CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Jiddin

[Tempatan] Sayu, Suami Meninggal, Isteri Tidak Bekerja Jaga 3 Anak, Mentua Pula Rebut Semua

hello even takde ank lelaki pun.. waris yang berhak tu kau ingat boleh tinggal dorng tu terkontang kanting ke.. dah tentu harga yang di wariskan tu untuk tolong ank bini dia..

geram baca kes2x gini...

prettyuglybabe replied at 18-4-2019 09:58 AM
cerita sama diulang-ulang alter sana sikit sini sikit..

Pastu forummer pun start cite.....
Family abg aku, sepupu mak aku....anak pak ndak aku, jiran selang dua buah rumah aku....bini boss aku....blablabla.....

Akk layan je...dari tak de buat pe ni....

Harta faraid ni menjadi rebutan sbb harta terpijak.. Depa nampak harta je depa x nampak tanggungjawab yg depa kena pikul tu yg menyebabkan faraid ni akhirnya memecah belahkan keluarga..

Dah laa kehilangan tempat bergantung, sebagai suami dan isteri buat laa perancangan hibah supaya sok lusa anak2 terbela walaupun keluarga arwah membuang anda akibat faraid nanti..

Jangan pulak ckp hibah ni nanti aku mati bini kaya bole g joli kawin lain buat apa...ingat senang ke nak kawin lain.. Baik pikir besarkan anak2.. Dan x semua pn isteri/suami bila kehilangan mampu nak kawin lain...

Unless kalo arwah x meninggalkan tanggungan.. Tiada anak tiada hutang x perlu laa hibah..

Hutang piutang pn kena amik kira jugak semua tu perlukan duit tuk byr.. Sekurang2nya dengan hibah dpt laa byr hutang2 yg ada...

kalo ckp x pe laa insurance umahkan ada nanti kalo mati dpt free... Hakikatnya tidak ye kawan2.. Check semula mrta/mltt bank uols.. Cover sehingga beberapa taun saja.. Dan semakin lama semakin defisit nilai mrta/mlta tu.. Silap2 x cover pn hutang umah tu...

noor2 replied at 18-4-2019 01:26 PM
Tq naqies. ..ok..I cuba lagi...

Hibah tu memang bagus untuk masa depan berbanding sistem.faraid ...

Please cuba lagi... Jgn give.. Qies support u...

haryatie replied at 18-4-2019 09:53 AM
da dpt family mertua tamak mcam tu la
arwah abg aku semua ank nya prempuan
bila dia ninggal kita o ...

sis nak tanya lama tak proses sign tu.
sbb abg ipar saya meninggal takde anak
bekas biras tuntut semua harta
hubby saya kata adik beradik dia setuju je.. tapi nape tah asyik turun naik mahkamah je
maklumlah adik beradik pun ramai.... nak kumpul semua masuk bicara mahkamah menyusahkan aje.
kesian plak dgn hubby nak susah payah apply cuti bagai balik kg utk bicara kes ni je

munchkin replied at 18-4-2019 12:54 PM
Sebab tu melayu banyak bertelagah. Cuba tengok kat pejabat tanah tu. Kalau waris melayu lama lah nak ...

Sebenarnya harta org islam boleh je nak bg samarata  ke apa tak ikut jantina.faraid ni pilihan terakhir bila masing2 tak de sepakat duk gaduh tak sudah2.
Sbb masa iols g pejabat pesaka kecil tuk harta arwah abah iols dulu hakim tu tanya nak bg sama rata ke nak faraid?
Pastu sapa2 yg nak menolak nk lepaskn bahagian harta pun leh je bgtau time tu.

Tp biasalah bab ni patut mudah akan jd susah ler bila tamak menguasai.

Follow Us
koko2 replied at 18-4-2019 08:59 AM
Manusia now ni baik famili mentua.. Sendiri semua tak boleh pakai..

