CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Matpon

[Idea] teknik saving yang berkesan

selain ABS, TABUNG HAJI,FD DLL
1) main duit kutu
2) hari2 masukkan duit rm2/ mana amount yang mampu
3) selit duit di celah2 buku / alquran...

Rate

1

step simpan duit celah buku aku ada pengalaman. Arwah ayah aku ada simpan duit di celah buku. Tapi beliau lupa. nak jadikan kes..satu hari masa nak kemas bilik arwah mak aku suruh buang semua buku yang dekat almari dalam bilik arwah ayah, sebab buku lama/ majalah lama. Nak jadikan cerita aku pun buang la buku tu di belakang rumah. Sekali aku terkejut..aku buang sekali dengan duit note seringgit yang banyak. hampir RM 100. tapi masalah nya note duit tu duit lama,... ada lambang harimau bila kita di belakang cahaya. padahal duit tu dah tak laku. Punya la lama duit tu di simpan di buku menyebabkan arwah ayah aku pun dah tak ingat. nasib baik kami bawa ke bank bumiputra (sebelum CIMB). mereka ambil dengan nilai RM1= 0.70

Rate

1

Simpan duit rm20 dgn rm5. 2 jenis duit jgn belanja, blk umah simpan dlm tabung.

Rate

1

Yg paling utama ialah disiplin. Disiplin buat simpanan sebelum belanja.

Rate

1

1. Setiap kali masuk gaji buat pindahan berjadual secara automatik utk bayar bills (TNB, air, internet, tv subs, etc).
2. Buat savings dulu sebelum expenses so setiap 1hb tu pindahkan certain amount (10-20%) utk savings/investment ie ASB.
3. Kena praktis berjimat dlm semua keadaan especially kereta. Kereta yg sama akan bawa dari point A ke point B tak kisah la Viva ke, Myvi ke, atau Mercedes. Kalau nak jimat ambil la kereta yg murah, 2nd hand car pun ok sbb harga dah byk jatuh. Cari kereta yg jimat minyak dan maintenance.
4. Ramai yg bagi komen makan kat rumah but utk I lepas a few experiments mcm jimat lg makan kat luar sbb berdua je and we both sgt bz (dan pemalas). Tp makan kat warung la bukan restoran ye. Makan warung ni tak semestinya mahal dan tak menyihatkan, kena cari tempat yg betul dan makanan apa yg chuols pilih tu. Nak taruk sayur je pun boleh, tambah chicken sikit. Then minum air suam.
5. Amalkan konsep minimalist dlm rumah so takde la asyik keje nak membeli je. Pakaian pun sama tak perlu sampai tak cukup almari nak simpan semua pakaian.
6. Beli la rumah instead of sewa. Kalau ada duit lebih, beli 2nd 3rd house utk disewakan.

Rate

1

- buat ASB loan ikut kemampuan. Automatic ada simpanan secara paksa rela. Dividend jgn usik. Biar membiak. Ada duit lebih, boleh tambah dana, melalui ASB online. Senang stepnya, semudah beli barang di Shopee

- kalau masih bujang, makan di kedai lebih jimat (dengan syarat makan seadanya, bukan makan seolah2 tiada hari esok). Kalau berkeluarga, better masak.

- main kutu. Ambik giliran paling akhir

- simpan segala duit syiling. Atau duit rosak. Dah banyak, boleh tukar di bank negara, tanpa caj

- minta ibu bapa, atau pasangan tolong simpankan duit, contoh rm50 sebulan. Sikit2 lama2 jadi bukit

- selit duit di tempat tertentu, bawah tilam, dalam buku atau Quran, atau dalam envelope.. Berguna ketika kesempitan a.k.a hujung bulan

- kumpul point seperti watson, aeon, nanti boleh redeem jadi cash atau baucar

- sentiasa aware dengan sale

- beli secara pukal atau saiz besar, contoh bedak

Rate

1

Follow Us
teori nampak best

time implement kelaut

bg yg takde disiplin

Rate

1

netto_ replied at 5-4-2019 06:25 PM
Simpan duit rm20 dgn rm5. 2 jenis duit jgn belanja, blk umah simpan dlm tabung.

Setuju sy mng dah 2tahun buat ni.
Tahun ni thun ke3. Mmg nampak hasilnya

Rate

1

Bila dapat gaji simpan terus at least 10%. No compromise. Allocate between ASB and Tabung Haji.
Save dalam PRS up to 3k p.a. boleh dapat tax relief n also complement epf untuk simpanan hari tua.
Save dalam SSPN up to 6k p.a. dpt tax relief lagi.
Sedekah to certain charity orgs dapat pahala and dapat tax deductions.
Masuk semua duit syiling dlm tabung...setahun boleh dapat a few hundred ringgit.
Kalau ada duit extra boleh beli emas. Gold bar and coin preferable dari barang kemas sbb spread rendah.
Boleh juga save dlm unit trust tapi ni mid to long term and kena istiqomah simpan every month or quarter utk dollar cost averaging.

