CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Jiddin

[Tempatan] Sayu, Suami Meninggal, Isteri Tidak Bekerja Jaga 3 Anak, Mentua Pula Rebut Semua

meow_tompok replied at 22-4-2019 06:15 PM
oo yea ke. apesal pelik betul kes ni. kata semua adik beradik setuju. tapi asyik nak kena pegi mah ...

yerr ker.. x tau la pulak kalau kes family ni lain
maybe byk sgt harta kut

batu kikir replied at 22-4-2019 11:06 PM
Islam itu adil.

Kalau keluarga arwah berebutkan harta arwah………..maka penguasa wajibkan mereka  ...

Dah akil baligh pon ramai je yang kena akur pada hukum Faraid

Kalau bab harta laju je lah ikut islam. Bila bab kebajikan, buat2 x nampak.

sayawifenikmie replied at 22-4-2019 11:23 PM
pergi buat hibah ngan alwasiah shope -- semak ejaan betul -- utk 3 runah hanya rm1600 -- itu k ...

sekali imbas kita tengok, perkara hibah faraid ni..  peluang buat duit utk sesetengah pihak
kesian pada org yg kurang educated dan tak berapa nak berduit utk perkara2 mcm ni
RM1600 tu lebih diperlukan utk perbelanjaan harian

Faraid in satu contoh kepincangan hukum Islam. menguatkan evidence agama agama di dunia ini adalah ciptaan manusia.

Sampai masanya ulamak suaikan faraid ni mengikut sama adil sama rata. Buang yang tak berkenaan. Kenapa pulak perlu keluarkan duit berhiba hiba? Orang yang tak ada duit?

Edited by apam at 24-4-2019 02:37 PM
nad014 replied at 18-4-2019 09:54 AM
tauhid , fekah dgn akidah --tiga2 tu kena belajar semua..tak boleh belajar 1  atau 2 sahaja.

Tauhid dgn akidah tu sama la.
Satu bab yang paling utama selalu tertinggal dan dipandang sepi oleh umat isle bajet suci ialah bab akhlaq atau katalain pendidikan moral/sivik/manners/adab/belas ehsan. Bab akidah/tauhid dan akhlak amat penting. Barulah bab fekah yang banyak penafsiran ikut fatwa ulamak.

Follow Us
nurrlisa replied at 24-4-2019 01:02 PM
Faraid in satu contoh kepincangan hukum Islam. menguatkan evidence agama agama di dunia ini adalah c ...

Takda pincangnya hukum islam. Cuma pemahaman dan penafsiran manusia bodoh dan ignorance aje.

Edited by sayawifenikmie at 24-4-2019 10:41 PM
meow_tompok replied at 24-4-2019 11:36 AM
sekali imbas kita tengok, perkara hibah faraid ni..  peluang buat duit utk sesetengah pihak
kesi ...

itu terpulang kepada individu tu la. Kalau kedekut nak keluar sikit wang, you biar je la waris2 you berebut rebut bila you mati kelak. Melainkan you jenis papa kedana tak ada langsung aset-- then its easy.

Tepuk dada tanya selera kata orang tua tua.

you yang saya maksudkan, bukanlah lah you -- tapi general la.

apam replied at 24-4-2019 02:38 PM
Takda pincangnya hukum islam. Cuma pemahaman dan penafsiran manusia bodoh dan ignorance aje.

Dalam konteks Malaysia yg sekular ni...x boleh guna hukum Islam camni....bukan hukum tu pincang...sistem kekeluargaan tu yg pincang

Patht hukum hakam camni biar Parlimen yg putuskan sesuai dengan kehendak Dan perubahan Negara.

nurrlisa replied at 24-4-2019 01:02 PM
Faraid in satu contoh kepincangan hukum Islam. menguatkan evidence agama agama di dunia ini adalah c ...

Hukum Islam tu Tak pincang...tapi yg problem Negara Kita sekular sepatutnya hukum hakam perlu diputuskan Dan dibahaskan di Parlimen, sesuai mengikut kehendak Dan perubahan sosio Budaya Dan ekonomi sesbuah negara

YG jadi masalah orang Islam Kat Malaysia perlu guna hukum hakam Budaya padang pasir 1500 tahun dahulu....sosio Budaya zaman tu Tak relevent digunakan pada zaman ini.

So YG pincang tu sistem kekeluargaan sekarang.

Kawan kat tempat kerja ciksom penah berbual beritahu ciksom dah ada ipar dia tanya pasal harta dia suami isteri. Alasan sbb kawan ciksom suami isteri tak ada anak perempuan.4 org anak dia semua perempuan. Kadang kadang cik som pikir tak malu ke ipar kawa n ciksom tu tanya pasal harta org.member kita sihat lagi. Nak harta banyak kene kerja la.

