CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 11426|Reply: 65

Dilema seorang suami

Salam semua,
Sekadar melontarkan pandangan sebagai seorang suami.

Alhamudlillah aku dikurniakan keluarga yang baik dan dah 10 tahun berkahwin. Anak aku seorang dan isteri aku sangat memahami aku sebagai seorang suami yang sekarang hidup dalam keadaan jarak jauh (pjj) dengan keluarga. Aku bekerja di salah sebuah IPT di Pantai Timur dan setiap minggu aku berulang ke KL berjumpa family. Memandangkan aku kerja jauh dan pjj adakala aku berhadapan dengan pelbagai dilemma dan aku rasa ini satu cabaran buat aku sekeluarga. Salah satunya aku share dengan korang semua.

Cabaran aku sekarang antaranya ialah sikap keluarga aku terutamanya ibu aku yang akan cuba untuk masuk campur dalam urusan peribadi keluarga aku. Antara percubaan mak aku ialah untuk decide bila aku boleh balik ke rumahnya, pergi kenduri kendara saudara mara belah dia, dan yang aku tak boleh tahan ialah dia cuba nak campur tangan isu sekolah anak aku. Pernah mak dan ayah aku cakap hantar ke rumah mereka dan biarkan kami berulang tengok anak yang seorang tu. Kadang-kadang aku tak faham kenapa orang tua aku terlalu excited sampai macam ni. Mungkin sebab cucu tunggal tapi janganlah sampai hak anak-anak pun nak diambil juga.

Walaupun aku pernah juga tegur dan protes sikap ibu aku, namun semua tak berhasil. Aku pernah cakap to my mum, this is my family decision, please respect me dan jangan cuba nak ubah. Dia akan buat macam2 percubaan untuk masuk dalam my family. Kadang-kadang bila cakap pun tak jalan aku terpaksa bertindak untuk kurangkan bercakap dengan mak aku apa2 pasal family aku. Kadang-kadang tak suka juga nak berbalah dengan my mum but at one point I make my own decision. Yelah ketua keluarga, it’s between me and my small family only. She never realized what she did to me as head of my family. Pada aku apa2 keputusan biar aku isteri dan anak-anak decide bukan orang luar termasuk mak ayah aku.

Bila jadi macam ni antara yang paling suffer ialah wife dan anak aku. Aku antara yang terkesan jugalah. Banyak insiden sejak awal kahwin sampai sekarang termasuk words from my mum dan percubaan dia untuk atur life aku sekeluarga. Ada satu tahap aku boleh ignore tetapi sampai satu peringkat aku terpaksa luah di sini.

Any opinions and comments dialu-alukan.

Saya respek awak sbg suami yg tegas Dan juga mementingkan perasaan Isteri
Jauh ke rumah atau tempat kerja dgn rumah mak?
Saya rasa awak tak duduk serumah dgn parents
Bersyukur jua tak duduk serumah, kalau tak ribut taufan oiii

btw u kahwin pakai duit mak ayah x? kalau pakai duit mak ayah sila bayar semula..

sebab sometimes ada golongan buta mata hati xbayar duit kahwin mak ayah. mereka fikir free of charge..

kalau u kahwin pakai duit sendiri alhamdulillah tahniah pandai berdikari dan jadi manusia berguna

selesaikan masalah u ngn mak u sendiri. apapon terjadi, jangan sskali biarkan your parents mempengaruhi hubungan u ngn istri yg aman damai. kalau wife terasa hati, minta ngan wife supaya bersabar. protect your family seadilnya kalau your mum dah melebihi had.
tapi apapon..hormat pd ibu selayaknya.

tt,

pe2pun tahniah jadi laki gentleman dalam isu rumah tangga ..  zaman sekarang golongan laki makin pupus.. yang berkualiti sibuk tukar jantina contoh situasi bukan sebenar abg jat..

saya cakap bab duit perkahwinan tu sebab tanggungjawab nikah tu urusan kita sendiri bukan urusan mak ayah dalam majlis pernikahan.

berdasarkan pengalaman sy, cucu sulong @ tunggal mmg plg disayangi oleh mak/ayah kita. Tak dinafikan keluarga sy juga sama seperti tt. sy duk bersama isteri dan 2 anak, anak sulong sy dijaga oleh mak sy selama setahun lebih dirumah sy dan kami duk bersama sbb mak sy tak bagi hantar ke nursery sbb cucu 1st dan dia ckp tak percaya org.

sampi setahun lebih sy bincang dgn isteri dan decide nak hantar anak ke taska, sy bgtau mak nak bg dia berkawan dgn bdk lain, xnk la nnt dia skola dia malu dgn kwn2. sy ckp elok2 n alhamdulillah mak sy memahami. so mak sy pon decide balik ke kg dan sy akan setiap bulan balik jengok mak bg dia hilang rindu dgn cucu dia.

nasihat sy cubalah berbincang elok2 dgn mak tt insyalah dipermudahkan.

