CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5463|Reply: 38

masalah hati???

Post time 28-3-2019 08:27 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
hi semua, sy nk minta pendapat. sy tak tau sy ni ada mslh apa sbnrnya. biar sy cerita serba sedikit mslh sy ni. mslh ni lama dh ada sejak dr kecil lagi.
sy xtau sama ada sy ada mslh sosial, insecure, lack of self confident or anything.
sy dr dl mmg xde best friend dan kwn2 sy hanya dlm current circle maksudnya, bila waktu sekolah kwn sy hanya di sekolah bila masuk universiti kwn sy dlm lingkungan kwn universiti dan bila msk alam pekerjaan kwn sy dlm lingkungan kwn sekerja. sy xde kwn baik yg blh kongsi segala. kalo sy ada mslh sy pendam sbb sy xtau nk luah pd sapa. kdg2 bila ada mslh besar sy hanya nangis sorg2 sbb xtau nk luah pd sapa. sy teringin jgk nk ada kwn rapat yg blh share everything. tp itu bg sy bkn mlsh besar.
mslh sy skrg ialah sy suka overthinking dan suka put high expectation. bila sy berckp atau berborak, sy akan fikir blk "eh mesti org tu pk negatif psl aku sbb aku ckp mcm tu". lps tu aku suka compare dgn org lain. selalu aku rs aku ni xbagus, xlawak even aku try utk melawak sbb org xgelak. sometimes aku xamik peduli sometimes aku jd peduli dan mula la mcm2 yg aku fikir dan mcm2 prsn yg timbul. lagi satu, ada satu prsn yg buat aku compare nape seseorg tu lbh fokus, lebh suka pd org lain compare aku. tp xsemua org yg aku concern bab ni cuma certain2 people yg aku expect lbh. contohnya, ada sorg kwn ni, die mcm bg lbh perhatian pd kwn sorg lagi. so aku jd nk marah sbb die lbhkan org tu. satu lagi aku ni suka sgt stalk wasap certain2 org ni yg mana bila die online aku mula la stalk kwn lain dan mula pk yg dorg berchat each other dan aku jd nk marah dan aku mula buat assumption. sbb bila chat dgn certain2 org ni, mcm nk lyn xlyn jer. bila tgk certain2 org chat dlm group bkn main lg. so, dr situ aku assumption yg certain2 org tu xsuka aku. mungkin aku expect yg dorg akan treat aku ni special. bnda ni yg aku nk buang tu. tp xblh. aku try, sekjp ok lps tu prsn tu dtg balik. sampai tahap aku jd bnci diri aku sendiri. bg aku ni mmg mslh aku. aku mcm ada satu mslh possessiveness yg mana aku nk aku ni jd seorg yg istimewa kt certain2 org ni. aku jd jealous bila certain2 org ni rapat or berckp dgn org lain. aku jd byk pk dan buat mcm2 assumption. kdg2 aku gaduh dan ignore xberckp walau certain2 org ni try tegur. aku buat gitu sbb aku try utk buang prsn to. perhubungan ktorg on off, semua berpunca dr aku. aku rs mcm aku nk buang jer application wasap ni, tp xle sbb keja. nk blok pun xle sbb satu tmpt keja. aku try utk xstalk tp xle. prsn nk stalk ada jer. aku bnci sgt dgn situasi ni dan diri aku. aku try nk buang smpai skrg xblh. aku xtau la apa mslh aku ni sbnrnya. nk cerita kt kwn. xde kwn yg rapat.
satu lg mslh aku ialah aku akan rs lonely dan rs mcm xde org bg perhatian bila dlm berkumpulan. so, bila kuar ramai2 aku mcm dlm dunia aku sendiri. aku termenung. bila aku berckp mcm org xbg perhatian.  aku rs aku ni xbagus compare org lain. mula la aku byk pk dan pk bkn2.
aku harap korg blh bg pendpt dan aku harap dpt buang prsn ni terus. aku nk jd seorg yg cool, org emotionless, org yg dont care what people think or say. aku teringin nk jd org yg selalu happy go lucky, org yg mcm xde prsn, org yg xpeduli sekeliling.

Speechless iols bila baca part check status whatsapp..

Tt suka membaca tak..?.. kalau tt suka nak berkawan boleh cuba baca buku Dale Carnagie..

Aduh TT. Kalau bab overthinking ni mcm member aku je, bila membatu je dtg penyakit tu. Satu hari x bercakap.

Mcm ni la TT jd awek aku je senang hehe

Elle_mujigae replied at 28-3-2019 10:59 PM
Speechless iols bila baca part check status whatsapp..

kan.. i sendiri xsuka. tp prsn nk stalk dtg mcm tu jer.

Follow Us
Elle_mujigae replied at 28-3-2019 11:03 PM
Tt suka membaca tak..?.. kalau tt suka nak berkawan boleh cuba baca buku Dale Carnagie..

buku apa tu? i suka jer baca buku motivasi time down. time mslh2 spt diatas melanda i baca la buku motivasi. ok jap lps tu dtg blk bala

Andyscenes replied at 28-3-2019 11:21 PM
Mcm ni la TT jd awek aku je senang hehe

ok jgk cadangan u tu. jom kite kapel. hahaha

Aku cadangkan TT banyakkan membaca buku2 motivasi dan buku2 yg positif mindset dan amalkan. Dari situ TT boleh belajar faham diri sndr dan dr pada mana datang masalah2 sikap negatif tu.

Kalau nk ada better social skill, kena banyakkan empathy pada orang lain. Bila asik bersikap I'm always a victim, memang orang cepat bosan.

