CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fahdramli

[Idea] Kenapa perlu kemaafan

Ada beza memaafkan darah daging sendiri dgn mereka yg bukan Kami kerabat kita

Cth kawan-kawan, ipar duai , suami ,isteri pakcik atau suami makcik jika salah seorang kahwin dgn pakcik dan makcik kita ..

Kalau kita berkecil hati dgn family sendiri lain ...maaf itu boleh di adjust hu hu bu tapi selain dari itu agak susah sebenarnya ..mulut kata ya tapi hati tidak membenarkan hu hu sebab sukar dilupakan...

Rate

1

Ada beza memaafkan darah daging sendiri dgn mereka yg bukan Kami kerabat kita

Cth kawan-kawan, ipar duai , suami ,isteri pakcik atau suami makcik jika salah seorang kahwin dgn pakcik dan makcik kita ..

Kalau kita berkecil hati dgn family sendiri lain ...maaf itu boleh di adjust hu hu bu tapi selain dari itu agak susah sebenarnya ..mulut kata ya tapi hati tidak membenarkan hu hu sebab sukar dilupakan...

Rate

1

Memaafkan ini susah, sebab hati ada perasaan amarah. Bila marah mulalah
rasa tak puas hati, cemburu dan segala rasa yang negatif. Ada banyak lapisan sebenarnya tapi
yang paling dalam dan menjadi sumber utama adalah perasaan marah.
Jadi, orang yang sentiasa beringat dalam diri dia ada rasa marah akan lebih peka supaya
marah itu dapat dikawal dan tidak menyakitkan orang lain.

Jadi, sebelum tidur basuhlah kaki dan maafkan orang lain. Kalau dah niat nak memaafkan
mestilah Allah permudahkan. Bila bangun tidur pun tak ada lah suram dan sugul muka tu.
#petuauntukwajahberseri

Rate

1

Veneer replied at 23-7-2019 04:55 PM
Memaafkan ini susah, sebab hati ada perasaan amarah. Bila marah mulalah
rasa tak puas hati, cemburu ...

org tgh hati berbunga2..surelah sentiasa berseri2 muka tu kan...

memaafkan sangat mudah
tapi jangan diulangi kesalahan lagi

tapi untuk minta maaf sangat la susah

Rate

1

Memaafkan senang tp melupakan susah, and x leh guarantee hubungan spt dulu ecewahhh

Follow Us
Kita selalu dengar ' i will forgive but i will not forget'. Sy rasa sy jenis mcm tu.  Saya boleh maafkan tapi sy xkan lupa. Maafkan utk buatkan sy boleh move on ke fasa/tindakan seterusnya.

Memaafkan orang yang pernah buat salah pada kita memang tak akan mengubah masa lalu, tapi sekurang-kurangnya ia akan memudahkan masa depan.

MAAF... prkataan paling mahal.. tp bila diri ini mahu HAPPY dlm hidup kena juga memaafkan walau perit sekalipun...

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

supaya hati tenang.. bila kita dh maafkan sesorang tu even apa yg dia buat tu susah nk maafkan, tapi realiti try maafkan..nanti awk akn rasa sendiri hati awk akan tenang je.. org yg memaafkan akan dapat ganjaran dari Allah

Memaafkan sebab terpaksa demi menjaga hati dan hubungan. Tapi kesannya hingga kini masih terasa dan setiap kali terpandang kesan yang boleh dilihat sampai bebila pun terasa pulak mulut saje cakap maafkan sedangkan jauh di lubuk hati macam tak ikhlas memaafkan.

Apapun pahit manis akhirnya dan terima kasih pada insan yang sudi menerima kelemahan dan kekurangan kami.

Rate

1

Edited by miarshya at 13-8-2019 03:29 PM

Bergantung kepada situasi dan penyebab ia terjadi.

Kalau benda yang kecik-kecik, saya pilih untuk maafkan dan lupakan (forgive and forget) at least untuk kesalahan pertama. Kalau dah banyak kali ulang salah yang sama, walaupun kecil... susah juga untuk maafkan, jadi saya akan ignore orang itu dan anggap dia tak ada/ tak wujud/ tak pernah kenal. Kalau terjumpa dalam majlis, saya akan cuba elak daripada terserempak face to face, kalau ada orang cuba include dia dalam percakapan kami, saya tak sambung. Maaf  tapi takkan lupa.

Kalau benda besar kesalahannya, saya memang sukar untuk maaf, ambil masa dan kadangkala bila dah maaf pun saya takde nak sambung balik hubungan sebagai kawan/ kenalan.

Walau apa pun, saya akan berdoa setiap hari dan pujuk hati untuk berani memaafkan dan melupakan kesalahan orang kepada saya seperti say berharap orang akan memaafkan salah sala (yang mungkin saya tak sengaja)

Rate

1

saya rasa saya sangat lah mudah nak memaafkan org... mcm mne org buat kat sy pun sy ttp akan maafkan dan melupakan perkara tu... contoh mcm kwn2 buruk2 n boikot kite mse zaman2 belajar... sy okay jek maafkan...

Tp ada satu jek yg sampai sekrg sy sgt ssh nak memaafkan or xready lg nak memaafkan dia... iaitu cinta pertama sy... sy byk kali maafkan dia tp bile sy ingt balik sy akan rasa marah, sedih dan skt hati lg... walaupun kejadian tu da 12 tahun berlalu... tp sakit tu masih lg sy rasakan walaupun xskt mcm dlu tp stil terasa... mcm mne ye...

Rate

1

Forgive & forget... mmg senang cakap.. tapi nak buat tu susah... memaafkan org kita boleh buat.. sbb ni utk diri kita jugak. Once kita maafkan org, kita jgk yg tenang. Tapi utk nk forget tu susahlaa...
Tambahlah, klau kita dh maafkan org tu, tiba2 dia pi buat lagi. Klau kita senang sgt utk memaafkan org pun susahkan.. org takkan hargai kemaafan tu.. sbb bg dia, nnt buat salah, mtk maaf jela..
Tapi utk saya, saya bengang dgn sepupu saya. Bg saya, dia dh tipu saya.. sedangkan dia taktau yg saya tau dia tipu saya..
Raya baru ni masa bermaafan. Saya minta maaf kt dia ats slh silap saya. Supya saya tenang. Then dia pun mtk maaf kt saya. Wpun dia xbgtau yg dia pnh tipu saya. Tapi bg saya, biarlah... mcm mn pun dia tetap darah dging saya. Saya nk hdp saya tenang. Klau dia tetap tak sedar pun, itu antara dia & Allah...

Rate

1

Kita semua tidak sempurna dan kemaafaan mampu menjernihkan keadaan yang luar biasa dan adil intuk semua manusia