Aku ada 2 anak Pompuan Dan  ...

sis care to share, kwsp, asb, duit bank kira hibah jugak ke
aku kereta dgn rumah mcm dah siap2 nama aku
aku pun takde anak lelaki

cutieslilies replied at 18-4-2019 11:42 AM
Hibah bukan utk lock harta yang muktamad.. yang tiada hutang ??

kalau nak hibah kereta..rumah y ...

Sis, ye hibah utk harta yg xde hutang.. if masih berhutang boleh buat under harta sepencarian.. ni if suami meninggal, adik beradik x claim or payah sbb kn tunjuk bukti depa bersama2 membanting tulang mencari reta tersebut.. tapi now dah ada produk yg boleh hibahkan even masih hutang dgn bank. asb tu pulak i buat dgn pnb, pegi je level 1 tu, ada satu dept hibah ni. Isi borang n bwk copy ic/surat beranak ank2, hubby & wife. Rm280 je mcm tu n combine semua acc : asb/asw/didik etc. nnti dia bagi copy n u pg la cop dgn comm of oath, then pulang balik. In < 2 months nnti pnb return copy tu

naqies replied at 18-4-2019 01:55 PM
Harta faraid ni menjadi rebutan sbb harta terpijak.. Depa nampak harta je depa x nampak tanggungjawa ...

Ot sikit baru baru my daughter beli rumah dah Tak pakai mrta dah kata bank now takaful menda tah. So cover semuah hutang betul ke?

None68 replied at 18-4-2019 01:07 PM
Byk je kes gini. Mcm my case bila my FIL meninggal semua dikebas MIL, duit sesen anakw x dpt. Tu dah ...

Mcm stail felda bila suami ninggal patutnya ank2 dapat gak bhgn kira pendapatan bulanan tu  sbb ladang tu dh jd harta pusaka tp sbb ade lg mak tu mcm dpt kat dia sorang jela walo ikut faraid mak tu cuma dapat 1/8 je la.
Tp biasalah anak2 biar jela mak amik kan semua duit hasil ladang.so mak2 jgn ler bising kalau ank tak dpt bg duit ke apa tiap bulan sedangkn duit ladang pun mak yg dpt semua kan.
Biasanya mak dh  mati baru anak2 buat pembahagian sama rata adik badik.
Masalah felda ni harta takleh alih so takleh nk jual tanah ladang tu utk dapat duit sekepuk terus bahagi sama rata.
Jadi sampai bila2 lah kena share hasil ladang tu sesama waris.

Melainkan ade waris tu byk cash dia beli ladang tu kira dia bayar kat semua waris lah.
Tp ni pun kena ade persetujuan drpd waris2 gak kalu ade yg tak setuju takleh gak. Sbb bila dh jual hak keatas ladang tu dah xde dah jd milik mutlak waris yg beli tu.

aku kalau bab ni mmg la suka baca..
even husand pny side agak Islamik, tp aku rasa bila melibatkan harta ni nti aku xpercaya..hahha
n laki aku pn xsuka ckp bab ni..maroh ja bila aku ajak bincg..dia mmg syg mak pak dia xleh kata pa la..
aku nk buat hibah hartaia pn xda ..ada kereta ja sebiji..huhu
nasib la rumah harta pusaka dr family aku..
so dorg lgsg xda hak.
aku ingat nk ambil hibah atas nama suami..so apa2 kalau jd kat dia terus dpt kat aku..materialistik sgt kn aku?hahha

gujiwa replied at 18-4-2019 01:44 PM
hello even takde ank lelaki pun.. waris yang berhak tu kau ingat boleh tinggal dorng tu terkontang k ...

Biasanya tanak bagi sbb tanak bini tu dapat duit pastu kawen lain.
Ade komen baca kat fb siakap keli smlm ade kes tu laki mati masa bini sarat peknen, bila lahir ank  keluarga mentua amik baby tu sbb tanak bg harta kat balu tu.
takut si balu  tu dapat merasa gak bahagian cucu tu.
Rasanya penah baca dlm forum ni yg keluarga dia kena tanggung kakak ipar lepas abg dia ninggal tu pastu dorang pun mcm tak larat nk tanggung dah.
Pastu  ade satu lg tu yg tiap perbelanjaan kakak ipar dia kena list kan dan tunjuk resit pd keluarga mentua.

meow_tompok replied at 18-4-2019 02:03 PM
sis care to share, kwsp, asb, duit bank kira hibah jugak ke
aku kereta dgn rumah mcm dah siap2 n ...