Rakan sekerja semua melayu ka campur2 golongan. Semua muda ka ada campur2 org tua umur 40-50. Apa masalah kalau sorang2, kerana ramai talam gunting lipatan musuh dlm selimut di keliling kita. Berhati2 rapat dgn rakan sekerja hujung2 mereka akan tikam kita, kalau kamu ubi berisi pandai selesai masalah suka membaca pandangan bernaa semua org beratur minta pandanagn Dari kita tau

Edited by asteruk2 at 28-3-2019 11:42 PM

Saya faham masalah awk ni sbb sy pun mcm ni dulu.. firstly awk kena reinvent diri awk.. klu boleh perlu tukar tempat kerja utk mulakan hidup baru..

Awk perlu faham yg kita xboleh nak rapat dengan semua orang.. depends pd situasi.. cth soal kerja tu semua adalah perkara yg sgt basic..

Musuh pun boleh bertukar jd kawan dan sebaliknya.. buang jauh2 perkara mcm sesama melayu jd kita perlu berbuat baik.. xsalah.. cuma buat baik berpada2.. buat jahat jgn sekali.. igt tu..

Awk perlu jd seorang yg matang.. sebelum nak keluarkan kata2 fikir dua tiga kali.. baru kurang rasa bersalah bila kita tersalah cakap..

Kemudian limitkan utk berkawan dgn org yg betul2 buat awak rasa selesa.. mungkin seorang atau dua je.. jdkan diorang sbg kwn rapat.. itupun mesti ada batasnya.. yg lain tu kawan atas dasar kerja/profesionalisme je..

Sy pernah buat eksperimen.. sy keluar dari kampung cari pengalaman kerja di kl.. dari situ sy jumpa macam2 org..

Paling terbaru sy kerja tahun lepas dan cuba applykan apa yg sy terangkan kat atas.. prcaya atau x.. tanpa sy buka mulut pun sy dah dpt musuh.. apatah lg klu buka mulut..

fionabea replied at 28-3-2019 11:27 PM
ok jgk cadangan u tu. jom kite kapel. hahaha

Sekarang? Bak no hehe

TT,

luangkan masa buat keje  keje amal dan cari kelas ilmu dan  cuba tanya persoalan persoalan ini : apa tujuan aku hidup, ke mana aku dan apa  aku akan buat .

jadi bertitik tolak dari situ, penuhkan ruang hidup dengan aktiviti dan kegiatan yg berfaedah dan memanfaatkan org.
sebab? di situlah  untuk pupuk attitude positif yakin, kekentalan dan open mindedness dan penambahbaikan self concept.

sebab?

u dok  pikiaq yg dunia mengelilingi you instead of you berada di bumi yang mengelilingi matahari .

u dok pikiaq dunia ni is all about you...

people is noticing you, people is talking about you, u must do this and that to gain attention ,  etc

isk tak letih ke pikiaq macam tu

u know - selagi hidup tak buat apa yg horror , benda dosa besaq termasuk ngumpat ( cewah ni susah kan i pun ngumpat ) then ...go and explore life

makhluk ni makhluk je..they are interesting  but then  yg bebetul  attention yg kita nak ialah dari ALLAH...jom sama sama mujahadah.

Anda dah ade PROTECTOR ,  MAHA PENYAYANG pun...nak wujudkan kesedaram ini ...disconnect to connect  with hIM

letihkan minda sampai u mentally exhausted di mana sekeliling pun u like hmm...even lawak musings afternoon buat you gelak je

sebab? bila u letih sangat, u tak ada masa nak pikiaq eh  itu ini  etc.

Elle_mujigae replied at 28-3-2019 11:03 PM

How To Win And Influence Friends

Tadak self awareness..tak matang..apa orang lain fikir lagi penting dari apa sendiri fikir..hidup ikut sedap..mudah terpedaya...takut segalanya..self reliant self independent takdok..self esteem low..tak kenal diri sendiri so tak kenal hidup..semuanya mesti dari luaran..luaran yg berkuasa dari sepatutnya semua dari dalaman..dalaman yg buat luaran tu manifest or terzahir..sapa kamu aari ni ialah apa yg ada dalam MINDA kamu sejak sekian lama kamu hidup..kne wajib tuntut ilmu..tahu..fikir..faham..amal n percaya..ni realiti hidup sebenar..selain ini cuma pilihan percaya.

Andyscenes replied at 29-3-2019 02:38 AM
Sekarang? Bak no hehe

jd awek bape ni? hahaha

fionabea replied at 29-3-2019 11:48 AM
jd awek bape ni? hahaha

Tak faham... mana no handphone?

Andyscenes replied at 29-3-2019 12:06 PM
Tak faham... mana no handphone?

hahaha.. sorry. td nk tnya, jd awek yg no ke berapa?

thank you semua utk kata2 semangat. sy suka je baca bahan bacaan motivasi. tp tu la kdg2 kite xle kawal pemikiran dan emosi kite. kdg2 pemikiran kite complex, kite xnk fikir tp die mai jgk. tu yg kdg2 blh mempengaruhi kualiti keja dan kehidupan. skrg ni sy tgh xbertegur dgn one of my officemate. hubungan ktorg ni mmg on off. semua slh dr sy la. expect too much dan suka fikir yg bkn2. selalu kuar kata2 yg menyakitkan dgn harapan pihak sana faham. hahaha... terlalu possessive. mcm mn tu yea nk buang rasa possessive tu?

fionabea replied at 29-3-2019 01:03 PM
hahaha.. sorry. td nk tnya, jd awek yg no ke berapa?

Kita sape yg nakkk? Muka x handsome

12Next
Return to list New