Follow Us
Terima kasih atas komen.

Ya masa urusan kahwin memang guna my money. Belanja hantaran guna duit i.

My mum dari luaran seorang yg lembut nampak religious tetapi quite fussy dan suka membanding dan komen melulu. Banyak words dia hurt my wife and me walaupun she said mak tak campur dsb. Tanya kenapa tak tambah anak lagi,  kenapa beli rumah tak tanya dia kenapa cuti tak bagitau dia. Senang cakap dia selalu juga query my decision. Even sampai nama anak pun my mum cuba campur tangan. Nasib i kira firm jugalah dengan my mum. Tapi itulah kadang2 i rasa my mum ni macam insecure jugalah. Akan sentiasa juga cuba tanpa putus asa. Sebab tu as hubby i ambil pendekatan untuk kurangkan bercerita apa2 personal pada my mum. Layan macam biasa saja. Tapi she try harder to know our movement.

Bila jadi begini sebenarnya pada i hubungan tu jadi tak harmoni. I lebih suka if my mum keep neutral dan layan kami matang bukan macam baru kahwin. We are mid 30 dah pun.

ni antara sebab aku malas nak kawin.
dulu masa in relationship dulu pun aku selalu jadi serba salah.
selalu jadi konflik, my partner vs my mother.
letih aku di buat nya. banyak nau drama.

bila ada couple, mak aku macam tak suka.
bila aku single, sibuk pulak asik suruh kawin.
single jugak yang best, takde pening kepala.
mak aku pun macam TT jugak kot, jenis controlling.

tak boleh kata apa. memang dah jenis macam tu.
sabar jer lah.

Gunalah pendekatan menarik rambut daripada tepung rambut tak putus tepung tak selerak

brego replied at 3-4-2019 10:28 PM
ni antara sebab aku malas nak kawin.
dulu masa in relationship dulu pun aku selalu jadi serba salah ...

kawan i ade yg mcm ni last2 malas pk kawin n last2 mak dia plk pening kenapa dia membujang.

relaitinya dia susah nk jaga hati pasangan n hati mak dia. last2 lantak korang berdua lah...

bertabahla bro dpt mak jenis mcmtu, sebenarnya mak awak tu nak tunjuk betapa sayangnya dia pada  awak, tanpa dia sedar sebnarnya amat memeritkan...dia terlupa yg anak dia dah ada own family...
syukur alhamdulillah, mak dan mak mertua saya tak mcmtu...

sorry, mak mertua yang mcm ni lah yg selalu buat masalah dgn menantu. semua bondo nak campur tangan. bagus kau bang sebab tegas. tapi kadang mak suka guna kuasa veto, 'aku mak, ko anak laki kena ikut ckp aku' tu yg sll buat suami serba salah

Cuba bayangkan kalo ko dlm situasi ur mom

situasi anak ko skang yg akan sedang membesar

dr kecik sampai dewasa di jaga n dimanja dgn penuh kasih syg

dari bayi melayan kerenah meragam tak tido mlm

hantar belajar sampai jadi pandai byk berhabis byr itu ini

mcm2 kos pengorbanan utk jadikan manusia

sampai anak dah berjaya then kawen kalo boleh nak pefect serba serbi kehidupan anak

supaya sedap bila bercerita dgn sedara mara rakan taulan anak menantu kerja bagus

dpt cucu bijak comel etc

So pandai2 la bro dlm idop nak melayan politik keluarga, ofiz, komuniti etc ..gunakan soft skill yg

allah kurniakan sehabis baik supaya tidak kecik kan hati sesetgh pihak..dlm idop nih

bkn mudah nak puaskan hati semua org

nowadays perlukan kekuatan mental yg kuat utk harungi idop n mencarik rezki..memerlukan

kesabaran, art seni pemikiran yg sgt halus utk uruskan nye..then tiada jln lain iaitu berdoa n terus

berdoa mohon kpd nya & bergantung hanya pd nya yg maha esa

tt ni anak tunggal or anak lelaki tunggal or anak kesayangan?
ayah tt masih hidup or hanya tinggal mak tt?

mamakoya replied at 6-4-2019 05:39 PM
tt ni anak tunggal or anak lelaki tunggal or anak kesayangan?
ayah tt masih hidup or hanya tinggal ...

Bukan anak tunggal. Masih ada lagi mak, ayah adik beradik yang lain.

cmf_chipmunk replied at 3-4-2019 10:23 PM
Terima kasih atas komen.

