impression.. diorang marah bapak aku sebab pegi parkingbdepan kwdai diorang
bapak aku cuma nak reverse aje.. lgpun kedai dsh tutup dan kosong dah
kurang ajar betul. cina penang
satu lg.. aku og prangin mall
.cina situ semua tgok aku mcm alien
kawan aku ckp.. sini kaw diorang... jom. balik la
bru aja aku nak pi shopping
racist la diorang ni...

sekngucing replied at 24-3-2019 09:31 AM
aku kalau jd pelacong pun pg usa.. nak tgok org sana.. tp dibawa guide makan rsstoea. cina dan kawat ...

meh tempat i setiap corner u akan nampak asians

sekngucing replied at 24-3-2019 09:46 AM
first time jumpa cina org luar di penanfurst impression.. diorang marah bapak aku sebab pegi parki ...

some part di penang memang begitu oullls .... abai kan jah ... ada yang baik ...at least di penang u masih wujud lagi strangers cakap masih cakap hello ....good morning... tempat lain mungkin di 7elevan jah  

Follow Us
Aku duk kat sibu Pon cm duk kat Hong Kong jah

Yg meleis pon byk agung2 kan ereb, apa bedanya

sekngucing replied at 25-3-2019 01:29 AM
aku tak pernah jumpa org cina yg ramai sebelum aku dewasa
dah umur 20 tahun bru aku. nampak. ram ...

Betul la... Tp ms aku kt kelate walau tak rsmai cina... Sokmo communicste ngan cina siam india.... Kuar kelate ramai cina tp kurang lak communicate... Ada la cina hok nice tak nice.. Sama la mcm melayu gak...
Kelate ni sayangnya tmpt tarikan ada.. Tp tidak berapa terjaga. Contohh tumpat tu seasonal jah time pests wau. Aku balim bwk anak aku gi gelanggang seni.. Ngk org dikir n main gasing... Org lain pelancong jek.. Kami jek local.. Nak carik tmpt buat wau main wau je tatai kt mana ni...

Apasal nak complain? Kan Melayu  nak jadi Arab?

Lagi pun nak cari restaurant Melayu pun susah tak banyak. Dan kalau pergi restaurant Melayu makanan tak banyak pilihan, masakan sayur tak menarik seperti masakan chinese punya.

Kedai Melayu makanan dah jadi sejuk, ikan goreng pun jadi keras dan kecut tak menarik lansung.

Tengok chinese punya makanan dan masakan nampak cantik.

Melayu malas nak berusaha, buat nasi goreng kampung pun tak sedap, susah sangat ke nak buat nasi goreng kampung? Hahaha...

Saya tengok Melayu buka restaurant di ttdi tu sekejap tutup sekejap buka, Last Last terus tutup tak sampai satu tahun.

Tea tarik pun tak cukup tea, cair dan terlalau manis.

Buat lah betul betul sudah sangat ke?

Sebab itu kawan saya cakap Melayu yang buka restaurant ni kebanyakannya bidan terjun sahaja.

Saya suka makanan  Melayu tetapi sudah nak cari restaurant Melayu yanh bagus. Yang buka restaurant betul betul nak busines

bezita60 replied at 24-3-2019 07:29 PM
Tak payah pergi jauh2. Korg pergi universiti awam. Anak2 india cina tiap2 tahun diasah persembahkan  ...

agree sgt sgt... sikit2 tiru.// sikit2 rosak akidah...
lama2 bebudak pon letih...

kat youtube... kesian mat salleh ni... nak makan makanan malaysia semua dok promote g jalan alor....
jalan alor tuh bape kerat je melayu.. hahhaha

anyway di komen kt mane?.. utube mane ni?

Jarang dan agak sukar nak jumpa peniaga melayu jual makanan melayu yang betul2 sedap macam zaman dulu,  Kebanyakan jual asal siap je rasa semua kelaut macam mana nak recommend pelancong datang cuba.  Paling2 yang berani sikit nak bawak mereka cuba ajak mereka makan satay je.  

Bab tarian kebudayaan makin ramai rasanya yang tak kenal dondang sayang. inang, zapin, boria  semuat tu.  Kalau ada dipertontonkan pun waktu festival kebudayan je itu pun mungkin sekali setahun kalau ada.  Kan ada baiknya dihidupkan semula untuk memastikan ianya tak pupus ditelan zaman bukan sekadar pertandingan nyanyian saja.  

Satu lagi kan ada eloknya train seperti mrt atau lrt contohnya turut mempekenalkan lagu pelbagai budaya yang ada di Malaysia secara instrumental.  Kita mungkin boleh mencontohi Korea dalam hal ni dimana walaupun mereka famous untuk kpop music, tetapi di station mrt mereka tetap lagu asli korea diperdengarkan, setiap kali tain nak menghampir platform.  Begitu juga sejurus pintu train ditutup tetap lagi asli mereka di perdengarkan.  Ianya menjadi tarikan pelancong yang datang untuk mendengarnya dan menjadi yang terbaik didunia .  Kalau di Malaysia mugkin lagu tradisional yang agak rancak temponya boleh dipilih macam zapin, boria, dikir barat etc.  Semangatlah sikit nak naik train walaupun penat sekarian bekerja dan dapat lari sekejap dari lagu2 modern yang selalu diperdengarkan.

Antara episod paling menyeronokkan huntok tontonan dalam cenel travelogue Mark Wiens adelah ketika heol paparkan makanan Melayu di Pahang dan Ganu.

Fact.

Tapi hada betulnya pendapat foromer, Melayu if nak bertahan niaga lama, kena jaga kualiti.

Sebagai contoh, warung/gerai kecik/restoren nasik campo Cina, guna beras wangi tanak jadik nasik. Melayu hado?

Fact.

Dwdrum replied at 25-3-2019 06:10 AM
some part di penang memang begitu oullls .... abai kan jah ... ada yang baik ...at least di penang ...

uncle uncle ada yg baik.. generasi baru ni.. hasil didikan sjkc gamaknya...

honeybee1802 replied at 25-3-2019 10:03 AM
Betul la... Tp ms aku kt kelate walau tak rsmai cina... Sokmo communicste ngan cina siam india.... ...

tu salah pas lah tu.. diorag na angkat budaya arab.. buka budaya melayu