Baru2 ni faraid duit saham 360k. 225k je bhgn balu bapak & 2 anak lelaki. Aku cuma dpt 45k je.. hati  kna ikhlas. Mmg lelaki dpt 2 bhgn. Kalo ikut tamak.. tentu aku boleh kelepet sbb balu bapak.dh sign surat serah semua atas tgjwb aku sbg pemegang amanah. Giler apa nk mkn harta anak yatim... duit gaji bln2 pun cukup.

zehra2 replied at 24-4-2019 10:14 PM
Baru2 ni faraid duit saham 360k. 225k je bhgn balu bapak & 2 anak lelaki. Aku cuma dpt 45k je.. hati ...

betul lah dah tu -- u as balu dapat 1/8 -- kan?

iloveselangor replied at 24-4-2019 06:21 PM
Hukum Islam tu Tak pincang...tapi yg problem Negara Kita sekular sepatutnya hukum hakam perlu di ...

Kalau Islam ini boleh di pakai sepanjang zaman, mengapa pulak hukum tu tak boleh di pakai? Oleh kerana tu, hukum tu tak sesuai, maka hukum islam pincang. Ia tak menjamin kesejahteraan dan kedamaian ummah. Cant deny that. Kalau perempuan mati suami, sah sah dia perlukan wang, sekarang ke dulu dulu ke padang pasir ke, kenapa harta suami tak dapat kepada dia secara mutlak?

sayawifenikmie replied at 24-4-2019 10:43 PM
betul lah dah tu -- u as balu dapat 1/8 -- kan?

Apa yang betulnya. As balu dapat 1/8 saja. Adil ke?

nurrlisa replied at 25-4-2019 01:30 PM
Apa yang betulnya. As balu dapat 1/8 saja. Adil ke?

kalau tak adil -- u pi la komplen kat mana mana kalau u rasa hukum faraid tu layak utk dikomplen---
tengok lah juga balu tu berapa lama dah idop ngan di arwah
adakah duit tu harta sepencarian

aiyoooooo -- takkan basic itu pun tak tahu kot

1/8 tu memang dah macam itu hukum faraidnya
kena lah bawak bincang anak beranak
kalau tak mahu bincang -- terimalah hak yang kita hak untuk dapat

ilmu -- kenalah dicari -- bukan tunggu ilmu terhidang depan mata
kalau dah terhidang pun -- kenalah difahami

Edited by iloveselangor at 25-4-2019 03:21 PM
nurrlisa replied at 25-4-2019 01:29 PM
Kalau Islam ini boleh di pakai sepanjang zaman, mengapa pulak hukum tu tak boleh di pakai? Oleh ke ...

Sosio Budaya Arab lain dengan kawasan Kita sis.

Pernah baca dulu pembesar Bugis Kat Sulawesi menolak hukum Faraid time diorg masuk Islam...sebab menurut hukum pewarisan Bugis harta mesti sama rata pada waris lelaki dan waris perempuan....waris tu pulak hanya anak dan isteri je.

Punca mesti samarata sebab orang Bugis Tak beza gender manusia dlm kebebasan memiliki harta.

Lepastu yg dikatakan keluarga simati hanya meliputi isteri Dan anak2...parents x boleh masuk campur urusan diorg gitu.

Masa masuk Islam diorg x setuju lepastu diputuskan orang Bugis boleh pilih nak ikut faraid atau hukum pewarisan Bugis.

Edited by sheetRock at 25-4-2019 03:33 PM

sorry la kalau off topic...tapi benda nih pun tekesan sbb aku n laki pun da bincang benda nih...

laki aku awal2 da amik insurance life dan hibah kan atas nama aku dan anak laki aku..

dia kata... kalau harta2 yg dia sedia ada yg tidak dia hibahkan tuh...dia suruh follow faraid incase jd apa2 jadik pada dia nnti..

dan kalau la aku n anak2 aku kelak tak dpt pape jagaan dr penerima2 faraid tuh which is dr keluarga dia.. dia kata ader la yg di tinggalkan utk aku n anak2...iaitu insurance takaful yg dia da hibahkan pd kami anak beranak..

dia kata dia tak nak nnti kalau dia da takder... kami anak beranak idup tak senang...nnti dia kat sane pun tak senang... silaturahim antara keluarga pun putus semata sbb duit..

bkn dia tak percaya pd keluarga dia sendiri..tapi dia cume berjaga2 je.. sbb adik beradik dia ramai lelaki....

hukum faraid da cantik..cume manusia yg menerima tuh je tak berapa cantik... sbb tak fikir pada tanggungjawab...jadik la mcm kisah nih

singajantan replied at 18-4-2019 09:23 AM
kat mana nak buat hibah ni yer?

Boleh DM saya untuk pertanyaan tentang hibah sebab saya Full Time Consultant hibah ni..

eyansss replied at 18-4-2019 09:43 PM
rumah kalau ada insurance mrta/mrtt boleh dihibahkan...  sebab consider langsai hutang kalau owner ...

Tak boleh diconsider hutang dah langsai walaupun ada amik insurance mrta/mrtt. Sebab biasanya mrta/mrtt ni tak cover the whole tenure. Contoh tenure selama 30 tahun, tp mrta/mrtt cuma cover selama 28 tahun ataupun 14 tahun