Duit kwsp walau si arwah letak penama tetap kena bahagi ikut faraid unless ahlu keluarga kata x pe laa saya lepaskan hak faraid saya tuk sibalu dan anak2..

Duit2 dlm bank.. Tu semua kena melalui proses tyk dptkan hak pentadbir harta..kena g pej pusaka.. Tuk dptkan surat..

Bagi asb dan tabung haji u bole buat hibah.. Ada dokumen yg perlu u sign.. Tabung haji kos nak buat hibah ni rm190.. Asb antara rm180 dan tgk gak berapa amount dlm asb tu..

Kitty_catz replied at 18-4-2019 02:08 PM
Sis, ye hibah utk harta yg xde hutang.. if masih berhutang boleh buat under harta sepencarian.. ni ...

iccc.. tq..tq..

now pk balik mcm x mo buat hibah.. tp kami hibahkan insurans laki bini utk setelkan hutang piutang if laaaa kan... takmo bebankan anak2 lepas ni...

Kena fikir baik2 sblm kawen 2,3 kawen lari kawen senyap2 sblm beranak ramai2

cutieslilies replied at 18-4-2019 11:42 AM
Hibah bukan utk lock harta yang muktamad.. yang tiada hutang ??

kalau nak hibah kereta..rumah y ...

Aset yg di hibah tu semua clear hutang

Edited by naqies at 18-4-2019 03:24 PM
arasham replied at 18-4-2019 02:09 PM
Ot sikit baru baru my daughter beli rumah dah Tak pakai mrta dah kata bank now takaful menda tah.  ...

dia punya MRTT or MLTT?MRTT= Mortgage Reducing Term TakafulMLTT = Mortgage Level Term Takaful.

ada beza walaupun namanye takaful...

MRTT murah berbanding MLTT dan biasanya MRTT termasuk dlm loan rumah atau jugak bole dibyar berasingan. Tapi biasanya bank akan offer sekali masa amik loan dengan diaorg. Walhal MRTT/MLTT tak wajib pun amik ngan bank yg bagi loan..tp ada sesetengah officer bank kata kalo nak lulus loan kena guna MRTT diaorg sedangkan Bank negara tak wajib pun MRTT/MLTT tu amik dengan bank yg offer loan..

boleh tgk berbeza MRTT dan MLTT..
kredit tu Infaq consultantcy

Kalau anda ada amik hibah atau takaful bernilai rm300k or above bersamaan atau sama nilai dengan harga rumah yang uols akan beli bole je dijadikan sebagai MLTT..lebih bagus kerana MLTT ni ada nilai cash value dan tak de susut nilai. dan bole dipindah kan dari satu property ke property yg lain. katakan uols nak jual rumah yg skrang ni tuk beli rumah yang lain. MLTT yg u gunakan tuk rumah yg sekarang ni bole di transfer tuk dijadikan MLTT rumah baru..

mahal jgk nk buat hibah.. rm4k++ salinan agreement, video.  

meow_tompok replied at 18-4-2019 01:59 PM
sis nak tanya lama tak proses sign tu.
sbb abg ipar saya meninggal takde anak
bekas biras tuntu ...

biasa nya kalau smua setuju cepat jerk
itu ari kita org cepat jerk...sbb semua setuju
sya dia org cuma hantar borang utk sya sign tanda persetujuan
sya cuma pergi kat pesuruhjaya sumpah
kat ofis ni jugak (gomen), x perlu pun nk cri2 peguam
kecuali ada yg byk bunyi lambat la kut

sbb tu la masa suami masih ada, takyah la nak layan lelebih mcm ko sowang je ada laki
esok lps dia mati pun bukan isteri bleh tuntut banyak pun..ehh kowser lah
buat penat badan je layan suami