Rate

1

terima kasih forumer lain.. banyak membantu..bagaimana dengan belian kereta. ada yang kata beli kereta second dulu utk dapat ncb insuren..betui ka

Rate

1

Edited by noyurie at 6-4-2019 07:49 AM

Saya simpan secara manual masa dapat gaji.. Cara dia bila dapat gaji,saya dan suami keluarkan semua duit dalam akaun gaji dan asingkan masuk ke dalam sampul surat untuk :
Simpanan kecemasan
Simpanan anak-anak
Simpanan percutian
Barang dapur
Minyak kereta dan motor
Belanja harian
Barang skincare
Duit belanja sekolah anak-anak
Bil utiliti rumah

Duit yang di simpan dalam sampul2 yang tertentu ni memang saya disiplin..contoh kalau sampul barang skincare, kalau bulan tu takde beli skincare,sy tak usik duit dan sampul tu.. Dapat gaji bulan depan saya tambah macam biasa sehinggalah habis stok skincare baru  saya masuk drug store untuk beli skincare saya dengan duit yang terkumpul tu.
Untuk sampul2 simpanan tu biasanya saya peram dulu 2,3 bulan sebab tak sempat pergi bank.. Bila dah pergi bank baru saya masuk duit kesemuanya yang tersimpan dalam bank yang berlainan.
Untuk sampul belanja dapur, minyak,belanja sekolah anak dan belanja harian, jika ada lebihan duit pun saya tak usik.. Dapat gaji terus tambah lagi dan guna..begitulah kitaran seterusnya.
Tapi itu hanya cara saya yang agak kuno tapi berkesan untuk kewangan keluarga saya.  

Rate

1

Teknik saving saya senang ja, tak guna duit rm5 dan rm20. Simpan dalam tabung yang ber seal. Setahun kemudian buka, dapat rm6k lebih.

Rate

1

Bila gaji dah masuk, transfer terus brp yg mampu ke akaun lain cthnya asb atau fixed deposit. Kalau semua duit dalam satu akaun, kita sentiasa rasa duit kita ada byk lg untuk dihabiskn

Rate

1

bahagikan tabung kpd beberapa buah:-
1-tabung simpanan tetap-simpan dlm amount trtentu utk dimasukkan ke dlm simpanan tetap..
2- tabung simpanan semasa- utk beli brg yg kte tringin..cth nk tukar sofa bru rm5500.00/ 12 bulan..tula dia amount kne simpan
3- tabung emergency- simpanan utk time2 sesak..sape tau kan..mse sempit ble nk dtg xde signal..
4- tabung percutian- tiap2 taun nk bercuti..nk kluar duit skali harung mmg sakit la..dh la sblm cuti nk kne settle smue bil2..simpan jgak ikut bajet yg diperlukan..

Rate

1

Letak dlm akaun yg kita tak boleh kuarkan duit tu dlm beberapa tempoh.. mcm asb ke.. public mutual ke..

Rate

1

Ilmu bagus ni, akak suka. Terima kasih.

teknik i saving memerlukan 3 kad bank:
1) duit belanja time kerja utk bulan tu sahaja tmsuk minyak kereta, mkn
2) duit utk shopping or untuk keperluan lain.. sbb selalu msuk shopee and lazada mesti gatal tgn nk beli.. hehe
3) bank ni paling penting sbb duit ni yg melibatkan saving saya di masa hadapan.. hahaha.. and bank ni i letak duit bnyk sikit

alhamdulillah bt masa skrng berkesan teknik ni sbb conth lg 2 minggu nk gaji, tp duit tinggal rm100 je untk mkn and minyak kereta pergi kerja.. that time i akn berjimat sehabis baik and mmg tk kn sentuh lgsung saving i..

saving i yg ke3 tu utk emergency juga sbb kita tak tahu perkara yg akan terjadi kn

kalau tabung pula stakat ni i just kumpul duit syiling rm0.50 je yg besar colour silver tu sbb sng kira haha

Rate

1

Saya tak simpan dlm bentuk duit.. tp dlm emas.. hihi.. sbb sy belajar finance ikut prinsip.. seringgit skrg lebih bernilai dr akan datang.. so manfaat seringgit tu utk pelaburan.. ikut kewangan masing2.. sy menabung emas smpi lani dlm bentuk syiling. Brg kemas.. duit simpanan tak byk cukup utk kecemasan.. tp dengan emas pun leh ja gadai cairkan..
sapa yg berminat nk beli emas dgn sy boleh pm sy.. hihi..murah la dr sajat tu.. sajat tu klu cmpur upah klu kedai cina..

Rate

1

Jgn kata i tak sedekah pulak.. i bg kt parent tiap bulan byr kete umah segalanya.. cuma  i tak minat beli baju n make up..,hihihi.. dgn anak pun tak kedekut sbb gaji kita ada hak depa jugak..
Lani nak ke arah lebih islamik skt sbb nak masuk 40 dah..huhuhu

Rate

1

gali lubang tanah..simpan..

kahkahkah