Ya masa urusan kahwin memang guna my money. Belanja hantaran guna duit i ...

malangnya kamu dapat mak sebegitu... tapi nak buat macam mana bukan, kita tidak boleh pilih siapa mak kita. kalau dapat yang cool, rezeki lah.. kalau dapat yang pesen ribut semua benda asyik dia jah yang kena didahulukan, anggap jah la ujian, pekakkan telinga. kena igt mak bukan 100 percent betul iya

as a man, just ignore her rediculuous acts. be firm always. kita orang lelaki jangan biar mak mengatur hidup. jangan sesekali kita biarkan.

tagas replied at 4-4-2019 10:59 AM
Cuba bayangkan kalo ko dlm situasi ur mom

situasi anak ko skang yg akan sedang membesar

No! bukan lesen ibu utk tentukan setiap keputusan anak.. anak ada kehidupan sendiri so mak mak sila sedar diri, tugas ibu bapa adalah membesarkan anak menjadi manusia berguna, bukan overclaim anak hak milik iya sampai cukup masa anak kena balas jasa kena ikut cakap seolah2 anak itu fix deposit mereka.

jgn groom anak lelaki menjadi lembik dan dayus iya. groom the boys to be the men, who know how to decide things and be firm with the decisions! good mother will do this.

Edited by tim87 at 8-4-2019 03:45 PM

dapat mak macam tu memang kena bertabah...mak mentua macam tu pon kena bertabah...yang penting TT tahu yamg mana hak ibu, hak isteri, hak anak2 TT, hak tt dan isteri sebagai ibubapa... itu yang penting.

mak kita tu manusia biasa, banyak mengikut perasaan.jadi kadang tu memang dia akan buat seolah tt anak lakinya, segala isi keluarga tt kena ikut dia juga...memang gitu ler...tp tt as ketua keluarga, kena mainkan peranan.tau hak semua pihak...supaya bukan ikut kehendak mak sampai aniaya orang lain, yang penting, kita tak merampas hak orang lain semata2 tunaikan hak pihak yang lain.

memang patut kurangkan bercakap untuk elak bergaduh, elok juga kalau tt luangkan masa berdua je dgn mak contoh g pasar bersama, beli kain bersama, g klinik bersama...tu sekadar contoh..tp kot mak tt lebih rasa nak conquer kalau tt buat camtu plak saya tak tahu ya....tt yg lebih kenal mak tt

macam sy ni pon....kena bertabah jela.klu mentua call x angkat je memang kena herdik la...akan hantar voice wasap tanya g mana sampai x angkat dia call.susah sangat nak angkat call bla bla bla....apa mau buat...itu baru call.

biras laki i oll, nak tukar kereta g bincang dgn mentua tau.nak tukar kereta apa, kenapa nak tukar loan banyak mana berapa bayar...yada yada...sabar betul biras i oll tu.suasah nak jumpa menantu laki yg melayan mentua gitu.

Bila cakap pasal kereta ni, baru2 ni mak TT ada percubaan nak masuk campur kereta apa nak beli. Sebelum ni TT guna nama mak untuk beli kereta sebab baru mula bekerja tapi bayar bulanan dan deposit duit TT. Suruh beli kereta besar sikit konon dah stabil, tapi tt memang degil juga, tak suka  orang dictate nak beli kereta itu ini sebab last sekali nak bayar siapa kan...One lesson tt belajar ialah jangan terlalu bergantung pada orang tua, bila dia rasa kita mula nak lepas dengan dia, dia akan cari jalan untuk pegang TT semula.

Kadang2 penat juga TT nak jadi serius dan tak layan mak tapi apa boleh buat. TT terpaksa hadapi juga isu-isu sebegini. kalau buka ruang dan peluang sedikit habis mak TT akan masuk campur.

Rate

1

Kadang-kadang aku terfikir budaya orang Melayu atau bangsa2 Asia memuliakan orang tua. Pada TT itu sesuatu yang baik tetapi jangan sampai keterlaluan.  Berbuat baik pada orang tua bukan bermakna semua perintah wajib dituruti. Konflik boleh terjadi bila orang tua hendak mengawal orang muda dalam hidup. Anak kena selama-lamanya patuh arahan ibu sebab hukum DERHAKA kalau tak patuh. pada tt ini dah banyak misleading dan boleh rosakkan masyarakat.

TT pernah juga bangkitkan hal ini dengan mak tt tetapi mak tt buat tak peduli. Mungkin sebab tt anak sulung lelaki jadi pandangan dia selalu kata yang tt akan wajib kena patuh sebab emak tak boleh diganti. TT memang tak suka kalau main hujah2 agama. ada tendency golongan ibu bapa akan play victim dengan isu ni. Sebab tu apa tt buat sekarang ialah cuba cakap perkara yang perlu sahaja dan kurangkan bercerita perkara sensitif.

Mak ayah tt ni jenis parent yang suka mengawal dan suka kalau orang ikut arahan mereka terutamanya anak-anak saudara. parent TT orang N9 jadi sedikit sebanyak budaya dalam adat perpatih tu terikut2 juga. Mereka dah terbiasa sebab selama ni parent TT selalu 'diampu' oleh anak-anak saudara mereka sehingga peranan tt sebagai anak pun diabaikan. sebab tu TT banyak buat hal sendiri tapi kesannya bila tt dah mula berkeluarga dan bekerjaya, parent tt terutamanya mak terasa insecure dan akan ada percubaan untuk masuk campur dalam keluarga tt.